Setari Cookie-uri

CU MASINA SPRE GRECIA

De la: bogdanvanghelie, la data 2009-07-23 11:58:19Am revenit acum 2 zile din Grecia.La dus am ales varianta mai scurta,prin Stara Zagora si Svilengrad,dar asta pt.ca am mers in Thassos.Nu o recomand,kilometrii diferenta se pierd cu blocajele si ocolirile.La intoarcere am venit pe Sofia,si e cea pe care o recomand,GPS-ul cu Igo 2007 vede tot traseul,iar Sofia se traverseaza usor(35 de minute la prinz).Drumurile sunt bune dar au multe restrictii de viteza,unele chiar aiurea puse,insa acolo e locul unde te prinde radarul...Pentru destinatia ta,varianta Ruse-Sofia-Kulata(granita)-Serres(Grecia) e cea mai buna.
Rovigneta la BG e 7 euro/saptamina(singura disponibila) iar din cele 9 radare vazute am cotizat la unul,20 de euro.Daca prinzi un BG care merge tare dar incetineste unde ''vede'' el detectorul,e OK.Politia BG are detectoare mai vechi si le activeaza cind ''vineaza''.Daca esti in spatele unuia,nu te vede,asa ca,daca mergi tare,ai grija sa nu fii prima masina!
Succes!
vladgg_19
Postat pe 6 Mai 2010 09:08
De la: bogdanvanghelie, la data 2009-07-23 11:58:19Am revenit acum 2 zile din Grecia.La dus am ales varianta mai scurta,prin Stara Zagora si Svilengrad,dar asta pt.ca am mers in Thassos.Nu o recomand,kilometrii diferenta se pierd cu blocajele si ocolirile.La intoarcere am venit pe Sofia,si e cea pe care o recomand,GPS-ul cu Igo 2007 vede tot traseul,iar Sofia se traverseaza usor(35 de minute la prinz).Drumurile sunt bune dar au multe restrictii de viteza,unele chiar aiurea puse,insa acolo e locul unde te prinde radarul...Pentru destinatia ta,varianta Ruse-Sofia-Kulata(granita)-Serres(Grecia) e cea mai buna.
Rovigneta la BG e 7 euro/saptamina(singura disponibila) iar din cele 9 radare vazute am cotizat la unul,20 de euro.Daca prinzi un BG care merge tare dar incetineste unde ''vede'' el detectorul,e OK.Politia BG are detectoare mai vechi si le activeaza cind ''vineaza''.Daca esti in spatele unuia,nu te vede,asa ca,daca mergi tare,ai grija sa nu fii prima masina!
Succes!

Buna ziua ! Anul acesta mergem si noi in Thassos ne puteti spune care este cel mai scurt drum ? In ce zona a Insuleti ati stat ? Noi mergem in Skala Rachoni , am vazut pe o harta ca sunt doua porturi de unde putem lua Ferybotul
vladgg_19
Postat pe 6 Mai 2010 09:19
De la: vladgg_19, la data 2010-05-06 09:07:09
De la: OANAIONASCU, la data 2009-07-23 15:49:05Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Probabil varianta cu Serbia e buna, insa de la Bucuresti pana la Drogeta Turnu Severin mai faci 5 ore inutil.

Incercam sa adunam cat mai multe informatii, dar trebuie sa recunosc ca sfaturile voastre m-au cam speriat (radare, parcari interzise).

Sper sa fie bine si sa nu avem probleme care sa ne strice sejurul.

Vacanta placuta tuturor!

vladgg_19
Postat pe 6 Mai 2010 09:20
Am fost în Thassos de paște și am avut 2 variante de traseu,la dus București-veliko-nova zagora-galabovo-harmanli-haskovo-kardjali-momcilgrad-dupã momcilgrad este un drum spre zlatograd,așa se numește vama cu grecia,apoi-thermes-xanti-keramoti,unde se trece cu ferry.Pentru acest traseu,o problemã a fost porțiunea galabovo-simeonovrad,cred cã am mers cu 5 la orã din cauza gropilor,sunt gropi și de jumate de metru și nu ai cum sã ocolești ceva,de aceea recomand la intrarea în nova zagora,unde este happy bar & grill,sã faceți dreapta spre stara zagora ,dimitrovgrad-haskovo.Cum se intrã în grecia,este un drum prin munți,pânã la thermes,de-abia trec 2 mașini,dar ca priveliște e super ok.Când am ajuns la vamã,se uitau la pașapoarte,se uitau la noi,nu le venea sã creadã cã am venisem pe-acolo,am fost 7 mașini.La întoarcere am venit prin svilengrad și la ieșire am mers drept spre mladinovo-glavan-staroșelek-radecki-radevo-nova zagora,un drum asfaltat anul trecut,singura problema a fost in staroșelek ,vre-o 500m,in rest drum liber ,fãra poliție și fãrã mașini.La dus am avut vre-o 550 de km din giurgiu pãna la keramoti și la intoarcere cu 100 de km mai mult.
romulus_lazy
Postat pe 8 Mai 2010 15:25
[salutare.
eu merg in grecia, mai exact in salonic de aprox trei ani, merg cam de 2-3 ori pe an, am fost si iarna si vara. In Bulgaria mi s-a intamplat urmatoarele: prima oara, doua masini, spaga la politie undeva la 100 euro pt amandoua masini dus intors. Apoi eu singur cu sotia de vreo 5-6 ori, nici o problema cu politia din BG, am inteles ca daca mergi regulamentar nu ai nici o problema, ideal ar fi sa prindeti un autocar romania-grecia si sa va tineti de el, a doua intamplare undeva in decembrie 2008, a fost greva in grecia si au blocat granita, de acolo ne-a redirectionat prin alta iesire din grecia, spre dimineata 4-5 , prin munti ne-a depasit o duba si s-a pus de-a culmezisul strazii, a coborat un ins imbracat in salopeta si a inceput sa vina spre noi, am stat apoi el s-a intors in masina si a inceput sa vina spre noi am dat cu masina inapoi si el dupa noi pana ce au inceput sa vina masini din spate, apoi a plecat si asta a fost singura aventura in bulgaria :D. ideea esa respecati regulamentul rutier de la ei. Sa evitati pe cat posibil iarna si ninsoriile, nu dezapezesc, am ramas boc in munti impreuna cu tirurile. Ultima oara cand am fost in octombrie m-a prins radarul la iesire din tunel cu vreo 10-20 km in plus, era noapte, mi-au vorbit in romaneste si mi-au arata aparatul radar, i-am intrebat cat vor si mi-au spus ca vor 10 euro, eu am luat din masina o bacnota d 5 euro si restul monede, nu au vrust monede, mi-au luat doar 5 euro si m-au tras de ureche.
Eu plec in trei zile, am plecat doar noaptea si acum la fel, nu are de ce sa-ti fie frica, am oprit unde am vrut de fiecare data, singura regula, respecta regulile de circulatie din bulgaria.
Eu sunt din bucuresti, drumul este buc-giurgiu-ruse-sofia- kulata-salonic
lazy002238
Postat pe 10 Mai 2010 00:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Deschidere agentie de turism 1 De la: io21 7 Mai 2011 16:14
Hotel Club Ephesus Princess Kusadasi 13 De la: miki111 16 August 2009 20:55
agentie pentru bilete in insule 14 De la: caiustimar 18 Februarie 2010 07:29
Le Chateau De Prestige Spa & Thalasso deluxe 5* - Goynuk , Kemer 10 De la: lazy002525 6 Iulie 2010 18:46
Sfaturi despre Corfu,Kanonni 2 De la: carmen_natural 3 August 2011 11:47