Setari Cookie-uri

idei pe reamenajare casa stil vagon.

Am o casa cu trei camere stil vagon si as vrea sa o fac decomandata, dar pentru asta ar trebui sa construiesc un hol de-a lungul camerelor!Problema e ca ferestrele camerelor se vor transforma in usi iar camerele vor ramane fara geamuri, deci putina lumina!Ce ma sfatuiti?
eella
Postat pe 30 Iulie 2009 12:49
scuze pentru greseala din titlu
eella
Postat pe 30 Iulie 2009 12:52
Sa maresti golul ferestrelor adaugand usile spre holul pe care vrei sa-l construiesti, iar peretele holului sa fie executat cu tamplarie cu geam termopan gen "vitrina" pana la nivelul podelei sau la o inaltime de 50-100 cm in functie de preferinta ta.
cristina57m
Postat pe 30 Iulie 2009 13:47
Ca sa-ti propun o solutie, fara schita nu se poate.Incearca sa faci o schita si s-o postezi la profilul tau.
Am locuit si eu candva intr-o casa tip vagon si stiu ca e un mod dificil de locuire.
Mihaela09_condo
Postat pe 30 Iulie 2009 13:56
e usor de imaginat:un dreptungi impartit in trei, iar holul merge facut doar pe partea cu geamurile(care sunt situate pe aceeasi latura a dreptungiului-aia mai lunga-cealalta latura paralela cu asta e spatele casei)Lungimea dreptungiului e de 3 ori mai mare ca latimea.
eella
Postat pe 30 Iulie 2009 14:11
Dar usa de intrare unde este ?Si vestibulul? Totusi camerele reconfigurate trebuie sa aiba suficienta lumina naturala, altfel nu vor fi confortabile.
Mihaela09_condo
Postat pe 30 Iulie 2009 14:50
la intrarea in prima camera
eella
Postat pe 30 Iulie 2009 15:43
si vestibul nu are,intri de afara direct in casa!
eella
Postat pe 30 Iulie 2009 15:44
Eu iti propun o varianta mai usor de pus in practica si mai putin costisitoare,dar nu stiu daca e chiar ceea ce ai tu nevoie.
Poti sa transformi cele doua camere din stanga si din dreapta in dormitoare, fiecare cu cate o fereastra spre curte si cu usa spre camera din mijloc. Camera din mijloc devine camera de zi, mai ales daca e destul de mare si totodata camera de trecere catre cele doua dormitoare.
Nu trebuie decat sa zidesti usile devenite inutile si sa transformi in usa fereastra camerei din mijloc.
Dar solutia mea nu iti ajuta daca trebuie sa doarma cineva si in camera din mijloc.
Solutia propusa de cristina57m are avantajul de a-ti oferi trei dormitoare separate, dar care nu vor fi prea luminoase, vor fi si mai mici si nu vor avea prea multa intimitate, deoarece vor avea usi cu decupaje prea mari. Daca geamurile usilor sunt mate, nu intra lumina, daca sunt transparente, trebuie perdele care opresc si ele lumina.
E destul de greu sa alegi ce e mai bine de facut.Iti doresc succes!
Mihaela09_condo
Postat pe 30 Iulie 2009 18:50
Pentru a face o propunere de compartimentare este absolut necesara o schita cu configuratia existenta.O poti posta sau trimite pe mail : kerria_ambientale@yahoo.com

O zi buna

Laura
kerria
Postat pe 30 Iulie 2009 19:56
S-ar parea ca nu mai e interesata de "modificare"...??
cristina57m
Postat pe 7 August 2009 09:41
multumesc mult celor care mi-au raspuns!si cristina mai sunt interesata!am fost plecata si de aceea nu am mai intrat!pana la urma cred ca o sa fac un hol lung de-a lungul camerelor cu ferestre mari ca sa fie lumina,geamurile camerelor o sa le transform in usi de termopan cu geam mat ca alta solutie nu vad:(!ma gandeam si la varianta cu geam langa usa dormitorului!voi ce credeti?multumesc anticipat!
eella
Postat pe 7 August 2009 10:30
mihaela09 prin cele afirmate mi-a mai dat o idee si anume se pot modifica partial peretii din caramida ceramica, cu perete din caramida de sticla , ceea ce va da mai multa luminozitate incaperilor sau uneia anume . Se poate face un anumit design cu aceste caramizi din sticla si aspectul sa fie nu numai util , dar si estetic.
cristina57m
Postat pe 7 August 2009 11:26
Sigur ca da,Cristina, este o idee foarte buna si e si estetica si functionala. Trebuie doar ales cu grija locul acestor insertii de sticla, in functie de felul cum cade soarele pe fatada casei, incat sa primeasca lumina cat mai multe ore din zi.
Mihaela09_condo
Postat pe 7 August 2009 19:00
da este o idee foarte buna !multumesc !o sa va tin la curent cu decizia luata!si eventual dupa ce pun in practica, am sa postez niste poze cu ce-a iesit!sa aveti o zi buna si multe idei ingenioase!:)
eella
Postat pe 10 August 2009 16:07
astept cu interes sa vad rezultatul imaginatiei tale, mult mult,succes ...
cristina57m
Postat pe 12 August 2009 09:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vine primavara !!! 2 De la: feeleco 20 Martie 2009 14:57
Reamenajeaza-ti casa de Paste cu stickere decorative moderne! 1 De la: poteleanu 14 Aprilie 2011 13:22
Matase la metru 3 De la: kudika326239 19 Iulie 2011 22:11
fisuri in tencuiala 5 De la: the_shadow_of_darkness 23 Decembrie 2009 22:25
pat de fier 8 De la: Mihaela09 26 Iunie 2010 10:07