Setari Cookie-uri

Am fost in Italia

Am vizitat si Milano, si Venezia, dar cel mai mult mi-a placut La Spezia. In Milano ai intr-adevar ce vizita, dar eu sunt innebunita dupa mare, indiferent in ce anotimp. In zona La Spezia a fost minunat. Am gasit acolo si mare si munte. Totul era inconjurat de flori si verdeata...Merita vazuta zona.
anncka
Postat pe 25 August 2008 11:31
e superba italia...am vizitat zona romei..basilica san piedro, coloseum pietele si fontana di trevi...si parcul de distractii nocturn...
magdone79
Postat pe 25 August 2008 19:12
am fost la torino de revelion. la 40km , la granita cu franta am fost la sanius, doar acolo era zapaza. peisaje superbe.
crinregal4y_lazy
Postat pe 25 August 2008 20:45
Si eu am fost in Italia in luna mai.Am vizitat Venezia , Roma si Padova.Venezia m-a fascinat.De-a lungul timpului, Venetia a fost supranumita Regina Adriaticii, Orasul Apelor, Orasul Podurilor sau Orasul Luminilor, denumiri binemeritate, de altfel.Se stie ca
Venetia a reprezentat in istorie unul din cele mai importante orase-port, care au contribuit la inflorirea comertului. In Venetia medievala se comercializau diverse produse transportate pe cale maritime: matase, grane, condimente. De asemenea, orasul a avut o puternica influenta in domeniul artelor, din timpul Renasterii, pana la sfarsitul secolului al XVII-lea,lucru vizibil si in Palatul Dogilor.Calatoria pe tot Canalul Grande mi-a lasat amintiri de neuitat."Caput mundi", la "Citta eterna"-Roma m-a uluit prin grandoarea si splendoarea monumentelor.Nu degeaba a fost leaganul civilizatiei occidentale.Am ramas fascinata de palatele si muzeele Vaticanului.Rosalba(Maria-Rodica)

Rosalba
Postat pe 25 August 2008 21:37
Ai dreptate, Italia este o tara superba.Sincera sa fiu, cand am plecat in excursie , aveam o mare strangere de inima.Dupa toate cele publicate in presa romaneasca despre conflictul romano-italian, am avut impresia ca italienii ne vor trata urat, dar nu s-a intamplat acest lucru, fapt ce ne-a ajutat sa ne bucuram din plin de peisaje, monumente , muzee, resturante, baruri etc.M-am simtit exceptional pe teritoriu italian si mi-am umplut sufletul de multa frumusete.Rosalba(Maria-Rodica)
Rosalba
Postat pe 25 August 2008 21:47
Nu am fost la Torino, cunosc orasul doar din spusele fiicei mele , care a imortalizat orasul in foarte multe imagini ,pe care le pastrez pe 2 CD-uri.Dar am fost in Franta in timpul iernii, mai precis in Muntii Alpii -Maritimi.Peisajul este superb!!!Iar cand ninge parca ai fi intr-un film cu Craiasa Zapezii.Nu stiu sa schiez, dar simplul fapt de a fi acolo, in toiul ninsorii, mi-a dat un sentiment extraordinar,pe care nu-l voi uita niciodata.Rosalba(Maria-Rodica)
Rosalba
Postat pe 25 August 2008 21:53
si eu aveam emotii cand am vazut ce se publica despre comportamenul italienilor si am ramas placut surprinsa cand am vazut ca nu fac diferente si ca ne trateaza ca pe toti ceilalti turisti. A fost minunat.
anncka
Postat pe 26 August 2008 08:08
In Italia totul e frumos. Acum 4 ani parintii mi-au facut cadou o excursie heritage tour in italia pentru ca participasem la olimpiada nationala de istorie (roma antica, evul mediu, renasterea). in fine, nu asta conteaza. Cert este ca n-am vazut pana acum nimic mai frumos ca Italia. Am vizitat Padua, Florenta, Verona, Neapole, Roma, Vatican, Venetia, Sorrento insa cel mai mult mi-a placut insula Capri. Era prima data cand calatoream cu funicularul. A fost tare funny. Peisajul...:X...si acum mai tin fotografiile facute atunci pe desktop
RUXXU
Postat pe 26 August 2008 22:39
Pentru cei care nu au ajuns in Italia le recomand sa mearga. E super .Am vizitat cam tot ce era de vizitat in Roma....mi-a ramas sa vad Grota De Cappucini si Gradinile Vaticanului

Postat pe 28 August 2008 07:30
italia... este frumoasa si ai ce sa vezi,ma refer la istorie in general.roma este superba am fost de doua ori la roma si mi-a placut.as ramane acolo pt totdeauna.

Postat pe 28 August 2008 12:09
se merita sa vizitati Italia..am vizitat toata tara plus insula sicilia si insula capri..splendide!!!insa partea nordica este mult mai aparte prin privelistea Veneziei!
Cristinaa
Postat pe 29 August 2008 16:00
Da...!...e f frumoasa Italia..ai mare dreptate...!
Roma e o adevarata capodopera...
...ma gandeam ca voi regreta aceaasta plecare...imi era un pic teama din cauza problemelor care le fac aici,in Italia unii semeni de ai nostrii (si chiar imi era jena sa spun ca sint din Romania)... dar nu a fost asa!!!...
Italia a devenit una din tarile mele preferate
Anne_M
Postat pe 31 August 2008 12:07
Eu urmeaza sa ajung in Italia , la Bologna , voi fi acolo de sarbatori si am inteles ca italienii fac revelionul pe strazi , sper sa mi placa
andra_alexandra
Postat pe 31 August 2008 13:09
Oh, Italia e cultura, bun gust, frumusete, istorie, civilizatie, ai ce vedea si invata.
ofsummer
Postat pe 31 August 2008 21:47
Nu doar atat...ITALIA e un mare exemplu de EDUCATIE...!!.<
am ramas uimit cat de educati sint italienii si cat de respectuosi
Pacat ca romanii..(.ma rog,o parte...sa nu generalizez) sint in urma rau cu educatia....mai avem de invatat!!...pina ne aliniem si noi la standardele UE...mai e cale lunga!!!
Marius_N
Postat pe 31 August 2008 22:04
DA!! ITALIA ESTE FRUMOASA! Eu cu sotul meu am fost in ;;;SPANIA.Am locuit in ; Guadalajara si Toledo, unde locuies c fii mei de peste 8ani. Guadalajara este un oras frumos un oras linistit, mult maii linistit decat; Madridul;! Am vizitat la cativa km, de oras; Manastirea, ;Lupiana; este ff, frumoasa! La ;;Toledo, am vizitat ; Poarta de Allfonso.VI.fff, frumoasa,;;Poarta del Sol, Poarta del Cambron, ,, San Juan de los Reyes, si biserica de acolo cu acelasi nume, ;; Santa; M,La Blanca, muzeul; Sefardi, Casa de El Greco, muzeul Santa Cruz,muzeul, De la Duouesa De Lerma,Catedrala ;Sf, Margareta, am vizitat sala de arme, arme care au fost folosite si n Romania de vitejii nostri, Este un oras istoric, ff, frumos, vechi si important! AM FOST LA ;;Marea Mediterana, la ;;;Malaga, Am fost in ;;;Provincia ;; Asturias in ;Noprdul Spaniei, am fos la Portul ;; De la Vega, am fost la ;Oceanul Atlantic, Baietii, mi-au oferit o vacanta de vis!! Vizita ti si Spania ! Nordul este ;pfff, frumos! Mult ;verde;!
sirsof
Postat pe 1 Septembrie 2008 09:40
Si eu am fost in Italia si anul asta si anul trecut. Imi place la nebunie acolo. Am stat in Rimini care e un oras super tare si de fiecare data am vizitat si Venetzia. Chiar merita sa vizitezi Rimini dar cel mai tare lucru care te impresioneaza e Venetzia.
dboitos
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:09
Subscriu si eu la cele spuse mai sus :)
Eu am fost de revelion 2006-2007 10 zile la Roma si am prins o vreme .. sa zicem asa primavara la noi deci perfecta de colindat :).
Am vizitat tot ce se putea vizita am stat 8 zile si am mers pe jos in toata Roma.
In general mi-a lasat o impresie foarte buna exceptand romanii de pe strada si nu o zic cu rautate dar cei care stateau acolo nu erau tocmai romani ma rog trecand peste asta a fost o vacanta reusita si frumoasa.

Merita vazuta Roma.
Si next trip in italia vreau sa fie la munte ca am auzit ca e fff frumos.

bye bye!
whitewizzard
Postat pe 2 Septembrie 2008 11:17
In fiecare vara de 6ani incoace imi petrec ; concediul, in;Italia pt, ca acolo lucreaza sotul meu, locuiesc la 10km, de ;Venetia, in Dolo, Imi place ff, mult ;Venetia;imi place ;Italia,.,,, Nico
sirsof
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:17
In fiecare vara de 6ani incoace imi petrec ; concediul, in;Italia pt, ca acolo lucreaza sotul meu, locuiesc la 10km, de ;Venetia, in Dolo, Imi place ff, mult ;Venetia;imi place ;Italia,.,,, Nico
sirsof
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:17
In fiecare vara de 6ani incoace imi petrec ; concediul, in;Italia pt, ca acolo lucreaza sotul meu, locuiesc la 10km, de ;Venetia, in Dolo, Imi place ff, mult ;Venetia;imi place ;Italia,.,,, Nico
sirsof
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:17
In fiecare vara de 6ani incoace imi petrec ; concediul, in;Italia pt, ca acolo lucreaza sotul meu, locuiesc la 10km, de ;Venetia, in Dolo, Imi place ff, mult ;Venetia;imi place ;Italia,.,,, Nico
sirsof
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:17
Eu am locuit in Italia 4 luni la Bologna si cca. 2 ani la Milano. Am mai vizitat Firenze si imprejurimile, Siena, San Gimignano, Venetia, San Marino, Como si alte cateva satuce idilice din Toscana si Umbria. Toate au fost superbe! Nu am cuvinte...
Next stop: ROMA!
Gaby211081_lazy
Postat pe 3 Septembrie 2008 14:43
buna tuturor.....si eu am fost in italia in vara aceasta....a fost o vacanta suuuuuuupeeeeer.....mai exact am fost in insula Capri si pot sa va spun ca e cel mai frumos loc din lume.....un loc fabulos cu o mare incarcatura istorica si cu niste peisaje superbe pe care vi le recomand sa le vizitati....nu ai ce ssa regreti daca te duci acolo....oamenii sunt asa de primitori....si locul in special este unul deosebit.....imi doresc sa revin cat mai repede acolo.....si va invit si pe voi sa o faceti....nu veti regreta!!!!!

Postat pe 3 Septembrie 2008 20:27
Da, nimic nu poate egala frumusetea peisajului si culoarea marii vazuta de pe insula Capri. Apoi, nu uitati sa va duceti la casa scriitorului Axel Munthe de la San Michele,cel care a scris "Cartea de la San Michele", este superb peisajul vazut de sus, din gradinile vilei.
glogojeanu2006
Postat pe 5 Septembrie 2008 02:34
ma bukur sa aud numai lucruri bune despre italia..am vrut sa merg de anul trecut sa imi vizitez rudele de la milano, dar, in urma celor intamplate atunci in italia, mi-a fost frica sa ma mai duc..am auzit atatea lucruri rele pe care le fac multi romani acolo..cred ca se mai si exagereaza, nu?? in noiembrie voi merge la milano si ancona si sper sa nu fiu dezamagita...multumesc pentru incurajari..
intrusha
Postat pe 1 Octombrie 2008 08:13
;; As vrea pentru ;sotul meu sa mergem ;cu avionul in ;Spania in ;noiembrie, anul asa! Stie cineva ; agentii cu tarife mici la avion?? Pe traseul;; Baia-Mare-Madrid, sau; Cluj -Madrid, va rog mult! ;;Multumesc. Maria
sirsof
Postat pe 7 Octombrie 2008 01:16
Si eu am fost in Italia; mai precis 10 zile la Roma... anul trecut... a fost superb... am vazut tot ce se putea vedea in Roma si in imprejurimi, si mai mult decat atat,am facut plaja si surfing in apropierea Romei si a fost superb!
ami_sava
Postat pe 7 Octombrie 2008 21:41
Am fost in Italia de 4 ori si sincer m-as mai duce inca odata si inca odata ....am vazut Roma (toate monumentele tot ce era de vazut din punct de vedere istoric....SUPERB!!) Am mers cu masina si sincer se merita pt ca am oprit unde am vrut noi si am vizitat totul.Am vazut si Venezia orasul care-ti taie respiratia nu am cuvinte sa descriu tot ce am vazut acolo si ce frumuseti sunt Iar in drum spre Italia merita sa va abateti putin sa vizitati Viena care e minunata
Cypcip
Postat pe 13 Octombrie 2008 14:16
si eu am fost in italia in vacanta de vara,e superba...am stat in ascoli piceno,am fost si in san benedetto,am trecut si prin rimini...foarte frumos....o tara deosebita...
Roxana_C20
Postat pe 21 Octombrie 2008 13:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cipru - destinatie pt vacanta de vara? 24 De la: cameliadorobantu 24 Octombrie 2013 10:58
cine merge cu masina turul europei??? 1 De la: lazy001957 5 Iunie 2010 15:55
Am fost in Germania 22 De la: Banater 9 Aprilie 2010 13:24
Hurghada 11 De la: lazy002253 9 Iunie 2010 10:57
Romania - Delta Dunarii 3 De la: battleofwits 31 Mai 2011 10:42