Setari Cookie-uri

cineva sa ma ajute...

aseara dupa 6 ani jumate mi-a zis ca vrea sa ne despartim...am avut o noapte groaznica..iar cel mai trist e ca nu mai am niciun prieten prin preajma cu care sa pot vb despre asta..m-am gandit ca acest forum ar fi un pas...cum sa fac sa trec peste asta?
elenayubita
Postat pe 22 Iulie 2010 08:52
Cum faci? Mergi inainte...capu sus ca nu-i capat de lume. Dupa 6 ani cred si eu ca e destul de greu sa te desparti de cineva insa nimeni nu merita sa versi lacrimi, sa nu dormi noptile sau sa te consumi. Faptul ca nu mai ai prieteni nu este un lucru bun, niciodata nu trebuie sa renunti tu la prietenii tai pentru un barbat. Dar daca ai ceva pe suflet...noi te asteptam aici pentru discutii
_Cryssa_
Postat pe 22 Iulie 2010 09:14
De la: elenayubita, la data 2010-07-22 08:52:39aseara dupa 6 ani jumate mi-a zis ca vrea sa ne despartim...am avut o noapte groaznica..iar cel mai trist e ca nu mai am niciun prieten prin preajma cu care sa pot vb despre asta..m-am gandit ca acest forum ar fi un pas...cum sa fac sa trec peste asta?

Capul sus!Everything happens for a reason !
Cu siguranta ca vei gasi pe cineva care te va aprecia mult mai mult....Orice sut in f.nd este un pas inainte!!
desi_desiree
Postat pe 23 Iulie 2010 00:58
Va fi greu dar trebuie sa treci peste asta ....eu cred ca toate se intampla cu un motiv anume...
poate ca pe viitor vei gasi pe cineva mai bun si mai potrivit pentru tine....intre timp poti sa iesi,sa te distrezi,chiar si fara prieteni,poti iesi la u bar,o discoteca,sa cunosti oameni noi.Daca te face sa te simti mai bine scrie tot,absolut tot ce ai pe suflet acum,sa te descarci...
sweet_heart
Postat pe 23 Iulie 2010 01:16
De la: elenayubita, la data 2010-07-22 08:52:39aseara dupa 6 ani jumate mi-a zis ca vrea sa ne despartim...am avut o noapte groaznica..iar cel mai trist e ca nu mai am niciun prieten prin preajma cu care sa pot vb despre asta..m-am gandit ca acest forum ar fi un pas...cum sa fac sa trec peste asta?




... tare frate ce iese din relatiile astea ''moderne'' ( de parca curvaraseala gen relatie a fost inventata ieri si nu ar exista de mii de ani) ... daca le spui fatucilor ca e posibil sa o ia in barba, daca nu casca ochii inaintea picioarelor, dupa ani de zile de gheiseala gratuita, le umfla risul si spun - cine euuuu !!! ... niciodata ...

... e greu si probabil ca increderea avuta nu o sa o mai ai niciodata ... si asta e cel mai rau ... oamenii in general sint adaptabili cind sint obligati de situatie sau de principii ... dar devin foarte inflxibili si egoisti dupa o experienta de genul asta in care au investit prosteste fara nici o centura de siguranta ... sper sa nu devii o acritura ...

marco918
Postat pe 23 Iulie 2010 01:20
Citeam undeva despre socul sau reactiile pe care ar trebui sa le avem, fie barbat, fie femeie, atunci cand suntem anuntati brusc si aparent fara motiv ca suntem parasiti.
Din nefericire iti trebuie multa tarie de sine pentru a nu avea nicio recatie. Pentru ca asta e si ideea. Ti se spune: vreau sa ne despartim! Esti socat, vrei nu vrei. Suntem sfatuiti ca prima recatie sa fie insa: Daca asta vrei, asta o sa facem. Plec acum sau imi dai cateva ceasuri sa imi strang lucrurile?

Ca o paranteza, in ce ma priveste, sunt absolut de acord cu aceasta teorie / sfat. Niciodata nu as cere explicatii in acel moment. M-as ridica si as pleca. Pentru ca nu trebuie uitat un lucru si anume faptul ca: DACA VREA SA VA DESPARTITI, o sa va despariti oricum, azi , maine, peste doua luni. Daca exista o explicatie logica... ceea ce nu prea e cazul cand anuntul vine brusc, atunci o veti primi. Daca ea nu exista, nici nu trebuie ceruta. Bagajul facut si iesit pe usa cu capul sus. O asemenea atitudine te ajuta in primul rand pe tine sa rezisti psihic perioadei ce va urma. Si poate rasturna cu 180 grade hotararea lui / ei (a persoanei care da papucii).
Asadar, daca nu e prea tarziu, nu-ti mai pune intrebari la care nu ti se va raspunde niciodata. Pleaca.
rashela
Postat pe 23 Iulie 2010 01:44
... chiar crezi ca exista situatii cind ''suntem anuntati brusc si aparent fara motiv ca suntem parasiti'' ? ... ... pina si ciinii simt cutremurele ... rare si aproape imposibile sint genul asta de situatie daca nu esti din calea afara de ingramadit sau mult prea plin de tine ... in rest nu cred ca e ceva ''neasteptat'' ... sint divorturi in familii daramite in ''relatii'' ... care in proprotii de 90-95% duc doar la despartire si ''invataturi'' care le fac viata si mai imposibila celor care au trecut asa ceva ...

marco918
Postat pe 23 Iulie 2010 02:01
De la: marco918, la data 2010-07-23 02:01:00... chiar crezi ca exista situatii cind ''suntem anuntati brusc si aparent fara motiv ca suntem parasiti'' ? ... ... pina si ciinii simt cutremurele ... rare si aproape imposibile sint genul asta de situatie daca nu esti din calea afara de ingramadit sau mult prea plin de tine ... in rest nu cred ca e ceva ''neasteptat'' ... sint divorturi in familii daramite in ''relatii'' ... care in proprotii de 90-95% duc doar la despartire si ''invataturi'' care le fac viata si mai imposibila celor care au trecut asa ceva ...



N-as putea spune ca sunt. Dar daca esti suficient de indragostita de iubi, e posibil sa nu vezi ca ceva se naruie in jurul tau. Si sa te ia pe nepregatite, asa cum pare sa fi fost luata si fata care a deschis topicul.
Oricum si intr-un caz si'ntr-altul, eu tot aia as face. Pa! Daca unul din doi nu mai vrea, tot acolo se ajunge.
rashela
Postat pe 23 Iulie 2010 02:25
De la: rashela, la data 2010-07-23 02:25:20
De la: marco918, la data 2010-07-23 02:01:00... chiar crezi ca exista situatii cind ''suntem anuntati brusc si aparent fara motiv ca suntem parasiti'' ? ... ... pina si ciinii simt cutremurele ... rare si aproape imposibile sint genul asta de situatie daca nu esti din calea afara de ingramadit sau mult prea plin de tine ... in rest nu cred ca e ceva ''neasteptat'' ... sint divorturi in familii daramite in ''relatii'' ... care in proprotii de 90-95% duc doar la despartire si ''invataturi'' care le fac viata si mai imposibila celor care au trecut asa ceva ...



N-as putea spune ca sunt. Dar daca esti suficient de indragostita de iubi, e posibil sa nu vezi ca ceva se naruie in jurul tau. Si sa te ia pe nepregatite, asa cum pare sa fi fost luata si fata care a deschis topicul.
Oricum si intr-un caz si'ntr-altul, eu tot aia as face. Pa! Daca unul din doi nu mai vrea, tot acolo se ajunge.




... dupa 6 ani nu iti dai seama ? ... si te mai uiti la ''iubi'' ca la icoana maicii domnului !!!??? ... eu imi dau seama si cu cine se intilneste pe strada nevasta-mea dupa fizionomia fetei ... e adevarat ... dupa 16 ani de casatorie ... fara ''relatii'' prealabile ... in care sa fi invatat sa ne disimulam sentimentele ...
... fara indoiala ca nu mai are nici o solutie ... o relatie se rupe instantaneu in cazul asta ... nici nu sint necesare alte explicatii ... ''iubi'' fuge la urmatoarea si cu asta basta ...

marco918
Postat pe 23 Iulie 2010 02:32
poi in primul rand ar trebuii ca baiatul sa aiba motive serioase ca sa te lase pur si simplu , dupa atata timp...daca nu ati incercat sa vb, sa discutati ..incercati asta...ca totusi e la mijloc si obisnuinta...si nu cred ca ii e usor ..numai daca nu si a gasit pe alta care l a vrajit...! ...incearca asa...si dk chiar nu mai vrea...! incearca sa treci peste:) numai bine :X
macrinutza
Postat pe 28 Iulie 2010 16:10
sincer, cred ca pt a putea uita o persoana iubita, trebuie sa o inlocuiesti...daca nu, o sa te gandesti tot timpul le ceea ce ar fi putu fi...sau ceea ce a fost :|..
anisia___
Postat pe 2 August 2010 15:53
roz5blue6lila7
Postat pe 2 August 2010 16:09
lasa-l ca mai are balta peste...! e greu la inceput , dar cu timpul ai sa-l uiti!
roz5blue6lila7
Postat pe 2 August 2010 16:09
6ani...j jumatate...e o perioada destul de lunga!!!dar cred k iubire x-qm nu mai era,ramasese doar obisnuinta de a fi unul langa celalat!!!orice sfarsit e un nou inceput...deci...mergi inainte!!!sunt alte lucruri mult mai importante de facut....j app.NICIODATA sa nu renunti la prieteni pt "iubi"
bloody_queen
Postat pe 2 August 2010 16:48
De la: elenayubita, la data 2010-07-22 08:52:39aseara dupa 6 ani jumate mi-a zis ca vrea sa ne despartim...am avut o noapte groaznica..iar cel mai trist e ca nu mai am niciun prieten prin preajma cu care sa pot vb despre asta..m-am gandit ca acest forum ar fi un pas...cum sa fac sa trec peste asta?


E atat de greu sa dai sfaturi, in situatia asta... La rece toti putem spune ba una, ba alta... Insa niciunul nu suntem in locul tau, nu am trait in locul tau in anii astia, nu suferim in locul tau acum. Cred ca l-ai iubit enorm, dovada ca ai renuntat la restul lumii pentru el. Nu merita, asta este sigur. Barbatul care iti cere pe rand sa renunti ba la un prieten, ba la altul nu este sigur pe el in primul rand. Apoi, cand esti singura si implicit dependenta de el te paraseste pentru ca s-a plictisit, sau il sufoci... Sau si-a gasit frumos alta care inca nu depinde de el. Astia sunt, din pacate.
Pentru tine? Fruntea sus. Nu se termina lumea la el. Nu merita sa cersesti explicatii, nu vei obtine decat cuvinte care te vor durea. Iti spun din experienta asta. Eu zic sa-l lasi sa zboare. Nu poti tine fluturii legati...
Daca ai nevoie de o prietena, scrie-mi un mesaj privat. Sper sa te pot ajuta sa treci peste perioada asta.
lidiaolteanu
Postat pe 2 August 2010 19:01
ai nevoie de o prietena? eu sunt aici! te ascult si te pot si ajuta .Stiu foarte bine prin ce treci. Eu sunt la o despartire dupa 13 ani. Astept un mesaj privat
kudika092866
Postat pe 3 August 2010 12:37
va multumesc mult tuturor...inca sunt in faza de refacere, trebuie sa pot merge mai departe !
am inteles ca asta e viata ! imprevizibila !
elenayubita
Postat pe 3 August 2010 15:23
Depinde ce varsta ai si cum te imbraci.Si pe urma sa ceri adresa sa ii trimiti toate lucrurile prin posta .
kudika023770
Postat pe 3 August 2010 15:31
Si eu m-am despartit aseara...ne asteptam sa se intample asta. Si n-am cerut explicatii, nu ne-am motivat tacerile. El mi-a spus ca-i dezamagit, eu la fel. Nevoi, asteptari si sentimente am si eu asemeni lui, dar el nu s-a gandit decat la ale lui... I-am urat cele bune si atat. Ce rost mai aveau intrebarile, explicatiile, cum ne-am transformat din cei mai iubiti in doi straini? Cum din toate visele, dorintele,planurile nu ne mai doream nimic? Ma doare, sunt trista, dar asta e...viata merge inainte.
nadyuta
Postat pe 3 August 2010 16:12
suntem aici alaturi de tine ..... te cred...e foarte greu dar tre sa tii capul sus si sa mergi mai departe. Altceva nu este de facut , ai rabdare TIMPUL LE REZOLVA PE TOATE.
sophya
Postat pe 3 August 2010 16:25

ai incercat sa aflii motivele ?sa comunicati sa cautati solutii ?daca nu mai merge asta e mergi mai departe , e greu dar trece in timp , altii divorteaza dupa ani de casnicie , cu copii , ei ce ar putea spune ?
banalulanonim
Postat pe 3 August 2010 16:58
nu mai e nicio solutie...am dat tot ce am avut in relatia asta, si mi-am luat o teapa imensa.
vreau sa cred ca dupa furtuna apare si soarele.
dar e foarte greu...pt ca in tot ceea ce fac este prezent...
elenayubita
Postat pe 3 August 2010 19:48
draga Elena, sigur ca starea ta de tristete este fireasca in aceasta situatie si nu-ti pot zice : nu fi trista! dar nu cadea in deznadejde, ci primeste aceasta schimbare ca pe o lectie, o eliberare si chiar un dar! Ai ocazia sa faci ceva mai bun in viata ta, decat sa fii alaturi de un om care nu se mai simte implinit langa tine... nici tu nu ai mai fi fericita cu el in aceasta realtie. Si nici de cum nu e vina ta!!! poate nici vina lui, dar probabil ca relatia s-a consumat si e doar momentul adevarului si a cotiturii spre mai bine! Cred ca i-a trebuit ceva timp si curaj sa ti-o spuna, apreciaza onestitatea lui si pastreaza amintirile frumoase din acesti 6 ani, pastreaza amicitia, dk poti si e loc de asta intre voi, dar MERGI MAI DEPARTE! te imbratisez!
silverwood
Postat pe 4 August 2010 12:59
multumesc din suflet pentru vorbele tale :*
elenayubita
Postat pe 4 August 2010 17:28
si eu am avut o relatie care am crezut ca o sa dureze pana la adanci batraneti...si..s a intamplat inevitabilul...ne am despartit...intradevar..am suferit vreo2luni..numai la el ma gandeam..plangeam seara...eram terminata...dar a aparut si raza de lumina...un alt barbat..cu ajutorul caruia am reusit sa l uit pe celalalt...si in momentul de fata nu mi pare rau deloc ca s a terminat...chair imi pare bine...e mult mai bine acum...doar ca inainte nu mi dadeam seama ca nu era asa de bine...eram prea implicata in relatia respectiva...o sa vezi ca o sa treci peste...si dupa un timp o sa stai si o sa te gandesti:"cum am putut sa sufar atat pt el"?incearca sa iesi..sa te distrezi..si sa cunosti oameni
anaxor12
Postat pe 4 August 2010 18:48
Niciodata sa nu cauti raspunsuri la asfel de lucruri nu o sa gasesti,se spune ca toate se intimpla cu un rost,tu trebuie sa mergi mai departe si sa ai incredere in tine fiinca atunci cand o sa te astepti mai putin o sa intilnesti omul potrivit deoarece nu merta sa suferi pentru asemenea oameni care dau cu picioru unei relatii de cativa ani.O sa te gandesti ca poate sunt o superficiala si nu ma gandesc la sufletul tau,sa stii ca nu-i asa,fiica mea sa despartit de prieten dupa o relatie mult mai scurta si stiu cat a suferit dar nu merita sa plangi pentru nimeni iar cei pentru care merita nu te vor face sa plangi.Sa -ti ajute DUMNEZEU sa-ti fie bine.
popema
Postat pe 4 August 2010 20:14
E bine ca lumea te sustine, draga mea, dar e usor sa spui lucrurile astea gen ''fii tare, capul sus, mai are balta peste''...insa cand o rel in care ti-ai pus toate sperantele se termina, e f greu sa mai gandesti in perspectiva, cand pana nu demult el era o perspectiva...te gandeai la viitor prin prisma rel voastre si probabil iti doreai sa dureze vesnic. Dar noi,cei de aici, nu putem sa dam un sfat competent daca nu stim cum s-a ajuns aici...ce s-a intamplat de fapt...daca nu te simti in masura sa postezi aceste lucr pe forum, lasa-mi un msg privat. Am trecut prin asta si stiu cum este, iti pot da un sfat Ai incredere ca va fi bine!
anemma2002
Postat pe 4 August 2010 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dupa o relatie de 6 ani si jumatate distrusa 3 De la: kudika_16203 21 Iunie 2014 20:31
Cum sa il uit???? 53 De la: madda1915 18 Aprilie 2013 11:33
M-a inselat cu fosta! 50 De la: Flowers 12 Mai 2011 20:48
imi e groaznic de greu 86 De la: andrea_m 17 Iulie 2011 01:31
Cum sa fac ca sa nu ma m-ai gandesc la ea? 8 De la: valy90 12 Ianuarie 2011 17:34