Setari Cookie-uri

yoga ?

ce parere aveti de yoga? a incercat cineva..etc? nu stiu daca s-a mai deschis un astfel de subiect, daca da imi cer scuze
pinkkky
Postat pe 9 Iulie 2010 00:39
De la: pinkkky, la data 2010-07-09 00:39:46ce parere aveti de yoga? a incercat cineva..etc? nu stiu daca s-a mai deschis un astfel de subiect, daca da imi cer scuze



yoga??????? aualeu ....eu una nu l-am incercat

anastasia_m
Postat pe 9 Iulie 2010 07:53
Depinde de ce vrei sa obtii prin yoga. in ansamblu Yoga este un mod de viata, si se incadreaza
intre cele sase sisteme filozofice indiene ( Nyaya, Vaisesika, Samkhya, Yoga,
Mimamsa, si Vedanta). Din pacate, in RO cand spui Yoga, te gandesti la MISA si G. Bivolaru, al carui
nume a fost terfelit in scandaluri si subiecte soc, de catre presa -se pare, la comanda data.
In esenta Yoga, este o teorie aplicata in practica pentru dezvolatrea si desavarsirea
capacitatilor psihice si fizice umane. Exercitiile Yoga, ofera o metoda de autoeducatie celui care
le practica si dau posibilitatea unui autocontrol asupra ta insuti, greu de atins prin alte metode.
Mai mult de atat, chiar si unele maladii pot fi vindecate prin autosugestie si concentrare, ca urmare
a practicarii exercitiilor Yoga.

100101
Postat pe 1 August 2010 14:54
yoga e pierderea sufletului, fereste-te de aceasta filozofie , caci nu e o religie, este dominatia diavolului asupra sufletului.nu este nici o exagerare, citeste scrierile parintilor ortodocsi.am cunostinte care au facut yoga (una doar 2 sedinte si a simtit raul) si au avut ff mari probleme, acum merg la biserica si sunt atasate invatataturii ortodoxe, dar tot nu au scapat definitiv de dominatia raului.ai mare grija adica fugi numai cand auzi cuvantul yoga.
florinela_healthy
Postat pe 1 August 2010 17:34
De la: kyru, la data 2010-08-01 14:54:33Depinde de ce vrei sa obtii prin yoga. in ansamblu Yoga este un mod de viata, si se incadreaza
intre cele sase sisteme filozofice indiene ( Nyaya, Vaisesika, Samkhya, Yoga,
Mimamsa, si Vedanta). Din pacate, in RO cand spui Yoga, te gandesti la MISA si G. Bivolaru, al carui
nume a fost terfelit in scandaluri si subiecte soc, de catre presa -se pare, la comanda data.
In esenta Yoga, este o teorie aplicata in practica pentru dezvolatrea si desavarsirea
capacitatilor psihice si fizice umane. Exercitiile Yoga, ofera o metoda de autoeducatie celui care
le practica si dau posibilitatea unui autocontrol asupra ta insuti, greu de atins prin alte metode.
Mai mult de atat, chiar si unele maladii pot fi vindecate prin autosugestie si concentrare, ca urmare
a practicarii exercitiilor Yoga.



De acord cu tine, mai putin povestea cu Bivolaru...a fost f. bine ca l-au vanturat...
kudika226898
Postat pe 2 August 2010 17:24
De la: florinela_healthy, la data 2010-08-01 17:34:34yoga e pierderea sufletului, fereste-te de aceasta filozofie , caci nu e o religie, este dominatia diavolului asupra sufletului.nu este nici o exagerare, citeste scrierile parintilor ortodocsi.am cunostinte care au facut yoga (una doar 2 sedinte si a simtit raul) si au avut ff mari probleme, acum merg la biserica si sunt atasate invatataturii ortodoxe, dar tot nu au scapat definitiv de dominatia raului.ai mare grija adica fugi numai cand auzi cuvantul yoga.


da-da-da! acolo-i raul si diavolii. in dogma ortodoxa este mai bine, ca te indobitoceste si te obliga sa gandesti dupa sabloanele ei. ce draq stii tu despre yoga?
100101
Postat pe 2 August 2010 20:14
ce stii tu despre ortodoxie? si fara a-l folosi pe draq, sau nu mai ai alte argumente onorabile?de cate ori ai mers pana acum la biserica intr-o duminica?sa nu mai zic de spovedanie, yoga te indobitoceste , nu cumva practici si tu?
florinela_healthy
Postat pe 3 August 2010 18:40
De la: florinela_healthy, la data 2010-08-03 18:40:52ce stii tu despre ortodoxie? si fara a-l folosi pe draq, sau nu mai ai alte argumente onorabile?de cate ori ai mers pana acum la biserica intr-o duminica?sa nu mai zic de spovedanie, yoga te indobitoceste , nu cumva practici si tu?


hai spovedeste-te si la mine, sa vada taica cat esti de preacurata.
pai stiu ca acolo, la ortodoxia aia, sunt popii aia ce si-o trag cu minore si cu homo -din ce am vazut la tv.

100101
Postat pe 3 August 2010 18:51
...ba da, practic yoga! si care-i treaba, vrei sa ma rastignesti pe cruce "crestino"?
100101
Postat pe 3 August 2010 18:59
io gardu-l bat,
cu trei sipci si un betigas parfumat
si trei kile de grau!

kyrule, spune drept, cate hectare de grau ai furat!?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 3 August 2010 20:13
maaa dar ,,destepti " sunt yoghinii astia, fug ca dracul de tamaie cand aud de biserica si preoti- oare de ce?. semnat - o crestina ortodoxa.
florinela_healthy
Postat pe 4 August 2010 17:14
De la: florinela_healthy, la data 2010-08-04 17:14:21cu prostii nu prea ai ce vorbi, pardon, yoghinii.semnat - o crestina ortodoxa.



vezi , daca te intalnesti cu un ioghin pi strada, sa-l eviti.
daca te papa!!?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 August 2010 17:23
De la: florinela_healthy, la data 2010-08-04 17:14:21cu prostii nu prea ai ce vorbi, pardon, yoghinii.semnat - o crestina ortodoxa.


ai vazut? asta stie o "ortodoxa crestina" zice ca
100101
Postat pe 4 August 2010 17:28
am practicat yoga 4 ani pentru ca starea mea de sanatate era f proasta,cit timp am practicat m-am simtit f bine atit fizic cit si psihic ; am facut asane si meditatii la sala si asta m-a ajutat f mult ! a practica yoga nu inseamna a-ti parasi religia ci pur si simplu este o alta abordare al aceluiasi dumnezeu !
vivianapopescu
Postat pe 5 August 2010 12:42
De la: vivianapopescu, la data 2010-08-05 12:42:12am practicat yoga 4 ani pentru ca starea mea de sanatate era f proasta,cit timp am practicat m-am simtit f bine atit fizic cit si psihic ; am facut asane si meditatii la sala si asta m-a ajutat f mult ! a practica yoga nu inseamna a-ti parasi religia ci pur si simplu este o alta abordare al aceluiasi dumnezeu !





... yoga ... din punct de vedere spiritual crestin este o ... EREZIE ... inlocuieste cu ceva imaterial meditatia pe care o poate face orice om ... promoveaza niste ''tehnici'' (chiar daca sint mai speciale nu le intrec abslut deloc pe cele ale ascetilor crestini) pe care omul stresat de astazi si teoretic crestin ar trebui sa le foloseasca in comunicarea lui cu divinul ... yoga creeaza o goliciune interioara masiva ... atentie ... din lup nu poti face oaie ...

marco918
Postat pe 5 August 2010 12:55
De la: vivianapopescu, la data 2010-08-05 12:42:12am practicat yoga 4 ani pentru ca starea mea de sanatate era f proasta,cit timp am practicat m-am simtit f bine atit fizic cit si psihic ; am facut asane si meditatii la sala si asta m-a ajutat f mult ! a practica yoga nu inseamna a-ti parasi religia ci pur si simplu este o alta abordare al aceluiasi dumnezeu !


corect! multi necunoscatori confunda yoga cu o religie (de regula cu budismul)
sau si mai rau, cu ateismul. foarte gresit.
100101
Postat pe 5 August 2010 20:00
Cum poti utiliza o pereche de patofi cu toc, o geanta si un nud gratios pentru a intra la scoala? http://www.facebook.com/photo.php?pid=30851931&id=1332832643&subject=129389303749416 Aici gasiti raspunsul:D Un raspuns neconventional si indraznet;) Daca va place, dati un Like la pagina Scoala ADC si apoi un LIke la poza. E o concurenta mare pentru Scoala de Publicitate:( :*:* Va multumesc!!!
valentina_v
Postat pe 18 August 2010 12:39
Yoga este o disciplina ce te invata sa te conosti pe tine,cu toate posibilitatile si toate limitele de fiecare individ. E o cale pe care fiecare o face e o cale ce o inveti numai practicand constant .
Facand yoga nu inseamna sa faci numai poziti de Asana ,pranayama si meditatie.Sa faci yoga intai e sa ai un respect profund di tine si alti- Yama ,sa stii sa asculti cu atentie si sa fi prezent in momentul in care se traieste,mentinand claritatea si onestitate!Practicare yoga si urmarirea nonviolenta.Ahima nu numai in alti si'n cuvinte si'n ganduri.."corpul se schimbas,se schimba spiritul ,si spiritul schimba universul si-l modifia " asta te invata yoga !
Yoga nu este o religie.
sa faci yoga . este cautarea de tine insusi..propia spiritualitate ..
cu intrebarile cine sunt? de ce sunt? de unde vin? unde merg?

Asana..e lucrarea bustului,,poziti de echlibru..,,,,bineinteles toate cu respiratia noastra ,cu corpul nostru si mintea noastra|
Nu e rau sa faceti yoga"
doridor
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:03
Mie imi plac exercitiile sunt foarte smechere.
Insa doar atat, partea spirituala ma lasa rece, nu e de mine, prefer alte "sisteme" hinduse.
battleofwits
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:35
Da ,exercitile...sunt faine..daca inspiri si respiri te concetrezi..iti relaxezi corpul...si-ti lungesti corpul..
doridor
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:43
eu una nu am incercat, dar as fi foarte curioasa.
rannia08
Postat pe 11 Decembrie 2010 00:27
De la: rannia08, la data 2010-12-11 00:27:02eu una nu am incercat, dar as fi foarte curioasa.


Nu e greu,..ai facut gimnastica in viata ta pana acum ? daca da...iti va fi mai usor!
doridor
Postat pe 11 Decembrie 2010 14:53
De la: doridor, la data 2010-12-11 14:53:35
De la: rannia08, la data 2010-12-11 00:27:02eu una nu am incercat, dar as fi foarte curioasa.


Nu e greu,..ai facut gimnastica in viata ta pana acum ? daca da...iti va fi mai usor!


mai greu este cu vointa si puterea de concentrare! ca sa stai intr-o asana, ca o planta, nu-i mare lucru. dar nici nu dobandesti nimic yoga, nu poate practica, cu succes, oricine.
100101
Postat pe 11 Decembrie 2010 17:40
De la: kyru, la data 2010-12-11 17:40:48
De la: doridor, la data 2010-12-11 14:53:35
De la: rannia08, la data 2010-12-11 00:27:02eu una nu am incercat, dar as fi foarte curioasa.


Nu e greu,..ai facut gimnastica in viata ta pana acum ? daca da...iti va fi mai usor!


mai greu este cu vointa si puterea de concentrare! ca sa stai intr-o asana, ca o planta, nu-i mare lucru. dar nici nu dobandesti nimic yoga, nu poate practica, cu succes, oricine.


Daca cu adevarat o persoana vrea .,isi doreste poate..nu depinde de maestru depinde de ea..sigur nu toti o pot practica in adevarat senul cuvantului..dar pozitia muntelui,a cobrei..pestelui.racului..cu concentrare le poate..insa cele de echilibru mai greu...trebuie sa privesti un punct fix..sa ai umeri relaxati ..sa privesti inainte si sa faci cosuletul! mie imi place cand ii vad ca vor ..ii ajut!
doridor
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:28
De la: doridor, la data 2010-12-14 21:28:50
De la: kyru, la data 2010-12-11 17:40:48
De la: doridor, la data 2010-12-11 14:53:35
De la: rannia08, la data 2010-12-11 00:27:02eu una nu am incercat, dar as fi foarte curioasa.


Nu e greu,..ai facut gimnastica in viata ta pana acum ? daca da...iti va fi mai usor!


mai greu este cu vointa si puterea de concentrare! ca sa stai intr-o asana, ca o planta, nu-i mare lucru. dar nici nu dobandesti nimic yoga, nu poate practica, cu succes, oricine.


Daca cu adevarat o persoana vrea .,isi doreste poate..nu depinde de maestru depinde de ea..sigur nu toti o pot practica in adevarat senul cuvantului..dar pozitia muntelui,a cobrei..pestelui.racului..cu concentrare le poate..insa cele de echilibru mai greu...trebuie sa privesti un punct fix..sa ai umeri relaxati ..sa privesti inainte si sa faci cosuletul! mie imi place cand ii vad ca vor ..ii ajut!

ba dobandesti multe...
doridor
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:29
De la: kyru, la data 2010-12-11 17:40:48
De la: doridor, la data 2010-12-11 14:53:35
De la: rannia08, la data 2010-12-11 00:27:02eu una nu am incercat, dar as fi foarte curioasa.


Nu e greu,..ai facut gimnastica in viata ta pana acum ? daca da...iti va fi mai usor!


mai greu este cu vointa si puterea de concentrare! ca sa stai intr-o asana, ca o planta, nu-i mare lucru. dar nici nu dobandesti nimic yoga, nu poate practica, cu succes, oricine.


dar ce ar insemna succesul practicii yoga? eu nu inteleg de ce?
pickard
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:36
De la: doridor, la data 2010-12-14 21:29:49
De la: doridor, la data 2010-12-14 21:28:50
De la: kyru, la data 2010-12-11 17:40:48
De la: doridor, la data 2010-12-11 14:53:35
De la: rannia08, la data 2010-12-11 00:27:02eu una nu am incercat, dar as fi foarte curioasa.


Nu e greu,..ai facut gimnastica in viata ta pana acum ? daca da...iti va fi mai usor!


mai greu este cu vointa si puterea de concentrare! ca sa stai intr-o asana, ca o planta, nu-i mare lucru. dar nici nu dobandesti nimic yoga, nu poate practica, cu succes, oricine.


Daca cu adevarat o persoana vrea .,isi doreste poate..nu depinde de maestru depinde de ea..sigur nu toti o pot practica in adevarat senul cuvantului..dar pozitia muntelui,a cobrei..pestelui.racului..cu concentrare le poate..insa cele de echilibru mai greu...trebuie sa privesti un punct fix..sa ai umeri relaxati ..sa privesti inainte si sa faci cosuletul! mie imi place cand ii vad ca vor ..ii ajut!

ba dobandesti multe...


ce dobandeste un om care e sa zicem de gradul 8 la yoga fatza de unul ca mine fara nici cea mai mica idee?
ca poate ma apuc si eu!
pickard
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:38
De la: pickard, la data 2010-12-14 21:36:37dar ce ar insemna succesul practicii yoga? eu nu inteleg de ce?


mane, in afara de o mai buna dexteritate, o flexibiliate si de un control mai precis al corpului ...restul sunt mambo-jambo din egocentrsmul yogin

insa mie imi place si chiar am reinceput de curand sa il practic iar zilnic ..cam o jumate de ora, cel mult o oara pe zi si esti alt om intr-o saptamana ... daca combini si cu exercitii de meditatie deja te simti "de milioane"
battleofwits
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:42
apropo...in bucuresti sunt studiouri unde poti practica exercitiile de yoga? insa fara "abureli spirituale"
battleofwits
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:47
De la: battleofwits, la data 2010-12-14 21:47:34apropo...in bucuresti sunt studiouri unde poti practica exercitiile de yoga? insa fara "abureli spirituale"


mda! nu am eu rabdare si ma interesa mai mult sa pot comunica telepatic la distanta
pickard
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna:-* 4 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:15
buna..as dori sa slabesc,help care aveti cunostinte 6 De la: healthy015677 26 Iunie 2014 20:21
Sani mai fermi 16 De la: Laura_Baldini 19 Ianuarie 2011 17:49
tiroidita si sportul 3 De la: kudika515107 7 Aprilie 2013 10:18
mers la sala 22 De la: Gelico 2 Septembrie 2011 15:51