Setari Cookie-uri

paris-superb

Inca ceva acele hoteluri care au trecut la facilitati "Shuttle service from and/or to the airport" au trecut in tafif pretul transportului ?
miminu
Postat pe 30 Aprilie 2009 23:37
Am vazut !!! E contra cost
miminu
Postat pe 30 Aprilie 2009 23:52
Unde se poate minca ieftin in Paris?
lazy000286
Postat pe 6 Mai 2009 09:23
Buna

Ieftin poti manca la arabii care au o gramada de fastfood-uri si un meniu costa in jur de 6-7 euro ( cartofi prajiti, suc, si lipie umpluta cu multa carne - foarte satios ), la restaurante mai gasesti meniuri fixe care costa cam 15-20 euro ( fel principal+desert ), ieftin mai poti gasi in supermarketuri pe care le-am gasit din intamplare si sunt preturi destul de mici (ex. o cola pe strada costa 3 euro iar la market luai 6 cutii de cola cu 2.33 euro )

miminu
Postat pe 9 Iunie 2009 10:50
Buna,

Tocmai am fost si eu la Paris (ceea ce visam de mult sa fac) si citind comentariile postate aici cred ca pot exprima si eu o parere cat de cat in cunostinta de cauza.
La Paris am stat patru zile (si "parvulescu_dan" are dreptate ca e de ajuns sa vezi cam tot ce se mediatizeaza) si ne-am cazat la Hipotel Eden cu 53 € camera pe noapte (baie si wi-fi gratis in camera, curat, aproape de metrou, de supermarket, de cafenele, personal foarte prietenos si amabil).
In ansamblu, orasul e impresionant: orice cladire ascunde o poveste, orice biserica de cartier e cel putin la fel de semeata ca Biserica Neagra, atmosfera e complet diferita de cea de la noi si fie o iubesti, fie iti e insuportabila din prima clipa. Eu m-as intoarce acolo oricand, dar nu pentru obiectivele turistice mult trambitate, ci pentru a bea un pahar de vin pe scarile de la Sacre-Coeur admirand apusul, pentru ceasca de cafea fierbinte si cornul cu unt de la cafeneaua din colt, pentru plimbarile pe cheiurile Senei sau pe stradutele din Cartierul Latin. Acesta este Parisul, nu turnul cu acele cozi interminabile de la casa de bilete, nu Luvrul cu multimea pestrita care se imbulzeste sa o vada pe Monalisa.
Daca v-ati gandit sa vizitati Parisul, nu ezitati! E cu adevarat o destinatie scumpa pentru buzunarul romanului de rand, dar MERITA cu toate bunele si relele sale (mai mult bune )
a_linutza_4you
Postat pe 11 Iunie 2009 21:40
De la: alinutaalbinutza, la data 2009-06-11 21:40:45Buna,

Tocmai am fost si eu la Paris (ceea ce visam de mult sa fac) si citind comentariile postate aici cred ca pot exprima si eu o parere cat de cat in cunostinta de cauza.
La Paris am stat patru zile (si "parvulescu_dan" are dreptate ca e de ajuns sa vezi cam tot ce se mediatizeaza) si ne-am cazat la Hipotel Eden cu 53 € camera pe noapte (baie si wi-fi gratis in camera, curat, aproape de metrou, de supermarket, de cafenele, personal foarte prietenos si amabil).
In ansamblu, orasul e impresionant: orice cladire ascunde o poveste, orice biserica de cartier e cel putin la fel de semeata ca Biserica Neagra, atmosfera e complet diferita de cea de la noi si fie o iubesti, fie iti e insuportabila din prima clipa. Eu m-as intoarce acolo oricand, dar nu pentru obiectivele turistice mult trambitate, ci pentru a bea un pahar de vin pe scarile de la Sacre-Coeur admirand apusul, pentru ceasca de cafea fierbinte si cornul cu unt de la cafeneaua din colt, pentru plimbarile pe cheiurile Senei sau pe stradutele din Cartierul Latin. Acesta este Parisul, nu turnul cu acele cozi interminabile de la casa de bilete, nu Luvrul cu multimea pestrita care se imbulzeste sa o vada pe Monalisa.
Daca v-ati gandit sa vizitati Parisul, nu ezitati! E cu adevarat o destinatie scumpa pentru buzunarul romanului de rand, dar MERITA cu toate bunele si relele sale (mai mult bune )
cristian_h
Postat pe 11 Iunie 2009 22:39
nu doar pe acest site , dar si pe altele multa lume se plange ca Parisul este murdar , nu stiu de ce toata lumea se gandeste la Paris ca la un mare muzeu in care in fiecare zi inaintea sosirii vizitatorilor se face curatenie , sa nu uitam Franta este o tara latina , deci care capitala a unei tari latine este curata ? in plus doar 2 din 6 locuitori sunt parizieni veritabili , trecand peste aceasta eu cred ca uitam ceea ce caracterizeaza acest oras anume .. atmosfera parisiana si numai pentru atat tot merita vazut .
cristian_h
Postat pe 11 Iunie 2009 22:50
Cristian, nu spun ca mizeria este ceva definitoriu pentru Paris, dar eu personal chiar NU MA ASTEPTAM sa vad munti de gunoaie in fata Bzilicii Sacre-Coeur, sa nu pot respira la metrou din cauza mirosului de urina, sa ma impiedic de saltele si de haine uzate aruncate la coltul strazii, sa vad ca acele cafenele specific pariziene isi scot masutele pe trotuar printre gunoaie
Acum depinde de fiecare daca poate sau nu sa treaca peste aceste aspecte. Hai sa fim seriosi: oricat de minunata ar fi arhitectura nu poti merge uitandu-te doar pe sus si din cand in cand macar, tot observi faptul ca te deplasezi printre diverse resturi aruncate pe jos.
Cu tote astea mie orasul mi-a placut, dar nu si prietenului meu. Deci, e o chestiune de gusturi si cred ca cei care vor sa vada Parisul ar trebui sa stie si de bune si de rele. De ce pe altii sa-i ridicam in slavi trecand cu vederea aspectele negative, iar cand e vorba de un obiectiv turistic de la noi sa ne cramponam de ce este mai rau fara a recunoaste meritele?
a_linutza_4you
Postat pe 14 Iunie 2009 20:31
eu vreau sa plec cu pitica mea in martie la Disney. Imi puteti oferi ceva informatii?

Pret bilet avion, hotel etc.
cristianamatache_lazy
Postat pe 12 Decembrie 2009 21:11
Merg si eu la Paris in februarie, cu sotia si vreau cateva informatii. In primul rand pentru deplasarea prin Paris, ce este mai avantajos: Paris card-ul sau Orange card? A mai folosit cineva aceste pass-uri. Am inteles ca este mai usor sa te misti cu aceste abonamente, dar nu stiu care este mai avantajos ca pret. In rest orice fel de informatii utile despre cum poti manca mai ieftin, sau ce merita vazut, daca aveti le astept cu mare drag. Multumesc mult.
laurentiu_v
Postat pe 8 Ianuarie 2010 14:26
Parissss.... of ce frumos... va doresc o vacanta frumoasa.
Noi am fost anul trecut in mai 4 zile si sincer va spun ca mi-a ramas o parte din suflet acolo. Bilete de avion le-am rezervat pe net la air france ( ai reducere 30 de euro la primul zbor ) au fost 300 euro ( dus-intors) de cazare s-a ocupat agentia perfect tour - hotel 3 stele cu mic dejun ( super indestulator ), hotelul (Richmond ) era foarte aproape de statia de metrou. Noi am folosit ca transport numai metroul ( nu ai cum sa nu te descurci )care este super si foloseam carnetul de 10 tichete care costa in jur de 12 euro (11,75 )in rest Parisul merita vazut la pas. Noi, desi am stat 4 zile, n-am apucat sa vedem mare lucru, 1 zi am facut-o prin Louvre din care nu ne mai venea sa iesim. Intrarea la obiectivele turistice costa de la 6 euro in sus dar merita fiecare banut...mi-e dor de Paris si sper sa mergem si anul acesta sa vad ce a ramas de vazut.
Un sfat : daca stati putine zile nu incercati sa vedeti foarte multe pentru ca oricum nu veti reusi... mergeti seara pe malul Senei aproape de gradini si veti vedea cum se distreaza parizienii, sotul meu mi-a reprosat ca am fost la maraton .. in loc de-o vacanta romantica, asa ca aveti grija.
Concediu placut !
De mancare am scris ceva un pic mai sus... iar o masa la "Moulin de la galette " este cam 80 de euro ( fel principal, un pahar cu vin si desert- de desert nici nu ne venea sa ne atingem- minunata prezentare ) dar merita toti banii
miminu
Postat pe 9 Ianuarie 2010 20:56
spune te rog ce fel de cazare eftina cunosti ca nu prea am inteles.
lazy002453
Postat pe 23 Iunie 2010 02:12
Eu ma voi duce la Paris cam 10 zile in august anul acesta (2011). Niste prieteni au mai fost de cateva ori si mi-au povestit totul, cu foarte multe detalii, am mai fost si eu odata , dar am stat putin. Nu prea recomand sa mergeti cu masina prin Paris; este o aglomeratie de nedescris.. Mai bine cumparati un abonament pentru metrou; e mult mai ok si nu pierzi atata timp in trafic. De asemenea, consider ca nu prea merita sa te cazezi in centrul Parisului, deoarece preturile sunt foarte mari.. Ca zone, puteti gasi cazare in Clamart sau Bologne-Billancourt, niste orase mici, foarte apropiate de Paris. Stand acolo, va este si foarte usor cu metroul.. De asemenea, sunt destul de aproape de Versailles.
La Disneyland va sugerez sa mergeti cu RER-ul, deoarece, in primul rand ca distanta de la Paris pana acolo este mare, este si aglomeratie, iar Disneyland-ul este asezat intr-un camp, efectiv, si nici GPS-ul nu poate gasi adesa!
Parisul cu copiii poate fi destul de dificil, mai ales cu banii.. Intr-adevar, la multe muzee, copiii au accesul gratuit (cei sub 18 ani), spre exemplu la Louvre, d'Orsay, Pantheon, Versailles, insa, in cazul in care copilul are peste 12 ani, nu prea merita sa va duceti peste tot cu el, mai ales daca ati mai fost inca odata, asa ca puteti sa va lasati copilul sa viziteze singur anumite obiective cu taxe mari daca este responsabil si e suficient de mare.
Ce mai pot adauga.. Doar ca sunt cizu extrem de mari mai peste tot, in special vara.. Va recomand sa urcati in Turnul Eiffel noaptea, ca sa evitati cozile mari si sa aveti o panorama extraordinara.
Ce sa va mai spun.. Parisul este un oras de neuitat si are o ... atmosfera pe care doar acolo o mai intalnesti!
*XoXo*
Sapa
Postat pe 31 Iulie 2011 12:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sicilia 12 De la: Isabo_condo 3 Iulie 2013 14:27
America 3 De la: Cassey 18 August 2009 16:25
Barcelona 2-6 August 2010 1 De la: Gabriel_Roma 12 Iulie 2010 02:54
Insula Thassos 47 De la: romulus 7 Iulie 2010 19:06
Vreau sa merg in Egipt 60 De la: romulus_lazy 11 Ianuarie 2011 21:58