Setari Cookie-uri

Cum slabesc in jurul taliei?

Salut, tuturor!

Voi stiti ce exercitii sau ce dieta e buna pentru a scapa mai ales de depunerile din jurul taliei / abdomen?

Parca e o zona crepusculara, depun numai acolo
Ajutor, va rog....
Mersi :)
kudika228464
Postat pe 16 Iulie 2010 10:18
un exercitiu relativ simplu, dar f solicitant si cu efecte f bune (la mine cel putin) - stai culcata pe spate in pat, cu picioarele pe podea. ridica putin spatele, sprijinindu-te in coate, si apoi fa bicicleta cu picioarele cat mai ridicate in aer. vei face febra in zona taliei dupa doar 5 minute
grasshopper
Postat pe 16 Iulie 2010 10:23
mersi de raspuns

ma bucur ca putem discuta...
daca ai vreo idee de cura de slabit buna sa-mi zici si mie
as vrea sa dau rapid vreo 2-3 kile jos
kudika228464
Postat pe 16 Iulie 2010 11:14
Apropo, mersi si de raspunsul privind acele cursuri engleza Eurocor. Era un raspuns tot de la tine, nu?


Sorry, dar inca ma misc greu prin forum, sunt noua p-aici..
kudika228464
Postat pe 16 Iulie 2010 11:20
Nu-i bai, ma bucur daca te pot ajuta. Dieta rapida...hmmm. eu ce-ti recomand cu drag este sa citesti cartea Mihaelei Bilic, "Traiesc, deci ma abtin". Pe mine m-a ajutat enorm sa inteleg cum sa-mi controlez greutatea. Si efectul e imediat.

Succes!
grasshopper
Postat pe 16 Iulie 2010 11:22
depinde cate kg ai. daca nu sunt multe in plus nu are rost sa treci la cura de slabire
Shhh
Postat pe 16 Iulie 2010 11:22
De la: Shhh, la data 2010-07-16 11:22:58depinde cate kg ai. daca nu sunt multe in plus nu are rost sa treci la cura de slabire


de acord 100%. si nu tb date jos rapid, mai ales.
grasshopper
Postat pe 16 Iulie 2010 11:24
alearga...
Ronnie_Coleman
Postat pe 16 Iulie 2010 11:43
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-07-16 11:43:29alearga...

doar atat sa alege...?! nu conteaza cat si in ce ritm?!
roz5blue6lila7
Postat pe 16 Iulie 2010 11:48
De la: kudika228464, la data 2010-07-16 10:18:45Salut, tuturor!

Voi stiti ce exercitii ...

Ronnie_Coleman
Postat pe 16 Iulie 2010 12:26
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-07-16 11:48:02
doar atat sa alege...?! nu conteaza cat si in ce ritm?!

sa nu imi zici ca vrei sa ma duc cu ea sa alerge si eventual sa o cronometrez si sa ii calculez caloriile pierdute....
Ronnie_Coleman
Postat pe 16 Iulie 2010 12:28
Multumesc de "sfaturi"

Am 1,60 inaltime si in jur de 65 kg.
Deh, sunt genul "bondocel" :) N-am fost niciodata "in tendinte"...

Cineva mi-a zis ca pot manca orice, dar sa-mi calculez zilnic caloriile, sa nu trec de vreo 1700.
Altcineva mi-a zis sa fac tot la acele cursuri eurocor un curs de terapii naturiste ca sa aflu mai multe despre ceaiurile de slabit care nu au efecte secundare...dar sa fac un curs numai ca sa aflu de niste ceaiuri mi se pare exagerat...d-aia ma gandeam sa fac altceva, util, poate cursuri engleza eurocor si sa urmez o dieta normala...

am mai auzit si ca slabesti daca mananci timp de o saptamana acelasi lucru...
kudika228464
Postat pe 19 Iulie 2010 13:56
De la: kudika228464, la data 2010-07-19 13:56:31
Cineva mi-a zis ca pot manca orice, dar sa-mi calculez zilnic caloriile, sa nu trec de vreo 1700

sorry, dar asta e o mare tampenie, sa nu unrmezi acest sfat. De ce? pentru ca in 1700 de calorii poti avea, de exemplu 3 burgeri mari si 3 sucuri carbogazoase sau 10 mere, 2 felii de paine integrala, o portie de legume la gratar, o portie de pui la cuptor etc... prinzi ideea. Care crezi ca e varianta mai sanatoasa? Daca vrei sa slabesti prin dieta, incearca sa elimini zaharul din alimentatie (sau sa-l reduci drastic), sa nu consumi grasimi daunatoare, sa treci de la fainoase procesate la cele integrale si sa consumi cat mai multa apa plata (2 litri recomandat). Desigur, nu vei slabi peste noapte, ci in timp, insa sanatos si frumos cu rezultate durabile.

Cat despre sport, alergatul este doar o parte. Ai nevoie si de putin alergat, caci va inteti arderile. Insa ai nevoie si de exercitii speciale pentru zona taliei, ca sa tonifici. Poti incerca sa faci aceste exercitii, sunt exercitiile mele preferate pentru abdomen si talie si, facute de 2-3 ori pe saptamana combinate cu putin cardio (alergat) si o dieta echilibrata, dau rezultate vizibile:
http://www.exercisetv.tv/workout-videos/body-sculpting/incredible-abs-6092
kitty_krieger
Postat pe 19 Iulie 2010 14:36
multumec mult pentru raspuns

cred ca ai dreptate, o dieta drastica am inteles ca te poate slabi si ..."la minte" daca e pe termen lung...am citit prin ziare, acu' de cand cu moartea Madalinei Manole, ca poti deveni depresiv de la diete indelungate...

problema e ca am fost la fitness, dar m-am ales cu o durere uriasa in partea stanga la o articulatie, nu mai puteam sa pun piciorul jos de durere...cred ca nu aveam corpul antrenat suficient...
acu' mi-e frica de exercitii...stiu' ca e stupid dar...

aveti idee de vreo dieta mai "usoara", ca sa pierzi in timp, incetu' cu incetu'
kudika228464
Postat pe 22 Iulie 2010 11:26
eu sunt o gurmanda adevarata si vara asta tot mi-am pus probleme ca am slabit si m-am ingrasat la loc..de vreo 3-4 ori.. eu slabesc cand alerg si am grija ce mananc (para prajeli, fast-food si nu multe dulciuri) si ma mentin chiar daca mananc foarte mult cum fac de obicei, dar alerg..cand nu mai alerg ma ingras iar..cel mai bun sfat: alearga si incearca sa reduci cantitatea de mancare..si ai rabdare, ca nu se slabeste dintr-o data
Nemra99
Postat pe 22 Iulie 2010 13:25
De la: kudika228464, la data 2010-07-22 11:26:11multumec mult pentru raspuns

cred ca ai dreptate, o dieta drastica am inteles ca te poate slabi si ..."la minte" daca e pe termen lung...am citit prin ziare, acu' de cand cu moartea Madalinei Manole, ca poti deveni depresiv de la diete indelungate...

problema e ca am fost la fitness, dar m-am ales cu o durere uriasa in partea stanga la o articulatie, nu mai puteam sa pun piciorul jos de durere...cred ca nu aveam corpul antrenat suficient...
acu' mi-e frica de exercitii...stiu' ca e stupid dar...

aveti idee de vreo dieta mai "usoara", ca sa pierzi in timp, incetu' cu incetu'

te poti uita pe acest topic, sa vezi ce sfaturi s-au dat
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/39424/Vreau-sa-slabesc-mancand-sanatos.html

Cat despre durerea ta, asta ai patit-o din cauza ca nu ai facut destul stretching inaintea antrenamentului (sau incalzire). Pe acel site, orice program din acesta de 10-20 de minute cuprinde obligatoriu incalzirea la inceput.
kitty_krieger
Postat pe 22 Iulie 2010 19:50
multumesc de sfaturi...

aveti idee daca sedintele de masaj slabesc sau sunt doar asa...de relaxare?
kudika228464
Postat pe 26 Iulie 2010 11:43
cum sa slabeasca masajul? iti dai seama de usor ar fi fost...
Ronnie_Coleman
Postat pe 26 Iulie 2010 12:07
poti sa dai jos cu produsele de la herbalife pt modelare
gabriel_lva
Postat pe 30 Iulie 2010 23:55
Cat de eficiente sunt aceste produse?
kudika229973
Postat pe 31 Iulie 2010 00:00
Cea mai buna dieta: dimineata cafea, la prinz apa, seara salata de rosii cu brinza ,apa, fara piine, carne sau dulciuri.
In timpul zilei : inotat 50 de bazine, exercitii forta in apa( cam 30 min), dupa care 30 de minute(2km) mers rapid cu toti muschii incordati .In aproximativ 7 zile slabesti 5 kg sau mai mult insa partea buna este ca muschii se refac iar corpul isi modifica forma .Cine rezista 1 saptamina si continua , devine super.Dupa 1 luna se poate minca orice numai seara, normal fara piine alba sau grasimi .Se mai poate adauga si dans sportiv 1 ora pe zi, insa acest sport nu e pt. oricine. Succes!
niky_f02
Postat pe 31 Iulie 2010 06:28
SIMPLU...maninca ptr. a traii,nu traii ptr. a minca.mai simplu..nu mai baga in tine ca sio sparta.
dorinta_cp
Postat pe 31 Iulie 2010 07:09
chiar dak nu credeti Ronnie_Coleman are dreptate,alergarea e cea mai buna pt a slabi..mai ales pt abdomen..eu fac sport de vreo 6 ani si ce sport taekwondo(carate) si nu am voie sa ma ingras k trb sa raman pe o categorie anume si pt a reusi asta alerg in fiecare zi si bineinteles am grija si ce mananc..dak chiar vrei sa slabesti nu strica si niste abdomene cva,sala sau chestii de genu...
blondix_mik
Postat pe 31 Iulie 2010 08:27
imi cer scuze pt greseli,dar e prea dimineatza
blondix_mik
Postat pe 31 Iulie 2010 08:28
alergat/mers pe jos
cat despre o cura de slabire trebuie sa manaci 3 mese pe zi si sa elimini din ele mancarurile care contin grasimi, dulcurile, pastele fainoase, spor la slabit si nu uita cat mai multa miscare "mens sana en corpore sano"
yumy
Postat pe 31 Iulie 2010 08:32
De la: niky_f02, la data 2010-07-31 06:28:52Cea mai buna dieta: dimineata cafea, la prinz apa, seara salata de rosii cu brinza ,apa, fara piine, carne sau dulciuri.
In timpul zilei : inotat 50 de bazine, exercitii forta in apa( cam 30 min), dupa care 30 de minute(2km) mers rapid cu toti muschii incordati .In aproximativ 7 zile slabesti 5 kg sau mai mult insa partea buna este ca muschii se refac iar corpul isi modifica forma .Cine rezista 1 saptamina si continua , devine super.Dupa 1 luna se poate minca orice numai seara, normal fara piine alba sau grasimi .Se mai poate adauga si dans sportiv 1 ora pe zi, insa acest sport nu e pt. oricine. Succes!

vorbesti prostii. muschii nu au cum sa se refaca de la cafea, apa si o salata. intri in catabolism muscular cu efortul depus si alimentatia precara si cel mai mult vei da din masa musculara si eventual vei pierde si ceva apa...grasimea tot acolo va ramane. 5kg in 7 zile este sf...doar daca vomiti de cateva ori pe zi si nu mananci nimic, atunci da. asa dadeam si eu 1-2kg pe zi. Si f bine spus...cine rezista prima sapt, scapa cu viata :)) regimul sau dieta ar trebui sa fie ceva benefic pt organism si persoana sa se simta din ce in ce mai bn si fizici si psihic, nu sa isi faca griji daca scapa dupa o sapt.
Nu mai postati aiurea doar de dragul de a scrie ceva aici. Si nu mai incepeti postul cu: ce mai buna dieta e....
Ronnie_Coleman
Postat pe 31 Iulie 2010 10:31
Ideea este sa nu mananci mult la o masa pentru a nu largi stomacul. Mananca putin si des si nu bea apa in timpul mesei. Poti face exercitii care sa topeasca grasimile din jurul taliei, poti sa iti cumperi o curea de electrostimulare....sunt foarte multe metode. Dar toate au efectul intepaturii de albina: cat timp te ocupi de aceasta zona problematica ...vei observa rezultate...daca te lasi:(.....
A!! Si masajul anticelulitic functioneaza.
Sper ca ti-am dat idei bune.....
joy_18
Postat pe 31 Iulie 2010 12:07
De la: niky_f02, la data 2010-07-31 06:28:52Cea mai buna dieta: dimineata cafea, la prinz apa, seara salata de rosii cu brinza ,apa, fara piine, carne sau dulciuri

vrei sa te sinucizi? sunt metode mai rapide, sa stii
kitty_krieger
Postat pe 31 Iulie 2010 12:51
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-31 12:51:47
De la: niky_f02, la data 2010-07-31 06:28:52Cea mai buna dieta: dimineata cafea, la prinz apa, seara salata de rosii cu brinza ,apa, fara piine, carne sau dulciuri

vrei sa te sinucizi? sunt metode mai rapide, sa stii


Shhh
Postat pe 31 Iulie 2010 12:56
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-07-26 12:07:02cum sa slabeasca masajul? iti dai seama de usor ar fi fost...


Ba bineinteles ca poti slabi cu masaj Unde ai trait pana acum?
Mai ales daca e vorba doar despre o anumita zona si nu e nevoie sa slabesti peste tot. Si eu am slabit asa, important e sa perseverezi.
butterfly07
Postat pe 31 Iulie 2010 14:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
slabire sanatoasa si sigura cu produsele herbalife 14 De la: kudika_1045875 1 Mai 2023 20:34
Cursuri de box si autoaparare pentru incepatori si copii , antrenament cardio si fitness 1 De la: Alin_Diaconu_1 22 Octombrie 2011 12:38
sport de placere 19 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:46
sali de fitness in bucuresti 37 De la: amalia79_healthy 3 Noiembrie 2014 14:21
IASI-aerobic/tae-bo? caut colega 1 De la: ghebitza_m 7 Noiembrie 2011 12:35