Capilare sparte

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

joy_18 Avatarul lui joy_18

202 mesaje

Buna!
Ma gandeam sa intreb cititoarele KUDIKA mai experimentate daca stiu care sunt cauzele spargerii capilarelor pe fata.
Raporteaza abuz de limbaj
Shhh Avatarul lui Shhh

2004 mesaje
Oras: iasi

poate iti storci cosurile, poate folosesti o crema abraziva prea puternica, prea des.... sau o fi vreo boala...
Casatoria e cauza principala a divortului.
Fosta membra Kudika.ro
Cred ca este vorba despre cuperoza .Afectiunea poate apare la toate tipurile de ten si este data de dilatari permenente a capilarelor sangvine superficiale. In aceasta situatie circulatia sangelui nu este bine echilibrata. Se evidentiaza pe piele ca o retea, impunand o imperfectiune inestetica a pielii. Intre cele doua sexe, este mai frecventa la femeie. Pentru ati rezolva aceasta problema ar trebui sa mergi la un medic dermatolog.
Alina_Ml Avatarul lui Alina_Ml

35 mesaje
Oras: bistrita

Exista o crema anticuperozica din gama Gerovital H3,eu nu am folosit-o,dar gama GerovitalH3 e una de top,deci cred ca e buna si crema asta.
joy_18 Avatarul lui joy_18

202 mesaje

Multumesc de sfaturi. Intre timp am citit pe un forum strain ca o modalitate de a trata capilarele sparte este sa folosesti Visine sau creme cu vitamina K.....
kudika074574 Avatarul lui kudika074574

8 mesaje

si eu am pe fata, mai precis pe nas si cateva pe obraz. Am incercat tot felul de creme dar in final am ajuns sa fac 4 sedinte cu IPL. Folosesc si gama de produse anticuperoza de la floritene.
Fosta membra Kudika.ro
De la: joy_18, la data 2010-07-26 21:47:53Multumesc de sfaturi. Intre timp am citit pe un forum strain ca o modalitate de a trata capilarele sparte este sa folosesti Visine sau creme cu vitamina K.....

Visine sunt picaturi pentru ochi si nu au nici o legatura cu capilarele sparte iar crema cu vitamina k nu exista.Un tonic capilar foarte bun pe care il gasesti in farmacii este Tarosinul (1 flacon cu 20comprimate = 10.00roni).
esmeralda1964 Avatarul lui esmeralda1964

1 mesaj

Daca ai numai pe fata, grupate in mijlocul obrajilor astfel incat pari tot timpul cu" bujori in obrajori", este cuperoza. Daca nu, poate fi ceea ce in chirurgia plastica am vazut ca se numeste "vase superficiale", si se rezolva cu laserul. Tarosinul este pentru imbunatatirea circulatiei periferice, dar este slab, nu rezolva mare lucru.
DORINABEATRICE Avatarul lui DORINABEATRICE

8 mesaje
Oras: campina

boala se numeste cuperoza. mergi la dermato.
kudika038662 Avatarul lui kudika038662

4 mesaje

tot ptr asa ceva,vase capilare sparte pe fata,medicul meu dermatolog,Mihaela Leventer,mi-a recomandat medicamentul Detralex....in combinatie cu o crema de la La Roche Posay....chiar au dat rezultate
Barbie_27 Avatarul lui Barbie_27

4 mesaje
Oras: cluj

@kidika038662- imi poti spune te rog numele cremei de la LA Roche Posay? si cam cat costa medicamentul Detralex?

mersi
alexar Avatarul lui alexar

23 mesaje

De la: Barbie_27, la data 2010-08-19 10:11:07@kidika038662- imi poti spune te rog numele cremei de la LA Roche Posay? si cam cat costa medicamentul Detralex?

mersi

rosaliac se numeste.este foarte buna. detralex e 26 ron are 15 comprimate ,iti trebuie 2 cutii pe luna se iau 2 pe zi in timpul meselor. eu am si varice si m-a ajutat f mult detralex-ul/automat am avut si capilare sparte ,pe care le-am tratat cu rosaliac de 2 ori pe zi.eu iau detralex de 3 luni,la fel si rosaliac si nu mai am vase pe fata. pe picioare dau cu stimuven gel(s-au dus aproape toate vasele sparte). sanatate!
ps : mi le-a recomandat medicul
aradhana Avatarul lui aradhana

4 mesaje
Oras: bacau

De la: joy_18, la data 2010-07-15 16:12:24Buna!
Ma gandeam sa intreb cititoarele KUDIKA mai experimentate daca stiu care sunt cauzele spargerii capilarelor pe fata.
aradhana

23 mesaje

cauzele sunt :insuficienta venoasa(varice,tromboza, etc) ,tratamente sistemice si topice cu corticoizi,ereditare. capilare sparte pe fata nu inseamna cuperoza. intr-adevar in unele cazuri poate fi o etapa premergatoare cuperozei.

23 mesaje

exista si la noi creme cu vitamina k. auriderm crema/gel de exemplu care are 2 % vit k. in SUA exista cu 5% dermal k.

23 mesaje

crema cu vitamina k 2 % auriderm(exista si gel) in farmacii (sensiblu,dona)
yuuppy Avatarul lui yuuppy

1 mesaj

buna

la ce doctor ai fost ? as dori sa merg la o consulatie
Fosta membra Kudika.ro
De la: joy_18, la data 2010-07-15 16:12:24Buna!

si eu am cuperoza ba mai mult am suferit o operatie estetica, rinoplastie, si mi-au ramas capilare sparte si pe nas, e adevarat sunt putin vizibile , iar medicul mi-a recomandat unguent Advantan, dar definitiv acestea se elimina doar prin interventie laser, nu este costisitoare dar este destul de dureroasa pt ca practic capilarele sparte sunt arse cu laser.