Setari Cookie-uri

MERITA OARE SACRIFICIUL MEU?

Buna Kudicelor!

Nu prea ma pricep la cuvinte. Dar sunt intr-o situatie-limita si simt nevoia sa povestesc cuiva prin ceea ce trec. Avand in vedere ca voi sunteti singurii prieteni, nu-mi ramane altceva de facut decat sa deschid un subiect, pe marginea caruia va rog sa discutati.

In noiembrie 2009 l-am cunoscut pe Marian, actualul meu iubit. In februarie 2010 am inceput o relatie frumoasa de iubire, presarata cu foarte multe momente frumoase, fara prea mari si prea multe obstacole. Din iunie ne-am mutat impreuna, acasa la el. Toate bune si frumoase, pana acum o saptamana cand mi s-a oferit ocazia de a pleca la munca in Germania. Evident, m-am gandit la chestia asta... Nu ma puteam imparti in doua locuri deodata. Asa ca am facut tot posibilul sa se gaseasca un loc si pt Marian. Multumita unui bun prieten, am rezolvat si problema asta. Parea asa fericit cand a aflat... [dar asta avea sa fie linistea dinaintea furtunii!]
Aseara mi-a spus ca el nu e hotarat in privinta a ceea ce vrea sa faca si nu crede ca mai poate merge in Germania. Nu pot obliga o persoana; daca nu vrea, ok. Initial , eu m-am gandit sa plec pt ca vrem sa ne casatorim, dar scuza lui pt care nu ne-am luat pana acum a fost lipsa banilor. Tocmai pt asta imi doresc sa plec, sa avem bani sa ne facem o nunta frumoasa, sa incepem o viata noua, in doi... Incerc sa construiesc un viitor frumos pt noi doi, dar se pare ca sunt singura care lupta pt asta!

Nu vrea sa mearga cu mine, dar in schimb mi-o baga pe gat pe maica-sa, ca in mine n-are suficienta incredere incat sa pot pleca singura.

Ce credeti ca ar trebui sa fac in situatia de fata? Daca ma mentin ferma pe pozitii, credeti ca va veni clipa cand ma va pune sa aleg intre strainatate si relatia noastra? Voi ce-ati face in locul meu, ati ramane aici langa barbatul iubit sau v-ati sacrifica 2 luni de zile, departe de celalalt, printre straini?
Lisssa
Postat pe 14 Iulie 2010 15:40
Buna Lissa!

Mi se pare mie sau faci din tantar armasar? Ati inceput relatia acum 5 luni si nu v-ati luat "pana acum" Sa inteleg ca dupa vreo 3 luni de relatie ar trebui sa te casatoresti cu partenerul... sau cum?
Sa inteleg ca (doar) 2 luni de munca in strainatate sunt de ajuns sa-ti distruga o relatie aparent puternica??
Sa inteleg ca el ar fi trebuit sa lase tot in Ro (presupunand ca are serviciu aici sau facultate) pentru 2 luni, ca apoi sa o ia de la capat cand se intoarce?

Nu ai simtul proportiilor. Mai gandeste-te exact ce inseamna 5 luni sau 2 luni din viata unui om (viata care sa zicem dureaza in medie 80 de ani). Vrei sa te casatoresti cu acest barbat pentru tot restul vietilor voastre presupun (inca 50 de ani sa zicem). Ce conteaza 2 luni? Daca vreti sa fiti unul cu altul, 2 luni n-ar trebui sa fie deloc o problema.

Si, desi stiu ca la o anumita varsta iti este foarte usor sa recunosti daca ai intalnit persoana potrivita pentru tine, nu te grabi ca fata mare la maritat (sic). Plus de asta, voi vreti sa va luati pentru a face nunta sau pentru a fi impreuna pana la sfarsitul vietii?
kitty_krieger
Postat pe 14 Iulie 2010 15:56
Acum am vazut ca ai doar 19 anisori!
Ai tot timpul pentru maritis. Concentreaza-te pe a-l cunoaste pe el si a te decide daca iti doresti cu adevarat sa imparti totul cu el. Are dreptate sa nu se grabeasca si sa gaseasca pretexte pentru a amana casatoria. Si e normal sa nu stie ce-si doreste.
Nu mai agrava atata totul, nu se merita.
kitty_krieger
Postat pe 14 Iulie 2010 16:03
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-14 15:56:25Buna Lissa!

Mi se pare mie sau faci din tantar armasar? Ati inceput relatia acum 5 luni si nu v-ati luat "pana acum" Sa inteleg ca dupa vreo 3 luni de relatie ar trebui sa te casatoresti cu partenerul... sau cum?
Sa inteleg ca (doar) 2 luni de munca in strainatate sunt de ajuns sa-ti distruga o relatie aparent puternica??
Sa inteleg ca el ar fi trebuit sa lase tot in Ro (presupunand ca are serviciu aici sau facultate) pentru 2 luni, ca apoi sa o ia de la capat cand se intoarce?

Nu ai simtul proportiilor. Mai gandeste-te exact ce inseamna 5 luni sau 2 luni din viata unui om (viata care sa zicem dureaza in medie 80 de ani). Vrei sa te casatoresti cu acest barbat pentru tot restul vietilor voastre presupun (inca 50 de ani sa zicem). Ce conteaza 2 luni? Daca vreti sa fiti unul cu altul, 2 luni n-ar trebui sa fie deloc o problema.

Si, desi stiu ca la o anumita varsta iti este foarte usor sa recunosti daca ai intalnit persoana potrivita pentru tine, nu te grabi ca fata mare la maritat (sic). Plus de asta, voi vreti sa va luati pentru a face nunta sau pentru a fi impreuna pana la sfarsitul vietii?


Astea ne-au fost gandurile inca de cand am calcat pragul casei lui, sa facem nunta pana la sfarsitul lui iulie. Dar acum, iubitul meu imi vine cu o scuza demna de filmele de 2 lei: n-are bani.
Si am gasit solutia: daca intr-adevar vrea sa necasatorim, mergem 2 luni in strainatate, si muncim sa ne putem face nunta la care el viseaza!

Aici are doar un servici, care va fi stopat in noiembrie (Exact in perioada in care noi ar trebui sa plecam la munca).

Unde-i reciprocitatea intr-un cuplu? O data ce eu pot sa fac niste sacrificii si sa las tot ceea ce am in Ro, el de ce n-ar putea s-o faca? Sau... noi, femeile, trebuie sa muncim acum si pt noi, si pt barbati, si pt a intretine casa (eventual si-un copil)?

Si decizia de a ne casatori, nu a fost luata in graba, nu e o ''fata morgana''. Eu, cel putin, n-o iau ca pe un joc si nicidecum nu fac nunta doar pt ca asa trebuie, sau pt ca asa se poarta. Pur si simplu, il iubesc si asta ar fi cea mai mare dovada de dragoste pe care i-as putea-o arata.

Ce e mai frumos si mai sublim in dragoste, decat sa juri in Fata si in Casa Domnului iubire eterna cuiva?
Lisssa
Postat pe 14 Iulie 2010 16:04
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-14 16:03:23Acum am vazut ca ai doar 19 anisori!
Ai tot timpul pentru maritis. Concentreaza-te pe a-l cunoaste pe el si a te decide daca iti doresti cu adevarat sa imparti totul cu el. Are dreptate sa nu se grabeasca si sa gaseasca pretexte pentru a amana casatoria. Si e normal sa nu stie ce-si doreste.
Nu mai agrava atata totul, nu se merita.


Oi avea eu 19 ani, dar nu ma subestima. Am trecut prin multe ca sa ma mai sperie ceva acum, in momentul de fata.

Pana la urma, nu conteaza varsta, conteaza cu ce experienta de viata te-ai ales in tot acest timp si sa reusesti sa treci peste tot!
Lisssa
Postat pe 14 Iulie 2010 16:06

Ba eu tot te subestimez. La 19 ani nu ai cum sa ai o experienta de viata destul de vasta oricat te-ai bate tu cu pumnii in piept.Ceea ce ti-a spus Kitty este de bun simt si foarte bine argumentat; ai face bine sa accepti cateva din sfaturile ei.
De fapt vad ca tu nu vrei sfaturi, asa ca nu stiu de ce le mai ceri .
_fantoma_
Postat pe 14 Iulie 2010 16:18
De la: _fantoma_, la data 2010-07-14 16:18:35
Ba eu tot te subestimez. La 19 ani nu ai cum sa ai o experienta de viata destul de vasta oricat te-ai bate tu cu pumnii in piept.Ceea ce ti-a spus Kitty este de bun simt si foarte bine argumentat; ai face bine sa accepti cateva din sfaturile ei.
De fapt vad ca tu nu vrei sfaturi, asa ca nu stiu de ce le mai ceri .


Ba tocmai de niste pareri am nevoie. Pareri insirate, din care sa selectez, sau macar sa pun cap la cap sa-mi dau seama cam ce ati face voi in situatia asta.

Totusi, e un sacrificiu in numele dragostei care i-o port. Nu vad ce as face atat de gresit daca pt 2 luni ne-am rupe complet de Ro. Ba poate c-am avea doar de castigat.

Din strainatate, fara sa vrei, te intorci schimbat. Nu 100%, dar te schimba in mare parte (am avut exemplu in familie). Stiu ca, daca plec, cand ma voi intoarce lucrurile nu vor mai fi niciodata ca acum. Unul din noi cu siguranta nu va fi multumit de gesturile celuilalt, si... tocmai de ce mi-e teama si fuuuug, de aia nu voi scapa!
Lisssa
Postat pe 14 Iulie 2010 16:24
Eu zic ca in primul rand sa te gandesti la tine, abia apoi la voi. Tu vrei sa pleci in Germania ca sa faci bani pentru nunta, el nu este de acord... Nu ti se pare ceva suspect? Pe de o parte nu are bani, pe de alta parte, nici nu vrea sa faca rost, sa se concretizeze ceva. Adica asa vede cineva obiectiv situatia. Si cum au spus si antevorbitoarele mele, e cam devreme, dupa 5 luni, sa te gandesti deja la maritis. Probabil ca si el isi da seama de asta si o da cotita.
Toate cele bune...
goodbye_kitty
Postat pe 14 Iulie 2010 22:00
Spui ca el termina contractul de munca in toamna cand ati putea pleca voi doi in Germania dar cu toate astea nu vrea sa mearga si el, dar daca vrei sa te duci tu e ok. Nu cumva nu prea ii place munca acestui baiat? Poate stii si tu ca in strainatate se munceste mai din greu ca in Ro, fiind strain acolo. Pai ai intuit bine, cum adica tu sa te zbati pt voi doi iar el sa zica doar ca nu vrea, in primul rand ar fi alaturi de iubita lui si "unde-s doi puterea creste" adica ati face mai multi bani in doi decat unul singur. Daca el nu merge, nu te du nici tu, e simplu ca buna ziua. Sau daca m-ai intreba pe mine, eu m-as duce la munca acolo si pe el l-as acasa daca nu vrea sa mearga, iar apoi as mai vedea eu daca mai continui sau nu relatia cu el, in niciun caz nu m-as sacrifica doar eu pt viitorul nostru, si in niciun caz cand as veni de acolo cu ceva banuti nu as spune "hai iubi sa facem nunta". Dar el ce face in acest timp in care tu muncesti acolo?
Si cum adica ti-o baga pe gat pe maica-sa ca nu are incredere in tine? Adica cum nu are incredere in tine, in ce sens?
anutzzaa
Postat pe 14 Iulie 2010 22:35
Si inca ceva...nu e cam devreme ca dupa cateva 4 luni de relatie si 1 luna de trai impreuna sa planifici nunta pana la sfarsitul lui iulie? Uite acum ai descoperit ceva nou la el, ca nu vrea sa mearga la munca in straintate pt voi doi dar e de acord sa te sacrifici numai tu, lucru care te pune pe ganduri, poate peste doua luni mai descoperi ceva care te va da si mai mult pe spate... Nu e mai bine sa stai mai mult langa el si sa-l cunosti mai bine? Sita e noua cum se spune si poate parea ok la inceput, dar vezi ca la adevarate probleme nu va potriviti??
anutzzaa
Postat pe 14 Iulie 2010 22:46
tie frica ca nu te mai ia nimeni de te grabesti asa?
roz5blue6lila7
Postat pe 14 Iulie 2010 22:53
De la: anutzzaa, la data 2010-07-14 22:35:53Spui ca el termina contractul de munca in toamna cand ati putea pleca voi doi in Germania dar cu toate astea nu vrea sa mearga si el, dar daca vrei sa te duci tu e ok. Nu cumva nu prea ii place munca acestui baiat? Poate stii si tu ca in strainatate se munceste mai din greu ca in Ro, fiind strain acolo. Pai ai intuit bine, cum adica tu sa te zbati pt voi doi iar el sa zica doar ca nu vrea, in primul rand ar fi alaturi de iubita lui si "unde-s doi puterea creste" adica ati face mai multi bani in doi decat unul singur. Daca el nu merge, nu te du nici tu, e simplu ca buna ziua. Sau daca m-ai intreba pe mine, eu m-as duce la munca acolo si pe el l-as acasa daca nu vrea sa mearga, iar apoi as mai vedea eu daca mai continui sau nu relatia cu el, in niciun caz nu m-as sacrifica doar eu pt viitorul nostru, si in niciun caz cand as veni de acolo cu ceva banuti nu as spune "hai iubi sa facem nunta". Dar el ce face in acest timp in care tu muncesti acolo?
Si cum adica ti-o baga pe gat pe maica-sa ca nu are incredere in tine? Adica cum nu are incredere in tine, in ce sens?


Ms frumos pt ideile tale, Anutzzaa...
Pai... nu stiu care e problema reala la el, dar din cate am vb pana acum, marele ''impediment'' pare sa fie lipsa banilor. Dar posibil ca, nu numai asta sa ne intarzie nunta. Poate teama de un loc nou, de munca noua etc. Sau poate nu a vrut de la inceput, dar a zis asa doar ca sa prind incredere mai mare in el. Nici nu mai stiu...

Cat despre soacra, aseara am avut ''sedinta de familie''. Ca sa pot sa plec, imi trebuia neaparat pe cineva cunoscut lui cu mine, asa ca am stabilit ca tura asta voi pleca cu soacra-mea.

Si de-acum inainte, am sa ma gandesc serios daca vom mai face nunta sau nu.
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 08:20
Ce or avea femeile astea cu nunta? In primul rand doar simplul motiv "nu avem bani" si faptul ca nici nu prea isi doreste sa faca banii de nunta,ar trebui sa te puna pe ganduri.In al doilea rand se pare ca tu ai aranjat totul,ai gasit tara..ai gasit jobul..el ce mai trebuie sa faca decat sa execute,nu?Daca o sa pleci singura sa faci banii pentru nunta pe care ti-o doresti(doar tu) s-ar putea cand te intorci in tara sa ii folosesti pentru altceva,dar nicidecum pentru nunta.
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 08:59
De la: Barbie30, la data 2010-07-15 08:59:12Ce or avea femeile astea cu nunta? In primul rand doar simplul motiv "nu avem bani" si faptul ca nici nu prea isi doreste sa faca banii de nunta,ar trebui sa te puna pe ganduri.In al doilea rand se pare ca tu ai aranjat totul,ai gasit tara..ai gasit jobul..el ce mai trebuie sa faca decat sa execute,nu?Daca o sa pleci singura sa faci banii pentru nunta pe care ti-o doresti(doar tu) s-ar putea cand te intorci in tara sa ii folosesti pentru altceva,dar nicidecum pentru nunta.

Barbie,
Nu e prima oara cand ceva/cineva ma pune pe ganduri.
O data ce-am deschis acest subiect, e clar ca am tras un semnal de alarma! Vroiam sa vorbesc cu cineva despre asta, nu mai vroiam sa ma simt atat de singura. Vroiam sa aflu pareri, vroiam sfaturi...

Plec dincolo, departe de tot ceea ce am aici cu un scop precis. Nu sti cat de hotarata pot fi uneori. Si nu sunt genul de fata care sa fie invartita pe degete de oricine, cum vrea.
Voi strange banii de nunta pe care mi-o doresc (momentan, doar eu), ma voi intoarce iar atunci lucrurile poate se vor schimba.

Acum vom vedea daca se adevereste vorba ''ochii care nu se vad, se uita''
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 09:08
"Voi strange banii de nunta pe care mi-o doresc "
Sacrificiul il faci doar pentru tine,pentru ceva ce iti doresti,asa cum spui si tu "nunta pe care mi-o doresc"
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 09:12
Din cate imi dau eu seama, prietenul asta al tau e foarte gelos. Ai grija, boala asta nu se vindeca in veci! Chiar daca ai impresia ca i-a trecut, "crizele" vor reveni cu si mai mare intensitate. Ai doar 19 ani, de ce vrei neaparat sa te mariti asa mica? Citind randurile scrise de tine, am realizat ca esti o fata desteapta (ca m-am saturat de agramate care nu stiu sa lege doua vorbe); daca tot n-ai ce face, eu zic sa-ti continui studiile, lasa-l naibii de maritat, ce, vrei sa stai toata viata cu soacra dupa tine doar pentru ca lui i se nazare cine stie ce? Spui ca vrei sa va casatoriti pentru ca il iubesti si asta e cea mai mare dovada de dragoste pe care i-o poti arata. Din cate vad, el nu misca un deget pentru nunta voastra, asta dovada a ce o mai fi?
kitty_na
Postat pe 15 Iulie 2010 09:24
De la: kitty_na, la data 2010-07-15 09:24:42Din cate imi dau eu seama, prietenul asta al tau e foarte gelos. Ai grija, boala asta nu se vindeca in veci! Chiar daca ai impresia ca i-a trecut, "crizele" vor reveni cu si mai mare intensitate. Ai doar 19 ani, de ce vrei neaparat sa te mariti asa mica? Citind randurile scrise de tine, am realizat ca esti o fata desteapta (ca m-am saturat de agramate care nu stiu sa lege doua vorbe); daca tot n-ai ce face, eu zic sa-ti continui studiile, lasa-l naibii de maritat, ce, vrei sa stai toata viata cu soacra dupa tine doar pentru ca lui i se nazare cine stie ce? Spui ca vrei sa va casatoriti pentru ca il iubesti si asta e cea mai mare dovada de dragoste pe care i-o poti arata. Din cate vad, el nu misca un deget pentru nunta voastra, asta dovada a ce o mai fi?

Ms Kitty pt postarea ta!
Stiu ca iubitul meu e foarte gelos. Nu ma deranjeaza asta mai mult decat ma deranjeaza faptul ca gelozia lui e nefondata. Adica, parca m-ar suspecta la orice pas ca as putea sa ma uit la altcineva (ca sa nu vb de inselat) iar chestia asta n-ar conveni nimanui, banuiesc.
Soacra mea este o femeie buna. Niciodata n-am avut discutii contradictorii, ne intelegem ca mama-fiica.

Faptul ca am acceptat si am vrut sa lupt pt casatoria noastra este dovada mea de dragoste cea mai mare pe care as putea sa i-o ofer lui. M-am gandit ca poate asa, ar lasa-o si el mai moale cu gelozia si si-ar da seama ce fel de suflet sunt. Dar din pacate, nu toti sunt ceea ce par a fi!
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 09:29
De la: Barbie30, la data 2010-07-15 09:12:19"Voi strange banii de nunta pe care mi-o doresc "
Sacrificiul il faci doar pentru tine,pentru ceva ce iti doresti,asa cum spui si tu "nunta pe care mi-o doresc"

Barbie,
Tu ai facut sa fie nunta pe care mi-o doresc! Cand am postat prima oara, vorbeam la plural dar se pare ca tu ai dedus ca doar eu (momentan) mi-as dori nunta asta! Poate ai dreptate, eu doar te-am citat ''exact''
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 09:32
Lisssa,din cate ai spus tu se intelege clar ca el nu vrea nunta.Nu ai spus cati ani are el
Femeia isi doreste rochia alba de mireasa,sa fie in centrul atentiei precum o printesa,sa aibe o nunta asa cum nu a mai avut nici o prietena,sa arate lumii ca si ea este iubita etc.Conteaza mult mai mult ce e inainte si dupa nunta!
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 09:45
De la: Barbie30, la data 2010-07-15 09:45:16Lisssa,din cate ai spus tu se intelege clar ca el nu vrea nunta.Nu ai spus cati ani are el
Femeia isi doreste rochia alba de mireasa,sa fie in centrul atentiei precum o printesa,sa aibe o nunta asa cum nu a mai avut nici o prietena,sa arate lumii ca si ea este iubita etc.Conteaza mult mai mult ce e inainte si dupa nunta!

Barbie, el are 22.
Stiu ca asta este visul oricarei femei, chiar si-al meu. Dar trebuie sa ne limitam dupa posibilitati. Am vazut nunti mai micute, mai retrase si pot sa zic ca si alea mi s-au parut dragute si de bun-gust.
Daca fac nunta, nu incerc s-o fac cea mai mare, cea mai pompoasa din ''sat''. Pana la urma, nunta o fac pt mine nu pt altii. Iar iubirea nu se masoara in nr de invitati la nunta, nici in frumusetea rochiei de mireasa, nici in cea a costumului de ginere... Plus ca la fel de bine, as putea sa traiesc si fara nunta.

Pe mine ma irita mai mult ca orice, schimbarea de plan pe care o vrea el. Sau, poti s-o numesti si amanare...
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 09:50

pleaca singura! asa vei avea ocazia sa-ti lamuresti toate sentimentele, sa-ti dai seama ce-ti doresti cu adevarat! si cine stie poate si el isi va da seama ce vrea de la tine, ce viitor vede el pentru voi doi!
sper ca accepti sfaturi si de la barbati!
fante_de_dorobanti
Postat pe 15 Iulie 2010 09:58
"Amanarea" iti arata ca el nu e pregatit pentru pasul asta,intr-o relatie deciziile sunt luate de comun acord,daca il iubesti poti sa mai astepti sa isi doreasca si el asta cu adevarat.
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 10:00
Lissa, eu nu te subestimez, spun doar ca ai timp destuuuuul pentru a te casatori
Si nu stiu de ce am impresia ca parerea lui in relatia asta nu prea conteaza. De ce s-ar grabi sa-si comita intreaga viata la asa ceva?

Nu cred ca e lene din partea lui sa refuze un loc de munca de 2 luni... desi ar fi o aventura frumoasa pe care o puteti avea impreuna, dar pe urma ce? poate el gandeste pe termen lung si vrea un loc de munca permanent. Mi-e clar din ceea ce scrii ca nu-l cunosti indeajuns si ca nu stii ce-si doreste (probabil pentru ca nici nu l-ai intrebat )
Inteleg ca il iubesti, insa acorda-ti timp si sa-l cunosti, sa-l descoperi cu toate ciudateniile lui si cu toate lucrurile bune si mai putin bune pe care le are. Abia apoi sa decideti daca vreti sa fiti impreuna toata viata.

kitty_krieger
Postat pe 15 Iulie 2010 12:22
De la: Lisssa, la data 2010-07-14 16:06:12
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-14 16:03:23Acum am vazut ca ai doar 19 anisori!
Ai tot timpul pentru maritis. Concentreaza-te pe a-l cunoaste pe el si a te decide daca iti doresti cu adevarat sa imparti totul cu el. Are dreptate sa nu se grabeasca si sa gaseasca pretexte pentru a amana casatoria. Si e normal sa nu stie ce-si doreste.
Nu mai agrava atata totul, nu se merita.


Oi avea eu 19 ani, dar nu ma subestima. Am trecut prin multe ca sa ma mai sperie ceva acum, in momentul de fata.

Pana la urma, nu conteaza varsta, conteaza cu ce experienta de viata te-ai ales in tot acest timp si sa reusesti sa treci peste tot!


Nu conteaza varsta, insa tu deja esti pe punctul de a face o posibila greseala ! Nu cred ca ai avut timp sa il cunosti suficient pe barbatul de langa tine, de obicei primele luni ale unei relatii sunt cele frumoase, cu fluturasi, multi fluturasi in burtica s.a.m.d Insa dupa un timp vei face cunostinta si cu defectele lui, si poate ca nu vei putea sa le accepti, ce vei face atunci daca esti deja casatorita ? Ori vei trece printr-un divort, ori vei accepta situatia si vei suferi in tacere, eventual veti avea tto felul de conflicte !
Eu zic ca trebuie sa mai astepti, sa vezi cum decurge relatia si tocmai dupa sa va ganditi la casatorie !
Daca tot zici ca ai trecut prin atatea, nu cred ca ai vrea sa treci si prin alte intamplari nefericite, asa ca incearca sa le eviti, fii prufenta !
Summer_
Postat pe 15 Iulie 2010 13:21
De la: Lisssa, la data 2010-07-15 09:50:37
De la: Barbie30, la data 2010-07-15 09:45:16Lisssa,din cate ai spus tu se intelege clar ca el nu vrea nunta.Nu ai spus cati ani are el
Femeia isi doreste rochia alba de mireasa,sa fie in centrul atentiei precum o printesa,sa aibe o nunta asa cum nu a mai avut nici o prietena,sa arate lumii ca si ea este iubita etc.Conteaza mult mai mult ce e inainte si dupa nunta!

Barbie, el are 22.
Stiu ca asta este visul oricarei femei, chiar si-al meu. Dar trebuie sa ne limitam dupa posibilitati. Am vazut nunti mai micute, mai retrase si pot sa zic ca si alea mi s-au parut dragute si de bun-gust.
Daca fac nunta, nu incerc s-o fac cea mai mare, cea mai pompoasa din ''sat''. Pana la urma, nunta o fac pt mine nu pt altii. Iar iubirea nu se masoara in nr de invitati la nunta, nici in frumusetea rochiei de mireasa, nici in cea a costumului de ginere... Plus ca la fel de bine, as putea sa traiesc si fara nunta.

Pe mine ma irita mai mult ca orice, schimbarea de plan pe care o vrea el. Sau, poti s-o numesti si amanare...


Este exact ce ti-am spus in mesajul de mai sus, poate ca inca nu il cunosti suficient, poate ca s-a gandit ca s-a pripit sa iti propuna sa va casatoriti ! Nu ai de unde sa stii, numai daca ai o discutie serioasa cu el si reusesti sa tragi niste concluzii !
Si..chiar sunteti tineri, tu 19, el 22, nu conteaza experienta de viata, crede-ma, la varsta asta esti f sucit, din punct de vedere sentimental majoritatea tinerilor la aceste varste fiind instabili !
Summer_
Postat pe 15 Iulie 2010 13:25
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-07-15 09:58:51
pleaca singura! asa vei avea ocazia sa-ti lamuresti toate sentimentele, sa-ti dai seama ce-ti doresti cu adevarat! si cine stie poate si el isi va da seama ce vrea de la tine, ce viitor vede el pentru voi doi!
sper ca accepti sfaturi si de la barbati!

da, Fante, accept si sfaturi masculine!

Asta e ideea, am sa plec fara el. Poate ca un timp, departe de el si de tot ma va ajuta sa-mi clarific sentimentele adevarate si ma intorc de dincolo cu ganduri....diferite!
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 13:29
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-15 12:22:30Lissa, eu nu te subestimez, spun doar ca ai timp destuuuuul pentru a te casatori
Si nu stiu de ce am impresia ca parerea lui in relatia asta nu prea conteaza. De ce s-ar grabi sa-si comita intreaga viata la asa ceva?

Kitty, si parerea lui conteaza enorm pt mine. Inainte de a lua decizia de a pleca, am discutat foarte mult pe aceasta tema. La inceput a fost deacord, ulterior s-a razgandit sa nu mai mearga.
Apoi mi-a interzis sa plec singura, dupa care s-a gandit ca e ok sa plec, dar insotita de unul din socrii mei.


Nu cred ca e lene din partea lui sa refuze un loc de munca de 2 luni... desi ar fi o aventura frumoasa pe care o puteti avea impreuna, dar pe urma ce? poate el gandeste pe termen lung si vrea un loc de munca permanent.


Imi pare rau, poate n-am specificat ca plecarea in Germania s-ar face exact in perioada in care el ar ramane fara job aici, in Ro. Deci nu vad ce-ar fi avut de pierdut daca m-ar fi insotit dincolo.
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 13:34
De la: Summer_, la data 2010-07-15 13:25:50
De la: Lisssa, la data 2010-07-15 09:50:37
De la: Barbie30, la data 2010-07-15 09:45:16Lisssa,din cate ai spus tu se intelege clar ca el nu vrea nunta.Nu ai spus cati ani are el
Femeia isi doreste rochia alba de mireasa,sa fie in centrul atentiei precum o printesa,sa aibe o nunta asa cum nu a mai avut nici o prietena,sa arate lumii ca si ea este iubita etc.Conteaza mult mai mult ce e inainte si dupa nunta!

Barbie, el are 22.
Stiu ca asta este visul oricarei femei, chiar si-al meu. Dar trebuie sa ne limitam dupa posibilitati. Am vazut nunti mai micute, mai retrase si pot sa zic ca si alea mi s-au parut dragute si de bun-gust.
Daca fac nunta, nu incerc s-o fac cea mai mare, cea mai pompoasa din ''sat''. Pana la urma, nunta o fac pt mine nu pt altii. Iar iubirea nu se masoara in nr de invitati la nunta, nici in frumusetea rochiei de mireasa, nici in cea a costumului de ginere... Plus ca la fel de bine, as putea sa traiesc si fara nunta.

Pe mine ma irita mai mult ca orice, schimbarea de plan pe care o vrea el. Sau, poti s-o numesti si amanare...


Este exact ce ti-am spus in mesajul de mai sus, poate ca inca nu il cunosti suficient, poate ca s-a gandit ca s-a pripit sa iti propuna sa va casatoriti ! Nu ai de unde sa stii, numai daca ai o discutie serioasa cu el si reusesti sa tragi niste concluzii !
Si..chiar sunteti tineri, tu 19, el 22, nu conteaza experienta de viata, crede-ma, la varsta asta esti f sucit, din punct de vedere sentimental majoritatea tinerilor la aceste varste fiind instabili !


Summer_,
Sucitul e el. Eu am fost hotarata inca din clipa in care am acceptat propunerea lui. Si nu m-am razgandit.
Poate ca judec prea aspru. Poate ca, intr-adevar, e nelinistit. Frica de a spune ceva gresit pe viitor, indoiala ca poate lucrurile nu vor mai fi la fel ca acum l-au impins sa isi schimbe oarecum gandirea in privinta casatoriei.

Am s-o las balta cel putin pana la inceputul anului viitor. Daca va vrea ceva, stie ca poate sa discute cu mine. Stie unde ma gaseste!
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 13:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Asteptari intr-o relatie de cuplu 1 De la: kudika_1032817 5 Mai 2018 16:54
De ce sa vrei sa te insori? 0 De la: 31 August 2009 07:22
Intrebarea mea este: cati dintre noi inteleg ce implica de fapt o casatorie mixta (interrasiala)? Cat de deschizi suntem de fapt? 32 De la: Ame_ly 13 Aprilie 2011 15:14
Ai nevoie de un sfat profesional? - eUniversum.com 8 De la: gabriel32 28 Noiembrie 2012 12:18
unde este greseala? 11 De la: MissRainbow 18 Iulie 2012 22:41