Setari Cookie-uri

Inchiderea balconului

Stiti cumva daca e nevoie de vreo aprobare pentru inchiderea balconului de la bloc?
IULIA_ANDR
Postat pe 1 Iulie 2008 18:11
Nu este nevoie de aprobare.
stan_jana
Postat pe 4 Iulie 2008 17:40
Pentru orice modificare din punct de vedere arhitectural este necesara autorizatie de construire. Modificarea aspectului prin inchiderea balconului(am vazut balcoane inchise in genul cabanelor de la munte)este o modificare in ceeea ce priveste arhitectura. Nu se obtin intotdeauna Autorizatii de Construire nici pentru executarea de constructii complexe, asa ca..................
cornelia_leia
Postat pe 8 Iulie 2008 16:12
este pacat sa inchideti balcoanele; rolul lor este sa fie amenajate pe post de gradina; veti spune ca si un balcon inchis poate fi ca o sera; da, dar fatada cladirii devine oribila; pacat
edrissrl
Postat pe 9 Iulie 2008 07:41
este constructie, deci ai nevoie de autorizatie de constructie, si ai grija ca primaria nu da voie sa schimbi fatada blocului.... daca ai tupeu, succes, ai grija cu reclamatiile ulterioare ale vecinilor

Postat pe 9 Iulie 2008 19:58
Trebuie autorizatie. Este mult mai eftin sa obtii autorizatie decit sa platesti amenda. Eu am facut mai multe modificari in casa (am inchis balcon, am spart ziduri) autorizatia m-a costat 1500 lei iar amenda este inte 1000 si 10000 lei + obligatia de a obtine autorizatie sau de a aduce la starea initiala.
nk_condo
Postat pe 20 Iulie 2008 17:41
vedeti ca placa balconului este iesita in consola,nu are niciun punct de sprijin mai serios,gen stalp. asa ca s-a putea datorita incarcarii foarte mari data viitoare cand va adunati vreo 3 persoane sa va treziti la vecinul de jos. asta in cazul in care nu are loc efectul domino si va treziti la vecinul de la parter. balconul este spatiul unde iesi dimineata si iti bei cafeaua. nu este spatiu de depozitare si nici incapere de locuit. aaa am uitat.. nu! nu este voie sa faceti nicio modificare la fatada blocului. nici daca umblati la strcutura de rezistenta nici daca bateti doar un cui.
bogdan_roca
Postat pe 14 Septembrie 2008 08:34
...ba exact primaria incurajeaza constructii aberante pe FATADA blocurilor, exemplu in poza mea de avatar...In blocul meu un nou proprietar de la parter a inceput sa construiasca FARA AUTORIZATIE un chiosk hidos lipit de fatada blocului , spargand fatada in dreptul unei logii. In 20 zile de la data reclamatiei mele la primaria sect. 2 cei de la urbanism i-au eliberat urgent autorizatie si astfel omul "a intrat in legalitate"...Ca sa nu mai spun ca a lucrat pe ascuns, in spatele unor panouri. Cand a dat panourile jos...ne-am trezit cu oroarea. Am ramas toti uluiti, omul si-a obtinut certif. de urbanism si autorizatia de construire doar cu acordul a doi proprietari si al unui chirias (vecini directi) si stampila pusa de presedinta asociatiei...deci nici vorba de acordul a 50 + 1 din numarul proprietarilor. Am sesizat pe cei de la Disciplina in Constructii si...nimic. Au reactionat tarziu, l-au lasat sa termine tot si dupa eliberarea autorizatiei au facut o vizita la fata locului si i-au dat o amenda pentru altceva, pentru ca zugravit partea lui de parter cu alta culoare decat a blocului. Omul a "intrat in legalitate" deci si noi ne-am ales cu o oroare care se doreste a fi "acces exterior" la o frizerie. E cumplit ce coruptie este peste tot, de la presedintii asociatiilor la cei din primarii care aproba PUD-uri ce contrazic articolele din legea 230/2007.

Postat pe 16 Decembrie 2008 01:27
bv ai dreptate ideal ar fii sa inteleaga tata lumea si sa se evite o tragedie .ar trebui sa fie niste legi f claredar si f .dure care sa se mai si aplice ; va dau un exemplu concret au aparut meseriasi care sau apucat de fc termosistem la blocuri dar care n-au nici o treaba cu meseria nu respecta nici un plan de urbanism o estetica a fatadei respective unul isi fc finisajul in var lavabil de o culoare altul de alta culoare altul in praf de piatra e jale te apuca greata cind te uiti oare edili nostri nu circula prin orasele pe care le conduc cred ca o sa ma apuc sa fc poze si sa le postez pe net poate asa se sesizeaza si ei sau poate masmedia ce ziceti?
danuntu_06
Postat pe 1 Ianuarie 2009 22:35
"Untu" ai dreptate atat tu cat si cel dinaintea ta(ultrgiatul) .In fiecare oras se executa constructii(extinderi/modificari)care nu ar terbui sa existe.Din pacate sunt obtinute aprobarile necesare cu avizul arhitectului sef .Legea50/1991 cu completarile si modificarile ulterioare este f clara, din pacate cei ce tebuie sa se ocupe de problemele de urbanism aproba fara discernamant sau (nu de putine ori) nici nu au habar de ceeea ce se peterce in teritoriul pe care sunt obligati sa-l supravegheze.Spun acest lucru tinand cont de Legea 50/1991 mai sus mentionata in care se prevede ca autoritatea publica locala(primaria) are obligatia de a urmarii(controla) in teritoriu modul de executare a constructiilor, (art 27 din Legea 50/1991) si de a aplica sanctiunile conform art 28 din lege
cornelia_leia
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:24
am o gramada de vecini care si-au inchis balconul si nu au avut nevoie de nici o aprobare si de nici un proiect.
aijxy
Postat pe 10 Februarie 2009 14:57
Eu mi-am inchis balconul si nu am cerut nici un fel de autorizatie...
In schimb, daca stai la parter si vrei sa-ti construiesti un balcon, atunci da, ai nevoie de autorizatie, de proiect.
Sau daca stai intr-un loc spre strada principala sau in centru unde balcoanle trebuiesc sa fie toate standard, atunci da, consider si cred ca este nevoie de o aprobare...de undeva.
m3rlinetza
Postat pe 15 Februarie 2009 12:04
Ideea cu balcoanele sau cu lucrarile in apartament e ca ai nevoie de autoriziatie, indiferent de ce modifici. Cu atat mai mult cand inchizi balcoane, sau darami ziduri de rezistenta, sau darami orice alt zid sau portiune de zid din apartament. Daca unii isi fac aceste lucrari fara autorizatii foarte bine, ca nu ii controleaza nimeni, decat daca au vecini batuti in cap care sa ii reclame. Daca nu modifici nimic care sa afecteze structura de rezistenta nu ai decat sa-ti faci, da mai bine te asiguri ca nu o sa te boicoteze vecinii. Asta e marea pb..ca exista oameni prosti si batuti in cap care mor de ciuda ca tu ai curaj si bani sa-ti faci ceva in apartament, ca nu cred ca ii deranjeaza chiar asa de tare ca ti-ai inchis un balcon. Pt blocurile noi stiu ca este stipulat in contracte sa nu se modifice fatada, da la blocurile vechi nu se uita nici dracu daca sunt legale toate balcoanele inchise sau nu. Uitati-va numai pe strada cand mergeti cate balcoane sunt inchise, si cate credeti ca au autorizatie. Va zic io...majoritatea nu au, si care au autorizatie e pt ca au fost nevoiti din cauza vecinilor batuti in cap pe care vezi doamne ce tare i-a mai deranjat. Plus ca de la urbanism nu vine nimeni niciodata din proprie initiativa sa vada daca ce ti-ai facut a fost cu autorizatie sau nu. Ei vin in urma reclamatiilor vecinilor. Ei sunt de bai, nu bietii oameni care vor sa-si imbunatateasca traiul. Asa ca doamna sau domnul cu "In 20 zile de la data reclamatiei mele la primaria sect. 2 cei de la urbanism i-au eliberat urgent autorizatie si astfel omul "a intrat in legalitate"..." urat gest, foarte urat. Rusine sa va fie la toti care suneti sunteti capabili de asemenea gesturi si faceti rau altora.
bushika
Postat pe 12 Martie 2009 08:09
citez un antescriitor:
"Deobicei legile sunt facute ca sa fie incalcate.Eu am facut modificari in casa fara aprobari,fiindca nu m-am atins de structura de rezistenta a constructiei.La noi in municipiu numai atunci ai nevoie de autorizatii cind te atingi de structura de rezistenta a blocului.Daca intri la profilul meu,am o poza facuta cu includerea balconului in camera.Deci,am inchis balconul,si il folosesc atasat de camera.Eu zic sa nu mai umblii dupa cine stie ce aprobari,fiindca poate nici nu trebuie,si daca insisti ca vrei sa obtii ca sa poti face,sigur te pune la plata chiar daca nu este necesar."

Romanul de mai sus este exeplu tipic al locuitorilor de pe acest plai.
Va mai mirati de ce suntem tzganii Europei ?
stoicescudoru
Postat pe 12 Martie 2009 09:01
Doamnelor /domnisoarelor si domnilor, tineti cont ca nerespectarea legislatiei in vigoare se poate face doar pana atunci cand esti prins si....platesti, adica esti nevoit sa suporti rigorile legii. in cazul constructiilor se aplica prevederile Legii 50/1991- (versiunea actualizata in 2008) unde se poate citi la art.3
Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a)lucrari de construire, reconstruire, consolidare, m o d i f i c a r e, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor acestora cu ..........
la capitolul III din Legea 50/1991 (versiune actualizata 2008)sunt prevazute sanctiunile pentru cei ce nu o respecata--a se vedea art.24 si art 26. Cuantumul sanctiunilor este de la 1.000 la 100.000 in functie de situatia constatata .
cristina57m
Postat pe 12 Martie 2009 10:04
nu uita de temoizolatie daca nu o faci s-ar putea sa iti transpire geamurile oricat de 'bune' aar fi
CRISTI_ZCD
Postat pe 12 Martie 2009 10:16
nu trebuie

Postat pe 12 Martie 2009 10:29
dar e chiar oribil.
noi avem magazine si chioscuri dar arata bine se integreaza, nu arata hidos!
o zi buna
ilona6411
Postat pe 12 Martie 2009 10:33
Mda asa cred si eu. La noi in bloc s-au facut muuulte foarte multe modificari, sper ca n-a fost nimeni nebun sa-si darame peretii de rezistenta, ca se poate trezi cu vecinii peste el, asta poate sa faca doar cel de la ultimul etaj(nu sunt sigura). Si eu stiu ca trebuie aprobare pt orice modificare, dar bine-nteles ca mai toti si-au facut fara, ... asta pana cand vor fi prinsi si vor trebui sa plateasca.
Blocul meu e la strada principala si atat al nostru cat si cele din jur arata nu prea bine, in privinta balcoanelor.
In ceea ce priveste supraincarcarea, la al meu am observat ca incepe sa se departeze de perete. e mare , e adanc si as vrea sa-l inchid ca e mult praf, dar... nu stiu ce sa fac. Ma mai gandesc!
o zi buna
ilona6411
Postat pe 12 Martie 2009 10:41
Si eu am inchis balconul, dar stiu ca mai curand sau mai tarziu, trebuie sa intru in legalitate, deci stie cineva cam cat costa autorizatia pentru inchiderea balconului? Multumesc.
popflorica_2007
Postat pe 12 Martie 2009 13:50
da, este nevoie de autorizatie de construire, conform legii 50/1991, articolul 3
oak
Postat pe 15 Martie 2009 10:30
e diferenta da la inchis un balcon si spart peretii cand spargi un perete trebuie autorizatie pentru ca nu cumva sa darimi un perete de rezistenta asta e problema nu de inchis balconul spune-mi cate persoane cunosti care au luat autorizatie de inchis balconul iti spun eu 1/1000 ca nu au avut ce face cu baniii
nebunica1981
Postat pe 17 Martie 2009 09:30
De la: edrissrl, la data 2008-07-09 07:41:40este pacat sa inchideti balcoanele; rolul lor este sa fie amenajate pe post de gradina; veti spune ca si un balcon inchis poate fi ca o sera; da, dar fatada cladirii devine oribila; pacat



asa e, de ce sa nu vedem chiloti la uscat pe tot bulevardul ?
myrella73
Postat pe 24 Martie 2009 17:36
daca fac gratar in balcon poate veni politia sa-mi puna amenda? am balconul destul de marishor... nu am mobile sau lucruri care ar putea sa se incendieze, am un singur vecin in stanga care are balconul langa al meu tot neinchis .. mi-am luat un gratar de asta cu picioare ... ma pot trezi cu politia la usa daca fac un gratar in aer liber si eu ca omul? apartamentul e intr-o zona la marginea orasului ..... e un bloc nou mai singuratic... si cam cat ar fi amenda ... macar sa stiu daca se merita
rocsanyk3
Postat pe 28 Martie 2009 00:15
aprinde gratarul,pune micii,bea o bere si cheama prietenii
rora_condo
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:55
De la: rora, la data 2009-04-01 18:55:12aprinde gratarul,pune micii,bea o bere si cheama prietenii


prietenii mei o sa-ti mutumeasca ... am facut de cateva ori si nu a venit nimeni sa ne bata la usa ..... si daca vin ii invitam si pe ei la un mic si le trece supararea
rocsanyk3
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:56
tot innainte(ca parca era mai bine) eu nu am problema asta pt ca stau la casa,dar cu "invitatul" vecinilor este la fel,dar nici eu nu ma dau batut
rora_condo
Postat pe 2 Aprilie 2009 20:33
da, este nevoie de autorizatie de construire, conform legii 50/1991. eu am inchis balconul si am luat autorizatie. este adevarat ca m-au amanat cat au putut functionarii de la primarie. S-au trezit prima oara, dupa 1 luna cat era termenul de rezolvare ca nu am completat bine formularul, cu toate ca functionarul imi dictase, a doua oara la fel, abia a treia oara a fost bun cand l-am completat singur. dupa aceea, dupa ce am inceput sa fac reclamatii scrise referitoare la intarzierea termenului de solutionare, a inceput sa se mai miste treaba si sa nu mi se mai puna bete in roate pentru un lucru atat de mic. problema era ca nu am acceptat sa-mi faca proiectul un arhitect anume "dat" de functionarul care imi primise actele. am intarziat, am avut o diferenta de peste 6 luni fata de situatia in care ar fi mers totul ca la carte, a venit frigul, dar nu am avut ce face pentru ca din pacate avem multi "prieteni". am asteptat dar sunt in regula.
asa ca fiecare face cum crede. sincer, cred ca ceea ce este la vedere ar cam trebui sa fie "acoperit" caci din pacate prostii mor de plictiseala ca nu ii solicita nimeni si de grija altuia.
greuceanugreadetot
Postat pe 27 Aprilie 2009 18:18
De la: myrella73, la data 2009-03-24 17:36:16
De la: edrissrl, la data 2008-07-09 07:41:40este pacat sa inchideti balcoanele; rolul lor este sa fie amenajate pe post de gradina; veti spune ca si un balcon inchis poate fi ca o sera; da, dar fatada cladirii devine oribila; pacat



asa e, de ce sa nu vedem chiloti la uscat pe tot bulevardul ?



chilotii se pun la uscat in uscator. daca ati vandut uscatorul unui vecin de la etajul unde se afla uscatorul sau daca un vecin l-a ocupat fara sa va consulte, este problema voastra. cine a proiectat balcoanele le-a proiectat ca sa iesi sa iei o gura de aer sau sa iti amenajezi o mini gradina. altfel le inchidea din proiect. commentul dumnevoastra a fost cat se poate de stupid.
bogdan_roca
Postat pe 28 Aprilie 2009 16:19
Felicitari bogdan_roca , raspuns pertinent.
cristina57m
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A locui in Mansarda sau NU? 3 De la: andrei_mariancatalin 8 Ianuarie 2010 15:28
vreau sa stiu.... 1 De la: condo000625 21 Februarie 2010 15:34
Din ce se compune o casa ptr o familie din Romania ? 1 De la: david_laur 26 Iulie 2009 10:29
nistorcatalin 4 De la: MONSENIORUL 7 Ianuarie 2012 15:26
M-as indragosti dar nu am de cine !!!! 14 De la: Marius_Dragutzzu_1 4 Februarie 2014 10:35