Setari Cookie-uri

Tamplaria ferestrelor asortata cu zugraveala casei

Salut,
Am observat la foarte multe case ca atunci cand exteriorul este zugravit in alb, tamplaria este maro. Daca as alege ferestre albe si doar usi maro cum credeti ca ar arata? Casa o zugravesc in alb si ma gandeam ca si ferestrele sa fie tot albe. Considerati ca o sa fie frumos?
andrei_z18
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:43
De la: andrei_z18, la data 2009-01-12 15:43:25Salut,
Am observat la foarte multe case ca atunci cand exteriorul este zugravit in alb, tamplaria este maro. Daca as alege ferestre albe si doar usi maro cum credeti ca ar arata? Casa o zugravesc in alb si ma gandeam ca si ferestrele sa fie tot albe. Considerati ca o sa fie frumos?


nu ,nu o sa fie frumos dar daca nu ai bani pune albe si vopseste-le maron.uita-te pe google la casele care se construiesc si daca tu vezi ceva care-ti place...fa asa!
octopus
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:50
depinde din ce material iti faci geamurile pvc,lemn stratificat etc
eu le-as pune albe dar daca iti plac maro fale asa odata isi face omul casa si trebuie sa iti placa tie su targului
luminitagrigoriu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:07
timplaria casei ar trebui sa dureze mult mai mult decit zugraveala casei daca la anul se poarta rosul cum facem cu timplaria
vasilecroitoru
Postat pe 19 Ianuarie 2009 12:18
SALUT NORMAL TAMPLARIE TREBUIE SA FIE ALBA TE POT AJUTA AM UN ATELIER DE TAMPLARIE TEL 0727841079
CIPRIAN_STOICA2000
Postat pe 31 Ianuarie 2009 15:44
in general lemnul nu se demodeaza...daca nu e lemn macar sa para a fi. insa cu banii cum facem pe criza asta?
da mai ,tu asta care vinzi timplarie alba...ce sa faci si tu?
octopus
Postat pe 1 Februarie 2009 23:53
atunci ia vopsea si vopsestele cu alb
CIPRIAN_STOICA2000
Postat pe 3 Februarie 2009 18:21
Eu am o casa la tara,etajpartial si mansarda. Am pus toata tamplaria la ferestre din PVC,alb in interior si maro(culoare stejar)in exterior. Intentionez sa zugravesc in exterior o nuanta galben pal spre bej,oricum ceva deschis. Ce parerea aveti?
Ce sa folosesc,vopsea lavabila de exterior,cun sa fie temelia?
Va multumesc!
emil_pislaru
Postat pe 14 Februarie 2009 19:07
Tamplaria ferestrelor se asorteaza cu tamplaria interioara, adica cu usile.Lemnul se potriveste cel mai bine, mai ales daca il lasi natur, si este cel mai rezistent.
nuvola
Postat pe 18 Februarie 2009 22:07
eu cred ca tamplaria trebuie sa cam fie la culoare: adica usile si geamurile. Nu e insa nici o tragedie daca pui tamplaria alba... Daca tie iti place e suficient
bris
Postat pe 19 Februarie 2009 08:05
Da.eu sunt de acord.Eu am usile in casa din termopan alb..asa cum am si ferestrele..unora li se pare k este k la spital..dar nu este asa..are un aspect curat..maro-ul ofea un aspect de cald..un alt mediu.fiecare isi face dupa gustul lui..nu trebuie sa-i placa lumii..important e sa te simti bine in casa ta
nicoletabica
Postat pe 19 Februarie 2009 15:56
la romanii care nu au bani merge asa cum te tine punga. nu e asa cum te simti bine.si multi se simt bine intr-o cocina de casa, cu toate vechi de 30 de ani. mai sunt unii care au bani dar nu au educatie vizuala.e si nu se supara nimeni, fiecare cu casa lui. da nu pricep de ce ne mai dam cu parerea daca vrem sa avem dreptate...
octopus
Postat pe 4 Martie 2009 15:09
De la: fabrini, la data 2009-02-19 08:05:25eu cred ca tamplaria trebuie sa cam fie la culoare: adica usile si geamurile. Nu e insa nici o tragedie daca pui tamplaria alba... Daca tie iti place e suficient
Imi amintesc de tamplaria care o aveam in copilarie toata alba,apoi a facuto bej,apoi am trecut la lemn lacuit, mie nu imi place albul pe termopane deoarece am caini si murdaresc mereu usa , solutia practica si estetica este tamplaria maro desi este un pic mai scumpa.
gigibrbr_condo
Postat pe 29 Martie 2009 00:34
La o amenajare a casei recomandam o solutie ecologica:ferestre dinlemn stratificat cu geam termopan sau simplu.Culoarea lemnului se face cu vopsele pe baza de apa, iar paleta de culori este larga.Va puteti alege si functie de interiorul dumneavoastra nu numai de exterior.
Va stam la dispozitie .Relatii oricand la adresa semenescum@yahoo.com
semenescum
Postat pe 19 Februarie 2010 03:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Metode de combatere a mustelor si gazelor in pavilionul din gradina 7 De la: tudor_tan 31 Martie 2010 21:45
PLANTE CULTIVATE SPRE NORD 2 De la: anamaria_ion 3 Martie 2010 20:06
floarea pasiunii 14 De la: castor 30 Ianuarie 2010 14:25
centrala termica 1 De la: condo003323 1 Martie 2010 15:15
Trandafiri 85 De la: pavel_craciun 20 Mai 2009 10:37