Setari Cookie-uri

ajutor

Nu credeam ca voi ajunge sa postez aici pentru ajutor...nici nu stiu de unde sa incep...am o relatie de aproape 3 ani...sunt fericita..ma simt iubita dar...de 4 luni a aparut in viata mea o a doua persoana...pana acum au fost mici sentimente de vinovatie dar in seara asta am ajuns la o limita care doare...dar nu stiu ce ma doare...ca m-am daruit altei persoane fara sa ma gandesc la ce am langa mine...sau ca nu il mai iubesc...nu imi gasesc motive care sa sustina ceea ce fac...nu pot renunta la niciunul...langa E. ma leaga 3 ani in care am depasit atatea impreuna si o iubire care acum imi pare mica...iar langa R. am descoperit lumea cu alti ochi..am invatat sa zambesc in fiecare dimineata cand ma trezesc,sa merg fericita spre locul de munca sau spre facultate...sa fiu o persoana noua...nu stiu ce sa fac....va veni timpul cand voi fi nevoita sa aleg...mentionez ca am 20 si E. a fost primul din viata mea...nu inteleg de ce s-a ajuns aici..pe R. l-am cunoscut la facultate cand a venit sa imi ceara un curs...era foarte nesuferit ..am evitat sa stau de vorba cu el.i-am dat cursul si am plecat peste 2 zile m-a sunat si m-a invitat la o cafea ...dupa minute in sir de rugaminti am acceptat intr-un final ...dupa iesirea la suc mi s-a paurt a fi mai nesuferit decat credeam...de atunci am refuzat sa il mai vad ..dar roata s-a intors ca intr-o zi aveam nevoie de cineva sa imi repare pc ...i-am spus unei prietene si ea a zambit ironic spunand ca imi va aduce ea pe cineva...am ramas masca cand l-am vazut ca intra pe usa apartamentului...in fine ..am ramas datoare fatza de el;)) si a existat o a doua intalnire in care s-a purtat ca un adevarat cavaler...am continuat sa ne vedem si uite am ajuns sa avem 4 luni impreuna...va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine?si ce sa fac intr.un final...am mare nevoie de ajutor
mishellle
Postat pe 21 Iulie 2010 23:53
Nici eu nu credeam ca o sa citesc povestea ta fictiva pe doua topicuri!
Barbie30
Postat pe 21 Iulie 2010 23:56
nu este poveste fictiva...nu am stiut unde sa postez..deasta am postat si aici si acolo
mishellle
Postat pe 22 Iulie 2010 00:00
Povestea ta este una de duzina pe forumul asta.Sunt atate topicuri cu genul asta de povesti,asa ca poti sa te inspiri de acolo.
Barbie30
Postat pe 22 Iulie 2010 00:03
nu stiu ce ti-a casunat tie asa pe mine dintr-o data..dar ca sa sti am postat prima data pe blog...si nu am primit mai niciun sfat..apoi un prieten mi-a recomandat forumul...inforamandu-ma inainte ca as putea da peste specimene ca tine
mishellle
Postat pe 22 Iulie 2010 00:07
Nu mi-a casunat pe tine,am spus doar ca sunt multe topicuri si e putin probabil ca cineva sa o ia pentru a nu stiu cata oara de la capat cu sfaturile.Povestile astea parca sunt trase la indigo toate!Nu am nimic cu tine!
Barbie30
Postat pe 22 Iulie 2010 00:11
trasa la indigo nu?ok..am inteles...daca poate ai fi avut macar acea secunda..in care sa te intrebi de ce a ajuns aici si ce vrea?poate ca acum erai cu degetele pe alte litere...dar asta e...lumea e plina si de bune si de rele...am trecut eu prin altele mai grele ..asta e doar o pietricica...replica ta
mishellle
Postat pe 22 Iulie 2010 00:19
da povestile seamana, numai ca persoanele difera ceea ce schimba contextul
mishellle dupa cum ti-am zis trebuie sa alegi ce simti, dar trebuie sa fii si rationala si sa privesti ce va urma cu zambetul pe buze
yumy
Postat pe 22 Iulie 2010 07:53
si ce sa fac intr.un final...am mare nevoie de ajutor[/quote]

Da ai nevoie de ajutor!!!! dar trebuie sa te ajuti singurica!!
anastasia_m
Postat pe 22 Iulie 2010 08:29
hm...ajutorul..singurel mai greu...sunt confuza si nu stiu ce vreau
mishellle
Postat pe 22 Iulie 2010 11:57
thanks yumi:
mishellle
Postat pe 22 Iulie 2010 11:59
Raspunsul la intrebarea " ce sa fac?" e la tine...nu iti va spune nimeni niciodata fa asa sau fa invers...si daca ar face-o ar fi gresit pentru ca nu poti lasa pe nimeni sa aleaga in locul tau...asta 1st of all
2nd: Barbie daca nu vrei sa o iei de la capat cu sfaturile, nu te obliga nimeni sa o faci...in fond oricine e liber sa posteze aici si ceilalti ii raspund sau nu...
3: tu gandeste-te bine...esti prinsa in doua relatii din cate am inteles eu...una de lunga durata, in care te simti ancorata mai mult moral decat afectiv...pe tine cu E. va leaga amintiri, faptul ca a fost primul, vechimea...in timp ce cu R. ai descoperit euforia aia a indragostitului...fii atenta, intr-o relatie nu iti da nimeni spor de vechime ...alegandu-l pe E. si ducand in continuare relatia ai putea fi multumita, insa ai avea regretul ca n-ai incercat sa iti urmezi sufletul si te vei gandi tot timpul: ce ar fi fost daca.....????
in alta ordine de idei, daca pariezi pe relatia cu R. ai putea fi foarte fericita, dar riscul este mare...il vei pierde pe E....ce te faci daca intr-o zi sa zicem, relatie cu R. nu va mai merge?
hotararea sta numai la tine...stabileste-ti prioritatile, vezi ce vrei cu adevarat de la o relatie, ce iti doresti de la partenerul tau...si decide tu pentru tine!
eu una sper sa ne dai de veste ca iti este bine, oricare ar fi decizia ta!
AndM
Postat pe 22 Iulie 2010 12:15
AndM idea e ca R. ma iubeste sincer..si E. la fel dar e diferenta mare...cu unul a ramas doar obisnuinta iar cu unul incep sa cunosc iubirea...poate ca am ajuns si la varsta in care simt lucrurile altfel......E. a ramas acea iubire din adolescenta care nu o voi uita dar R. mi-a aratat lumea prin ochii unui indragostit...zilele astea voi face alegerea..pentru ca deja ei au stat fata in fata si R. era cat pe ce sa ai spuna adevarul lui E.
mishellle
Postat pe 22 Iulie 2010 13:38
De la: mishellle, la data 2010-07-22 11:57:47hm...ajutorul..singurel mai greu...sunt confuza si nu stiu ce vreau

cei din jur nu te pot ajuta decat cu vorbe, cel mai mult te poti ajuta tu, sa speram ca vei alege corect si timpul te va ajuta in aceasta luarea acestei decizii
yumy
Postat pe 22 Iulie 2010 15:58
De la: mishellle, la data 2010-07-22 11:57:47hm...ajutorul..singurel mai greu...sunt confuza si nu stiu ce vreau





... stiu cum sa scapi de confuzie si singuratate ... definitiv ... metoda naturala garantata ... basca incepi sa intelegi ce vrei ...
marco918
Postat pe 22 Iulie 2010 16:12
am inteles ca te atragea R f mult..si ca alaturi de el dadeai un alt sens vieztii...insaa...nu este delok corect ceea ce ai fct u..ai tradat persoana care ti-a fost alaturi timp de 3 ani,persoana care te-a iubit si probabil te-a respectat...daca simteai- ca nu il mai iubesti sau daca stiai ca vrei sa fii cu R.poate ca cel mai corect era sa te desparti de E...poate ca mai deverme sau mai tarziu va afla,si nu cred ca il va bukura vestea...eu zik sa faci ce iti dicteaza inima,insa..fa-o cu grija..nu cumva sa ranesti pe vreunul dintre ei!
steffy91
Postat pe 29 Iulie 2010 23:13
dar de ce nu faci pasul si te duci cu R ? daca-i frumos, o sa fie o noua experienta, si nu ultima. cu cat afli mai multe cu atat mai bine, nu ? bineinteles, nu te mai uiti inapoi dupa ce ai facut pasul. de ce atatea calcule ? e ceva nou, e frumos, go for it. daca nu dureaza mult gasesti altul dupa aceea dar ai o exp. frumoasa in plus
Histria
Postat pe 30 Iulie 2010 13:09
deja pot spune ca alegerea e facuta...doar verdictul am sa il dau dar imi e frica de reactia celui care va fi ranit...de data asta cel care va suferi va fi 'E. si imi pare si mie rau dar in timpul care a trecut am avut timp sa aleg...voi reveni peste cateva zile cu detalii
mishellle
Postat pe 5 August 2010 21:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne-am despartit .. dar nu stiu ce vreau 18 De la: this_is_the_life 24 Iulie 2009 12:26
nevoi de un sfat urgent 19 De la: barbuiulia 23 Octombrie 2009 18:44
dati-va cu parerea ... mai pot face eu ceva... 25 De la: luminita_dy 11 Septembrie 2009 16:22
trista... 31 De la: pickard 23 Iunie 2011 16:34
nu stiu ce sa mai fac:(( 36 De la: adina_oana 29 Septembrie 2009 10:46