Setari Cookie-uri

Cum sa fac sa o scap de el ???

De la: lidiaolteanu, la data 2010-08-10 21:14:13Mare gradina, nu incetez sa ma minunez!! Va doresc tuturor sa ajungeti la varsta bunicii acestei fete si sa va faca copiii in fata babalaci. Rusine sa va fie. Cine nu are un batran sa-si cumpere! Daca ati uitat proverbul, aduceti-va aminte ca ceea ce faci ti se va face.
Bun, acum pentru initiatoarea topicului. Inteleg ca-ti iubesti bunica si ai toata stima mea pentru asta. Dar hai sa stam un pic stramb sa judecam drept. Cred ca iubirea ta si a mamei tale sunt putin egoiste. Aveti impresia ca intr-un fel vi se ia sprijinul, ca femeia care pana acum nu a avut nici ochi nici suflet decat pentru voi, va tradeaza. Are 70 de ani, sincer, cat credeti ca va mai trai? Suficient cat un "Don Juan" sa-si bata joc de viata ei? Hai ca aici e de ras deja. Daca omul asta a fost iubirea tineretii ei presupun ca nici el nu are mult mai putin ca ea. Deci bate tot 70. Fiti un pic mai realiste. Traiesc ultimii lor ani de viata, lasati-i sa si-i traiasca frumos, asa cum cred ei de cuviinta. Crede-ma, bunica ta stie ce face. Daca abia la 70 de ani s-a hotarat sa traiasca si pentru ea, nu va puteti opune voi.La varsta dumneaei te trezesi si ii multumesti lui Dumnezeu ca te-a mai lasat sa vezi lumina inca o dimineata. Lasati sfaturile si obligatiile deoparte. Femeia nu mai vrea obligatii, vrea doar sa traiasca linistita cu cine ii place. Voua nu va ramane decat sa-i fiti alaturi, asa cum sunt convinsa ca a fost si ea langa voi o viata intreaga. Si sa o sprijiniti daca temerile voastre se vor adeveri, prin absurd. Putina fericire nu strica nimanui, indiferent de varsta. Ori fericirea tine exact de doza aceea de inconstienta pe care unii din noi o pierdem prea de tineri.



doamna...nu mai aminti proverbul cu "cine nu are un batran sa-si cumpere". Stii bine ca are continuare...ori il spui tot ori lasa-l mort
"cine nu are un batran sa-si cumpre
iar cine il are sa si-l ...?" sa si-l ce ?
100101
Postat pe 18 August 2010 17:22
Cred ca-i cea mai tare tema de pe forum!
Dupa mine as propune sa primesti un premiu.

sa revenim la iubire iata dovada clara, ca dragostea n-are varstra, si mai importanat, revigoreaza! pai daca ea se simte bine asa, si este fericita, ce-ai vrea acuma? sa iei cainelui osul din gura? daca ar fi trista si bolnava ai fii mai linistita? las-o asa! [/quote]

Eu stiu ca dragostea nu are varsta, bariere si frontiere, dar aici este vorba despre o prosteala pentru ca dragostea nu este decat dintr-o parte, in cealalta parte este doar interes.
kudika275934
Postat pe 18 August 2010 17:26
Eu stiu ca dragostea nu are varsta, bariere si frontiere, dar aici este vorba despre o prosteala pentru ca dragostea nu este decat dintr-o parte, in cealalta parte este doar interes.
kudika275934
Postat pe 18 August 2010 17:29
da-l draq de interes, mai conteaza banii? ea vede lucrurile mai simplu. apropo, ce avere/pensie are bunica? ca sa pot judeca mai bine
100101
Postat pe 18 August 2010 17:32
11 mil are. Si de curand un singur neuron avere. In rest are apartamentul din oras si o casuta cu vie in spate la tara care a fost a bunicului meu decedat.
kudika275934
Postat pe 18 August 2010 17:35
11 mil pensie, un apartament si o casuta la tara?
100101
Postat pe 18 August 2010 17:37
Toate astea in comparatie cu cotineata pe care o are el sunt aur curat. Si nici macar nu stim daca nu cumva nu are si datorii, de se grabeste asa la insuratoare. Doar nu vrei sa spui ca s-a indragostit in trei zile de ea de nu mai poate. Asta este o amageala, nu pot sa o las sa confunde iubirea cu asa ceva.

Si ceva ce nu am mai spus pana acum. In prima zi in care a venit aici a insistat cu cerul si cu pamantul sa se duca cu bunica mea la casuta de la tara. Nu vedeti ca omul si-a facut deja planurile???
kudika275934
Postat pe 18 August 2010 17:41
el cu siguranta nu s-a indragostit de ea! poate de averea ei -ca la foametea asta, pentru un coate goale ce si-a ratat viata, este foarte mult! fii cu ochii pe ea. roaga-te s-o lumineze domnul!, ca tu, nu stiu ce sanse de biruinta ai in situatia de fatza
100101
Postat pe 18 August 2010 17:45
Revin cu noutati. De fapt cu vesti nu asa de bune. Idila continua, relatia avanseaza foarte rapid, iar bunica mea este indragistita pana peste urechi. Mosu' a inceput sa vina sa stea la ea din ce in ce mai des si ce sa mai zic mai mult de atat ... nu mai am ce sa mai zic.

Deja am inceput sa obosim, si eu si mama, asa ca daca mai aveti vreo idee va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face.
kudika275934
Postat pe 15 Noiembrie 2010 15:24
aratatii mosului un act ...chiar daca e fals...de donatie sau de vinzare cumparare...a casei sau ce are bunica...sa vedeti cum nu mai vine...asta fara sa stie ea,in secret si daca el o sa intrebe pe bunica ...voi nu recunoasteti...atunci ii ziceti lu bunica sa deschida ochii sa vada ca pe el averea il intereseaza nu...ea.
BEL_AMY1
Postat pe 15 Noiembrie 2010 15:36
De la: kudika275934, la data 2010-11-15 15:24:33Revin cu noutati. De fapt cu vesti nu asa de bune. Idila continua, relatia avanseaza foarte rapid, iar bunica mea este indragistita pana peste urechi. Mosu' a inceput sa vina sa stea la ea din ce in ce mai des si ce sa mai zic mai mult de atat ... nu mai am ce sa mai zic.

Deja am inceput sa obosim, si eu si mama, asa ca daca mai aveti vreo idee va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face.


Stau si ma intreb ...oare chiar mosul vrea averea, sau de fapt sunteti voi precaute si faceti tot felul de scenarii...doar doar pt a alemina pe oricine-i este in preajma si a putea fi voi linistite ca nu atenteaza nimeni la averea bunici
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Noiembrie 2010 15:53
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-15 15:53:21
De la: kudika275934, la data 2010-11-15 15:24:33Revin cu noutati. De fapt cu vesti nu asa de bune. Idila continua, relatia avanseaza foarte rapid, iar bunica mea este indragistita pana peste urechi. Mosu' a inceput sa vina sa stea la ea din ce in ce mai des si ce sa mai zic mai mult de atat ... nu mai am ce sa mai zic.

Deja am inceput sa obosim, si eu si mama, asa ca daca mai aveti vreo idee va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face.


Stau si ma intreb ...oare chiar mosul vrea averea, sau de fapt sunteti voi precaute si faceti tot felul de scenarii...doar doar pt a alemina pe oricine-i este in preajma si a putea fi voi linistite ca nu atenteaza nimeni la averea bunici


Pai care altul sa fie motivul? Grija de sentimentele batranei? Dupa cate vad eu, sub nici o forma. Oamenii aia au amandoi o varsta. Averea batranei nu poate intra pe mana acelui om decat daca i-o vinde. Lucru putin probabli, pentru ca desi mamaie e indragostita, nu cred ca nu se mai gandeste la viitorul copiilor ei. Asa ca, dragelor, daca va e atat de teama ca mosul ii mananca banii, convingeti-o pe bunica sa va dea casele cu contract de intretinere pana la moarte. Si dupa aceea puteti sta si voi linistite. In consecinta si ea.
lidiaolteanu
Postat pe 15 Noiembrie 2010 21:33
Kyru, lasa proverbul asa cum l-am scris. Ce completat l-au completat oameni care au crezut ca ei nu vor ajunge niciodata asa. Batranetea vine pentru oricine, si pentru tine. Sa zici Doamne fereste sa ajungi la anii aceia sa fii tras astfel la raspundere de nepoti.
lidiaolteanu
Postat pe 15 Noiembrie 2010 21:35
Kyru, lasa proverbul asa cum l-am scris. Ce completat l-au completat oameni care au crezut ca ei nu vor ajunge niciodata asa. Batranetea vine pentru oricine, si pentru tine. Sa zici Doamne fereste sa ajungi la anii aceia sa fii tras astfel la raspundere de nepoti.
lidiaolteanu
Postat pe 15 Noiembrie 2010 21:35
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-15 15:36:39aratatii mosului un act ...chiar daca e fals...de donatie sau de vinzare cumparare...a casei sau ce are bunica...sa vedeti cum nu mai vine...asta fara sa stie ea,in secret si daca el o sa intrebe pe bunica ...voi nu recunoasteti...atunci ii ziceti lu bunica sa deschida ochii sa vada ca pe el averea il intereseaza nu...ea.


Buna idee, insa daca el le intreaba de fata cu bunica-sa sa nu recunoasca nimic!
Sa-l faca senil
Sa-i zica mosului ca deja " averile" sunt impartite de cand a murit bunicul.
stem_29
Postat pe 15 Noiembrie 2010 22:31
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-15 15:53:21
De la: kudika275934, la data 2010-11-15 15:24:33Revin cu noutati. De fapt cu vesti nu asa de bune. Idila continua, relatia avanseaza foarte rapid, iar bunica mea este indragistita pana peste urechi. Mosu' a inceput sa vina sa stea la ea din ce in ce mai des si ce sa mai zic mai mult de atat ... nu mai am ce sa mai zic.

Deja am inceput sa obosim, si eu si mama, asa ca daca mai aveti vreo idee va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face.


Stau si ma intreb ...oare chiar mosul vrea averea, sau de fapt sunteti voi precaute si faceti tot felul de scenarii...doar doar pt a alemina pe oricine-i este in preajma si a putea fi voi linistite ca nu atenteaza nimeni la averea bunici


Stii, mi s-a spus deja de foarte multe ori ca averea este cea care ne ingrijoreaza si de fiecare data am spus acelasi lucru. Si daca nu e doar un scenariu si toata povestea asta iese prost, o primesti tu pe bunica-mea in casa la tine?
kudika275934
Postat pe 24 Decembrie 2010 23:31
De la: lidiaolteanu, la data 2010-11-15 21:33:55
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-15 15:53:21
De la: kudika275934, la data 2010-11-15 15:24:33Revin cu noutati. De fapt cu vesti nu asa de bune. Idila continua, relatia avanseaza foarte rapid, iar bunica mea este indragistita pana peste urechi. Mosu' a inceput sa vina sa stea la ea din ce in ce mai des si ce sa mai zic mai mult de atat ... nu mai am ce sa mai zic.

Deja am inceput sa obosim, si eu si mama, asa ca daca mai aveti vreo idee va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face.


Stau si ma intreb ...oare chiar mosul vrea averea, sau de fapt sunteti voi precaute si faceti tot felul de scenarii...doar doar pt a alemina pe oricine-i este in preajma si a putea fi voi linistite ca nu atenteaza nimeni la averea bunici


Pai care altul sa fie motivul? Grija de sentimentele batranei? Dupa cate vad eu, sub nici o forma. Oamenii aia au amandoi o varsta. Averea batranei nu poate intra pe mana acelui om decat daca i-o vinde. Lucru putin probabli, pentru ca desi mamaie e indragostita, nu cred ca nu se mai gandeste la viitorul copiilor ei. Asa ca, dragelor, daca va e atat de teama ca mosul ii mananca banii, convingeti-o pe bunica sa va dea casele cu contract de intretinere pana la moarte. Si dupa aceea puteti sta si voi linistite. In consecinta si ea.



Sau daca se casatoresc. El o cere mereu in casatorie, iar ea a zis ca ar cam vrea.
Ce draguuut! Nu-i asa ca sunt simpatici?

A, inca ceva: dragutii de ei se misca foarte repede, de curand ne-a marturisit ca de la a doua intalnire si-au consumat deja "noaptea nuntii". Asta in conditiile in care ea in trecut era foarte vehementa si critica relatiile de genul asta. Hai sa ne dam casti si cinstiti

kudika275934
Postat pe 24 Decembrie 2010 23:41
P.S. Acum sunt unul in bratele celuilalt, sarbatoresc Craciunul si Anul Nou impreuna.

kudika275934
Postat pe 24 Decembrie 2010 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Se va intampla intr-un final..[ovestea se va asterne intr-un jurnal...? 4 De la: meekk 29 Decembrie 2008 00:19
ajutorrr!!! 2 De la: Adinuca 11 Septembrie 2009 16:17
Orgoliu VS Incapatanare, Care v-a castiga ?:)) 33 De la: puiut_77 23 Februarie 2011 15:19
o mare dilema! 16 De la: amircristian 16 Martie 2010 19:17
ce sa ma fac ? 50 De la: ionia 25 Aprilie 2009 08:53