Setari Cookie-uri

MADRID!!!

Salutari! Cine a vizitat madridul?Ce as putea sa vad cam in 10 ore? Cineva poate sa-mi spuna cum e cu transportul?Si intrarea la stadion cat costa?
Ms!
stiv
Postat pe 6 Aprilie 2009 12:47
Buna

Am vazut Madridul anul trecut, in martie.

Intrarea la stadion costa in jur de 15 euro. Stadionul este destul de departe de centru, dar merita vizitat daca iti place fotbalul. Te poti aseza pe banchete, intri in vestiare, in sala de conferinte...

In 10 ore poti vedea multe, depinde ce te intereseaza :)

Iti recomand unul din muzeele Prado (Museo del Prado) si Thyssen-Bornemisza (Museo Thyssen-Bornemisza). Prado iti ia cam 5 ore, Thyssen cam 3 ore. Ambele au tablouri foarte frumoase ale unor pictori celebri. Mie mi-a placut mai mult Thyssen pentru ca este mai mic si nu asa aglomerat ca Prado. De la Prado, poti ajunge pe jos in parcul Retiro (Jardines del Retiro de Madrid) care este foarte frumos si in care te poti odihni.

Palatul regal (Palacio Real de Madrid) si catedrala de langa (Catedral de la Almudena de Madrid) iti ia cam jumatate de zi. De la palat poti merge pe jos pana la piata Mayor (Plaza Mayor de Madrid).
stanmihaela
Postat pe 6 Aprilie 2009 16:07
Ms ptr sfaturi, ajungem acolo si vedem unde ne incadram ca timp si ce putem sa vedem.Ai poze, pune si tu pe site sau pe stivintertrans2003@yahoo.com
stiv
Postat pe 6 Aprilie 2009 17:26
Poze sunt aici http://travel.webshots.com/album/563056377EDPrFe?vhost=travel&start=204

Pozele din Madrid incep la pagina 18 si se termina la pagina 27 (primele 2 poze).
stanmihaela
Postat pe 7 Aprilie 2009 16:33
Buna.

Si eu am vizitat Madridul anul trecut si pot sa spun ca merita vazut. Dac ajungi acolo si vrei sa vizitezi cat mai mult intr-un timp foarte scurt, poti sa-ti faci un abonament pentru o zi la autobuzul pentru turisti. Sunt doua rute si acopera toate obiectivele turistice din oras (inclusiv muzeul de ceara pe care ti-l recomand).
Have fun.
gabriela_01_11
Postat pe 15 Aprilie 2009 09:24
Salut!

Am fost la Madrid acum 2 luni, si iti pot spune ca este destul de interesant. Am stat acolo 7 zile si nu am apucat sa vizitez chiar totul.

Am vizitat Museo del Prado si il recomand. Nu trebuie sa ratezi o vizita la Palatul Regal. Biletul costa 8 euro (fara ghid).
Daca esti fan Real Madrid, inseamna ca nu va fi o problema sa dai 15 euro pentru a vizita muzeul clubului, vestiarele, cabinele de dus, sala de conferinte si gazonul.

Referitor la transport, cel mai bun mijlc de transport e metroul, o calatorie consta 1.5 euro. Iti recomand cartela cu 10 calatorii care costa numai 7 euro. La statiile de metrou ce deservesc terminalele aieroportului, va trebui sa cumperi o cartela suplimentara de 1.5 Euro acelasi lucru va trebui facut si la intoarcerea la aeroport.

In cazul in care folosesti Renfe, fi atent si pastreaza biletul pana la destinatie, este posibil ca la anumite statii sa trebuiasca o revalidare a biletului pentru a putea iesi din statie/gara.
razvanpreda85
Postat pe 15 August 2009 20:42
In 10 ore cel putin 2 muzee care sunt unul langa altul.PRADO SI THYSSEN daca iti place cultura,daca mai dispui de putin timp poti vedea o expozitie a celei mai celebre fotografe de moment in Statele Unite si in Europa Annie Leibovitz si Parcul Retiro.Asteptam sa ne povestesti.Vacanta placuta.
granollers
Postat pe 16 August 2009 11:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lacul Balaton si imprejurimile - impresionant de-a dreptul 11 De la: aliss_maya 27 Aprilie 2009 15:50
Macedonia 11 De la: Imperator_lazy 28 Octombrie 2012 12:20
hotel Golden Tulip Mamaia 5 De la: bimby 3 Aprilie 2010 02:43
Bulgaria - concurs 1 De la: polleta 14 Noiembrie 2008 12:06
japonia 15 De la: Gabibi 21 Iulie 2010 19:30