Setari Cookie-uri

bilete internationale la tren

A folosit cineva forma asta?merita sau nu?
Gabriel54
Postat pe 15 Februarie 2009 11:02
merita din plin, am fost asta vara in franta cu trenul si a fost super ok. pana in franta m-am oprit la viena, am vzt viena ziua si noaptea am plecat spre strasbourg.franta mi se pare ideala pentru tren, pt ca au milioane de trenuri, f civilizate, curate, cu aer conditionat si punctuale. anul asta as fi vrut sa ma duc in anglia asa dar...mai meditez. cred ca mai curand imi iau un balkan flexipass si ma duc in grecia, pana in creta.
Shoarezu
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:27
Buna. Eu am facut un mic tur al Europei cu trenul plecand din Bucureti pana la Torino. Am vizitat orasul, m-am cazat la niste prieteni si apoi am plecat spre Milano de unde am plecat spre Venezia, dupa care seara la 19:00 am plecat spre Viena unde am stat acolo inca o zi si l-am vizitat si pe acesta. Inapoi cu caruta romaneasca. In concluzie ... daca vrei o calatorie f frumoasa cu trenul ia avionul pana la Viena si de acolo cu trenul, pana la Viena nu ai ce vedea pe fereastra, la Unguri fiind numai stepa si fabrici pe tot parcursul, basca unde mai pui ca pana la Viena faci 11 ore cu trenul. De la Viena sunt trenuri fff multe catre toate destinatiile Europei, cu un Interrail vezi toata Europa in 10 zile. Succes si sa postezi poze din calatorie.
lazarmihail
Postat pe 26 Aprilie 2009 09:26
10q
Gabriel54
Postat pe 26 Aprilie 2009 11:24
Poti sa-mi oferi mai multe detalii referitoare la aceasta varianta de calatorie?
M-ar interesa in mod deosebit si cazarea.
Multumesc
lazy000286
Postat pe 30 Septembrie 2009 09:23
De la: lazarmihail, la data 2009-04-26 09:26:35Buna. Eu am facut un mic tur al Europei cu trenul plecand din Bucureti pana la Torino. Am vizitat orasul, m-am cazat la niste prieteni si apoi am plecat spre Milano de unde am plecat spre Venezia, dupa care seara la 19:00 am plecat spre Viena unde am stat acolo inca o zi si l-am vizitat si pe acesta. Inapoi cu caruta romaneasca. In concluzie ... daca vrei o calatorie f frumoasa cu trenul ia avionul pana la Viena si de acolo cu trenul, pana la Viena nu ai ce vedea pe fereastra, la Unguri fiind numai stepa si fabrici pe tot parcursul, basca unde mai pui ca pana la Viena faci 11 ore cu trenul. De la Viena sunt trenuri fff multe catre toate destinatiile Europei, cu un Interrail vezi toata Europa in 10 zile. Succes si sa postezi poze din calatorie.


Si eu sunt interesata de varianta asta. Poti ne oferi mai multe detalii? Cat ar costa un asemenea voiaj, care e varianta mai ieftina daca n-ai prieteni unde sa te poti caza si cum e cu vagonul de dormit de la Viena spre toata Europa. Adica cum arata un vagon de dormit intr-un tren civilizat? N-am calatorit niciodata cu trenul in afara tarii.
Mi-ar placea varianta: calatorit noaptea cu trenul(deci somn pe timp de noapte) ,ziua vizitat orasul, noaptea calatorit iar, ziua iar vizitat ...
dana17_lazy
Postat pe 16 Decembrie 2009 04:34
Buna,
Asta vara am ales si eu sa calatoresc cu trenul prin Europa. Desi mi-a placut foarte mult, lucrurile nu sunt chiar asa de simple: noaptea dormi in tren, ziua vizitezi orasul.
In primul rand ar trebuie sa-ti stabilesti cu atentie obiectivele. Apoi acceseaza site-ul www.bahn.com (un fel de MERSUL TRENURILOR al nemtilor doar ca foarte bine documentat si usor de folosit). Pe acest site poti verifica la ce ora ai tren, cat timp dureaza calatoria intre doua obiective si vei avea surpriza sa vezi ca, de exemplu, intre Budapesta si Viena faci cam 4-5 ore si nu o noapte de somn linistit
In plus, locul la cuseta este foarte scump - 35-50 euro de persoana. Ori la pretul acesta gasesti si camera de doua locuri la hostel sau la hoteluri de doua stele. Eu am facut majoritatea rezervarilor pe booking.com si nu am avut probleme. Te-as sfatui sa tii cont de reviews pentru a afla exact ce conditii ofera hotelul ales.
Cat despre pret, depinde doar de tine (cat vrei sa stai si in ce perioada, unde mergi, unde te cazezi si mai ales unde mananci). Noi am plecat din Brasov la sfarsitul lui mai, deci in extrasezon. Vacanta a durat 14 zile. Am cumparat bilete de tren InterRail Young cu 5 zile de calatorie din 10 de valabilitate (cam 125 € de persoana) pe care le-am folosit de acasa pana la Paris. De acolo am luat avionul pana la Madrid, din cauza ca pe calea ferata am fi facut vreo 17 ore Mai departe am mers cu autocarul la Barcelona (vreo 30 €, 7 ore) si din nou acasa cu avionul. Cu totul vacanta asta a costat aprox 1000 € de persoana, ceea ce, cred eu, este destul de bine pentru ca am vazut Budapesta (cazare 1 noapte), Viena (cazare 2 nopti), Salzburg (noapte in tren ), Strasbourg (cazare 1 noapre), Paris (cazare 3 nopti), Madrid (la prieteni ), Barcelona (cazare 3 nopti).
Varianta asta e foarte potrivita pentru cei cu buget redus si care se feresc de constrangerile unui tur organizat. Curaj si calatorie placuta!
a_linutza_4you
Postat pe 16 Decembrie 2009 18:43
cam ce pret ar fi pentru o calatorie turistica pentru 2 persoane cu trenul in europa si care ar fii pasii de urmat ?
se poate oferii si cazare ? exista astfel de pachete complete ?
care ar fi pretul lor ?
goga_lazy
Postat pe 16 Decembrie 2009 20:06
De la: alinutaalbinutza, la data 2009-12-16 18:43:59Buna,
Asta vara am ales si eu sa calatoresc cu trenul prin Europa. Desi mi-a placut foarte mult, lucrurile nu sunt chiar asa de simple: noaptea dormi in tren, ziua vizitezi orasul.
In primul rand ar trebuie sa-ti stabilesti cu atentie obiectivele. Apoi acceseaza site-ul www.bahn.com (un fel de MERSUL TRENURILOR al nemtilor doar ca foarte bine documentat si usor de folosit). Pe acest site poti verifica la ce ora ai tren, cat timp dureaza calatoria intre doua obiective si vei avea surpriza sa vezi ca, de exemplu, intre Budapesta si Viena faci cam 4-5 ore si nu o noapte de somn linistit
In plus, locul la cuseta este foarte scump - 35-50 euro de persoana. Ori la pretul acesta gasesti si camera de doua locuri la hostel sau la hoteluri de doua stele. Eu am facut majoritatea rezervarilor pe booking.com si nu am avut probleme. Te-as sfatui sa tii cont de reviews pentru a afla exact ce conditii ofera hotelul ales.
Cat despre pret, depinde doar de tine (cat vrei sa stai si in ce perioada, unde mergi, unde te cazezi si mai ales unde mananci). Noi am plecat din Brasov la sfarsitul lui mai, deci in extrasezon. Vacanta a durat 14 zile. Am cumparat bilete de tren InterRail Young cu 5 zile de calatorie din 10 de valabilitate (cam 125 € de persoana) pe care le-am folosit de acasa pana la Paris. De acolo am luat avionul pana la Madrid, din cauza ca pe calea ferata am fi facut vreo 17 ore Mai departe am mers cu autocarul la Barcelona (vreo 30 €, 7 ore) si din nou acasa cu avionul. Cu totul vacanta asta a costat aprox 1000 € de persoana, ceea ce, cred eu, este destul de bine pentru ca am vazut Budapesta (cazare 1 noapte), Viena (cazare 2 nopti), Salzburg (noapte in tren ), Strasbourg (cazare 1 noapre), Paris (cazare 3 nopti), Madrid (la prieteni ), Barcelona (cazare 3 nopti).
Varianta asta e foarte potrivita pentru cei cu buget redus si care se feresc de constrangerile unui tur organizat. Curaj si calatorie placuta!



Multzam alinutaalbinutza! Ma voi documenta. As vrea sa plec tot in extrasezon, ori primavara, ori toamna. Daca nu conving pe cei din familie sa se aventureze, atunci plec numai eu. Cred ca o sa iau avionul doar pana in Viena. De acolo vreau sa calatoresc cu trenul in toata Europa. O viata avem.
dana17_lazy
Postat pe 17 Decembrie 2009 18:49


Sanatate, bucurii si cat mai multe calatorii pentru Lazy si tuturor colegilor de pe site.

SARBATORI FERICITE TUTUROR!!!!!!!!!!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=M2GkhjNj0FM&feature=related





http://www.youtube.com/watch?v=qedoxGdmXuo&feature=fvw





http://www.youtube.com/watch?v=1eLDvM7eSq0&feature=related
dana17_lazy
Postat pe 17 Decembrie 2009 19:00
Am fost cam de 7 ori cu Inter-Rail-ul in jurul Europei. Rxtrem de rar am luat cuseta, in general am dormit in vagonul de clasa, e drept, eram mult mai tanar :)

Mai multe info:
http://imperatortravel.blogspot.com/2009/12/pledoarie-pentru-tren.html

Pentru cazare, uite-te pe booking.com

Acum ca au aparut low cost-urile, as mai investi intr-un bilet ieftin pana la Viena, Milano sau altundeva unde se zboara din Romania sa nu mai pierzi vremea pana ajungi in Occident
Imperator_lazy
Postat pe 18 Decembrie 2009 08:34
Trenul in Europa .. o placere. Mai ales daca iei InterRail Pass pt 10 sau 22 zile pentru ca ai calatorii nelimitate la clasa de vagon aleasa de tine. O placere pentru ca vezi Europa intr-un mod placut, relaxant si la o viteza destul de mare de 200 - 250 km/h. O placere pentru ca beneficiezi de destule servicii in tren printre care pot aminti vagoanele restaurant ale austriecilor, cusetele nemtesti unde te plimbi pe culoar in ciorapi, free internet in TGV-ul francez si multe alte lucruri de care te poti bucura in trenurile din Europa. Acum si raspunsul la intrebarea ta daca merita sa mergi la cuseta noaptea si ziua sa vizitezi orasele ... fiecare banut ... no check in ... nu cari bagaje .. orice gara europeana moderna are loc sa-ti lasi bagajele ... iti poti face intinerariul oricand si sa-l schimbi in orice moment cu ajutorul interrail pass-ului. Urez tuturor calatorii cat mai placute prin Europa cu ajutorul trenului.
lazarmihail
Postat pe 18 Decembrie 2009 21:29
Asa gandesc si eu!!! O viata avem!!!
La vara noi am vrea sa mergem in Norvegia cu niste prieteni, dar daca ei se razgandesc cred voi pleca pentru vreo luna in Franta, de-a lungul si de-a latul (singura pt ca prietenul meu planuieste un tur al Romaniei cu bicicleta si, sincer, moi et le sport, ca fait deux )...
Doar cu rucsacul, camera foto si multa, multa, multa curiozitate... Pentru ca mereu am iubit francezii asa cum ii stiam eu din carti, dar cei din Paris m-au dezamagit si vreau sa-mi schimb impresia. Parisul nu inseamna Franta asa cum Bucurestiul nu inseamna Romania. Cred ca voi alege tot trenul si tot oferta InterRail...
a_linutza_4you
Postat pe 19 Decembrie 2009 02:51


lazarmihail, alinutaalbinutza, Imperator

Multumesc mult pentru recomandari. Un sfat sau o indrumare - oricand sunt binevenite. Va doresc tuturor sa aveti parte de sanatate, impliniri si la cat mai multe calatorii.
Sarbatori fericite! Cu drag

http://www.youtube.com/watch?v=ON6X5lEj90E&feature=related
dana17_lazy
Postat pe 19 Decembrie 2009 18:31
merg cu tine!
lazy001865
Postat pe 12 Martie 2010 08:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
all inclusiv 31 De la: tudor_tan_lazy 22 Iunie 2013 07:55
caut o camera pt o seara.pt 2 pers pe21-22aprilie?in bucuresti 4 De la: ad__83 18 Aprilie 2011 15:14
program liber 7 De la: roxanana 28 Februarie 2010 11:13
Gaseste-ti cazare pentru sarbatori. 1 De la: kudika482835 13 Decembrie 2011 10:55
dc vi se pare ca all inclusive ar avea avantaje...eventual pt babalici.. 12 De la: roxanana 28 Februarie 2010 11:24