Setari Cookie-uri

Insula Corsica

Corsica (francezã Corse) este una dintre cele 26 regiuni ale Franþei situatã pe insula omonimã din Marea Mediteranã. Din punct de vedere administrativ, Corsica este organizatã diferit faþã de celelalte regiuni ale Franþei continentale, fiind constituitã sub forma unei colectivitãþi teritoriale (francezã collectivité territoriale), având câteva puteri în plus faþã de cele ale unei regiuni. În limbaj uzual, Corsica este consideratã tot o regiune ºi aproape totdeauna este listatã împreunã cu celelalte regiuni ale Franþei, spre deosebire de regiunile ultramarine. Capitala regiunii este oraºul Aiacciu/Ajaccio, iar regiunea cuprinde 2 departamente.
Insula are peste 1.000 km de coastã având în jur de 200 plaje. În interior, relieful este predominant muntos, cu altitudini de pânã la 2700 m cu peste 20 vârfuri peste 2000 m. Împreunã cu Sardinia se aflã pe aceeaºi micro-placã continentalã ºi este despãrþitã de aceasta prin Strâmtoarea Bonifacio. Climatul este de tip mediterannean - uscat ºi cãlduros, un pic mai blând pe mãsurã ce creºte altitudinea.
Corsica este o insula din Marea Mediterana situata la 170 km la sud de Nisa (Franta), la 84 km de Italia si la 14 km de insula Sardinia (Italia). Este a patra insula din Marea Mediterana dupa Sicilia, Sardinia si Cipru.
cisabelcor
Postat pe 4 Martie 2010 17:43
de la Livorno se ajunge cu ferry la Bastia pret acum 3 ani cam 65 euro 1 masina+2 persoane, statiunile presarate pe malul estic sunt micute ascunse in vegetatie, Bonifacio este un orasel superb catarat pe un promotoriu de calcar , de aici pina la Sf. Tereza Galura in Sardinia sunt 40 min cu ferry. Mie Corsica mi-a placut, nu am patruns in interior, am inteles ca muntii sunt frumosi, insa preturile sunt cam piperate!
cristian_h
Postat pe 22 Martie 2010 08:18
:)
carla_cra
Postat pe 31 Martie 2010 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE 1 De la: fototapettt 27 Ianuarie 2011 16:24
h 3 De la: ivc67 22 Iulie 2009 17:49
Castigi bani usor si simplu! 0 De la: 1 Iulie 2011 14:40
Vacanta la Rio de Janeiro- Copacabana- Ipanema- Iguacu 14 De la: lazy001795 3 Martie 2010 18:31
Luna de miere in Maldive 1 De la: CalatorIstet 2 Iulie 2014 00:24