Setari Cookie-uri

se poate inlocui chitul de rost?

salut,
am si eu o intrebare-se poate inlociu chitul de rost, adica se poate scoate a. i. gresia sa nu aiba de suferit? si binenteles sa nu dureze o vesnicie operatiunea. exista vreo masinarie, ceva?
merci
adisava2005
Postat pe 21 Ianuarie 2009 07:48
Operatiunea de extragere a chitului vechi este una de migala care se poate face daca ai timp si disponibilitate si o scula speciala. Te-as putea ajuta ... Da-mi de veste daca te intereseaza o propunere (la yahoo: ancuta_elena_b). Sunt vremuri de criza, iar familia mea este foarte priceputa la tot felul de lucruri pe langa casa. Ne-am facut singuri piese de mobilier, am pictat mobila pentru camera baietelului nostru, ne-am pus singuri parchetul (laminat, ce e drept ...:) ), ne-am reconditionat usile din casa si alte mici si marunte mestereli ....
Si nu suntem dintre aceia care se pricep la orice ...si la fotbal. Avem simt practic, cunostinte tehnice, disponibilitate si curaj.


Cu drag.

Ancuta
ancutas_condo
Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:54
Buna, am avut si eu problema asta. Am rezolvat foarte greu, l-am scos cu surubelnita si cutitul, eram disperati, ne-am chemat cativa prieteni sa ne ajute si...a mers. Insa gresia nu a suportat peste tot, am mai ciobit un colt, o margine, insa nu am avut ce face, am ales un chit care nu se potrivea absolut deloc. Te previn ca e munca multa si la sfarsit te intrebi daca ai facut bine ca ai dat jos chitul, eu mi-am raspuns ca am facut bine. Am intrebat peste tot daca exista o solutie si am gasit in hornbach, insa curata doar urmele ramase, nu si chitul.
monicaQQ2001_condo
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:44
Da,se poate,cu un "flex"usor,cu panza diamantata,multa atentie si rabdare.Gresia se ciobeste daca nu mergi pe linia rostului.Ochelari de protectie,masca pt. praf si....succes!
vasile_tarta
Postat pe 1 Februarie 2009 18:41
Am facut si eu "operatiunea" aceasta in bucatarie.
Am dat intai cu surubelnita si ciocanul - partea proasta era ca chitul avea doar 2-3 mm iar sub el era beton (adezivul folosit la fixarea gresiei).
Apoi am scos betonul cu flexul - am facut un praf infernal in toata casa dar a iesit. Atentie sa mergi fix pe linia dintre placi, altfel "ciupesti" si placile.
A durat 2 zile pana am curatat rosturile, apoi am chituit in a 3-a zi.
A iesit super!
monatiganus
Postat pe 9 Februarie 2009 08:26
-parerea mea este ca nu merita!! am facut acelasi lucru in baie, am pus un chit mai contrastant si m-am chinuit....cu surubelnita.
oana_zoican69
Postat pe 13 Februarie 2009 18:11
chiar sunt curioasa daca exista asa ceva ( inlocuirea rostului de chit), ??
adi_ana_maria
Postat pe 14 Februarie 2009 09:58

O sapatamana m-am chinuit sa il scot din bucatarie cu un cutit, nu a patit nimic gresia, dar nu mai puteam de maini...aveam o mie de nervi...
m3rlinetza
Postat pe 15 Februarie 2009 12:13
Am dat chitul dintre rosturi dupa ce s-a uscat cu lac transparent.
karlla57
Postat pe 4 Martie 2009 07:42
De la: adisava2005, la data 2009-01-21 07:48:10salut,
am si eu o intrebare-se poate inlociu chitul de rost, adica se poate scoate a. i. gresia sa nu aiba de suferit? si binenteles sa nu dureze o vesnicie operatiunea. exista vreo masinarie, ceva?
merci


se poate da cu migala nu cu flecx ca e riscant sa strici faianta cu o panza de bonfaier o pui pe rost si dai bataie nu ai nici un risc sa strici faianta sau gresia si ai si spor bafta
ParvuAurel
Postat pe 2 Aprilie 2009 06:54
Nu! NU o faceti! E prea mult, e prea greu. Daca iesiti in oras veti gasi cu siguranta o alta gresie/faianta. Mai frumoasa, mai buna!
dr2000_condo
Postat pe 2 Aprilie 2009 07:06
Va multumesc f mult pentru raspunsurile voastre. Se pare ca renunt...mai bine pun alta gresie.Problema era ca la mine gresie e noua, imi place dar 'meseriasul' care a pus-o nu a fost tocmai meserias ...a pus mult adeziv iar chitul abia are 1-1.5 mm, in unele locuri a sarit evident si se vede urat .Data viitoare casc ochii mai bine...Merci mult.
adisava2005
Postat pe 2 Aprilie 2009 08:00
Am facut si eu aceasta operatiune, de curand.Am rezolvat-o cu smirghel(cred ca am scris bine), dupa care am chituit din nou facand o pasta mai subtire din praful de chituit.A iesit super!
viopopa
Postat pe 2 Aprilie 2009 09:10
luati hartie autoadeziva si cu rabdare lipiti pe margine chiar in mai multe starturi, apoi curatati cu ce va este mai usor,de preferat totusi manual,este greu,dar....
rora_condo
Postat pe 2 Aprilie 2009 17:21
scimba gresia nu se merita efortul,si ai grija data viitoare sa gasesti un meserias bun dc ai fii din iasi te-as ajuta cu placere lucrez in domeniul amnajarilor de peste 12 ani deci nu te zgirci la banii pt manopera ca nu se merita.ai vazut si tu ce ai patit succes.
danuntu_06
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:02
da untule dar te-ai gandit ca totusi este o investitie destul de costisitoare:scoti.cari,cumperi alta gresie,alt adeziv+alta manopera?trebuie sa ne gandim si la bani nu sa-i aruncam din avion
rora_condo
Postat pe 2 Aprilie 2009 20:27
Buna seara. Metoda mea este urmaoarea: am sudat o tabla f dura de un surub, tabla nu este f lata si surubul l-am introdus in mandrina masinii de gaurit. A mers f usor si a iesit perfect, am lucrat cu grija sa nu scap bormasina. Succesul este garantat.
cyf_cyf_2005
Postat pe 3 Aprilie 2009 00:33
Of prea multe idei si copilul cu multe moase...

Uite parerea mea:
Operatiunea de scoatere a chitului nu are sens.

Daca e sarit pe undeva se reface folosind chit de rosturi, daca e posibil aceiasi marca. Meseriasul are o scula cu un burete mai dur cu care sterge rosturile umplute, lasand chitul in interiorul santului. aia e cea mai buna.

acum parerea mea este ca alb are toata lumea si se murdareste in cateva luni mai ales in bucatarii, pe langa aragaz in momentul in care curati faianta, zoaiele se depun pe rosturi si efectul este dezastruos. la mine am incercat sa-l curat cu un faimos curatator cu aburi sub presiune, insa nuanta initiala nu se reface veci!

in concluzie am luat o pensula mica din colectia lui fiu-meu si AM VOPSIT toate rosturile cu vopsea superlavabila colorata in masa !!!
nu trebuie diluata, sa fie cat mai groasa ca sa aiba efect. pina termini o latura si te apuci de alta, trebuie sters ce depaseste. am folosit o BRICHETA infasurata intr-o carpa absorbanta. Dupa 10 placi devii expert !
SNORECLEAR
Postat pe 3 Aprilie 2009 14:04
Se poate confectiona o scula speciala .Pe un profil patrat de otel(care va fi maner)12x12 se aplica prin brazare intr-un canal in capul profilului,o pastila de vidia.Pastila (20x4x10)se va braza perpendicular pe profil.Apoi acest 'ciocanel" se va ascutii cu disc diamantat in forma de cioc la cele 2 capete.Intr-o scularie se poate face usor scula asta,desi pt un profan pare complicat. E cea mai eficienta scula;sapa repede fara sa se uzeze ca surubelnita;nu face praf ca flexul. Eu am folosit-o;vidia fiind dura isi mentine taisul si ai spor. Spor la lucru.
ovideo
Postat pe 4 Aprilie 2009 18:58
Draga mea
eu am gresi si faianta(asortata) pe maron in bucatarie,si am avut chit de rost negru care incepuse sa mai cada si oricum se vedea foarte urat. Am luat un cutit si am scrijelit practic chitul dintre placi cat s-a putut si am facut alt chit pe maron si l-am aplicat cu mana - vreau sa-ti spun ca am reusit operatiunea asta in cateva ore - avand in vedere ca am o bucatarie destul de mare(am desfiintat debaralele cand m-am mutat) si s-a marit
inccerca si tu
pa
MANU_ARGENTINA2000
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:45
Salut! Eu am o solutie foarte usoara si in acelasi timp pot spune ca nu necesita efort. Se toarna intr-un pulverizator gol detartrant sau alt tip de acid cu acesta pulverizam pe rosturi care vor face reactie cu acestea. Bineinteles purtati manusi si ochelari. Bafta!
sorin2mail
Postat pe 9 Aprilie 2009 11:15
De la: sorin2mail, la data 2009-04-09 11:15:16Salut! Eu am o solutie foarte usoara si in acelasi timp pot spune ca nu necesita efort. Se toarna intr-un pulverizator gol detartrant sau alt tip de acid cu acesta pulverizam pe rosturi care vor face reactie cu acestea. Bineinteles purtati manusi si ochelari. Bafta!


chitul de rosturi actual nu se descompune la atacul detartrantului am am mai zis cu panza de bonfaier merge garantat eu asa am facut lucrez in domeniul amenajari interioare de vro 13 ani

eu m-am lovit zilele astea de problema asta si asa am facut si mi-a iesit repede am curatat rosturile la 40 MP de faianta in 5 ore si fara graba
ParvuAurel
Postat pe 9 Aprilie 2009 16:47
condo001217
Postat pe 14 Iulie 2009 20:19
Se poate curata cu un flex cu panza diamantata (din aceea cu care se taie gresia,faianta...). dar si la asta e nevoie de putina indemanare, plus ca trebuie sa fii foarte atent, altfel iti tai mainile:-))
Cred ca cineva care se pricepe, in 2-3 h curata 20mp
the_shadow_of_darkness
Postat pe 23 Decembrie 2009 22:48
Daca vrei sa inlocuiesti chitul doar pentru ca nu e culoarea potrivita cred ca ar fi mai potrivit sa-l colorezi pe cel existent. Folosesti colorant pentru zugraveli aplicat cu o pensula subtire. Ca sa nu se ia cand speli pui aracet in colorant sau mai efectuezi inca o pensulare cu o solutie de aracet destul de consistenta.
Nu iti ascund ca e o munca de durata dar, oricum dureaza mai putin decat sa scoti tot chitul. Atentie la urmele de aracet care se intind pe gresie. trebuie sterse bine. Daca intarzii sa le stergi incearca cu apa calda. Nu le lasa sa se usuce ca nu le mai cureti.
Daca ai portiuni unde chitul vechi este sarit, intai repari si apoi colorezi totul.
Metoda functioneaza cel mai bine daca culoarea noua este mai intensa decat cea veche. Deasemenea functioneaza doar daca chitul dintre rosturi nu a fost lacuit. Peste lac nu mai prinde nici o solutie apoasa.
Bafta!
patzanghel
Postat pe 24 Decembrie 2009 13:50
De la: ovideo, la data 2009-04-04 18:58:32Se poate confectiona o scula speciala .Pe un profil patrat de otel(care va fi maner)12x12 se aplica prin brazare intr-un canal in capul profilului,o pastila de vidia.Pastila (20x4x10)se va braza perpendicular pe profil.Apoi acest 'ciocanel" se va ascutii cu disc diamantat in forma de cioc la cele 2 capete.Intr-o scularie se poate face usor scula asta,desi pt un profan pare complicat. E cea mai eficienta scula;sapa repede fara sa se uzeze ca surubelnita;nu face praf ca flexul. Eu am folosit-o;vidia fiind dura isi mentine taisul si ai spor. Spor la lucru.

Exista o astfel de scula in comert,nu mai tr confectionata.Are un maner ergonomic si moale ca sa poti lucra bine.costa in jur de 15-20 lei.
gemini_costinesti
Postat pe 27 Decembrie 2009 11:13
dar plãcile de faianþã ciobite (montate) pot fi înlocuite individual?
agneta_condo
Postat pe 19 Aprilie 2010 00:08
Salut. Nu îmi spui te rog ce fel de lavabil ai folosit? Si cat timp a durat pânã s-a dat jos de pe rosturi? Scrie-mi te rog pe corina.biro@gmail.com

Merci anticipat.
Mi se pare foarte tare ideea ta
Biro_Corina_1
Postat pe 15 Septembrie 2016 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Amenajare garsoniera cu chirie 5 De la: cxena 14 Februarie 2009 10:28
feng shui in dormitor 36 De la: mokus1 31 Martie 2010 21:02
VOPSELI! 7 De la: izomil 21 Ianuarie 2009 20:23
buna tuturor 3 De la: condo003711 26 Aprilie 2010 15:19
lustre rosii si wenge accesibile 2 De la: kudika_8128 22 Mai 2012 17:31