Setari Cookie-uri

Cum sa fac sa o scap de el ???

Am si eu o mare dilema. Bunica mea s-a reintalnit cu o veche cunostinta din tinerete, un barbat mai precis, si este ... ei bine cred ca s-a indragostit de el... Initial a zis doar ca vrea sa il revada si acum vad ca a inceput sa faca planuri sa se mute cu el. Eu sunt pur si simplu stupefiata, nu-mi vine sa cred asa ceva, mai ales ca a avut un astfel de efect asupra ei dupa doar trei zile.

In fine, asta nu ar fi cea mai mare problema, nu m-ar deranja faptul ca ea isi doreste sa isi refaca viata, dar am discutat si eu cu respectivul si se vede cu ochiul liber ca este un don Juan de nu se poate. S-a despartit de sotia lui pentru ca a inselat-o si sustine sus si tare ca ea ar fi trebuit sa fie un pic mai indulgenta. O intreaba intr-una pe bunica mea ce pensie are si ii bate apropouri de casatorie.

Sincer nu stiu ce sa fac, ea parca a inebunit asa se poarta, parca ar fi o adolescenta care a dat de prima ei dragoste ... de fapt el chiar a fost prima ei dragoste si a lasat-o cu ochii in soare acum n ani.

Va rog dati-mi si mie un sfat cum sa fac sa il indepartez, sa o scap de el, ca ea din tot ce i-am spus si eu si mama nu a luat nimic in considerare, pareaza tot si il apara de parca ar fi copilul ei.
kudika275934
Postat pe 21 Iulie 2010 14:32
Las-o mai fato sa se simta si femeia bine Iti dai seama saraca, singura si batrana..nu cred ca-i usor.
_Cryssa_
Postat pe 21 Iulie 2010 14:42
o minivacanta la vreun sanatoriu cred ca ar ajuta!
size_back
Postat pe 21 Iulie 2010 14:43
De la: crysa_tm, la data 2010-07-21 14:42:12Las-o mai fato sa se simta si femeia bine Iti dai seama saraca, singura si batrana..nu cred ca-i usor.


da pensia! si totusi cat e pensia?
fante_de_dorobanti
Postat pe 21 Iulie 2010 14:47
crysa_tm Eu as lasa-o in pace daca mi s-ar parea ca tipul e bun de ceva. Dar sincer nu vreau sa o vad pe drumuri si cu ochii umflati.
kudika275934
Postat pe 21 Iulie 2010 14:49
atunci incearca sa stai de vorba cu ea sa vezi ce ganduri are ea cu el. E complicat pentru ca nu te poti baga in viata ei dar nici nu poti sta degeaba si sa nu faci nimic in cazul in care tipul chiar e dubios.
_Cryssa_
Postat pe 21 Iulie 2010 14:53
Am incercat. Ea a zis ca nu ar deranja-o sa vina sa stea cu ea in casa, dar fara sa se casatoreasca cu el. Acum nici nu imi mai vine sa cred nimic. Initial a zis doar ca vrea sa il vada, nimic mai mult, nici nu concepea ideea de mai mult, poate peste doua saptamani pleaca cu el la Paris nu? Off. Ce ma fac cu ea...
kudika275934
Postat pe 21 Iulie 2010 15:00
Iubirea vietii mele a fost un tip cu care n-am vrut initial sa ies , dupa care am zis ca ies la un suc, ulterior am mai iesit la alt suc..pana ne-am mutat impreuna incet incet si am avut o superba poveste de dragoste.

Initial a zis ca vrea sa se vada cu el dupa care a inceput sa-i placa iar acum se gandeste la ceva si mai mult. e normal sa fie asa iar varsta nu are nici o legatura cu dragostea. Mai ales ca sunt convinsa ca e groaznic sa ajungi la batranete singur.

Eu zic sa nu te agiti inca pentru ca nu ai motive. Las-o sa se bucure si ea putin de viata avand in vedere ca a fost casatorita, a crescut copii, nepoti. Are tot dreptul la un strop de fericire. Daca situatia se complica...atunci poti incerca sa iei masuri. Dar sa incerci tu sa scapi de el e deja cam mult. La varsta ei eu cred ca poate si are dreptul sa decida singura daca mai vrea sau nu o relatie. Parerea mea

Oricum, foarte frumos din partea ta ca-i porti de grija
_Cryssa_
Postat pe 21 Iulie 2010 15:12
Iti multumesc frumos pentru sfaturi.
kudika275934
Postat pe 21 Iulie 2010 15:17
De la: kudika275934, la data 2010-07-21 15:17:47Iti multumesc frumos pentru sfaturi.
cu placere
_Cryssa_
Postat pe 21 Iulie 2010 15:21
Eu zic sa o lasi sa faca ce vrea pentru ca e clar in faza in care nu asculta de nimeni,ca si o adolescendenta.Sper ca anii care au trecut pe langa ea sa nu fi trecut degeaba si sa fie capabila sa vada atunci cand cineva vrea sa profite de ea.Daca nu vede.......
Barbie30
Postat pe 21 Iulie 2010 15:58
Acum inteleg si eu de ce se spune ca batranii dau in mintea copiilor :D. Oricum, daca ea crede ca e bun pentru ea nu cred ca ai ce sa-i faci. Nu ai avut niciodata un prieten despre care amicele tale ti-au spus ca e praf si pulbere iar tu "batman, batman"?
JustMe1
Postat pe 21 Iulie 2010 19:53
De la: JustMe1, la data 2010-07-21 19:53:22Acum inteleg si eu de ce se spune ca batranii dau in mintea copiilor :D. Oricum, daca ea crede ca e bun pentru ea nu cred ca ai ce sa-i faci. Nu ai avut niciodata un prieten despre care amicele tale ti-au spus ca e praf si pulbere iar tu "batman, batman"?


Pai da, dar de obicei stau si ma gandesc daca nu cumva au dreptate, iar de cele mai multe ori iau decizia corecta. Ea spre deosebire de mine simte nevoia sa se contrazica, iar apoi ii pare rau. Tocmai de asta nici nu stiu ce sa-i spun.
kudika275934
Postat pe 21 Iulie 2010 21:54
da' cati ani are bunica ta, de numai aveti incredere in judecata ei?
miss_darine
Postat pe 21 Iulie 2010 21:58
De la: crysa_tm, la data 2010-07-21 15:12:18Iubirea vietii mele a fost un tip cu care n-am vrut initial sa ies , dupa care am zis ca ies la un suc, ulterior am mai iesit la alt suc..pana ne-am mutat impreuna incet incet si am avut o superba poveste de dragoste.

Initial a zis ca vrea sa se vada cu el dupa care a inceput sa-i placa iar acum se gandeste la ceva si mai mult. e normal sa fie asa iar varsta nu are nici o legatura cu dragostea. Mai ales ca sunt convinsa ca e groaznic sa ajungi la batranete singur.

Eu zic sa nu te agiti inca pentru ca nu ai motive. Las-o sa se bucure si ea putin de viata avand in vedere ca a fost casatorita, a crescut copii, nepoti. Are tot dreptul la un strop de fericire. Daca situatia se complica...atunci poti incerca sa iei masuri. Dar sa incerci tu sa scapi de el e deja cam mult. La varsta ei eu cred ca poate si are dreptul sa decida singura daca mai vrea sau nu o relatie. Parerea mea

Oricum, foarte frumos din partea ta ca-i porti de grija


of of..dragostea asta

on topic: lasa ca sunt bune grijile..
daca nu ai pt tine..iti faci pt altul ai timp mai mult...
dragon_fly88
Postat pe 21 Iulie 2010 21:58
70 are
kudika275934
Postat pe 22 Iulie 2010 15:54
mai....la varsta asta clar nu mai gandeste limpede...ii observ eu pe ai mei care au 59 si 66, care se cearta ca 2 copii mici, dar si in momentele lor tandre, pe mine ma bufneste rasul, pt ca nici ue cu prietenul meu nu ma cert din banalitati ca ei si nici nu "ne iubim" cum o fac ei, desi au varsta care o au....dar...sunt simpatici in felul lor! incearca sa iti pui mama(ea este fiica ei nu?) sa vb serios cu ea si vedeti dupa ce decizii se iau!oricum nu te baga u, esti doar nepoata, desi se spune ca bunicii isi iubesc mai mult nepotii decat proprii copii, iar in cazul meu, asa e! incercati sa aveti o discutie serioasa cu ea si gata!
roxi_berzi
Postat pe 25 Iulie 2010 04:50
am uitat....acaparatio cu multa dragoste...probabil de asta are ea nevoie in momentele astea....de fapt mai toti batranii!
roxi_berzi
Postat pe 25 Iulie 2010 04:51
De la: roxi_berzi, la data 2010-07-25 04:50:04mai....la varsta asta clar nu mai gandeste limpede...ii observ eu pe ai mei care au 59 si 66, care se cearta ca 2 copii mici, dar si in momentele lor tandre, pe mine ma bufneste rasul, pt ca nici ue cu prietenul meu nu ma cert din banalitati ca ei si nici nu "ne iubim" cum o fac ei, desi au varsta care o au....dar...sunt simpatici in felul lor! incearca sa iti pui mama(ea este fiica ei nu?) sa vb serios cu ea si vedeti dupa ce decizii se iau!oricum nu te baga u, esti doar nepoata, desi se spune ca bunicii isi iubesc mai mult nepotii decat proprii copii, iar in cazul meu, asa e! incercati sa aveti o discutie serioasa cu ea si gata!


Da, mama este fiica ei si am vorbit deja amandoua cu ea, si impreuna si separat. Vom continua pe aceeasi directie, adica vom mai discuta cu ea si sa speram ca va intelege pana la urma ca face o greseala.
Imi dau seama ca se simte singura, este si normal din moment ce locuieste singura. Am vorbit cu mama sa-i luam o pisicuta, poate o mai tine ocupata.
kudika275934
Postat pe 26 Iulie 2010 13:33
Ea cauta altceva,nu o pisicuta ci ceva de babardit!
Barbie30
Postat pe 26 Iulie 2010 15:10
De la: Barbie30, la data 2010-07-26 15:10:45Ea cauta altceva,nu o pisicuta ci ceva de babardit!


la 70 de ani?!
Narcisa_tesfio
Postat pe 26 Iulie 2010 16:29
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-07-26 16:29:34
De la: Barbie30, la data 2010-07-26 15:10:45Ea cauta altceva,nu o pisicuta ci ceva de babardit!


la 70 de ani?!


Nu ai citit povestea?Tropaie hormonii in ea,si-a gasit iubirea din tinerete!
Barbie30
Postat pe 26 Iulie 2010 16:31
Felul in care ai expus povestea ta...de fapt a bunicii tale....suna ca plangerea unei fetite razgaiate....fara suparare
Incearca sa vezi lucrurile si din alt punct de vedere....incearca sa te pui in situatia ei...
Nu poti spune ca nu gandeste limpede la varsta ei,nu ai de unde sa sti ce e in mintea ei......e usor sa judeci...
Nu ar trebui sa te bucuri pentru ea, vazand-o fericita? eu una asa as face...
Zici ca are 70 ani....nu te supara dar are o varsta destul de inaintata....poate mai are vreo 10-15 ani in fata...si atunci de ce sa nu-i Traiasca asa cum isi doreste?
Spui ca barbatul acela sta cu ea pt pensie......esti chiar asa de sigura?
Si pt restul fetelor.....dragelor....va veni o vreme cand vom ajunge si noi la varsta aceea....si o femeie ramane femeie chiar si la 70 ani ....as vrea sa stiu cum v-ati comporta daca ati fi in aceeasi situatie..
andreea1976
Postat pe 26 Iulie 2010 17:10
De la: kudika275934, la data 2010-07-21 14:32:23Am si eu o mare dilema. Bunica mea s-a reintalnit cu o veche cunostinta din tinerete, un barbat mai precis, si este ... ei bine cred ca s-a indragostit de el... Initial a zis doar ca vrea sa il revada si acum vad ca a inceput sa faca planuri sa se mute cu el. Eu sunt pur si simplu stupefiata, nu-mi vine sa cred asa ceva, mai ales ca a avut un astfel de efect asupra ei dupa doar trei zile.

In fine, asta nu ar fi cea mai mare problema, nu m-ar deranja faptul ca ea isi doreste sa isi refaca viata, dar am discutat si eu cu respectivul si se vede cu ochiul liber ca este un don Juan de nu se poate. S-a despartit de sotia lui pentru ca a inselat-o si sustine sus si tare ca ea ar fi trebuit sa fie un pic mai indulgenta. O intreaba intr-una pe bunica mea ce pensie are si ii bate apropouri de casatorie.

Sincer nu stiu ce sa fac, ea parca a inebunit asa se poarta, parca ar fi o adolescenta care a dat de prima ei dragoste ... de fapt el chiar a fost prima ei dragoste si a lasat-o cu ochii in soare acum n ani.

Va rog dati-mi si mie un sfat cum sa fac sa il indepartez, sa o scap de el, ca ea din tot ce i-am spus si eu si mama nu a luat nimic in considerare, pareaza tot si il apara de parca ar fi copilul ei.
OMUL ,PANA MOARE >.SUFLETUL II RAMANE TANAR ! ESTE >DOAR TREBA EI !! EA ISI HOTARASTE DESTINUL ! Asa ca nu va mai bagati ,auzi..?! " cum sa fac sa o scap de el ?"
kudika080388
Postat pe 26 Iulie 2010 17:24
De la: crysa_tm, la data 2010-07-21 15:12:18Iubirea vietii mele a fost un tip cu care n-am vrut initial sa ies , dupa care am zis ca ies la un suc, ulterior am mai iesit la alt suc..pana ne-am mutat impreuna incet incet si am avut o superba poveste de dragoste.

Initial a zis ca vrea sa se vada cu el dupa care a inceput sa-i placa iar acum se gandeste la ceva si mai mult. e normal sa fie asa iar varsta nu are nici o legatura cu dragostea. Mai ales ca sunt convinsa ca e groaznic sa ajungi la batranete singur.

Eu zic sa nu te agiti inca pentru ca nu ai motive. Las-o sa se bucure si ea putin de viata avand in vedere ca a fost casatorita, a crescut copii, nepoti. Are tot dreptul la un strop de fericire. Daca situatia se complica...atunci poti incerca sa iei masuri. Dar sa incerci tu sa scapi de el e deja cam mult. La varsta ei eu cred ca poate si are dreptul sa decida singura daca mai vrea sau nu o relatie. Parerea mea

Oricum, foarte frumos din partea ta ca-i porti de grija
CRYSA ! si diplomata ...+>DAR... DACA nepoata este disperata ca se va muta si domnul in casa lor ??
kudika080388
Postat pe 26 Iulie 2010 17:29
De la: kudika275934, la data 2010-07-22 15:54:4770 are

clau19
Postat pe 26 Iulie 2010 17:33
De la o anumita virta singuratatea te omoara,incearca si tu sa te duci mai des pe la ia, sa stai mai mult de vorba cu ia, sa o mai scoti la o plmbare pentru a o scoate din monotonie,si atunci ai sa vezi cum se va schimba bunica ta.
Sa nu ii condamnam din prima.
kudika171801
Postat pe 26 Iulie 2010 19:43
De la: kudika171801, la data 2010-07-26 19:43:51De la o anumita virta singuratatea te omoara,incearca si tu sa te duci mai des pe la ia, sa stai mai mult de vorba cu ia, sa o mai scoti la o plmbare pentru a o scoate din monotonie,si atunci ai sa vezi cum se va schimba bunica ta.
Sa nu ii condamnam din prima.


.....nenea se vede ca ai ajuns si tu la o varsta cat de cat....ca sa iti dai cu parerea....dar pe la scoala nu ai trecut????ia=ea....bla bla...inteleg ca ai facut scoala acu cativa zeci de ani, dar da-o drac' de treaba nu ne mai "lumina" cu incultura ta!!!!!
roxi_berzi
Postat pe 26 Iulie 2010 23:51
De la: kudika080388, la data 2010-07-26 17:29:53
De la: crysa_tm, la data 2010-07-21 15:12:18Iubirea vietii mele a fost un tip cu care n-am vrut initial sa ies , dupa care am zis ca ies la un suc, ulterior am mai iesit la alt suc..pana ne-am mutat impreuna incet incet si am avut o superba poveste de dragoste.

Initial a zis ca vrea sa se vada cu el dupa care a inceput sa-i placa iar acum se gandeste la ceva si mai mult. e normal sa fie asa iar varsta nu are nici o legatura cu dragostea. Mai ales ca sunt convinsa ca e groaznic sa ajungi la batranete singur.

Eu zic sa nu te agiti inca pentru ca nu ai motive. Las-o sa se bucure si ea putin de viata avand in vedere ca a fost casatorita, a crescut copii, nepoti. Are tot dreptul la un strop de fericire. Daca situatia se complica...atunci poti incerca sa iei masuri. Dar sa incerci tu sa scapi de el e deja cam mult. La varsta ei eu cred ca poate si are dreptul sa decida singura daca mai vrea sau nu o relatie. Parerea mea

Oricum, foarte frumos din partea ta ca-i porti de grija
CRYSA ! si diplomata ...+>DAR... DACA nepoata este disperata ca se va muta si domnul in casa lor ??


Eu am spus sa nu se bage pana cand situatia se complica, daca se complica
_Cryssa_
Postat pe 27 Iulie 2010 08:36
Buna, dar dumnealui cati ani are....
kudika229973
Postat pe 27 Iulie 2010 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu romanca....el italia 17 De la: kudika226898 16 Martie 2011 07:03
sfat .. ? 10 De la: kudika_12655 23 Iulie 2012 19:29
Parasita de Craciun.... 11 De la: minacosmina 18 Februarie 2009 09:56
Cum supravietuiesti relatiei cu un alcoolic? 18 De la: coffeeta 26 Martie 2009 19:39
Nu vreau sa ma judecati, vreau sa ma ajutati... 541 De la: kudika328133 1 Noiembrie 2010 14:10