Setari Cookie-uri

Am fost in Germania

Am vizitat Munchen si Berlin. Desi Berlin este capitala si un oras muult mai mare,...mie sincer mi-a placut Munchenul mult mai mult. Se observa diferente: populatie, curatenie, temperatura, peisaje si obiective turistice mai faine.
knowledge
Postat pe 26 August 2008 10:14
hi,
dar sincer in Muenchen se merita sa mergi la oktoberfest...
e superb...
claucoco
Postat pe 26 August 2008 16:19
sincer chiar imi doresc sa merg la oktoberfest dar n-am nimerit decat vara sa am liber. in perioada aia am alte chestii de facut,..facultate etc. Pt cine are timp atunci,...chiar se merita!
knowledge
Postat pe 26 August 2008 18:42
germania este superba. o curatennie de nedescris in primul rand si sunt foarte ingeniosi.am vazut cum fac fel si fel de lucruri din nimic. de exmplu am vizitat un parc foarte mare unde gardul viu era taiat in fel si fel de forme:avion,porumbel,floare...etc. in alt parc erau facute oi de marime naturala din plastic si desenate cu fel si fel de imagini.. am cateva imagini postate la mine in cont.oricum in legatura cu oktoberfest am auzit ca este foarte frumos. nici eu nu am fost, pt ca de obicei merg vara. dar sper sa ajung macar o data.

Postat pe 28 August 2008 12:16
Si eu am vizitat Germania...din pacate nu prea am avut timp sa vad cine stie ce..doar Nurnberg-ul..insa mi-a placut f mult Elvetia..am vizitat Zurich-ul si Basel..pur si simplu m-au fascinat
huellas
Postat pe 29 August 2008 00:19
a fost cineva la stuttgart? voi merge in noiembrie, pe 25..as vrea niste informatii, orice..multumesc..
intrusha
Postat pe 20 Octombrie 2008 08:37
si ti-a placut acolo? unde ai stat? la hotel? sau ai pe cineva acolo? e aglomeratie pe strazi, ca in buc? :P cred ,ca nu...
si eu as vrea sa plec in germania, cat te-a costat excurisia si cat ai platit cu avionu dus-intors? toate cele bune
george_sclub7
Postat pe 21 Octombrie 2008 09:11
prima oara am fost in germania, pe atunci de est in '83...si a 2-a oara in germania reunificata in 2007.berlinul l-am vazut asadar si cu, si fara zid si am putut sa fac o comparatie. este un oras heteroclit, dar fascinant. insa cel mai mult mi-a placut la rostock - e un oras mic si linistit din nord est, unde ai senzatia ca esti in suedia, nu in germania.si vazand cum arata orasul, iti pui o intrebare de om prost: de ce la ei comunistii nu au distrus cat au distrus la noi, ba din contra, au facut eforturi sa pastreze arhirectura veche? intotdeauna ma intorc din fostele tari comuniste plina de furie si cu intrebarea asta in cap.iar la rostock a fost apogeul...
Shoarezu
Postat pe 6 Noiembrie 2008 21:06
dragii mei, toata Germania este splendida, dar Bavaria cu castelele ei, este fabuloasa, mergeti si la cascada Rihnului la Schaffhausen la granita, in Elvetia, si faceti fotografii sau filmati sunt niste amintiri incredibile.
RODY_DOI7
Postat pe 18 Decembrie 2008 00:15
Am fost la Munchen. Un oras cu oameni foarte primitori si nesperat de calzi, fata de raceala lor tipica. In Elvetia am fost la Lausanne, cantonul Vaud, partea francofona. E ceva de vis, lacul Leman sau Geneve, cu Alpii in fata. O curatenie si o liniste fantastice! Nu mai vorbesc de aranjamentele florale din imensul parc de pe malul lacului. Din pacate nu pot sa mai merg asa curand acolo. E drept, viata e mai scumpa decat in Germania, dar merita sa mergi acolo.
rodax_ro2
Postat pe 18 Februarie 2009 23:48
Stiati ca? Bavarezii afirma ca BAYERNUL POATE TRAI FARA GERMANIA, NU SI INVERS!
cnbernath
Postat pe 1 Aprilie 2009 08:57
ti-a placut Stuttgard? cred ca da,, sigur ai ce vedea acolo, de la agricultura pana la viata de oras..
ella0
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:15
Am fost in Berlin anul acesta. Splendid! Curatenie impecabila, nemtii incredibil de calzi (e un mit raceala lor, ca si faptul ca nu vorbesc engleza). Gandirea lor practica imbinata cu esteticul da rezultate uimitoare. Gradina Zoologica este minunata, parcurile la fel. Stiati ca in Berlin 60% din suprafata este ...spatiu verde? Pun un mare pret pe natura (de care au, evident, muuuuulta grija). Si este cea mai ieftina capitala din Europa!!! O spun si statisticile!
profesionista
Postat pe 29 Iunie 2009 12:39
Germania, nu rupe gura targului din punct de vedere turistic ! Chiar si curatenia lasa mult de dorit ! Indiferent de tema, Germania nu face parte din topurile europene !

Dar...ma bucur pentru starea placuta de excitatie pe care v-a lasat-o...
parvulescu_dan
Postat pe 1 August 2009 17:43
cineva , chiar pe acest site , m-a acuzat ca sunt capsunar in urma faptului ca nu am inclus nimic din spatiul german intr-un top personal al celor mai frumoase si demne locuri de vizitat din Europa , acum depinde din ce unghi privesti , daca cauti rasfatul soarelui si al marii , normal nu o sa-l gasesti in Germania insa Valea Rinului , Drezda , Rotenburg , Fussen, Sudul Bavariei toate astea si multe altele sunt incontestabil foarte atragatoare si demne de vizitat!
cristian_h
Postat pe 1 August 2009 23:08
buna...eu am fost in Stuttgart... muzeul porche si mercedes de sunt de vizitat(daca te pasioneaza)
sylvyk_2005
Postat pe 20 August 2009 13:01
De la: cristian_h, la data 2009-08-01 23:08:56cineva , chiar pe acest site , m-a acuzat ca sunt capsunar in urma faptului ca nu am inclus nimic din spatiul german intr-un top personal al celor mai frumoase si demne locuri de vizitat din Europa , acum depinde din ce unghi privesti , daca cauti rasfatul soarelui si al marii , normal nu o sa-l gasesti in Germania insa Valea Rinului , Drezda , Rotenburg , Fussen, Sudul Bavariei toate astea si multe altele sunt incontestabil foarte atragatoare si demne de vizitat!

da asa este...si eu am umblat prin germania destul...
sylvyk_2005
Postat pe 20 August 2009 13:04
Poate ca Germania nu face parte din categoria destinatiilor de top europene .Cu cat vezi mai multe destinatii de top , iti poti defini mai bine preferintele .Mie Oktoberfest nu mi-a placut cine stie ce , e ca un balci mai mare , poate daca mergi la 18 ani ...Totusi merg cu placere la Munchen si de fiecare data caut sa vad si ceva nou din imprejurimi .
lazy000599
Postat pe 8 Septembrie 2009 18:26
Poti sa imi spui mai multe despre muzeul mercedes?Ma intereseaza fff mult, orar de vizitare, preturi cazare impresii pareri etc...Multumesc mult
adryanna_sorynna
Postat pe 15 Februarie 2010 20:14
Buna

Eu locuiesc in Germania, in Bavaria. Nu am fost la cele doua muzee, dar am vizitat muzeul BMW din Muenchen. E superb, merita vazut ! Intrarea costa 12 euro/adult , sau daca mergeti in grup, biletul e 24 euro/o familie compusa din 5 persoane. E deschis zilnic de la 10-18.
Muzeul e langa Olympiazentrum, locul unde au fost jocurile olimpice acu` cativa ani ( a fost atentatul acela cu bomba daca va amintiti). Aici e linkul parcului olimpic
http://www.olympiapark.de/de/home/der-olympiapark/
cristinalelia
Postat pe 9 Aprilie 2010 07:16
Scuze ca ma aflu si eu in treaba, dar nu ai impresia ca e cam fortata comparatia? Ar fi mai corect sa fi scris ca in Suedia ti se pare ca ai fi ca la Rostock. Suedia e o tara de cateva ori mai mica decat Germania, daca n-ar avea acele paduri nu-i mare branza de capul ei. Economic nu stiu daca se pot cumva compara cu Germania, mai ales dupa ce chiar Volvo a ajuns al chinezilor. Iar Germania hraneste aproape 90 milioane de suflete, pe cand suedezii aunt o mana de oameni. Suedia ar trebui ss fie acum tara cu cel mai ridicat nivel de trai de pe glob avand in vedere ca a fost neutra in cel de-al II-lea razboi mondial, si de atunci nu i-a suparat nimeni cu nimic. Dar Suedia e acum doar un Rostock la scara mare! Si probabil a doua tara( dupa Venezuela!) ca nr. de femei frumoase. Atat! Alles Gute!
Banater
Postat pe 9 Aprilie 2010 13:20
D-nu Shoarezu, scuze ca ma aflu si eu in treaba, nu ai impresia ca e cam fortata comparatia? Ar fi mai corect sa fi scris ca in Suedia ti se pare ca ai fi ca la Rostock. Suedia e o tara de cateva ori mai mica decat Germania, daca n-ar avea acele paduri nu-i mare branza de capul ei. Economic nu stiu daca se pot cumva compara cu Germania, mai ales dupa ce chiar Volvo a ajuns al chinezilor. Iar Germania hraneste aproape 90 milioane de suflete, pe cand suedezii aunt o mana de oameni. Suedia ar trebui ss fie acum tara cu cel mai ridicat nivel de trai de pe glob avand in vedere ca a fost neutra in cel de-al II-lea razboi mondial, si de atunci nu i-a suparat nimeni cu nimic. Dar Suedia e acum doar un Rostock la scara mare! Si probabil a doua tara( dupa Venezuela!) ca nr. de femei frumoase. Atat! Alles Gute!
Banater
Postat pe 9 Aprilie 2010 13:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Halkidiki - hotel Flegra Palace 4*+ 6 De la: calator 2 August 2009 18:29
Toscana 6 De la: simona_gabriela 7 Februarie 2010 21:16
intrebare 1 De la: lazy000028 28 Martie 2010 22:36
ROMA 7 De la: Silvie 31 Mai 2010 12:36
Casa in Bucovina 2 De la: thadoogback 8 Decembrie 2011 18:07