Setari Cookie-uri

mucegai

cand ai termopane trebuie sa aerisesti cel putin o ora dimineata dar si in cursul zilei de cate ori ai ocazia
adyihouygyfyt
Postat pe 14 Ianuarie 2010 08:41
adyihouygyfyt
Postat pe 14 Ianuarie 2010 08:42
ca sa scapi de mucegaii sunt mai multe solutii dar cea mai simpla este urmatoarea : izolatia pe exterior daca exista trebuie sa decopertati gletul vechi sa dupa decopertare trebuie sa faceti un tratament peretelui cu solutie anti mucegai , iar dupa ce se va usca bine se reface gletu si se vopseste , dar atentie mare reparatia se face dupa ce peretele a fost lasat min 10 zile cu tratament .
ionelpetreaca
Postat pe 26 Ianuarie 2010 14:13
PERNTRU REZOLVAREA PROBLEMELOR CU MUCEGAIUL SE PROCEDEAZA IN FELUL URMATOR , SE CURATA ZONA AFECTATA MINIM 1,5 MM IN ADANCIME SE TENCUIESTE DIN NOU SE DA GLET SI GATTA CU MUCEGAIUL , E AM REZOLVAT PROBLEMA CU MULTI CLIENTI SI AU FOST MULTUMITI , PENTRU DETALII 0733097707 , DL NICU
nicu_ddt
Postat pe 12 Martie 2010 09:08
PERNTRU REZOLVAREA PROBLEMELOR CU MUCEGAIUL SE PROCEDEAZA IN FELUL URMATOR , SE CURATA ZONA AFECTATA MINIM 1,5 MM IN ADANCIME SE TENCUIESTE DIN NOU SE DA GLET SI GATTA CU MUCEGAIUL , E AM REZOLVAT PROBLEMA CU MULTI CLIENTI SI AU FOST MULTUMITI , PENTRU DETALII 0733097707 , DL NICU
nicu_ddt
Postat pe 12 Martie 2010 09:09
PERNTRU REZOLVAREA PROBLEMELOR CU MUCEGAIUL SE PROCEDEAZA IN FELUL URMATOR , SE CURATA ZONA AFECTATA MINIM 1,5 MM IN ADANCIME SE TENCUIESTE DIN NOU SE DA GLET SI GATTA CU MUCEGAIUL , E AM REZOLVAT PROBLEMA CU MULTI CLIENTI SI AU FOST MULTUMITI , PENTRU DETALII 0733097707 , DL NICU
nicu_ddt
Postat pe 12 Martie 2010 09:10
Nu mai scrieti cu litere mari!
Si eu am observat mucegai intr-o camera care are un perete expus in exterior.
Au stat niste chiriasi in apartament, au spalat haine manual, le-au pus pe calorifere, nu au aerisit deloc , cred, si au pus si mobila pe peretele ala. Cand ma uit, am vazut negru si flori de mucegai. Plus ca si in baie pe peretele cu geamul, negru de mucegai!
Deci acolo chiar puteau aerisi , dar cand nu e al tau, distrugi!
Si am cumparat spray de la Bison si am dat cu el, in speranta ca macar sa dezinfectez, ca am vazut ca are clor in compozitie. Am dat si peste catva timp, m-am dus sa verific ce s-a intamplat si totul era alb, parca nici nu fusese acolo mucegai. Acum nu stiu cat tine efectul, dar eu am inchis apartamentul si nu este incalzire, nici termopane. Sper sa nu fie rau asa, dar eu nu stau in acel oras si nu puteam sa las incalzirea sa mearga, ca e cam scumpa.
Cand ma mai duc, voi da si eu cu Spor, ca am auzit ca e bun. Dar tot ma gandesc sa izolez peretele acela, dat fiind ca afara nu pot izola, fiind la etajul 4 din 10 si avand pe exterior caramida aparenta.
floare_de_crin
Postat pe 14 Martie 2010 11:39
Dragilor,
Celor care stau la bloc, le recomand sa aeriseasca foarte bine incaperea si sa nu se incalzeasca cu aragazul. Gazul ars intretine foarte bine mucegaiul.
Intotdeauna cand gatiti tineti geamul deschis sau intredeschis la bucatarie, in special cand plecati de acasa, lasati camera sa se aeriseasca. Este foarte important sa aerisiti, indiferent cat de rece vi se pare si in special nu intretineti umezeala lasand apa sa curga la baie pana se face baie de aburi, mai ales cand nu ai aerisire directa si nici incalzire.
Cand se incalzeste afara e cazul sa curatati mucegaiul cu clor, folosind un recipient in genul celor cu solutie pentru sters geamuri, nu-l periati, nici nu-l curatati cu carpa de praf, dupa ce se usuca daca observati ca au mai ramas urme de mucegai mai stropiti inca o data pana cand se curata peretele. Dupa care vopsiti, eventual cu vopsea antimucegai. Atentie, folositi o masca pentru nas si gura si ochelari de plastic pentru a va proteja ochii. Si mai ales aerisiti bine dupa ce ati efectuat aceasta operatiune. Va doresc succes!
ioana_stan
Postat pe 15 Martie 2010 16:26
esti sigur?Mai citeste meserie
getagaby
Postat pe 17 Martie 2010 18:44
a
condo004046
Postat pe 10 Iunie 2010 08:37
De la: mcmarimar2002, la data 2009-02-16 14:49:54 Intradevar mucegaiul este o mare problema,nici eu nu stiu cum sa scap.



Salutare

Incearca solutia antimicrobi de la kober - vopsea lavabila cu ioni de argint si un compus Bayer, reduce mirosurile neplacute, distruge microbii in primele 24 de ore, putere mare de acoperire, cred ca mai multe gasesti pe site-ul lor ...fac si reclama in perioada aceasta,......este un produs testat ..cred ca merita incercat...vezi si tu pe site-ul lor...eu am folosit produse de la ei si am fost supermultumit........
condo004046
Postat pe 10 Iunie 2010 08:39
Buna ziua , pentru rezolvarea problemei cu mucegaiul va stau la dispozitie , mail : nicu_ddt@yahoo.com ,id : nicu_ddt sau tel 0733097707 dl Nicu
nicu_ddt
Postat pe 10 Iunie 2010 15:09
De la: talmacean, la data 2009-02-18 21:31:42Buna, eu folosesc un spray antimucegai Savo, e f eficient cu rezultate imediate!!!

la mn nu a mers Savo , in 24 ore imi apare iar ca un puf alb !
kudika048731
Postat pe 22 Ianuarie 2012 10:29
Nu de la termopane e problema ci de la prea multa umezeala si locuri inchise.

Solutia cea mai buna pentru distrugerea mucegaiului din casa este mentinerea unei umiditati intre 40 si 60% cat si montarea unei lampi cu ultraviolete (sunt niste lampi speciale care se folosesc pe la cabinetele medicale)

Clor, solutii anti-micegai - doar distrug partial!
sammiess
Postat pe 25 Ianuarie 2012 04:00
... daca nu ai avut pana acum inseamna ca trebuie sa elimini cauza ... aerisirea trebuie facuta in fiecare zi , tine-ti fereastra deschisa timp de 10 min ...aveti grija la temperatura de ambient ,- este de inteles ca daca cumva aveti regulator de temperatura pe fiecare calorifer - temperatura trebuie sa fie cat de cat constanta plus sau minus un grad , in casa, pe fiecare camera ...dar cel mai important ... Daca locuiti in apartament , este bine de stiut daca cumva vecini dumneavoastra de ap au facut izolatii- interioare sau exterioare- la ap.... daca da, singura solutie a dumneavoastra este sa izolati pereti care au facut mucegai ... atentie!!! inainte de izolatie ,decopertati peretele/ti respectivi pana la rosu , faceti un tratament anti mucegai , se readuce peretele la situatia anterioara si se trece la izolatie ....de preferat gips-carton ! succes!
ionelpetreaca
Postat pe 27 Ianuarie 2012 15:33
buna ziua in cazul ca nu e izolat se izoleaza exteriorul apoi la interior se curata perete unde e mucegait se spala bine cu soluti de distrugerea mucegaiului si se gletuieste etcc asa am facut eu si nu am avut probleme
davidovalexei
Postat pe 27 Ianuarie 2012 16:52
De la: lori40, la data 2009-02-13 10:50:42am termopane de 3 ani, iar acum mi-a aparut mucegai la dormitor, numai in partea dreapta, ce pot face sa scap de pacoste?


spala cu clor si trece!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 28 Ianuarie 2012 08:33
Din experienta va spun ca solutiile antimucegai au efect temporar. Lampile cu ultaviolete sunt extrem de eficiente in distrugerea mucegaiurilor insa este necesar sa contolam umiditatea in zona respectiva. Daca doriti detalii legate de lampile cu ultarviolete, va stau la dispozitie.
Bogdan_Iftime_1
Postat pe 12 Octombrie 2016 16:14
Peretele afectat de mucegai se curata foarte bine cu solutii antimucegai si se lasa se se usuce. Daca insa mucegaiul reapare inseamna ca peretele este afectat in profunzime si atunci stratul afectat trebuie indepartat. Este recomandat sa se aplice  un strat de tencuiala antiigrasie care permite o aerisire mai buna a peretelui dupa care o vopsea lavabila cu permeabilitate la vapori. Din experienta va recomand Aeria Gold all-inclusive care se aplica foarte usor. In plus, este foarte rezistenta la spalari repetate
kudika426027
Postat pe 25 Octombrie 2016 12:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BALCON INCHIS CU CORNIER 5 De la: andreig03 4 Septembrie 2012 13:19
problema centrala termica 1 De la: kudika_978219 20 Decembrie 2014 16:34
sisteme de incalzire electric. 1 De la: SSNGABI 9 Septembrie 2009 14:28
quasar 24f 1 De la: sebi2193 12 August 2010 13:26
MODIFICARI IN APARTAMENT 3 De la: cornelia_leia 3 Iulie 2009 10:02