Setari Cookie-uri

paris-superb

am fost prin martie in paris dar din pacate am stat doar 4 zile si am avut timp sa vizitez doar o mica parte.pentru a putea vedea ce este mai important iti trebuie cel putin 10 zile.este un oras superb am trait niste sentimente foarte puternice impreuna cu iubitul meu,este o senzatie unica sa vezi parisul din turn data viitoare sper sa stau cel putin 10 zile. abia astept...
MIRABEL_A
Postat pe 6 Septembrie 2008 18:39
Si cum e vremea in martie?
eliza_mmatei
Postat pe 28 Octombrie 2008 12:01
La Paris te doare-n cot de cum e vremea...eu am fost in noiembrie o saptamana, imi inghetau oasele dar nu conta. As fi stat sa colind strazile sau in muzee 24h din 24...vizitam pana nu ma mai duceau picioarele si un pic dupa aceea ;)

Postat pe 17 Decembrie 2008 00:16
Am fost la Paris in 2007, august. Merg din nou anul acesta, tot in august. M-am indragostit de Paris...iremediabil! Am stat in 2007 15 zile, anul acesta voi sta 16. Acum am senzatia ca ma duc la Paris cum ma duceam in vacante la ... Oradea (acolo mergeam in fiecare vacanta de vara...printre alte tabere scolare si excursii). SCUZE!!! Nu compar!!!! N-as indrazni!!! Vreau sa spun ca ma intorc cu drag, la ceva care-mi este familiar, undeva ... unde imi voi dori mereu si mereu sa ma intorc! Abia astept !
cloppy
Postat pe 24 Ianuarie 2009 20:31
Saru'mana!
Imi pare rau sa-ti dau vestea rea,pentru Paris ai nevoie de mult timp si bani.Am fost acolo de doua ori cate 20de zile si nu au fost de aluns .Parca m-asi mai duce o data
Gabriel54
Postat pe 6 Februarie 2009 15:53
nu vad care e vestea rea! sunt de acord: ai nevoie de mult mai mult timp pt a sta la paris decat 15-16 zile. am fost odata, voi merge din nou, si mi-as dori sa locuiesc in Paris .... atat de mult imi place! normal ca iti trebuie bani ... daca nu ai, te plimbi pe malul Senei toata ziua! ceea ce nu-i asa de rau
cloppy
Postat pe 15 Februarie 2009 08:44
eu lucrez la paris!nu este scump deloc! depinde de fiecare unde doarme si de unde face cumparaturile.incepand cu hotelul, premier class e cea mai buna alegere , wi-fi gratis si 42 euro pe camera e o optiune ideala.daca mai doriti in timp va pot da sfaturi foarte utile,o sapatamna e mult ca sa vizitezi parisul,chestia ca e placut sa stai la paris si ai sta mereu....
crysx_lazy
Postat pe 15 Februarie 2009 18:13
Este adevarat!....e superb...superb!!!...nu sunt cuvinte.....Am fost in 2007 de 1 Mai(ha!!ha!!!..o adevarata vacanta "muncitoreasca")Am cheltuit mai mult cu transportul cu avionul decat cu restul ...cazare acceptabila 49 eur camera/noapte...destul de aproape de "inima" Parisului...si in 5 zile am avut sentimentul ca nu am dat la o parte decat "coltul perdelei"...normal ca nu am putut vedea "TOTUL"...dar cat am vazut este de ajuns!!!....ca sa visam la o noua vacanta la Paris!!!Merita visata...strans informatii....organizata....si realizata o incursiune la Paris!!!!(pentru toate varstele!!!!) .....
6scorpio6
Postat pe 15 Februarie 2009 19:22
BUNA! AS VREA SA MERG SI EU LA PARIS .SPUNE-MI TE ROG CUM SE CHEAMA HOTELUL LA CARE AI STAT ,UNDE SE AFLA SI DE CATE STELE ESTE.MULTUMESC.CARMEN
carmen_mercator
Postat pe 16 Februarie 2009 00:55
Eu nu am fost asa de impresionata pentru ca nu am putut sa trec peste mizeria de acolo. La cata reclama se face pentru Paris ma asteptam sa gasesc ceva extraordinar. Din pacate nu e chiar asa. Am vazut orase in Europa mult mai frumoase si in care te poti simti mult mai bine.
Preturile sunt exagerate pentru ceea ce primesti in schimb. Da deeeee.....e Paris............
marcela_ilies
Postat pe 16 Februarie 2009 11:05
daca stai doua saptamani e mai ieftin sa inchiriezi un studio/garsoniera/apartament decat sa tragi la un hotel! prima data am stat la hotel si am platit 53E/noapte pt double-room fara dejun. am venit acasa si am aflat ca puteam inchiria un apartament/studio/garsoniera la acelasi pret pe care l-am platit pt. 16 zile la hotel. incearca pe www.parisattitude.com.
cloppy
Postat pe 16 Februarie 2009 15:49
unde ai umblat de ai vazut murdarie...? am auzit si la altii asa ceva... nu mi se pare! poate n-ai fost la roma! acolo sa vezi hartii, servetele si pet-uri printre monumente, ruinele antichitatii ... samd! poate n-ai observat in paris ca la fiecare colt de straduta este un mic parc, o mica gadina am putea spune...parca amenajata si ingrijita de un particular ca si cum ar fi a lui, parculet in care iti poti trage sufletul dupa atata "umblatura", unde gasesti si o cismea, poti sta pe o banca si manca un snack... dupa gustul tau ... ce sa-ti zic? mie de exemplu la muzeul rodin mi-a placut f. mult! sculpturile expuse in gradina, ce gradina! si la capatul gradinii dupa o perdea "verde" amenajate niste banci/sezlong-uri, groapa de nisip pt. copii, puteai sa iti petreci toata ziua in gradina muzeului cu doar 7E (daca imi aduc bine aminte pretul. de ce mi-ar placea sa locuiesc la paris: pt. ca o viata nu mi-ar ajunge sa ma satur de ceea ce ofera acest oras si imprejurimile lui!
cloppy
Postat pe 16 Februarie 2009 15:59
nu inteleg cum poti spune ca o saptaman e mult ca sa vizitezi parisul! n-am inteles bine ce ai spus?
cloppy
Postat pe 16 Februarie 2009 16:00
Da, Parisul e periculos, creeaza dependenta ... Singurul dezavantaj este circulatia, care in sezon e infernala, dar cu o masina buna si nervi de otel, poti vizita aproape tot orasul cu masina proprie - parcarile subterane sunt multe si nu prea scumpe. Dar ai nevoie neaparat de GPS!
mariusvlad
Postat pe 20 Februarie 2009 00:35
Draga mea ,ce sfaturi ne-ai da,cu privire la cazare? M-ar interesa. Multumesc! Ioana
stan_jana_lazy
Postat pe 25 Februarie 2009 11:49
Intr-adevar, foarte frumos Parisul. Am fost asta vara intr-un tur al europei si ne-am oprit o saptamana in Paris. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost mizeria. Multa, si peste tot.Se zice ca e normal intr-o metropola asa de mare, unde nu poti educa milioane de turisti. O fi adevarat, dar tot mi-a lasat un gust amar. In rest........numai de bine.
cristinalelia
Postat pe 18 Martie 2009 07:11
pentru crysx,da-mi te rog un pont legat de o cazare in paris,un hotel mai ieftin pentru 7 zile cit sa-mi pot cauta o cazare,..pentru 3 luni,am sa lucrez 90 zile in paris si am nevoie de o cazare ..cam la ce pret pe luna ???
merci .
gabriello_g
Postat pe 18 Martie 2009 08:04
eu am fost in noiembrie acum 2 ani,sa stiti k e o mizerie de nedescris,nu ma asteptam nici eu,grecia este super curata.
la metrou cel putin iti vine sa vomiti,sau cel putin asa era acum 2 ani,in grecia in schimb venea femeia de serviciu si stergea in urma ta.fac comparatie pt k nu ma asteptam ca tocmai marele paris sa fie atat de murdar.oricum este superb,sa te duci la versailles, satreci pe unde a trecut ludovic al 14,sa te duci la louvru s-o vezi pe gioconda,sa vedeti magazinele
an_se_ca
Postat pe 18 Martie 2009 09:10
BUNA! M-AR INTERSA SI PE MINE UNDE AI STAT LA PARIS CU NUMAI 49 EUR PE NOAPTE.PRETUL A FOST PE CAMERA SAU DE PERS.MULTUMESC.
carmen_mercator
Postat pe 18 Martie 2009 17:16
Draga crysx , te rog mult da-mi cateva sfaturi de a imi petrece cateva ore in Paris , mai exact 4-5 ore , nu am fost niciodata , cum pot calatori de la aeroport spre centru , ce fel de bilete pot cumpara , stiu ca este f.f. putin dar totusi vreau sa vad ceva .
Multumesc mult !
maria
marisaluk2001
Postat pe 19 Martie 2009 09:20
forumadria.ro
dmx
Postat pe 19 Martie 2009 17:20
De la: silviejoan, la data 2009-02-16 15:59:33unde ai umblat de ai vazut murdarie...? am auzit si la altii asa ceva... nu mi se pare! poate n-ai fost la roma! acolo sa vezi hartii, servetele si pet-uri printre monumente, ruinele antichitatii ... samd! poate n-ai observat in paris ca la fiecare colt de straduta este un mic parc, o mica gadina am putea spune...parca amenajata si ingrijita de un particular ca si cum ar fi a lui, parculet in care iti poti trage sufletul dupa atata "umblatura", unde gasesti si o cismea, poti sta pe o banca si manca un snack... dupa gustul tau ... ce sa-ti zic? mie de exemplu la muzeul rodin mi-a placut f. mult! sculpturile expuse in gradina, ce gradina! si la capatul gradinii dupa o perdea "verde" amenajate niste banci/sezlong-uri, groapa de nisip pt. copii, puteai sa iti petreci toata ziua in gradina muzeului cu doar 7E (daca imi aduc bine aminte pretul. de ce mi-ar placea sa locuiesc la paris: pt. ca o viata nu mi-ar ajunge sa ma satur de ceea ce ofera acest oras si imprejurimile lui!
parvulescu_dan
Postat pe 22 Martie 2009 08:52
Tocmai am revenit de la Paris. L-am revazut asa cum il stiam: cosmopolit si murdar. Nu-i contest frumusetea, desi am alte preferinte. Dar nu e nici pe departe un oras curat. Din punct de vedere al igienei, este infect...si inca nu e sezon de varf !
Bine organizata, vizitarea Parisului poate fi facuta in...4 zile !, e adevarat fara stat in muzee cu orele, ca sa dea bine cand povestesti. Sa fim seriosi ! Cati gusta Rodin ? Cati gusta Picasso ? Parisul se afla in topuri turistice pentru alte oferte generoase pe care le are !...
Va intereseaza cum se poate vizita Parisul in...4 zile ?
parvulescu_dan
Postat pe 22 Martie 2009 09:00
De la: silviejoan, la data 2009-02-16 15:59:33unde ai umblat de ai vazut murdarie...? am auzit si la altii asa ceva... nu mi se pare! poate n-ai fost la roma! acolo sa vezi hartii, servetele si pet-uri printre monumente, ruinele antichitatii ... samd! poate n-ai observat in paris ca la fiecare colt de straduta este un mic parc, o mica gadina am putea spune...parca amenajata si ingrijita de un particular ca si cum ar fi a lui, parculet in care iti poti trage sufletul dupa atata "umblatura", unde gasesti si o cismea, poti sta pe o banca si manca un snack... dupa gustul tau ... ce sa-ti zic? mie de exemplu la muzeul rodin mi-a placut f. mult! sculpturile expuse in gradina, ce gradina! si la capatul gradinii dupa o perdea "verde" amenajate niste banci/sezlong-uri, groapa de nisip pt. copii, puteai sa iti petreci toata ziua in gradina muzeului cu doar 7E (daca imi aduc bine aminte pretul. de ce mi-ar placea sa locuiesc la paris: pt. ca o viata nu mi-ar ajunge sa ma satur de ceea ce ofera acest oras si imprejurimile lui!
parvulescu_dan
Postat pe 27 Martie 2009 09:24
http://www.lazy.ro/comunitate/parvulescu_dan/poze/album/1293.html
parvulescu_dan
Postat pe 27 Martie 2009 09:25
eu tocmai m am intors din vacanta de la paris si pot spune ca m a impresionat orasul. este extraordinar de frumos, oriunde te ai duce si oriunde te ai indrepta gasesti mereu ceva ce iti atrage atentia si curiozitatea de a vedea si de a vizita. dar cum am ajuns acolo am ramas socata de numarul tiganilor si al persoanelor dubioase.nu am mai vazut cersetori (cum de altfel m am asteptat sa vad), dar am vazut cum tiganii romani buzunareau, consumau alcool la colt de strada si scuipau de ti se facea greata cand ii vedeai. politia si jandarmeria patrulau peste tot in grupuri de cate 3-4 , inarmati cu pusti mitaliere, bastoane si pistoale de aveai impresia ca in secunda urmatoare incepea revolutia. cu toate partile lui rele si bune parisul este totusi un oras impresionant cu un stil arhitectural deosebit si care merita vazut cel putin o data in viata.
alyna_cna06
Postat pe 6 Aprilie 2009 13:57
Un oras poate fi vazut intr-o zi, 2 ,3, 100 depinde de cat timp (bani) are fiecare. De aceea in ghiduri exista sectiunea ce poti face in 1 zi in orasul x, ce poti face in 3 zile, ce poti face in 7 etc. Astfel de sfaturi ar fi utile de la cei ce calatoresc. Parisul poate acoperit rezonabil im 4-5 zile. In rest... poti sta o viata la Paris si sa il redescoperi in fiecare zi. Recomand 1 zi in Tour Eiffel (daca stati de la 5 zile in sus, daca nu, 4-5 ore e destul :) ). Vive le Paris.
KristianG
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:34
Buna !

Apelez la tine cu o rugaminte, la sfarsitul lunii mai vreau sa petrec un weekwnd la Paris ( facem 10 ani de la casatorie si acesta este cadoul pe care ni-l oferim )o sa apelam la serviciile lowcost si acestea au ca punct de aterizare Beauvais iar de acolo nu stiu cu ce as putea ajunge in Paris ??? Am vb cu o agentie si facem rezervare la un hotel in arondismentul 17 "Best Western Bercy Rive... "si vroiam sa stiu daca sti ceva de el si cat de aproape e de obiectivele turistice. Preturi pentru obiectivele turistice ?

Multumesc
miminu
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:05
La adresa
http://www.paris-airport-shuttle.com/?gclid=CNH9rbfimJoCFRMFZgodAEbL9A

gasesti informatia:
Beauvais Bus Service (from 18 € person)
Beauvais Shuttle Service (from 20 €)
Beauvais transfers to/from Paris (from 130 €)

cu link-uri catre fiecare dintre cele 3 variante.

Apoi, de pe site-ul hotelului te lamuresti cam pe unde e (vezi harta) si care e legatura cu Bus Service/Shuttle Service (daca alegi Beauvois transfers nu te mai doare capul cu etapa asta, dar atunci nu mai vad rostul low-costului:), ca "de la 120 Euro in sus" e o suma, nu gluma.
Daca site-ul hotelului nu te lamureste, incearca venere.com sau alte site-uri de booking general.

Sper sa iti folosesca informatia. Daca nu te descurci, scrie-mi si te ajut mai departe, dar in principiu nu ai cum sa te pierzi in informatii.
Atentie la ora de sosire a avionului si de plecare a bus-ului/shuttle. Ca daca ajungeti noaptea s-ar putea sa nu fie nici unul nici celalat disponibile.
Succes
KristianG
Postat pe 30 Aprilie 2009 17:11
Mutumesc tare mult !

Acum accesez informatiile puse la dispozitie de tine, daca nu ma descurc te " apelez "
miminu
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nisipurile de Aur Bulgaria 6 De la: dorimircea 5 Februarie 2010 14:51
Croatia - frumusete salbatica 18 De la: carmen1977roxy 20 Februarie 2010 10:36
timisoara de vis 7 De la: skyback 25 Februarie 2011 01:02
ma duc in nikiti-halkidiki 25 De la: romulus 9 Iunie 2010 22:01
nisip fin, apa mica 6 De la: aliss_maya 9 August 2009 00:42