Trandafiri

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent Trandafiri : (4.5 din 8 voturi)

Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
costy_ony Avatarul lui costy_ony

3 mesaje

Buna! Iubesc mult trandafirii,sunt florile mele preferate.Vreau sa imi pun in gradina mai multe culori de trandafiri,iar intrebarea mea este urmatoarea:
-Sunt probleme daca pun un trandafir rosu langa unul de culoare alba?Ma gandesc sa nu isi schimbe vreunul culoarea !!!
kudika076978_iasomie Avatarul lui kudika076978_iasomie

32 mesaje

buna florile in general de orice natura sant vii , nu conteaza culuarea cel mai inportant e sa-ti placa tie un joc de culori e minunat , nu asculta sfaturi feng shui, ca eu am ascutat si amenajat casa in stil feng si credema mau adus la faliment asa numit maestru adrian cranta , a spus ca nu am voie nici o planta in casa , am scos plantele pe balconul de servici , in fiecare zi ma simteam din ce in ce mai rau ,asta tinp de 4 luni si foarte rau mi-a mers in afaceri, am adus plantele inapoi in casa , si ma simnt minunat o zi buna it-i doresc , de la (nucred)
Raporteaza abuz de limbaj
karlla57 Avatarul lui karlla57

35 mesaje
Oras: barlad

NU ESTE NICI O PROBLEMA.POTI COMBINA CULORILE DUPA GUSTUL TAU.LA TRANDAFIRI NU SUNT PROBLEME CA LA PETUNII DE EXEMPLU CARE ISI IMPRUMUTA CULOAREA PRIN POLENIZARE.
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

Nu, nu este nici o problema. Dar dupa cum stii, trandafiri sunt cele mai pretentioase flori. Personal imi ingrijesc casa si gradina cu niste tratamente ecologice. Spre exemplu pentru fosa septica, toaleta (eliminarea mirosurilor neplacute,dezincrustarea instalatiilor etc.), pentru intretinerea gazonului si a spatiilor verzi, a florilor si plantelor ornamentale etc.
www.bioma.ro
Vasilica Onofrei, tel. 0741 706 602

Sucees in activitatile domniei voastre!
54elaine Avatarul lui 54elaine

20 mesaje
Oras: focsani

Trandafirii poti sa ii combini cum vrei,nu se intampla nimic.Problema lor e ca trebuie sa aiba 5 ore de soare.
cornelia_leia Avatarul lui cornelia_leia

315 mesaje
Oras: brasov

Te-ar deranja chiar atat de mult daca li s-ar schimba putin culoarea daca ar prinde si alte nuante? Eu am trandafiri in gradina pot sa-ti spun ca nu am observat deocamdata modificari ale culorilor lor desi am pus galben, rosu, albastru, alb cu rosu, portocaliu si grena , la distante mici unul de celalalt. Cel pe care il vezi asa a fost cumparat cu aceasta combinatie de culori.
cand tristetea te inconjoara, cand zambetul dispare, cand fericirea iti pare departe ,priveste o floare…… C
glogojeanu2006 Avatarul lui glogojeanu2006

8 mesaje
Oras: bucuresti

Draga prietena, de unde ai trandafir de culoare albastra? ma ajuti si pe mine sa-mi procur?
Valentina33 Avatarul lui Valentina33

6 mesaje

trandafiri albastri am vazut la Carrefour si Cora anul trecut si anul acsta, in primava. De fapt nu sunt chiar albastri, ci mai degraba un mov-lila... dar asa li se spune: albastri.
Cei de culoare albastru intens s-au obtinut numai prin metode specifice in laborator si parca doar de chinezi sau japonezi, nu mai stiu exact...
cornelia_leia Avatarul lui cornelia_leia

315 mesaje

Ai dreptate "valentina30" in privinta culorii, nu e un albastru cum ne-am dori (poate) Nu se gasesc doar in locurile specificate de tine ci si la serele ce comercializeaza trandafiri
cand tristetea te inconjoara, cand zambetul dispare, cand fericirea iti pare departe ,priveste o floare…… C
koanamay Avatarul lui koanamay

28 mesaje

Dragilor,
Si eu sunt o impatimita a tradafirilor, si mai cu seama ai celor albastri. Trebuie insa sa siti un lucru: un sol alcalin le da o anumita nuanta si un sol bazic alta nuanta. Va recomand pentru a obtine la voi acasa trabdafiri albastri sa plantati un trandafir alb (alb curat,nu crem sau alte combinatii) in sol alcalin si pe care sa il udati zilnic cu 250 ml apa in care ati adaugat 0 picaturi de albastru de metil. In 6 luni va rog sa imi spuneti ce ati obtinut. Succes.

Oana
Fosta membra Kudika.ro
Super tare idee cu udatul cu albastru de metil.Cand o sa reusesc sa-mi plantez un trandafir alb asa voi face.Multumesc de sfat.
moni
oscarr Avatarul lui oscarr

2 mesaje

Si eu am trandafiri in gradina un singur lucru foarte important pot sa iti spun ,trandafirul isi va modifica culoarea in functie de cum este solul.
andra_alexandra Avatarul lui andra_alexandra

172 mesaje
Oras: tg jiu

Nu cred ca este nici o problema...si eu iubesc trandafirii,iar un joc de culori este extrem de relaxant, deja mi-am imaginat gradina ta...si cred ca va arata superb.
gabi_gino2005 Avatarul lui gabi_gino2005

9 mesaje

Din cate stiu eu nu-si schimba culoarea daca ii plantezi unul langa altul, poti pune ce culori vrei, iar daca isi schimba culoarea cu atat mai bn vei avea trandafiri unicat
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

wowww da trandafirii sunt cele mai frumoase si fine flori simbolizeaza dragostea.
micki23 Avatarul lui micki23

377 mesaje
Oras: alba-iulia

HA HA HAH

Trandafirii se inmultesc prin altoire iar polenizarea nu schimba culoarea nici decum..insa sa ai grija la taierile de toamna si de primavara.....sa le faci corect...apoi la Afide...adica purecii care manaca bobocii....
FORTA STEAUA!!!

377 mesaje

Nu stiu de unde are trandafir albastru deoarece aceasta culoare nu s-a obtinut inca....poate e mov sau alta nuanta dar nicidecum albastrii....
ceea ce vedeti in magazine sau in piete in buchete sunt doar colorati...se pune in apa lor o substanta alimentara albastra sau chiar cerneala si asa se obtine albastru....atentie cerneala e cam toxica....
FORTA STEAUA!!!

377 mesaje

Riscul e sa-l omori punandu-i acesata substanta toxica radacinii lui....
FORTA STEAUA!!!
Fosta membra Kudika.ro
Anul trecut am pus lastari de trandafiri sub borcan(o metoda de inmultire pe care o stiu de la bunica)si nu stiu sigur cand anume trebuie sa iau borcanele de pe ei.Daca stie cineva va rog dati-mi de stire.Multumesc mult.
moni
Fosta membra Kudika.ro
Sigur nu-si schimba culoare unul de la altul eu am galbeni langa rosii,roz si portocalii de cand ma stiu si nici unul nu si-a schimbat culoarea.
moni
54elaine Avatarul lui 54elaine

20 mesaje
Oras: focsani

Daca vrei sa ai trandafiri..... nu iei sticlele de pe ei decat dupa9-11 mai(sfintii de gheata)si neaparat pe zi ploioasa.Eu dau sfaturi numai din experienta proprie! Succes!
MarinAlina82 Avatarul lui MarinAlina82

28 mesaje
Oras: constanta

Am urmarit discutiile si m-am gandit sa intervin cu un aspect legat de legendele trandafirului!

Sper sa nu deranjeze pe nimeni!

Si daca da, am ofer sa-i ofer un buchet de trandafiri, facut pe coala, caci am experienta :)

Astfel,
Persanii au o poveste locala despre trandafirul rosu: o privighetoare indragostita de un trandafir alb, l-a imbratisat atat de strans, incat spinii i-au strapuns inima si sangele a colorat in rosu floarea - aceasta poveste persana l-a inspirat pe Oscar Wilde atunci cand a scris povestea "Privighetoarea si trandafirul".

Allynna
Ludovykk Avatarul lui Ludovykk

19 mesaje

bORCANUL NU E PREA BUN DE PUS IN CAPUL BUTASILOR DE TRANDAFIRI..MAI BINE PUI STICLE DE PLASTIC IN CARE AI FACUT O GAURA MICA IN LATERAL(CU DIAMATRU DE CCA 1 CM)ASTA CA SA NU FACA CONDENS PREA MULT SI SA PUTREZEASCA.ITI RECOMAND SA IEI BORCANU SAU STICLA DE PE BUTASUL DE TRANDAFIR DUPA 1 MAI....DACA -I DESCOPERI INAINTE IL STRESEZI TERMIC CACI NOAPTEA E RECE,IAR EL E MAI AVANSAT CU INFRUNZITUL DECAT CEILALTI TRANDAFIRI CARE AU FRUNZELE MAI MICI.DECI..DUPA 1 MAI E CEL M AI BINE...CA SA NU RISTI SA-L PIERZI DIN CAUZA FRIGULUI DIN NOATE.POTI TOTUSI SA-L DESCOPERI ZIUA LA AMIAZA CAND E CALD CA SA SE OBISNUIASCA.

19 mesaje

VEZI MESAJUL DE MAI JOS...DE LA LUDOVYKK.E PENTRU TINE!
MARYADY Avatarul lui MARYADY

18 mesaje

buna

ador trandafiri dar nu reusesc sa ii prind deloc, am tot incercat si nimic

imi doresc tare mult un trandafir catarator cu flori mari si rosii

377 mesaje

De la: MARYADY, la data 2009-02-17 15:07:50

buna

ador trandafiri dar nu reusesc sa ii prind deloc, am tot incercat si nimic

imi doresc tare mult un trandafir catarator cu flori mari si rosii

problema e ca au aparut pe piata tot felul de specii de trandafiri din import, dar nu toti rezista la noi in tara..sau nu e ceea ce vedem noi in poza de pe ambalaj...oricum nu v-as sfatui sa luati trandafiri de la metro sau alte supermerkaturi...sunt de cand lumea si cam nasoli...incercati sa luati direct de la un producator....deobicei trebuie sa aiba si certificat de garantie...
FORTA STEAUA!!!
dfeisan Avatarul lui dfeisan

6 mesaje

Buna,
Am un trandafir japonez si a inceput sa-i cada frunzele. Incep sa prinda o culoare maronie de la coada inspre varful frunzei, iar pe spatele frunzei apar niste brobonite lipicioase albe si de forma cristalelor de zahar. Daca poate cineva sa-mi spuna un "leac" i-as fi foarte recunoscatoare.
ego_condo Avatarul lui ego_condo

32 mesaje

SI EU AM INCERCAT FEL DE FEL DE METODE DE PRINDERE A TRANDAFIRILOR, CEL MAI BINE E,(LA MINE A DAT REZULTATE 100%)
CA LASTARII SA SE PUNA TOAMNA(SEPTEMBRIE-OCTOMBRIE), IN PAMANT(2-3
OCHIURI),IN GRADINA,CU UN BORCAN DEASUPRA PE CARE IL RIDICI PRIMAVARA DUPA CE INCEP SA CREASCA FRUNZULITE NOI

19 mesaje

frunzele cad de obicei la toti trandafirii japonezi iarna..numai ca petele albe de pe frunze sunt de la faptul ca l-ai UDAT AIUREA SI PREA MULT IARNA!!!!!!!!!!!!!!!!!111iarna astia hiberneaza ,pierd jumatate din frunze si nu se uda decat rar..o data la o luna!
Fosta membra Kudika.ro
Buna ! Va rog sa-mi spuneti cum e corect sa tai lastarul pe care vrei sa-l inmultesti ? Trebuie sa aibe ceva,un nod,frunze...?Am vazut prin unele gradini trandafiri sub borcane/sticle din plastic dar nu am avut ocazia sa aflu .Multumesc !
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina: