Setari Cookie-uri

Inchiderea balconului

De la: greuceanugreadetot, la data 2009-04-27 18:18:06 eu am inchis balconul si am luat autorizatie.


Buna ziua,

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu niste informatii legat de obtinerea acestei autorizatii. Am inteles ca durata a fost de peste 6 luni. Dar cat a costat? Si ce a cuprins documentatia depusa? Pt ca din Lg 50 eu deduc ca pt inchiderea balconului nu am nevoie de certificatul de urbanism (asa interpretez eu art2 alin4 lit a) si ar mai ramane doar dovada de proprietate, achitarea taxelor si proiectul. Asa este? Apoi, ce inseamna proiect? Eu as vrea sa inchid cu o placa de termopan de sus pana jos, fara alte izolari, tencuieli, pt ca nu doresc decat sa ma protejez de praf si cojile de seminte si salam ale vecinilor. Contractul cu firma de termopane poate fi considerat proiect? Daca nu, unde m-as putea interesa de un proiect in acest sens? V-as fi recunoscatoare pt orice informatie. Va multumesc.
condo000572
Postat pe 3 Mai 2009 16:21
Daca ceilalti vecini au balcoanele inchise poti inchide linistita si balconul tau cu tamplarie cu geam termopan fara alte probleme ,Daca niciunul din vecini nu are balconul inchis atunci , da , este o problema.Atentie !dupa inchiderea balconului sa nu te apuci de modificari cu spargerea parapetulu de la fereastra spre balcon ca atunci cu adevarat poti avea mari probleme.
cristina57m
Postat pe 4 Mai 2009 23:06
daca tot avem pretentia sa ne comparam cu cei din occident, aflati ca de cum iesi din Romania, in Ungaria spre exemplu, balcoanele neinchise nu au rufe atarnate, iar in Austria si Germania au inceput sa construiasca blocuri cu balcoane deja inchise, toate la fel, stas. Astfel, cei care vor sa stea la aer deschid geamurile si pot sa-si faca si sera cu flori daca vor, iar cei care sunt mai sensibili la curent pot sta cu geamurile inchise. Astfel incat esteticul cladirilor nu este afectat. Dar noi mai avem mult pana sa ne comparam cu ei din punctul asta de vedere. ... Si pacat, ca sincer, au niste fete de iti vine sa le dai numai pumni in bot si sunt de-o rigiditate colosala. Ghinionul nostru este ca cei de la putere fura mult, in grup, si nu mai au timp sa aiba initiativa sa faca nimic pentru tara asta care este superba din punct de vedere al mediului inconjurator dar care ar mai trebui si ajutata putin. Ei prefera sa stea in delegatii si deplasari in strainatate, cica schimb de experienta. Dar experienta asta o folosesc pentru vilele lor si confortul lor si atat.
cand o sa ajungem sa gandim ca e datoria noastra sa obtinem o autorizatie pentru a respecta legea si nu sa o obtinem de frica vecinului, atunci vom putea sa spunem ca suntem superiori tuturor si vom da clasa oricui.
greuceanugreadetot
Postat pe 5 Mai 2009 18:25
Da, sunt vecini care au balcoane inchise, dar nu vreau sa risc nimic, mai ales ca blocul e plin de "binevoitori". Asa ca vreau sa fac totul ca la carte. De aceea revin cu rugamintea postata mai devreme, de a primi o mana de ajutor legat de ce inseamna concret dosarul de autorizatie pt inchiderea balconului? Habar n-am incotro sa apuc, unde sa ma interesez, ce acte sa obtin mai intai si de unde, ce inseamna proiect in cazul asta si la ce fel de firma sa apelez, etc. Multumesc.
condo000572
Postat pe 14 Mai 2009 10:54
primul lucru care se face - se merge la primarie la urbanism si se completeaza o CERERE PENTRU EMITEREA CERTIFICATULUI DE URBANISM. odata cu CEREREA se depun si copie contract proprietate si doua planuri de amplasament si delimitare a corpului de proprietate. la primarie afli scara la care trebuie sa fie aceste planuri. termenul este de 30 zile de rezolvare a acestei cereri, adica de eliberare a certificatului de urbanism. daca e bine completat - il obtii, daca nu - completezi alt formular si mai astepti curgerea termenului din momentul depunerii ultimei cereri.
Cat priveste PROIECTUL care trebuie intocmit pe parcursul obtinerii avizelor mentionate in certificatul de urbanism, eu unul m-am dus si am depus cerere la Institutul "Proiect Bucuresti". A venit un arhitect acasa, a luat masurile si documentatia si peste cam 1 luna m-am dus sa ridic proiectul de la institut. Pentru proiect, in anul 2005, am platit cam 15 mil ROL. Oricum, pentru toata tarasenia cu autorizare inchidere balcon, cheltuielile au fost cam de 20 - 25 mil ron dupa cat tin minte.
greuceanugreadetot
Postat pe 14 Mai 2009 21:29
Scara la care trebuie sa fie executate planurile poti sa o afli sing. din Continutul -cadru la Legea 50/1991 cu completarile ulterioare.
cristina57m
Postat pe 15 Mai 2009 11:14
Eu am inchis balconul acum 20 de ani, dar anul trecut am schimbat geamurile vechi cu termopan. Acum o luna, un vecin nebun mi-a facut reclamatie si de la Inspectia de Stat in Constr. mi-au dat amenda 1000 lei. Acum o sa obtin si autorizatia(sper) care costa si asa bani buni, din cate am inteles...si sa vad daca imi mai da si primaria amenda... Si nu, nu stau la strada principala, si nu, nu sunt singura care si-a facut asa balconul Tocmai, toti de la mine au balcoanele exact la fel ca ale mele!!!

Postat pe 4 Iunie 2009 12:24
SALUTARE !!!!
o intrebare am si sper sa puteti sas-mi dati cateva detalii...
in cazul in care apartamentul se afla intr-o cladire considerata monument istoric , ce acte ar fi necesare pentru inchiderea unui balcon .
va multumesc si astept raspuns.
condo004211
Postat pe 5 Iulie 2010 09:36
De la: condo004211, la data 2010-07-05 09:36:25 SALUTARE !!!!
o intrebare am si sper sa puteti sas-mi dati cateva detalii...
in cazul in care apartamentul se afla intr-o cladire considerata monument istoric , ce acte ar fi necesare pentru inchiderea unui balcon .
va multumesc si astept raspuns.


daca tie iti da cineva autorizatie la un monument istoric, eu ma duc sa matur strada in orice tara de lumea a 3 a si tot o sa ma simt mai bine.
bogdan_roca
Postat pe 6 Iulie 2010 15:22

Vin si eu cu o intrebare: pentru a modifica usa care da spre balcon, mentionez ca am autorizatie pe constructia balconului,am nevoie de autorizatie? Vreau sa o maresc pentru a putea prelungi bucataria si in balcon.Stau la parter si mi-e sa nu am probleme daca vreau sa modific usa la balcon si sa elimin baia mica.
Cum pot sa aflu care sunt peretii de rezistenta si care nu?
kittycrys
Postat pe 18 Septembrie 2011 14:52
Da!in mod legal nu se poate face o modificare a usii(spargere perete) decat daca este prevazuta in proiectul tehnic de modificare ce insoteste AC (autorizatia de construire).Pe tine nu te intereseaza care sunt peretii de rezistenta deoarece nu tu hotarasti ce pereti pot fi sau nu modificati.Asta se stabileste in cel mai simplu mod de proiectantul constructiei (blocului)care iti da avizul(sau NU ti-l da).in vederea efectuarii modificarilor pe care le doresti.In mod ilegal insa, poti face ce doresti.Asa se practica de la o vreme pe la noi......vom vedea rezultateledupa un cutremur puternic(D-ne fereste!.....nu? )
cornelia_leia
Postat pe 20 Septembrie 2011 01:38
Mercy pentru raspuns.Oricum am sa chem un arhitect sa isi dea cu parerea inainte de a ma apuca de capul meu de modificat.In functie de cat de greu se obtin autorizatiile, am sa ma hotarasc .
kittycrys
Postat pe 20 Septembrie 2011 20:17
Un arhitect iti poate spune clar ce si cum poti sa faci. Bafta!
GeorgianaBB
Postat pe 13 Octombrie 2011 23:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
meseriasi constructii 1 De la: mara_kiss2004 9 Februarie 2010 16:10
Casa construita pe sistem de grinzi 22 De la: kudika_1045346 18 Martie 2023 22:42
fatada vitrata sau ziduri calduroase 1 De la: gigi_braicovici 2 Februarie 2010 14:06
incalzire casa ,, 17 De la: kudika460589 25 Octombrie 2011 19:30
Constructie casa: parter din beton/caramida + etaj din lemn 4 De la: kudika377217 21 Martie 2011 11:58