Setari Cookie-uri

amsterdam

anul acesta prin martie am fost in amsterdam, era un vis al iubitului meu, vreau sa spun ca am fost impresionata de acest oras, am ramas fara cuvinte, se aseamana foarte mult cu venetia, este chiar supranumit venetia nordului.mi-au placut foarte mult cladirile,este un oras in care nu ai cum sa te plictisesti, sunt foarte multe de vazut si de facut doar timp sa ai...sper sa mai am ocazia sa revin la amsterdam
MIRABEL_A
Postat pe 6 Septembrie 2008 18:32
care sunt preturile pe acolo, e scump orasul? cazare, alimente? cu ce ati fost? cum e vremea? mersi. ma tenteaza si pe mine o iesire acolo
dhoria
Postat pe 7 Septembrie 2008 16:23
E scump Berea 4euro, un fel de mancare in jur de 13 euro.Dar frumos sa te plimbi.E destul de racoare.Atentie la biciclete.Sunt f f multe.Masini putine.E scumpa parcarea.Dela 2,2 euro pana la 4 euro in centru.La 4 dim e lumina si plin de biciclete evident.Pe la 8 e amurg si pe la 10 se intuneca.
Nu am vizitat nimic in Amsterdam.Sa te duci si in afara capitalei.Croaziera cu vaporul 15 euro de pers.Si merita.Fara cuvinte.
Multe vaci pe camp.Casul...un deliciu
Lumea nu se agita.E liniste.Curat.
Felinarul rosu....interesant
In concluzie.Scump dar merita.E cu totul diferit si frumos
mihahao
Postat pe 8 Septembrie 2008 21:23
buna eu am stat vreo 2 luni prin amsterdam vreau sa zic ca prin toata olanda am stat 8 luni si mia placut f mult ca este curata oameniii sunt de treaba daca sti ceva engleza este destul ca te mai si invata ei daca si unde sa cauti gasesti nimcare iesftina daca sti pe unde sa te plimbi te saturi din gustarle pe care li le ofera din produse, ce sa mai zic? este o tara f frumoasa si un oras la fel, dscotecile doar citeva cea mai faina este ZALINAS la vreo 8 km de breda acolo lam vazut pe Tiesto si Armin van burendeci puteti sa o vizitati cu incredere. un sfat prietenesc daca vedeti mai mut de 4 oameni la gramada atunci grija mare la buzunare
Dany2ro
Postat pe 14 Ianuarie 2009 00:15
parerea mea, olanda este cea mai frumoasa tara din europa (exceptand limba). daca ajungeti pe acolo, nu ratati parcul de distractii eftelling si parcul florilor keukenhoff
ioanagiurgiu
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:33
nu mi se pare scump, eu si sotul meu mergem o data pe an cam 3 zile si deja stim unde sa mancam sau sa stam.Depinde ce iti doresti liniste sau distractie, gasesti in centru -aproape de gara principala si cartierul rosu cazare de la 60 E la 100E camera, la un hotel de 3 stele cu mic dejun inclus.Si mai ieftin este sa-ti inchiriezi un apartament, deoarece sunt tonete peste tot in aceste zone unde au mancare sandvisuri foarte mari cu de toate, pizza, fiecare nu depaseste 2 euro. Comparativ cu alte capitale din europa nu este deloc scump,insa foarte scump este transportul deoarece nu sunt companii law cost, ci doar KLM iar 2 bilete dus intors ajung la 700 E, in conditiile in care noi pentru 4 zile nu am cheltuit mai mult de 500 E cu mancare, cazare, distractie si ceva cumparaturi, coafenele, etc.
kriscojocaru
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:40
De la: kriscojocaru, la data 2009-01-14 12:40:57nu mi se pare scump, eu si sotul meu mergem o data pe an cam 3 zile si deja stim unde sa mancam sau sa stam.Depinde ce iti doresti liniste sau distractie, gasesti in centru -aproape de gara principala si cartierul rosu cazare de la 60 E la 100E camera, la un hotel de 3 stele cu mic dejun inclus.Si mai ieftin este sa-ti inchiriezi un apartament, deoarece sunt tonete peste tot in aceste zone unde au mancare sandvisuri foarte mari cu de toate, pizza, fiecare nu depaseste 2 euro. Comparativ cu alte capitale din europa nu este deloc scump,insa foarte scump este transportul deoarece nu sunt companii law cost, ci doar KLM iar 2 bilete dus intors ajung la 700 E, in conditiile in care noi pentru 4 zile nu am cheltuit mai mult de 500 E cu mancare, cazare, distractie si ceva cumparaturi, coafenele, etc.



Buna! Cautam si eu ceva mai ieftin si ... curat pentru 2 zile in Amsterdam, tot in centru, langa Central Station si am vazut ce ai scris. Gasisem si eu cateva hoteluri de 2 stele dar nu aveau aprecieri prea bune legate de igiena. Poti sa imi recomanzi niste hoteluri de 3 stele sau de 2 stele mai ieftine dar care sa fie CURATE? (macar unul) :D Mercic!
zuzui
Postat pe 24 Ianuarie 2009 22:38
buna, incearca pe booking.com, hotel old quarter, atentie insa ca are si camere triple si unele camere au baia comuna, insa au si camere duble cu baie proprie normal.
kriscojocaru
Postat pe 25 Ianuarie 2009 21:14
din cate am observat NIMENI nu a apucat sa vada vreun muzeu in amsterdam :) ce-ar fi de notat si de vizitat la capitolul asta?
ma duc la white sensation si as vrea sa si descopar ce are de oferit amsterdamul(stim cu totii de red light district, unii au fost, altii nu, dar nu asta e scopul vizitei actuale).
Recomandari? Incerc sa imi fac o lista, si poate e utila si pentru altii!
si as dori sa te corectez zuzui. companii low cost au curse si catre amsterdam! Iti voi da niste link-uri mai pe seara.
slimro
Postat pe 17 Februarie 2009 08:19
Am vizitat Amsterdam-ul in 2007. Este un oras foarte frumos. Iti recomand sa vizitezi muzeul Rembrandt, muzeul Van Gogh, muzeul Madame Tussauds, muzeul Heineken, muzeul Nemo ,sa te plimbi cu vaporasul pe canalele din Amsterdam, sa vizitezi orasul chinezesc .
pascaritam
Postat pe 17 Februarie 2009 09:07
Buna. Te rog sa-mi dai si mie linkuri pentru low-cost pentru Amsterdam. Multumesc.
parvulescu_dan
Postat pe 17 Februarie 2009 10:41
nu sunt low cost pentru Amsterdam
Gabriel54
Postat pe 17 Februarie 2009 11:33
pls, poti sa-mi spui si mie care sunt companiile low cost care au curse spre Amsterdam? Ma intereseaza.
sepia
Postat pe 17 Februarie 2009 13:32
Din cate stiu si eu, nu sunt zboruri low cost directe spre Amsterdam.Singurele posibilitati low cost, mai aproape cat de cat de Amsterdam sunt pana la Bruxelles sau Dortmund si apoi cu trenul, dar se pierde o zi intreaga pe drum.
App ... si Gradina Botanica si cea Zoo din A'dam merita vazute.
Dya_Jasmine
Postat pe 17 Februarie 2009 20:50
In Europa gasesti aceleasi preturi peste tot, ca doar sunt in euro, numai la totul e cu sus in jos.
ady_rozalia
Postat pe 18 Februarie 2009 03:50
Bilete low cost cu zbor direct am vazut doar la tarom ( Suma totala dus-intors EUR 187,36 bilet pt 05, respectiv 15 iunie), celelalte companii ofera bilete pt. zboruri cu o oprire.
Nu am facut inca rezervarea pentru ca nu s-au pus in vanzare biletele pt. white sensation deci nu pot sa ma pronunt asupra corectitudinii pretului.
Eu am cautat pe bileteavion.ro ; vola.ro ; decoleaza.ro
slimro
Postat pe 18 Februarie 2009 16:22
este blue air spre amsterdam din buc, dar mai ieftin e sa iei wizz air din buc pana in bruxelles si de acolo e cam 10 euro trenu pana in amsterdam .
numai bine
bria
Postat pe 19 Februarie 2009 04:36
De la: bria, la data 2009-02-19 04:36:51este blue air spre amsterdam din buc, dar mai ieftin e sa iei wizz air din buc pana in bruxelles si de acolo e cam 10 euro trenu pana in amsterdam .
numai bine


Scuze bria dar te inseli amarnic. Din Bruxelles numai 12 € platesti biletul one way pentru autobusul care te transporta de la aeroport la gara.Eu am dat in decembrie pe biletul de tren dus intors Bruxelles - Amsterdam 65 €, asa ca....
Puteti verifica pretul biletelor de tren de oriunde catre orice oras al Olandei pe www.ns.nl si au si in limba engleza.
Dya_Jasmine
Postat pe 19 Februarie 2009 18:04
amsterdam!superb am stat 3 luni in vara 2008, doar vizita, mai exact 3 luni de zile am colindat tot amserdamul dintr-un colt in altul:D. am plecat din tara cu blueair si de acolo cu trenul pana in amsterdam. pont!!spuneti ca aveti pana in 24 de ani si aveti reducere. eu am dat 38 de euro si e valabil toata ziua(din ora in ora este tren pentru amsterdam).klm este compania cu zbor direct. dar merita sa vizitezi un pic si bruxelles-ul(bilele, piata centrala, micutul care face shushu:D). apoi, in amsterdam cel mai bine este sa iti iei bilet universal cu 24 de calatorii,7 euro. trebuie sa fiti atenti,o compostare a biletului este valabila o ora, eu initial nu am stiut si compostam la fiecare urcare si luam bilete de 2 calatorii, rezultat=dezastru in portofel
de vizitat:volendam-localitate langa amserdam, cea cu morile de vant
madam tussaud(sper ca am scris corect)-e chiar in centru, un muzeu al figurilor de ceara.cam 20 de euro biletul, dar se gasesc promotii.
sexmuseum-2euro
clar trebuie sa faceti plimbarea cu vaporasul 18 euro. noi am fost cu ultima cursa. superb!!
pentru tigari de marijuana sunt coffe shopurile, 5 tigrai(70%tutun, 30 marijuana) 15 euro.
cartiereul chiezesc, tot in centru.
un muzeu de tortura, dar nu mai stiu exact cum se numeste.
din arena cu 48 pana in..ceva cu "bk.."(e cea mai lunga denumire:D) aveti ocazia sa treceti prin tunelul facut pe sub apa, cred ca este cel mai lung din europa.(la noi nu sunt in stare sa faca o parcare in fata blocului)
Eu a stat la cineva in sud, intr-un cartier de negri(cei mai tari, amuzanti, prietenosi), aproape de ajax arena si vinerea era bazar(fetelor...haine ieftine!!!).din centru se ajunge cu metroul 53 coborati la penultima statie.
Ar mai fi atat de multe de spus dar nu vreau sa va plictisesc cu entuziasmul meu inca prezent. va poopic.daca e cineva care chiar vrea detalii, cu cea mai mare placere va ofer.
funny_lazy
Postat pe 23 Februarie 2009 11:27
recomand Rijksmuseum unde poti vedea lucrari de Van Gogh, Rembrandt, Wermmer si multi altii... Insa, daca tot ajungi la Amsterdam e pacat sa ratezi Sex Museum si The Hash, Marihuana and Hemp Museum.
mceterchi1
Postat pe 3 Martie 2009 14:48
i love amsterdam
whitewizzard
Postat pe 10 Martie 2009 08:55

Buna tuturor,

Ma numesc Raluca si locuiesc de cateva luni cu sotul meu in Ansterdam.Caut un student pe la vreo fac pe aici sau profesori care stau aici sa ma contacteze pe adresa raluca_boroiu@yahoo.com pentru meditatii.Daca as gasi pe cineva mi-ar fi mult mai usor sa invat limba decat pe la scoli pe aici.Astept mesajele voastre.

Postat pe 25 Mai 2009 18:59
eu plec in amsterdam in august,mi-am luat bilete la tarom 452 de euro,trei persoane,dus-intors.O rog pe funny ,poate-mi spune de un hotel,dar mi-ar place foarte tare sa incerc si o pensiune pe langa amsterdam,astept si alte referinte despre amsterdam-multumesc!
romulus_lazy
Postat pe 27 Iunie 2009 22:47
Buna
Intra pe www.hotel-borgmann.nl si vezi hotelul la care am stat anul trecut.Preturile sunt pe site.Hotelul este intr-o zona linistita cu multa verdeata.In spatele hotelului este parcul Vondel Park.Il recomand.
mihahao
Postat pe 27 Iunie 2009 23:07
Eu va mai recomand, pe langa cele spuse de ceilalti,sa va luati o excursie la Madurodam. Este un parc in care sunt expuse tot felul de constructiidin Olanda, in miniatura. Este fascinant. Excursii se pot lua de centrele de informare, mai multe relatii puteti obtine de la receptia oricarui hotel.
eligagiu
Postat pe 21 August 2009 12:13
Tocmai ce am venit din Amsterdam si nu m-a impresionat foarte tare.De fapt am facut un tur Belgia si Olanda,iar concluzia mea este ca Belgia este peste Olanda.La hotel nu am avut a/c si am stat la 2 hoteluri in Amsterdam unul de 3* si unul de 4*.Mancarea la restaurante nu prea te incanta,mai e si scumpa si gasesti cu greu un restaurant care sa-ti inspire incredere.Singura atractie turistica in Amsterdam este distractia si poate croaziera pe canale..in rest numai reclama
romulus_lazy
Postat pe 31 August 2009 07:10
Am fost in Amsterdam si este foarte frumos.Exceptind biciclistii, nimeni nu te agaseaza.
lazy000286
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:01
Buna! Am fost in Olanda vara asta. E adevarat ca nu am stat in Amsterdam ci intr-un oras mai mic Arhnem, aproape de granita cu Germania. E o tara superba. Merita vizitata. Limba e dificila, dar cu engleza va descurcati. Oamenii sunt foarte deschisi . In Arhnem merita de vizitat gradina zoologica Burger Zoo, una din cele mai frumoase din Europa. Am fost si in Haga , un oras de vis. Pe avion nu am dat atat de mult. Am mers cu Taromul din Iasi pana in Bucuresti si din Bucuresti cu KLM. Dus intors -366 eur Iasi-Amsterdam.Distanta intre principalele orase e destul de mica si sunt autobuze. Preturile la retaurante si intrarile la muzee sunt destul de mari, dar merita. Nu o sa regretati.
cami6600
Postat pe 29 Septembrie 2009 17:03
De la: lazy000286, la data 2009-09-13 20:01:05Am fost in Amsterdam si este foarte frumos.Exceptind biciclistii, nimeni nu te agaseaza.


explica-mi si mie, cum dracu te pot agasa biciclistii? pe mine ma agaseaza masinile, tarania, maneleala...dar biciclistii?! esti cumva dependenta de masina? am calatorit destul in lumea asta, in tari in care mersul pe bicicleta este un cult, si nu m-a calcat niciun biciclist. eu le port un respect deosebit acestor oameni care fac miscare si se gandesc la mediu iar pe de alta parte mor de draci ca pistele de biciclisti din romania sunt ocupate de nesimtitii cu gipane.ma rog, chestie de perceptie.
Shoarezu
Postat pe 22 Decembrie 2009 11:59
hey:) scuze..stiu ca am intarziat destul de mult cu intrebarea asta dar ne pregatim (eu si cativa prieteni) pentru o calatorie in amsterdam pe undeva prin martie ..stiam si eu de varianta wizz-air pana in dortmund si apoi cu trenul pana la amsterdam centraal ..pe toate forumurile peste care m-am uitat am vazut oameni spunand de preturi pentru tren pe undeva pe la 35 de euro ..am intrat pe bahn.de si cam toate ofertele sunt peste 50...iar pentru intoarcere si mai mult, facand astfel trenul mai scump decat zborul ..ai putea sa imi dai niste detalii, te rog, despre cum ai mers tu?
lazy001741
Postat pe 24 Ianuarie 2010 21:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Berlin 7 De la: Shoarezu 22 Martie 2010 14:56
Crimeea ºi Odesa 5 De la: lazy001869 30 Aprilie 2010 19:00
Spania- Circuit 5 De la: sagapo 22 Martie 2010 11:27
Marea Caraibelor 11 De la: lazy001039 6 Septembrie 2009 03:27
uganda 7 De la: rodax_ro2 3 Noiembrie 2009 19:39