Setari Cookie-uri

am fost la budapesta!!!

Am fost la budapesta ,a fost foarte frumos,au un oras fumos ,am fost in decembrie de rev ,daca va duceti vara cred ca e o minunatie,aveti de unde sa va cumparati haine de firma,ce sa vizitati,sa mergeti pe malul apei,sa treceti podul ,stiti ca sunt de fapt buda si pesta amandaoua sunt frumoase ,pentru cine vrea detalii sa-mi lase mes.pa
angel333
Postat pe 17 Martie 2009 16:17
da si eu am fost la budapesta de doua ori. un oras mare cu foarte multe locuri frumoase pe care merita sa le vezi! si dupa cum spuneai am avut chiar norocul ca prima oara sa merg iarna iar a doua oara vara.
AlecsaM
Postat pe 18 Martie 2009 07:29
forumadria.ro

dmx
Postat pe 19 Martie 2009 17:21
as vrea citeva recomandari pt budapesta.
chestii de vazut, locuri de mincat si/sau baut un spritz etc.
multam
romuluschitic
Postat pe 20 Martie 2009 11:11
de vazut ai multe, depinde adeptul caruit tip de turism esti. dc te intereseaza turismul cultural, iti recomand din suflet muzeul de arte frumoase (szep muveszeti): rivalizeaza cu orice muzeu occidental (au 5 el greco senzationali, intre altele). evident, trebuie sa te plimbi prin cetatea budei, sa vezi bastionul pescarilor (in aceeasi zona) si biserica matias corvin. privelistea catre dunare din cetate este grozava. iti recomand sa urci in cetate cu funicularul - e o chestie inedita. dc vrei sa salvezi banii, mergi pe jos. muzeele din cetatea budei nu sunt cine stie ce, sunt muzee nationale, cu arta de-a lor, nu foarte valoroasa. iar muzeul de istorie s-ar putea chiar sa te agaseze, ca roman (inca mai au nostalgia imperiului, a ungariei mari etc). tot in cetatea budei iti recomand catacombele, numai ca trebuie sa intrebi despre ele, intrarea este mascata (pe noi ne-a dus o doamna f amabila). nu rata baile lor termale (ti le recomand pe cele din varosliget- parcul orasului). sunt mai populare, deschise pana mai tarziu si au pretul mai mic.
eu te-as sfatui sa-ti cumperi un budapest card - ai transport gratuit, reduceri sau gratuitati la o groaza de obiective si rstaurante si iti dau si un ghid cu gratuitatile si descrierea obiectivelor. ca sa vezi despre ce e vorba uite un link: http://www.budapestinfo.hu/en/budapest_card.
si 2 sfaturi: 1. sa nu-ti dea prin cap sa circuli pe blat, ca ungurii au jdemii de controale si sunt f agresivi, nu-i intereseaza ca esti turist. cu cardul asta nu ai nicio problema, toti devin f respectuosi.
2. vezi unde schimbi banii - nu in gara, autogara, aeroport sau in jur, unde cursul e ingrozitor de prost.
in rest ...bucura-te de oras, este o bijuterie. iar oamenii sunt f amabili.
Shoarezu
Postat pe 28 Martie 2009 10:05
in primul rand vezi ca ungurii nu sunt prea primitori,sa ai un card cau tine sa-ti poti scoate banii,la hoteluri si restaurante vb in engelza ,ei inteleg,de vazut insula margareta,gradina zoologica,palatele vechi,mergi in plata ,mergi pe stada vaciutca sunt numai haine de firma ai de unde sa-ti alegi si multe restaurante ,mecdoanlds cu cafenea ,nu rata o patiserie veche ,unde au celel mai bune prajituri,muzeu e langa hotel mercur eu acolo am fost cazata,circula cu metroul e usor ia-ti o harta cu strazile ca ghid ,trebuie sa mergi pe landa dunare si sa treci podul ,e foarte frumoasa zona ,mai ales primavara,treci si pe la palatul parlamentului,succes
angel333
Postat pe 3 Aprilie 2009 15:20
Daca vrei sa vezi Budapesta intr o forma organizata poti sa alegi varianta cu citybus (bus fara acoperis)cu gid care trece pe langa tot ce merita de vazut in oras (atat in Buda cat si in Pest), in acel bus se dau casti si ce povesteste gidul e tradus in 17 limbi diferite.Nu e scump, dureaza cam o ora jumate si e super, bilete se gasesc la orice agentie de turism sau in bus.
Merita vazut Piata Eroilor, Parcul de distractii si multele centre culturale (0pera nationala, muzee,......)seara o plimbare pe malul Dunarii
Sunt restaurante unde si bacsisul este trecut pe nota de plata si include mai multe costuri(ex:taxa servire,taxa de debarasare etc)in aceste localuri/restaurante acest lucru este trecut pe lista de meniuri pe prima pagina merita tinut cont de acest detali.
bandijulia
Postat pe 3 Aprilie 2009 18:55
cand am fost prima oara la budapesta aveam 10 ani....era comunism si imi aduc aminte ca am fost fascinata.....voiam sa ma pierd de parinti si sa raman acolo.... hehehehehe.....de atunci am mai mers de 3 ori....este un oras superb , mancarea este ieftina si iti poti cumpara haine deosebite....la preturi rezonabile.....
iulia1000
Postat pe 3 Aprilie 2009 22:20
Misto. Atatea informatii variate n-am mai auzit de mult. E clar ca n-ai mers degeaba!
danencu
Postat pe 3 Aprilie 2009 23:08
Ungurii sunt foarte primitori. Si eu am plecat acolo cu conceptia ca nu sunt si chiar am vrut sa vorbesc numai in engleza dar mi-am dat seama ca nu au nimic cu noi. Pana cand o sa ajungem ca la noi sa te salute in fiecare magazin in care intrii si sa-ti multumeasca de fiecare data cand cumperi mai e cale lunga. La noi se uita urat daca ii ceri al 2lea produs...nu peste tot... sunt si fete dragute la magazine dar oricum e mare diferenta...Mie mi-a placut f mult Budapesta.

Daca vrei sa vedeti ceva interesant mergeti la Labirinth in Buda, pe deal sus, undeva in spatele bis. Mathias. Este un labirint , cu mai multe camere si nu ti se da decat o lampa cu gaz si in rest e bezna...f interesant.

La gara este un oficiu de turism de unde se pot lua toate informatiile care le doresti, harta gratis si tot felul de pliante informative , chiar si carduri cu reduceri la diferite obiective.
Pt shopping mall-urile sunt cele mai bune, cel de langa gara, nu mai stiu numele, ceva cu City, si Mamut Mall.

Mai sunt niste outlet-uri excelente in afara orasului. Acolo se ajunge cu un tramvai pana la un cap de linie (undeva in SV hartii) si apoi e un autobuz care te lasa la outlet. Toate info se gasesc la oficiul de turism de la gara(cum intrii in gara pe dreapta).

Vacanta placuta
luanat
Postat pe 4 Aprilie 2009 02:31
De la: iulia1000, la data 2009-04-03 22:20:24cand am fost prima oara la budapesta aveam 10 ani....era comunism si imi aduc aminte ca am fost fascinata.....voiam sa ma pierd de parinti si sa raman acolo.... hehehehehe.....de atunci am mai mers de 3 ori....este un oras superb , mancarea este ieftina si iti poti cumpara haine deosebite....la preturi rezonabile.....
parvulescu_dan
Postat pe 22 Aprilie 2009 23:59
De la: iulia1000, la data 2009-04-03 22:20:24cand am fost prima oara la budapesta aveam 10 ani....era comunism si imi aduc aminte ca am fost fascinata.....voiam sa ma pierd de parinti si sa raman acolo.... hehehehehe.....de atunci am mai mers de 3 ori....este un oras superb , mancarea este ieftina si iti poti cumpara haine deosebite....la preturi rezonabile.....
parvulescu_dan
Postat pe 24 Aprilie 2009 16:15
Am fost de curand in Budapesta.Este un oras impresionant in care turismul se face la alt nivel.Obiectivele turistice sunt numeroase si din experienta proprie spun ca ai nevoie de cel putin 3 zile ca sa vezi ce e mai important.
Pentru cei care vor sa isi faca vacanta cat mai curand in Budapesta ii sfatuiesc sa isi cumpere un bilet City tour Hop in Hop Off.Turul se face cu autobuzul,se fac opriri la fiecare obiectiv turistic.Cobori cand vrei si te urci de unde te au lasat,la fiecare 30 de minute trece un bus pe ruta respectiva.Este foarte convenabil pt ca te scuteste de calatoria cu mijloacele lor de transport in comun unde tin sa precizez ca e greu sa te descurci.Toate statiile sunt scrise in limba lor(e si normal) si soferii nu stiu decat ungureste.Ca bonus pt tur primesti vouchere cu reduceri peste tot:bai termale,restaurante,cafenele,muzee,plus 2 calatorii gratuite pe Dunare(una ziua,una seara).Eu am gasit un tur pt care am platit 4000 de forinti de persoana.Se merita!!!
ALte informatii de ajutor: Nu schimbati banii la aeroport sau gara,nici la hotel nu e indicat.Eu am schimbat saptamana trecuta la hotel la un curs de 1 euro= 244 forinti iar in centru pe strada Vaci utca am gasit un exchange cu 1 euro= 280 forinti;Daca vreti sa vizitati Parlamentul trebuie sa va treziti devreme,biletele programate pe o singura zi se epuizeaza de dimineata.Eu am fost la ora 12 si ni s a interzis accesul la casa de bilete(soldatii care asigura paza fac accesul )pe motiv ca nu mai sunt;Obiectivele nu le mai enumar pt ca sunt sigura ca stiti deja ce vreti sa vedeti.Asa ca va urez vacanta placuta!!!
emanuelle_lazy
Postat pe 28 Mai 2009 01:49
oare de ce m-a intrebat un american care este mai frumos Bucu sau Resti !!!
cristian_h
Postat pe 28 Mai 2009 07:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
new york 5 De la: lazy000653 3 Septembrie 2009 15:44
Vacanta in America de Sud! 7 De la: carmen_mercator 12 Martie 2009 17:45
apel umanitar 1 De la: crig 7 Mai 2010 09:10
Viena- sfaturi, recomandari 16 De la: kudika134309 7 Mai 2014 09:40
Nisipurile de Aur Bulgaria 6 De la: dorimircea 5 Februarie 2010 14:51