Setari Cookie-uri

salutare fetelor...

eu am numai 16 ani si am probleme ku tenul meu...si mai ales ca sunt foarte sensibila...dupa epilat ma irit foarte tare,mi-am luat de la farmacie tot felul de creme de dat dupa epilat...farmacista mi-a recomandat si apa termala din Baile Herculane...si akea apa imi lasa pikioarele fine si fara rosiatza dar dupa 2 minute imi apar bubitzele pe pikioare si va dati seama k e un lucru neplacut sa am asa ceva pe pikioare si de aceea nu port fusta si pantaloni scurti....port numai pantaloni pana la genunchi....va rog recomandati-mi ceva...si mai am o intrebare..: e buna crema Nivea Visage beauty?:*:*:*:*:*:*..... va rog raspunde-ti-mi!!!!!!!!!!!!!!!!!!
elfry
Postat pe 15 Iulie 2010 08:16
Eu cred ca esti prea mica sa folosesti tu atata creme. Eu as zice sa dai cu banalul spirt dupa fiecare epilat (eu asta folosesc) si sa lasi pielea sa-si revina cateva ore (2-3) si dupa aia sa te dai cu un lapte de corp hranitor. E destul de normal sa te iriti mai ales daca folosesti ceara sau epilatorul pentru ca firul de par este smuls din radacina, asa ca nu ai de ce sa te sperii. Creme de fata eu zic sa nu folosesti inca, eventual un lapte demachiant (Garnier si Loreal au unele foarte faine) in fiecare seara si dimineata.
_Cryssa_
Postat pe 15 Iulie 2010 09:02
Poti folosi Aqua sensation day care de la nivea pentru fata,varsta la care ar trebui sa incepi sa te dai cu crema hidratanta pe fata este de 14 ani,este o greseala sa-ti lasi pielea nehidratata mai ales daca folosesti machiaj,poti incerca si la un dermatolog sa vezi ce crema iti recomanda.
Eu am scapat de roseata si iritarea de dupa epilat cu crema de la Noxzema cu eucalipt ,este o crema de curatat fata in profunzime prin masare,dar eu ma dau pe picioare fara sa masez,o las cam 10 minute si clatesc,roseata dispare instantaneu si nici iritatia nu mai apare.Pielea ramane cu o senzatie de racoare pentru tot restul zilei .Eu mai folosesc crema asta si cand ma arde soarele,iar roseaa dispare si usturimea .
Banuiesc ca eucaliptul face tot.....vezi ce crema gasesti cu eucalipt si incearca se merita 100%
mihaela255
Postat pe 27 Iulie 2010 08:02
Eu ti-as recomanda sa folosesti crema depilatoare cu aloe vera de exemplu....... pt piele sensibila.mult mai simplu....te faci mai des cei drept.. dar scapi de problema iritatie...........pt k la varsta ta nu cred k inca este cazu sa folosesti ceara sau epilatorul.........asta folosesc si yo si am 21 de ani:)
Ioana_7989
Postat pe 29 Iulie 2010 14:41
o recomandare ar fi sa te epilezi dupa ce ai facut o baie fierbinte (si lunga) astfel porii iti sunt mai deschisi si firele de par ies un pik mai usor. dak nu ti la indemana baitza da-te cu ceva timp inainte (vreo juma` de ora) pe picioare cu o crema intens hidratanta si stai un pik pana iti intra in piele crema.
Cat despre dupa....tot o crema intens hidratanta sau poti incerca o pudra pt bebe care iti astupe porii
Nu iti face ff mare grija pt petele rosii....is ceva normal si dak mergi la salon si te faci cu ceara apar..nu numai dupa ce te faci cu epilatorul.
ca sa nu te stresezi asa de tare te poti epila seara dupa ce stii k nu mai iesi din casa...astfel pana urmatoarea zi dimineata nu mai ai roseata :)
take care.
aa..pt tenul tau...iti recomand inainte sa folosesti o crema (oricare ar fi ea) sa folosesti un demachiant si o apa tonica ...numai dupa crema..si evident din cand in cand o crema abraziva (poti sa ceri la farmacie ~crema de gomaj cu galbenele~nu e scumpa e sub 10 lei)
AandreeaC
Postat pe 2 August 2010 01:02
buna fetele...dati si voi un vot pls http://www2.click.ro/miss_click_2009_new/fata/2380...poate va inscrieti si voi e p bune treaba...ms mult dau inapoi dak va inscrieti
piticutza131
Postat pe 5 August 2010 00:17
Draga mea, si mie mi s-a intamplat tot cam asa. Dar eu folosesc argila si sunt super multumita de ea. Intradevar are efect. Este un puternic antibacterian si cicatrizeaza foarte bine. Se gaseste la magazinele gen Plafar, sub forma de bulgarase, le pui int-o canita de portelan, adaugi apa si lasi asa un sfert de ora. Apoi, imediat dupa epilare, aplici in zona aceea, si lasi sa actioneze 20 minute, pe urma te speli. Efectul e garantat!
Aura38
Postat pe 10 August 2010 10:59
buna!!!si eu am aceeasi problema ca si tine numai ca eu am de la genunghi in jos la mine miau rmas semne de la iritati si chiar nu stiu ce sa fac ca sa imi treaca e super nasol ca nu pot purta si eu o fusta sau un pantalon scurt.am folosit crema pt semne dar nimic.vara asta nu am purtat deloc fuste sau ce va scurt.chiar nu stiu ce sa folosesc sa imi treaca .va rog recomandatimi ceva...
tapu_alinutza
Postat pe 10 August 2010 13:27
De la: tapu_alinutza, la data 2010-08-10 13:27:06buna!!!si eu am aceeasi problema ca si tine numai ca eu am de la genunghi in jos la mine miau rmas semne de la iritati si chiar nu stiu ce sa fac ca sa imi treaca e super nasol ca nu pot purta si eu o fusta sau un pantalon scurt.am folosit crema pt semne dar nimic.vara asta nu am purtat deloc fuste sau ce va scurt.chiar nu stiu ce sa folosesc sa imi treaca .va rog recomandatimi ceva...


buna si eu patesc la fel:) da eu daca nu ma fac cu crema apoi imi raman bubitele cateva zile:| si se fac foarte urate:| eu ma fac de fiecare data dupa epilat (indiferent ca ma epilez cu crema,epilator electric ,sau lama..in fuctie de cat timp am...si nu am avut timp ) cu crema hidratanta acum am de la Mitia crema de corp cu miere:) e f ieftina sub 10 lei si ...sunt foarte multumita de ea:)
LuciaEly
Postat pe 10 August 2010 13:56
draga mea eu iti pot zice atat,inainte de epilat bagati picioarele in cada si da cu dusu cu apa cat suporti de calda,apoi stergete de apa si epileazate cu ce te epilezi tu,dupa ce te-ai epilat te bagi inapoi in cada si dai de data asta cu dusu pe picioare cu apa rece rece pana nu le mai simti calde atunci se inchid pori si nu te mai iriti.dupa atentie cum te stergi cu prosopu pt ca nu trebuie sa te stergi apasat trebuie sa dai cu prosopu ca si cum ai da cu un servetel,mai delicat nu trebuie sa presi pt ca e pielea sensibila s te iriti .apoi dupa ce te-ai sters mai usor delicat lasa sa se zvante un pic pielea s apoi date cu crema de corp de care vrei u dar sa nu aibe un continut prea mare de alcool in ea,ok,popici s bafta
kudika113475
Postat pe 13 August 2010 02:01
Aceeasi problema am avut-o si eu, dar, de cand am renuntat la epilatul cu ceara si am trecut la aparatul de ras, am scapat de probleme!Este adevarat ca operatiunea cu lama trebuie facuta la 2-3 zile dar asta e!
eella
Postat pe 17 August 2010 15:00
De la: eella, la data 2010-08-17 15:00:10Aceeasi problema am avut-o si eu, dar, de cand am renuntat la epilatul cu ceara si am trecut la aparatul de ras, am scapat de probleme!Este adevarat ca operatiunea cu lama trebuie facuta la 2-3 zile dar asta e!


La 40 de ani o sa ai niste picioare ca o barba de barbat
Cum sa te faci cu lama?!
Indesi parul de-ti faci o imensa pudure, cu o radacina tareee, exact cum ziceam, o sa impungi cu picioarele, ca barbatii nebarbieriti:))
Eu nu am pielea sensibila, insa fiica mea o are, mergem la epilat, si la intoarcere, face dus si se da cu ulei jonson, pe pielea umeda, tot ce e de bebe e bun.
stem_29
Postat pe 17 August 2010 15:37
De la: crysa_tm, la data 2010-07-15 09:02:21Eu cred ca esti prea mica sa folosesti tu atata creme. Eu as zice sa dai cu banalul spirt dupa fiecare epilat (eu asta folosesc) si sa lasi pielea sa-si revina cateva ore (2-3) si dupa aia sa te dai cu un lapte de corp hranitor. E destul de normal sa te iriti mai ales daca folosesti ceara sau epilatorul pentru ca firul de par este smuls din radacina, asa ca nu ai de ce sa te sperii. Creme de fata eu zic sa nu folosesti inca, eventual un lapte demachiant (Garnier si Loreal au unele foarte faine) in fiecare seara si dimineata.


Nu, nu e ok cu spirt, aia folosesc eu, ca am pielea buna, de fapt apa cu spirt, asa, in pumn:))))
La piele sensibila nu merge, asa am crezut si eu, dar am iritat-o
De creme la noi nici nu poate fi vorba, oricum " avem" 17 ani si nu folosim decat tus negru, pe buze ir:) uneori crema de corp....si parfum:)))) mai des o vad cu servetele demachiante, isi improspateaza fata, cica:))))))
si oja, unghiile le facem pana terminam tot ce se numeste dizolvant din casa ( le are mici, dar " actualizate", ca doar iti dai seama ca spala vase si face tot ce trebuie) Eu nu i-am interzis nimic, am lasat-o pe ea sa discearna, insa vad ca a inteles ca nu merita sa te faci pom de craciun.......oricum pe mine nu m-a vazut " impanata":)))) veci.
stem_29
Postat pe 17 August 2010 15:49
aplicatii unghii false cu gel si acril: aplicatia 70 ron,intretinerea 35 ron,protectie pe unghia naturala 40 ron.preturile includ: strasurile,modelul,oja. 0767311199. la prima aplicare a unghiilor cu tips fac si pedichiura gratuit in gel:)
Lavini_Unghii_False
Postat pe 17 August 2010 16:04
Ce-s alea "pikioare" ?
luchianramona
Postat pe 17 August 2010 16:39
De la: luchianramona, la data 2010-08-17 16:39:54Ce-s alea "pikioare" ?

ceva cu care sa te plimbi!
roz5blue6lila7
Postat pe 17 August 2010 17:32
Eu iti recomand sa mergi la un dermatolog, sa se uite la picioarele tale si sa-ti puna un diagnostic corect...si sa-ti dea un tratament corespunzator...

Succes!
kudika057527
Postat pe 17 August 2010 18:40
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-17 17:32:24
De la: luchianramona, la data 2010-08-17 16:39:54Ce-s alea "pikioare" ?

ceva cu care sa te plimbi!

aha imi suna a ceva biped
yumy
Postat pe 17 August 2010 19:01
Stiu ca la tabacarie se folosea lapte de var stins pentru a epila pieile de animale , piei uscte ,cadea parul si sidur nu mai crestea , animalul era mort de mult deoarece era taiat si jupuit de piele. Pentu voi ar putea fi la fel de usor ,dar stiu ca increteste pielea la om si cam ustura putin . Sunt sigur sa parul va creste mi incet , poate chiar deloc dupa epliare. Cat timp nu are conditiiile necesare sa creasca ,nu crestepar ,adica sa faci mereu baie in apa de var . Nu e recomandat pentru nimeni sa incerce . Stiu ca grasimea de peste repara pielea si nu te doare.
Aurel_inventatorul
Postat pe 17 August 2010 23:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ciorapi cu banda adeziva 2 De la: ioanayourmiss 27 Noiembrie 2012 11:18
ce sa fac?.... 13 De la: ObuburuzaRoz 2 Septembrie 2011 17:42
buna 1 De la: Garofita_Lucia_Varga_1 24 Mai 2013 21:54
buna dimineatza!!!:d 6 De la: scorpyoW 20 Iunie 2009 09:48
caut colaboratori 2 De la: kudika174830 21 Mai 2010 01:16