Setari Cookie-uri

Trandafiri

Buna! Iubesc mult trandafirii,sunt florile mele preferate.Vreau sa imi pun in gradina mai multe culori de trandafiri,iar intrebarea mea este urmatoarea:
-Sunt probleme daca pun un trandafir rosu langa unul de culoare alba?Ma gandesc sa nu isi schimbe vreunul culoarea !!!
costy_ony
Postat pe 1 August 2008 09:21
buna florile in general de orice natura sant vii , nu conteaza culuarea cel mai inportant e sa-ti placa tie un joc de culori e minunat , nu asculta sfaturi feng shui, ca eu am ascutat si amenajat casa in stil feng si credema mau adus la faliment asa numit maestru adrian cranta , a spus ca nu am voie nici o planta in casa , am scos plantele pe balconul de servici , in fiecare zi ma simteam din ce in ce mai rau ,asta tinp de 4 luni si foarte rau mi-a mers in afaceri, am adus plantele inapoi in casa , si ma simnt minunat o zi buna it-i doresc , de la (nucred)
kudika076978_iasomie
Postat pe 2 August 2008 09:00
NU ESTE NICI O PROBLEMA.POTI COMBINA CULORILE DUPA GUSTUL TAU.LA TRANDAFIRI NU SUNT PROBLEME CA LA PETUNII DE EXEMPLU CARE ISI IMPRUMUTA CULOAREA PRIN POLENIZARE.
karlla57
Postat pe 3 August 2008 14:24
Nu, nu este nici o problema. Dar dupa cum stii, trandafiri sunt cele mai pretentioase flori. Personal imi ingrijesc casa si gradina cu niste tratamente ecologice. Spre exemplu pentru fosa septica, toaleta (eliminarea mirosurilor neplacute,dezincrustarea instalatiilor etc.), pentru intretinerea gazonului si a spatiilor verzi, a florilor si plantelor ornamentale etc.
www.bioma.ro
Vasilica Onofrei, tel. 0741 706 602

Sucees in activitatile domniei voastre!

Postat pe 11 August 2008 09:04
Trandafirii poti sa ii combini cum vrei,nu se intampla nimic.Problema lor e ca trebuie sa aiba 5 ore de soare.
54elaine
Postat pe 17 August 2008 23:17
Te-ar deranja chiar atat de mult daca li s-ar schimba putin culoarea daca ar prinde si alte nuante? Eu am trandafiri in gradina pot sa-ti spun ca nu am observat deocamdata modificari ale culorilor lor desi am pus galben, rosu, albastru, alb cu rosu, portocaliu si grena , la distante mici unul de celalalt. Cel pe care il vezi asa a fost cumparat cu aceasta combinatie de culori.
cornelia_leia
Postat pe 24 Septembrie 2008 15:19
Draga prietena, de unde ai trandafir de culoare albastra? ma ajuti si pe mine sa-mi procur?
glogojeanu2006
Postat pe 28 Septembrie 2008 12:15
trandafiri albastri am vazut la Carrefour si Cora anul trecut si anul acsta, in primava. De fapt nu sunt chiar albastri, ci mai degraba un mov-lila... dar asa li se spune: albastri.
Cei de culoare albastru intens s-au obtinut numai prin metode specifice in laborator si parca doar de chinezi sau japonezi, nu mai stiu exact...
Valentina33
Postat pe 3 Octombrie 2008 16:31
Ai dreptate "valentina30" in privinta culorii, nu e un albastru cum ne-am dori (poate) Nu se gasesc doar in locurile specificate de tine ci si la serele ce comercializeaza trandafiri
cornelia_leia
Postat pe 7 Octombrie 2008 14:45
Dragilor,
Si eu sunt o impatimita a tradafirilor, si mai cu seama ai celor albastri. Trebuie insa sa siti un lucru: un sol alcalin le da o anumita nuanta si un sol bazic alta nuanta. Va recomand pentru a obtine la voi acasa trabdafiri albastri sa plantati un trandafir alb (alb curat,nu crem sau alte combinatii) in sol alcalin si pe care sa il udati zilnic cu 250 ml apa in care ati adaugat 0 picaturi de albastru de metil. In 6 luni va rog sa imi spuneti ce ati obtinut. Succes.

Oana
koanamay
Postat pe 13 Octombrie 2008 09:24
Super tare idee cu udatul cu albastru de metil.Cand o sa reusesc sa-mi plantez un trandafir alb asa voi face.Multumesc de sfat.
angelblue_67
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:15
Si eu am trandafiri in gradina un singur lucru foarte important pot sa iti spun ,trandafirul isi va modifica culoarea in functie de cum este solul.
oscarr
Postat pe 6 Ianuarie 2009 12:41
Nu cred ca este nici o problema...si eu iubesc trandafirii,iar un joc de culori este extrem de relaxant, deja mi-am imaginat gradina ta...si cred ca va arata superb.
andra_alexandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:42
Din cate stiu eu nu-si schimba culoarea daca ii plantezi unul langa altul, poti pune ce culori vrei, iar daca isi schimba culoarea cu atat mai bn vei avea trandafiri unicat
gabi_gino2005
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:59
wowww da trandafirii sunt cele mai frumoase si fine flori simbolizeaza dragostea.

Postat pe 6 Februarie 2009 19:23
HA HA HAH

Trandafirii se inmultesc prin altoire iar polenizarea nu schimba culoarea nici decum..insa sa ai grija la taierile de toamna si de primavara.....sa le faci corect...apoi la Afide...adica purecii care manaca bobocii....
micki23
Postat pe 6 Februarie 2009 22:54
Nu stiu de unde are trandafir albastru deoarece aceasta culoare nu s-a obtinut inca....poate e mov sau alta nuanta dar nicidecum albastrii....
ceea ce vedeti in magazine sau in piete in buchete sunt doar colorati...se pune in apa lor o substanta alimentara albastra sau chiar cerneala si asa se obtine albastru....atentie cerneala e cam toxica....
micki23
Postat pe 6 Februarie 2009 22:58
Riscul e sa-l omori punandu-i acesata substanta toxica radacinii lui....
micki23
Postat pe 6 Februarie 2009 22:59
Anul trecut am pus lastari de trandafiri sub borcan(o metoda de inmultire pe care o stiu de la bunica)si nu stiu sigur cand anume trebuie sa iau borcanele de pe ei.Daca stie cineva va rog dati-mi de stire.Multumesc mult.
angelblue_67
Postat pe 8 Februarie 2009 19:35
Sigur nu-si schimba culoare unul de la altul eu am galbeni langa rosii,roz si portocalii de cand ma stiu si nici unul nu si-a schimbat culoarea.
angelblue_67
Postat pe 8 Februarie 2009 19:37
Daca vrei sa ai trandafiri..... nu iei sticlele de pe ei decat dupa9-11 mai(sfintii de gheata)si neaparat pe zi ploioasa.Eu dau sfaturi numai din experienta proprie! Succes!
54elaine
Postat pe 10 Februarie 2009 11:12
Am urmarit discutiile si m-am gandit sa intervin cu un aspect legat de legendele trandafirului!

Sper sa nu deranjeze pe nimeni!

Si daca da, am ofer sa-i ofer un buchet de trandafiri, facut pe coala, caci am experienta :)

Astfel,
Persanii au o poveste locala despre trandafirul rosu: o privighetoare indragostita de un trandafir alb, l-a imbratisat atat de strans, incat spinii i-au strapuns inima si sangele a colorat in rosu floarea - aceasta poveste persana l-a inspirat pe Oscar Wilde atunci cand a scris povestea "Privighetoarea si trandafirul".

MarinAlina82
Postat pe 10 Februarie 2009 20:04
bORCANUL NU E PREA BUN DE PUS IN CAPUL BUTASILOR DE TRANDAFIRI..MAI BINE PUI STICLE DE PLASTIC IN CARE AI FACUT O GAURA MICA IN LATERAL(CU DIAMATRU DE CCA 1 CM)ASTA CA SA NU FACA CONDENS PREA MULT SI SA PUTREZEASCA.ITI RECOMAND SA IEI BORCANU SAU STICLA DE PE BUTASUL DE TRANDAFIR DUPA 1 MAI....DACA -I DESCOPERI INAINTE IL STRESEZI TERMIC CACI NOAPTEA E RECE,IAR EL E MAI AVANSAT CU INFRUNZITUL DECAT CEILALTI TRANDAFIRI CARE AU FRUNZELE MAI MICI.DECI..DUPA 1 MAI E CEL M AI BINE...CA SA NU RISTI SA-L PIERZI DIN CAUZA FRIGULUI DIN NOATE.POTI TOTUSI SA-L DESCOPERI ZIUA LA AMIAZA CAND E CALD CA SA SE OBISNUIASCA.
Ludovykk
Postat pe 16 Februarie 2009 19:17
VEZI MESAJUL DE MAI JOS...DE LA LUDOVYKK.E PENTRU TINE!
Ludovykk
Postat pe 16 Februarie 2009 19:18


buna


ador trandafiri dar nu reusesc sa ii prind deloc, am tot incercat si nimic


imi doresc tare mult un trandafir catarator cu flori mari si rosii
MARYADY
Postat pe 17 Februarie 2009 15:07
De la: MARYADY, la data 2009-02-17 15:07:50

buna


ador trandafiri dar nu reusesc sa ii prind deloc, am tot incercat si nimic


imi doresc tare mult un trandafir catarator cu flori mari si rosii


problema e ca au aparut pe piata tot felul de specii de trandafiri din import, dar nu toti rezista la noi in tara..sau nu e ceea ce vedem noi in poza de pe ambalaj...oricum nu v-as sfatui sa luati trandafiri de la metro sau alte supermerkaturi...sunt de cand lumea si cam nasoli...incercati sa luati direct de la un producator....deobicei trebuie sa aiba si certificat de garantie...
micki23
Postat pe 18 Februarie 2009 15:57
Buna,
Am un trandafir japonez si a inceput sa-i cada frunzele. Incep sa prinda o culoare maronie de la coada inspre varful frunzei, iar pe spatele frunzei apar niste brobonite lipicioase albe si de forma cristalelor de zahar. Daca poate cineva sa-mi spuna un "leac" i-as fi foarte recunoscatoare.
dfeisan
Postat pe 19 Februarie 2009 12:06
SI EU AM INCERCAT FEL DE FEL DE METODE DE PRINDERE A TRANDAFIRILOR, CEL MAI BINE E,(LA MINE A DAT REZULTATE 100%)
CA LASTARII SA SE PUNA TOAMNA(SEPTEMBRIE-OCTOMBRIE), IN PAMANT(2-3
OCHIURI),IN GRADINA,CU UN BORCAN DEASUPRA PE CARE IL RIDICI PRIMAVARA DUPA CE INCEP SA CREASCA FRUNZULITE NOI

ego_condo
Postat pe 19 Februarie 2009 12:32
frunzele cad de obicei la toti trandafirii japonezi iarna..numai ca petele albe de pe frunze sunt de la faptul ca l-ai UDAT AIUREA SI PREA MULT IARNA!!!!!!!!!!!!!!!!!111iarna astia hiberneaza ,pierd jumatate din frunze si nu se uda decat rar..o data la o luna!
Ludovykk
Postat pe 20 Februarie 2009 23:56
Buna ! Va rog sa-mi spuneti cum e corect sa tai lastarul pe care vrei sa-l inmultesti ? Trebuie sa aibe ceva,un nod,frunze...?Am vazut prin unele gradini trandafiri sub borcane/sticle din plastic dar nu am avut ocazia sa aflu .Multumesc !
libra66
Postat pe 21 Februarie 2009 14:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa construiesc etajul unei case 15 De la: pereterazvan 5 Februarie 2011 22:55
Cada de baie 1 De la: fiorelo 8 Septembrie 2009 20:15
Electrocasnice PYRAMIS 2 De la: Mihaela09 25 August 2009 21:38
Pomi fructiferi ,copaci de calitate - stiti de unde pot cumpara ? 120 De la: libra66 17 Mai 2016 11:11
stalp in sufragerie. 14 De la: gigi_braicovici 24 Februarie 2010 13:10