Setari Cookie-uri

Firma la mine acasa

Doresc sa-mi deschid o agentie imobiliara la mine acasa. Locuiesc la etajul 1 si am un apartament cu trei camere. Ma gandeam sa transform prima camera intr-un birou. Credeti ca e posibil asa ceva? Adica nu exista vreo lege care sa-mi interzica acest lucru? Cunosc pe cineva care si-a deschis un cabinet medical intr-un apartament dar nu avea voie sa si locuiasca in apartamentul respectiv.
Oare astfel de reglementari se aplica pentru orice tip de societate?
Va multumesc in prealabil pentru sfaturi
anamaria_matei
Postat pe 3 Septembrie 2008 14:29
poti face sediul firmei la tine acasa in cazul tau doar daca ai acorddul locatarilor scris, cel cu cabinetul medical are anumite conditii de respectat
sorin_rus50
Postat pe 18 Octombrie 2008 08:29
De la: anamaria_matei, la data 2008-09-03 14:29:20Doresc sa-mi deschid o agentie imobiliara la mine acasa. Locuiesc la etajul 1 si am un apartament cu trei camere. Ma gandeam sa transform prima camera intr-un birou. Credeti ca e posibil asa ceva? Adica nu exista vreo lege care sa-mi interzica acest lucru? Cunosc pe cineva care si-a deschis un cabinet medical intr-un apartament dar nu avea voie sa si locuiasca in apartamentul respectiv.
Oare astfel de reglementari se aplica pentru orice tip de societate?
Va multumesc in prealabil pentru sfaturi


agentiile imobiliare s au dus la vale ,fa alceva
europol_prod
Postat pe 19 Octombrie 2008 19:56
Si eu am deschis o firma acasa , tot la bloc si atata timp cat nu desfasori activitati care sa-i deranjeze pe vecini , nu ai nevoie decat de acordul scris al vecinilor cu care apartamentul tau are peretii comuni .
Bafta .
neghina_liviu
Postat pe 21 Octombrie 2008 08:21
Sincera sa fiu,nu cred ca are rost sa te complici cu o agentie imobiliara acum,in perioada de inceput de criza...se pare ca nu stii ca in acest an inermedierile imobiliare,au scazut foarte mult,practic s-au blocat.Inclusiv cele care au in spate dezvoltatori care au ecipe de prezentare?vanzare super calificati si cu acoperire mare,relatii,etc. Dar,sa deschizi o firma in apartamentul tau,in care locuiesti,da se poate,in conditiile in care ai cel putin o camera pt.locuit,si reusesti sa te intelegi cu vecinii,ai nevoie de acordul lor,si va trebui sa rezolvi si cu cheltuielile - marite - pt. intretinere. Sper sa-ti vina o idee buna si-ti doresc SUCCES !!!
libra66
Postat pe 27 Octombrie 2008 09:25
De la: anamaria_matei, la data 2008-09-03 14:29:20Doresc sa-mi deschid o agentie imobiliara la mine acasa. Locuiesc la etajul 1 si am un apartament cu trei camere. Ma gandeam sa transform prima camera intr-un birou. Credeti ca e posibil asa ceva? Adica nu exista vreo lege care sa-mi interzica acest lucru? Cunosc pe cineva care si-a deschis un cabinet medical intr-un apartament dar nu avea voie sa si locuiasca in apartamentul respectiv.
Oare astfel de reglementari se aplica pentru orice tip de societate?
Va multumesc in prealabil pentru sfaturi
TEORETIC, NU DAR INAINTE SA TE APUCI AI NEVOIE DE ACORDUL VECINILOR.
LAUAND
Postat pe 29 Octombrie 2008 22:24
si eu mi-am facut biroul tot acasa, in apartament...am avut nevoie de acordul scris al vecinilor, si...gata, la treaba
feeleco
Postat pe 4 Noiembrie 2008 14:55
Buna! Eu sincer nu te sfatuiesc sa-ti faci punct de lucru al firmei in apartamentul in care locuiesti! De ce? Pentru ca in timp nu o sa mai ai viata privata. Gandeste-te la un lucru: e dimineata ora 9:00 vin agentii la serviciu si tu abia te trezesti ce faci iesi in pijamale in fata lor? http://www.condo.ro/comunitate/forum/post_reply/1125.html#
katzyela
Postat pe 21 Ianuarie 2009 11:05
Nu as face niciodata firma in apartamentul meu dintr-un bloc. Pentru ca as avea nevoie si de aprobarea scrisa a vecinilor...si in plus, spatiul meu intim ..ar deveni un loc public..
Daca as fi stat la casa, asa da... mi-as fi putut construi o "cosmelie" in curte cu tot ce imi trebuie, as face firma pe acea adresa daca ar fi personala si a mea Casa, sau as obtine un act de inchiriere spatiu. dar ar fi mult mai bine..
m3rlinetza
Postat pe 20 Februarie 2009 17:46
am gasit din intamplare acest topic.si eu am sediul firmei acasa si nu am facut decat un contract de comodat intre firma si proprietar,l-am facut la registrul comertului,dar se poate face si la orice notar
rora_condo
Postat pe 2 Aprilie 2009 17:35
Poti sa faci asta fara pobleme !
Trebuie sa faci contact de comodat cu proprietarul, chiar daca tu esti acesta :-)
In baza acestui contract poti sa-ti deduci cca. 20% din cheltuieli cu intretinera functie de cat spatiu declari ca aloci activitatii pe fima (m.p.)
In plus recomand sa-ti muti contractele de utilitati(telefon,internet,electric, gaz) pe firma; castigi TVA-ul si poti sa le deduci integal.
Daca nu vei sa amesteci viata privata cu firma inceaca sa faci bioul cat mai apoape de usa de la intrare, o soneie separata si chiar poti sa pui un paravan mobil pe hol.

Bafta !
CATALIN_PIU
Postat pe 7 Octombrie 2009 08:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
spectacol balet 2 De la: dogaruiulian 13 Februarie 2009 11:32
HARTUIRE PSIHOLOGICA LA LOCUL DE MUNCA 11 De la: kudika_pudika 10 Iunie 2013 13:42
Mobila 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 18:56
inregistreaza te 1 De la: yeta1 28 Februarie 2011 22:16
Daruieste viata , convige donarea de organe ...prin ele duci viata mai departe... 4 De la: kudika328974 1 Decembrie 2010 20:20