Setari Cookie-uri

CROATIA CU MASINA

DORESC SA MERG IN CROATIA CU MASINA DAR NU AN FOST NICI O DATA
valentin33
Postat pe 20 Aprilie 2009 14:04
Salut.Este OK sa mergi cu masina. Din pacate, e cam greu cu ajunsul, deoarece trebuie sa strabati o parte mai grea a Serbiei.Drumurile sunt foarte bune in toata Croatia, pe coasta Dalmata.Benzina e cam ca la noi. Eu am fost in 2007 prin Macedonia ,Kosovo (probabil ca acum nu prea se mai poate e acolo) Muntenegru si Croatia.Cazarea e acceptabila.Ar fi bine sa cauti pe internet dinainte, deoarece asa ai certitudinea ca gasesti preturi mai mici (50 Euro pe noapte)Daca plecati mai multi,si ramaneti intr-un loc, incercati sa luati o vila.Aici preturile scad pe o perioada mai lunga de trei zile.
Eosforos13
Postat pe 28 Aprilie 2009 07:18
Poti iesi prin vama Bors si atunci Ungaria are drumuri bune. Noi am fost de doua ori in Croatia si ne-a placut foarte mult. Mancarea este scumpa, mai ales carnea, asta in cazul in care nu ai masa, iar carne proaspata nu ai voie sa treci granita, depinde cum ti-e norocul, poti trece neobservat sau poti sa risti sa te intoarca din drum. In rest o tara frumoasa, locuita de oameni hotarati, amabili fara a fi excesiv de serviabili.
cla_ioa
Postat pe 28 Aprilie 2009 08:26
Am fost In Croatia in septembrie 2008. Traseul a fost Bucuresti - Pitesti-Craiova-Drobeta Turnu Severin - Belgrad, unde am stat o noapte.
A doua zi am plecat spre Croatia pe autostrada Belgrad - Zagreb.
Autostrada buna, chiar foarte buna, dar si in Serbia si in Croatia, la intrarea pe autostrada primesti un tichet, la iesire dai acel tichet si platesti taxa de autostrada.( cum e la Otopeni la aeroport).
Ne-am simtit foarte bine, Coasta Dalmatiei este superba.Merita sa iesi de pe autostrada si sa cobori de la Nord la Sud pe drumul de coasta.
Am stat in localitatea Sveti Petar ( pe romaneste Sfantul Petru) langa orasul Zadar.
Un mic impediment: plajele sunt cu pietricele, nu au nisip.
cezarmarcus
Postat pe 28 Aprilie 2009 09:27
salut tuturor ,
am fost in aug.2007 in croatia , statiunea medulin langa pola in regiunea istria.
traseul a fost : bors-budapesta(prin debrecen)-siofok(balaton)-rijeka.
la unguri si la croati EXISTA infrastructura deci vacanta placuta cu masina.
dadu_lazy
Postat pe 28 Aprilie 2009 12:12
Salut! ..multumesc frumos pt informatii,foarte utile..as vrea sa te mai intreb,daca iti mai amintesti, localitatea pe unde se iese de pe autostrada pentru a merge pe coasta si eventual unde te ai cazat,dc a fost bine..etc..
Multumesc si iti doresc vacanta placuta si tie "oriunde te vei afla" vara aceasta!
provianalexandru
Postat pe 28 Aprilie 2009 20:52
Iesirea de pe autostrada a fost "fortata". Se intamplase un accident si politia croata dirija circulatia pe un traseu in afara autostrazii. Sigur ca se putea intra din nou pe autostrada, dar nestiind ce portiune era blocata, am ramas pe drumul de coasta. Nu am regretat. Nu-mi aduc aminte numele localitatii, dar sunt absolut sigur ca se poate prin mai multe locuri.
Am fost cazati la hotelul "Mare Nostrum" in Sveti Petar, langa Zadar. Am vizitat Dubrovnik-ul, Krka National Park, Zadar-ul si am facut si o croaziera de o zi pe insulele din Marea Adriatica.
cezarmarcus
Postat pe 28 Aprilie 2009 22:42
Multumesc...wknd placut!
provianalexandru
Postat pe 29 Aprilie 2009 16:34
De la: provianalexandru, la data 2009-04-29 16:34:18Multumesc...wknd placut!
cezarmarcus
Postat pe 1 Mai 2009 10:43
De la: valentin33, la data 2009-04-20 14:04:26DORESC SA MERG IN CROATIA CU MASINA DAR NU AN FOST NICI O DATA


du-te ! nu vei regreta ! este o minunatie de tara.
lazy000381
Postat pe 8 Mai 2009 17:33
Am si eu o intrebare, daca ma poti ajuta. Iti trebuie pasapoarte pentru a intra in Croatia? Sau se poate doar cu buletinul? Pentru ca parerile sunt impartite. Pe site-ul Ministerului de Externe scrie ca nu ai nevoie de pasaport....dar altii spun altceva.
mirela0
Postat pe 14 Mai 2009 15:47
dorim sa mergem in Croatia cu masina personala. mai precis, dorim sa ajungem in Vela Luka, pe insula Korcula, pentru scufundari. intentionam sa facem cursurile PADI. ne-am hotarat pentru aceasta destinatie deoarece pretul cursului ni s-a parut bun, cazarea este tot la un pret bun, iar locul pare un rai al scufundatorilor, plin de minunatii subacvatice. ce informatii am dori: drumul pana in croatia, cum se trece la granite, ce dificultati am intampina ... sfaturi de felul acesta si sfaturi despre/pentru Croatia. MERCI anticipat!(am citit ce s-a postat pana acum!)
cloppy
Postat pe 28 Mai 2009 20:02
Nu e nevoie de pasaport, se poate si cu buletinul, tocmai ne`am intors din Croatia si nu am avut nici unul pasaport la noi.
Vacanta placuta.
laura12uti
Postat pe 13 Iulie 2009 22:56
Calatoresc frecvent in Croatia, Serbia, Muntenegru, Bosnia. Pentru cei care-si fac traseu prin aceste tari: Trebuie pasaport - poate nu in Croatia - dar in celelalte DA ! -eu am totdeauna pasaportul valabil la mine, asa ca nu am incercat cu buletinul. Ce faci dupa ce ai parcurs 600-800 km si nu te lasa sa terci la vama?
Cartea verde nu e valabila in SRB, CG (Muntenegru) BIH (Bosnia)asa ca trebuie facuta inca o carte verde - de acasa. In vama costa de 8 ori mai mult.
Va recomand asigurare de sanatate (nu sunt tari membre, cardul UE nu e valabil).
Peste tot politia monitorizeza traficul, sunt radare asa ca atentie la viteza, depasiri, etc..!!
Sunt putine sectoare de autostrada in SRB, CG si BIH si pe drumurile nationale si E se circula greu, trebuie respectata viteza, asa ca .. rabdare. Toate drumurile, curbele sunt presarate cu cruci...
In general lumea e binevoitoare dar e greu de comunicat. Nu peste tot se accepta Euro, asa ca uneori e nevoie de dinari (SRB), coroane convertibile(BIH). In unele locuri in BIH nu sunt acceptate cartle VISA (doar Mastercard) Pretul benzinei/motorinei standard e ca si in UE (putin mai mic de 1 Euro-echivalent), dar sunt si sortimente mai scumpe.
La unele vame se platesc taxe: ecologica, de turism, pentru parc national - etc... se accepta Euro, dar sa aveti marunti.
Nu aruncati /lasati gunoi pe jos. Mai ales CG unde a inceput un program de protejare a naturii (turismul=principala sursa de venit) cu amenzi !!
Nu toate hartile GPS acopera BIH si CG.
Sunt zone in cele 3 tari in care indicatoarele sunt scrise doar cu caractere chilirice. Nu (prea) sunt inscrise distantele pe indicatoare.Nu va recomand traseu prin Macedonia.
In rest peisajul e spectaculos !!
lazy000549
Postat pe 14 Iulie 2009 16:14
Ma poate lamuri cineva cu informatii proaspete?

Taxele de autostrada in Serbia si in Croatia pot fi platite cu cardul? Din cate am mai citit in Croatia se platesc si cu cardul, dar nu-s lamurita cu Serbia.

Este nevoie de alta carte verde pentru Serbia?
Stiu asiguratorii romani sa faca asa ceva?
k8y
Postat pe 3 August 2009 13:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un intinerariu bun? 3 De la: nicole65 28 Septembrie 2009 09:49
grecia 5 De la: Tea 19 Februarie 2009 19:31
Regim hotelier in Bucuresti? 1 De la: ElenaSC 1 Iulie 2015 18:29
Am fost in Thasso 1 De la: vladgg_19 2 Iulie 2010 15:12
Larnaca. Cipru 5 De la: albinoiu 22 Martie 2010 17:55