Setari Cookie-uri

Realitatile vietii

Viata... cateodata credem in ceva ce defapt nu exista, ne agatam cu putere de lucruri care credem ca le putem schimba, credem cu tarie ca daca noi putem si altii pot, ne mintim singuri crezand ca daca noi suntem sinceri si cei de langa noi sunt sinceri... De ce sinceritatii i se raspunde cu minciuna, de ce daca iubesti primesti inapoi ura, de ce daca esti bun ceilalti sunt rai, intrebari, intrebari si iarasi intrebari. Oare vom gasi vreodata raspuns la toate? Oare mai merita in aceasta lume rece si fara culoare sa mai iubesti, sa mai faci sacrificii, sa lasi totul, sa renunti la tine si sa primesti inapoi ca rasplata doar minciuna, ura, infidelitate... De ce unii oameni refuza culoarea si vor doar negru si gri, de ce unii oameni pentru 5 minute de fericire renunta la o viata intreaga de bucurie, de ce chiar daca au ochii deschisi totusi nu vad? Oare merita sa te uiti doar in fata ta decat sa privesti orizontul? Ce poti vedea atat de frumos si spectaculos doar privind locul unde calci? Poate o floare sau o gaza sau un fluturas, dar daca ai ridica privirea... te-ai gandit vreodata ca ai putea privii stelele, luna, rasaritul de soare, campuri intregi de flori, pasarele fericite ca tot cerul este al lor, sa privesti orizontul clar si nelimitat al vietii. Merita sa te opresti doar asupra unei flori cand inaintea ta este un camp intreg? Merita sa alergi dupa un fluture cand deasupra ta sunt nori intregi de fluturi multicolori? Poate ca pentru moment esti fericit si implinit, dar, oare nu te minti singur crezand ca tot timpul o sa fie asa? Acea floare o sa se ofileasca si o sa dispara, poate acel fluturas o sa zboare iar tu nu o sa mai sti sa iti ridici privirea pentru al putea privi... Gandim de multe ori condusi de impulsul de moment, fara sa mai avem timp sa realizam cat de scurt este acel moment, e ca si cum am incerca sa umplem un ocean cu o lacrima, oare pe acest pamant nu mai exista fericire, nu mai exista, sinceritate, nu mai exista iubire adevarata doar atractie animalica spontana? Stai...te gandesti si te intrebi...mai merita sa iubesti, mai merita sa fi sincer? Da merita, nu exista sentiment mai placut, mai profund si mai curat ca iubirea adevarata, sinceritatea, nimic im aceasta lume nu poate sa iti lase in suflet linistea si multumirea de sine ca ai facu un bine, ca ai avut puterea sa iubesti chiar daca inapoi nu ai primit acelasi lucru! Iubirea adevarata nu se uita, ea ramane in suflet intr-un coltisor pe care nu o sa il poti uita niciodata, ea o sa refuze sa plece vreodata si chiar daca e doar acolo in camaruta aceea micuta si uitata de lume, tie iti aduce bucurie, iti invadeaza corpul, te face sa te simti tanar si implinit. Ce minunata este IUBIREA!
Kameramanul
Postat pe 16 Iulie 2010 09:37
Get a life
_Cryssa_
Postat pe 16 Iulie 2010 09:41
Care e povestea? Decat sa ne iei pe ocolite mai bine ne spui ce te doare
Barbie30
Postat pe 16 Iulie 2010 09:43
de unde lai scos pastea frate ?dim ce carte

dar la faza k mai merita sa iubesti ...............mai merita sa fi sincer .................
nu cred
depide pe cine gasesti
daca te merita da daca nu .........nu vad rostu
alyn27
Postat pe 17 Iulie 2010 22:01
nu le-am scos din nici o carte, numai daca cumva, ne comparam creierasul cu o biblioteca uriasa, si nu e nici o problema, e o realitate a vietii in care traim, multi prea multi considera ca nu se mai merita efortul de a iubi cu adevarat, de a fi sinceri chiar daca nu primim inapoi acelasi lucru, e adevarat la primul impuls toti tindem sa facem acelasi lucru ...legea Talionului, dinte pt dinte..., dar din experienta proprie stiu ca totusi merita pt noi sa facem asta, este un mod prin care putem fi fericiti pt ca in sinea noastra suntem multumiti ca noi ne facem partea noastra si nu asteptam sa si-o faca si ceilalti, asa avem o constiinta curata si putem merge mai departe cu capul sus indiferent de problemele din jurul nostru. E greu dar nu imposibil, stiu asta pt ca si eu la randul meu sunt om si pot. Doar cine nu vrea nu poate, energiile negative vin doar daca le chemam noi altfel stau deoparte.
Kameramanul
Postat pe 18 Iulie 2010 17:03
din cand in cand, mai da camera aia jos de la ochi.
macar cand te duci la veceu!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 18 Iulie 2010 17:10
Pana la urma ce te doare? Tu incerci sa gasesti raspuns la ce?
Barbie30
Postat pe 18 Iulie 2010 17:53
era mai corect sa zica:
sunt Kmermanul, de atata filmat, vad o alta lume...si nu aouc sa vad gunoiul din fata ochiului...
fir-ar..s-a asezat o musca pe obiectivul camerei...si nu pot sa continuu ce am de zis..
d-asta a scurtat si a luat-o pe cai ratacite..cu explicatiile
dragon_fly88
Postat pe 18 Iulie 2010 18:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2 baietii?:-?? 51 De la: Razv 16 Ianuarie 2012 18:32
Jurnalul unei visatoare... :) 38 De la: dana_21 11 Septembrie 2012 11:43
Clubul Scorpiilor 25 De la: kudika_15715 30 Septembrie 2012 16:03
cum ii spui ca dupa despartire amicitia mai mult te chinuie? 49 De la: ionelaela 16 Noiembrie 2009 21:40
vrem sa adoptam un copil 66 De la: kudika081710 28 Martie 2015 18:14