Setari Cookie-uri

Grecia statiuni

Corfu, Rhodos sau Zakynthos? Am mai fost in Corfu o singura data si am placut impresionata de ce am vazut. As merge de inca 10 ori daca as putea.
Rhodos si in Zakynthos sunt noi pentru mine. Am nevoie de sfaturile voastre:D
Amelia_Ciurica
Postat pe 21 Iunie 2010 13:59
Am achizitionat prin intermediul Christian Tour, in data de 26.01.2010, un pachet pentru Grecia, hotelul Mare Blu Beach – individual. Din multitudinea de oferte, am ales-o pe aceasta, deoarece, conform reclamei agentiei si a informatiilor furnizate de angajatii acesteia, hotelul era situat pe malul marii.
Am ajuns la destinatie in data de 12.06.2010, unde am fost intimpinati de o domnisoara pe numele sau Monica, reprezentanta agentiei Meli Tours, care, fara explicatii, ne-a aratat hotelul unde urma sa fim gazduiti, unul situat la 400 metri de plaja, nicidecum asa cum era mentionat in reclama. In realitate, hotelul mentionat avea doua locatii, una la casute, pe plaja, acolo unde optasem si noi, avand in vedere ca avem copii mici si doream sa stam intr-un hotel pe plaja, cat mai aproape de malul marii, si o alta locatie, situata, asa cum am mentionat, la aproximativ 400 metri de plaja.
Conditiile din acest hotel sunt greu de explicat in cuvinte. Astfel, in camera unde stateam, nu functiona aerul conditionat, motiv pentru care, dupa lungi parlamentari, am fost mutat intr-o alta camera, dupa 3 zile.
Baia acestor camera nu avea aerisire, motiv pentru care va puteti imagina (sau poate ca nu), cum era inauntru, dupa ce faceai baie. Usile aveau balamalele ruginite, mirosea a mucegai, iar prosoapele si asternuturile au fost schimbate abia dupa 3 zile, dupa ce ne-am revoltat toti cei care locuiam in acest hotel. Stiti ce explicatii deosebite ne-a furnizat domnisoara Monica, reprezentanta Meli Tours?? Ne-a spus ca asternuturile si prosoapele se schimba o data pe saptamana !!!
Mancarea la acest hotel a fost sub orice critica, in fiecare dimineata primind doar cascaval si un fel de sunca. Personalul hotelului era rece si nu discuta cu nimeni, iar orice sesizare ramanea fara raspuns.
In seara zilei de 18.06.2010, a plouat in zona Halkidiki, iar la hotelul Mare Blu Beach, in camera unde stateam noi, precum si in alte camere, a intrat apa, fiind efectiv inundati. Am filmat modul in care se prezenta camera, precum si faptul ca nimeni din partea hotelului nu ne-a ajutat sa scoatem apa afara din camera, desi discutasem si cu ei si cu reprezentanta Meli Tours.
Am insistat pe langa reprezentanta Meli Tours, sa ne puna la dispozitie hartie pentru a redacta reclamatiile pe loc, dar aceasta a refuzat in mod sistematic, indrumandu-ne sa ne adresam Christian Tour, dupa ce ajungem acasa.
Excursiile organizate de aceasta domnisoara s-au desfasurat cu un autocar din anii 1980, care era cel mai vechi si prost din toata zona. Celelalte grupuri au mers cu autocare supraetajate, al caror motor nu se opera deloc, pentru a pastra racoare in interior. In schimb, acest autocar, ,,al romanilor”, era tras mereu in soare, cu motorul oprit, probabil pentru a nu consuma motorina, dar 15-20 de minute dup ace te urcai in autocar era ca la sauna. Atunci cand am sesizat acest aspect, mi s-a raspuns, de catre reprezentanta Meli Tours, ca sunt cam pretentios !!??
Normal ca eram pretentios, doream sa fiu respectat ca roman, ca om si ca platitor de bilet. Nu primisem nimic gratis, nu ceream decat conditii decente.


CONCLUZIILE PERSONALE SUNT URMATOARELE :

EVITATI GRECIA SI IN SPECIAL REGIUNEA HALKIDIKI, ESTE O ,,ROMANIE” CAREIA I SE FACE RECLAMA PUTERNICA.
GRECII SUNT TUPEISTI SI OBRAZNICI, IAR CONDITIILE DE CAZARE SUNT SUB ORICE CRITICA.
AVETI MARE GRIJA LA EXCURSIILE ORGANIZATE DE REPREZENTANTII AGENTIILOR ROMANESTI SAU STRAINE !!! DE REGULA SUNT TEPE MARI.
ACESTIA TE CONDUC UNDE VOR EI, UNDE PRETURILE SUNT MARI, PRODUSELE SCUMPE, ORICE NEGOCIERE ESTE IMPOSIBILA, IAR CONDITIILE DE TRANSPORT SUNT CELE DIN ANII 1980 !!
ovidiuc70
Postat pe 22 Iunie 2010 22:54
doamne ce concediu de cosmar!!!ce ghinion!!!!groaznic! stiu cum asteptam noi concediu si cred ca fiecare....noi am mai fost cu christian t. dar sa stii ca de fiecare data ce era scris in pliante se regasea si in realitae..mi se pare aiurea si de foarte joasa speta sa minti cu nerusinare legat de statiune ca firma. oare ei -cei de la firma nu s-au gindit ca omul ajunge la fat locului si vede???
mizerabil! sincer imi pare tare rau. v-au stricat concediu....
numai bine!
ananico_yahoo_com
Postat pe 27 Iunie 2010 10:04
Dragii mei,
Luna trecuta am fost in Halkidiki - Kalithea si totul a fost suuuperrrr! Am stat la un resort de 4 stele, iar conditiile au fost pe masura.
De peisaj, ce sa mai spun... oriunde as merge in Grecia, acesta este superb, iar obiectivele turistice te fac sa uiti de toate problemele.
In ultimii ani, am vizitat si insula Creta, insula Hydra, Atena, Salonicul si acum Halkidiki. M-am plimbat cu masina si am vazut cum traiesc grecii cu adevarat in toata jumatatea de nord a tarii si nu am intampinat probleme, oamenii au fost foarte amabili, iar locurile... de basm. Sa nu uit infrastructura: ca la carte.
Asa este Grecia. Merita vizitata pt istoria sa bogata si pt peisajele fascinante.
monica_banariu
Postat pe 28 Iunie 2010 10:21
din ceea ce ai scris, cu partea cu infrastructura sunt de acord, desi semnalizara i indicatoarele sunt jalnice, multe fiind cazute la pamant.
daca vrei sa vorbim despre stabilimente de 4 stele, stai sa iti povestesc eu despre hotelul Susesi din Antalia.
cu privire la peisaje, inseamna ca nu cunosti Romania, deoarece avem peisaje 10 clase peste greci.
iar despre oameni, lasa-ma sa am mari indoieli, deoarece am venit acum 2 saptamani de acolo.
ceea ce cred ca nu realizezi este faptul ca acest popor, grec, traieste numai din turism, exploatand tot ce se poate, dar fara sa ofere mare lucru in schimb.
de exemplu un pranz de 10 euro, apreciati ca este ieftin ??
adica in Romania nu mananci o friptura si o ciorba cu 45 lei??
Daca vrei sa discutam obiectiv, e ok, hai sa vedem si ce ofera.
ovidiuc70
Postat pe 28 Iunie 2010 11:04
Imi pare rau pentru experienta de care ai avut parte,insa nu mi se pare deloc corect sa recomanzi evitarea Greciei din cauza acestei experiente personale; merg de 9 ani in Grecia, am fost in Atena, Salonic, Ioannina, Arta, Preveza, Lefkada, Parga, Corfu si pot sa spun cu toata sinceritatea ca in proportie de 99% am avut numai experiente placute; nu putem compara Grecia cu Romania, in primul rand pentru ca nu au acelasi tip de relief. Oamenii sunt ospitalieri, amabili, iar locurile sunt de-a dreptul minunate; Recomand cu toata increderea Grecia pt istoria si cultura ei, pentru peisaje, oameni, bucatarie si mod de viata.
Numai bine tuturor.
eftihi
Postat pe 28 Iunie 2010 12:08
Ciao. Eu am fost in Zakynthos si este exceptional! Noi am stat la hotelul Zante Maris unde ne-am simtit f rasfatati. Am avut all inclusive, mancarea e mai mult decat delicioasa, hotelul f curat, plaja superba. hotelul e plasat exact pe plaja.....mie mi-a placut enorm acolo. am sa postez un link cu poze. :)
Sper ca v-a fost de folos postul meu.
O zi buna!
http://travel.webshots.com/album/564075139onCxKc
anutza696
Postat pe 28 Iunie 2010 12:19
Buna ! Tocmai m-am intors din Thassos , super insula , cazarea lasa de dorit , am stat la un hotel de 3* , in prima zi am primit prosoape patate , am ramas blocata in baie cu copilul , dar una peste alta pana la urma a fost frumos , faptul ca hotelul era pe plaja si apa limpede fara pietre a fost super .Daca ajungeti pe acolo sa nu ratati piscina sirenelor sau ii mai spune piscina natural , este un peisaj mirific , iar cine are curaj poate face si o baie .
vladgg_19
Postat pe 28 Iunie 2010 18:56
De la: ovidiuc70, la data 2010-06-28 11:04:07din ceea ce ai scris, cu partea cu infrastructura sunt de acord, desi semnalizara i indicatoarele sunt jalnice, multe fiind cazute la pamant.
daca vrei sa vorbim despre stabilimente de 4 stele, stai sa iti povestesc eu despre hotelul Susesi din Antalia.
cu privire la peisaje, inseamna ca nu cunosti Romania, deoarece avem peisaje 10 clase peste greci.
iar despre oameni, lasa-ma sa am mari indoieli, deoarece am venit acum 2 saptamani de acolo.
ceea ce cred ca nu realizezi este faptul ca acest popor, grec, traieste numai din turism, exploatand tot ce se poate, dar fara sa ofere mare lucru in schimb.
de exemplu un pranz de 10 euro, apreciati ca este ieftin ??
adica in Romania nu mananci o friptura si o ciorba cu 45 lei??
Daca vrei sa discutam obiectiv, e ok, hai sa vedem si ce ofera.
Buna ! Ai fost la Meteora ? Nu cred ca se compara cu peisajele de la noi din tara . Fiecare tara are frumusetea ei , eu am fost de doua ori in Grecia si pot sa spun ca mi- a placut , nu poti face comparatie . In privinta unei mese de pranz , da este destul de scump , dar grecii stiu sa aprecieze un client , si te fac sa te simti bine cand iei un prinz sau o cina la ei , faptul ca te asezi la masa si iti dau din partea lor o cana de apa si la sf un desert delicios , la noi rar vezi asa ceva .
vladgg_19
Postat pe 28 Iunie 2010 19:05
Romania este superba, dar aici vorbim despre Grecia, nu despre Romania (Grecia statiuni).
Fiecare e liber sa calatoreasca unde doreste si sa cheltuiasca cat isi permite.
Eu personal consider ca, Grecia este una dintre cele mai ieftine si pitoresti destinatii si e pacat sa nu profiti de acest lucru si sa nu o vizitezi.
Cine nu isi permite o cazare la 4 - 5 stele, poate alege si o pensiune sau un apartament, care sunt mult mai ieftine. Nu conteaza unde te cazezi, conteaza ceea ce vezi, ce vizitezi, cu ce ramai... Astfel, din Grecia, cu siguranta pleci cu multe amintiri de 5 stele si cu dorinta de reantoarcere.
monica_banariu
Postat pe 29 Iunie 2010 16:46
Draga Elena, cand ai timp, deschide te rog un atlas geografic si vei constata cu surprindere ca nu cunosti relieful si geografia Romaniei !!!
ce forme de relief au grecii si noi nu ???
Deja cred ca subiectul asta devine jenant, toti ne-am petrecut vacanta in Grecia, suntem snobi !!
Iar in ceea ce priveste bucataria, probabil tu nu ai bucatarie acasa!!!
Eu unul prefer buctaria romaneasca!!
Hai sa fim sinceri, daca nici bucatarie nu mai avem si comparam tzatziki al lor cu sumedenia de mancaruri romanesti, atunci.......
Eu doar am imprtasit celor doritori de necunoscut, o parte din experientele mele.
Mai pot povesti, dar la superlativ despre Antalia, Paris, Disneyland, Barcelona, Viena, etc...
Deci, cine vrea sa inteleaga ceva, sa inteleaga..
Concediu placut tuturor!
ovidiuc70
Postat pe 29 Iunie 2010 18:58
De la: vladgg_19, la data 2010-06-28 19:05:24
De la: ovidiuc70, la data 2010-06-28 11:04:07din ceea ce ai scris, cu partea cu infrastructura sunt de acord, desi semnalizara i indicatoarele sunt jalnice, multe fiind cazute la pamant.
daca vrei sa vorbim despre stabilimente de 4 stele, stai sa iti povestesc eu despre hotelul Susesi din Antalia.
cu privire la peisaje, inseamna ca nu cunosti Romania, deoarece avem peisaje 10 clase peste greci.
iar despre oameni, lasa-ma sa am mari indoieli, deoarece am venit acum 2 saptamani de acolo.
ceea ce cred ca nu realizezi este faptul ca acest popor, grec, traieste numai din turism, exploatand tot ce se poate, dar fara sa ofere mare lucru in schimb.
de exemplu un pranz de 10 euro, apreciati ca este ieftin ??
adica in Romania nu mananci o friptura si o ciorba cu 45 lei??
Daca vrei sa discutam obiectiv, e ok, hai sa vedem si ce ofera.
Buna ! Ai fost la Meteora ? Nu cred ca se compara cu peisajele de la noi din tara . Fiecare tara are frumusetea ei , eu am fost de doua ori in Grecia si pot sa spun ca mi- a placut , nu poti face comparatie . In privinta unei mese de pranz , da este destul de scump , dar grecii stiu sa aprecieze un client , si te fac sa te simti bine cand iei un prinz sau o cina la ei , faptul ca te asezi la masa si iti dau din partea lor o cana de apa si la sf un desert delicios , la noi rar vezi asa ceva .
ovidiuc70
Postat pe 29 Iunie 2010 18:59
Buna ziua!!
Da am fost la Meteore si mi-a placut, dar doar din punct de vedere al peisajului, nu al credintei, pentru ca la Meteore sunt manastiri.
Dar tu ai fost in Piatra Craiului, in rezervatie??
Sau la manastirile din nordul Moldovei??
Sau in masivul Retezat ori prin toate pesterile din Apuseni si din zon Polovragi??
Sau in Delta??
Hai sa fim seriosi cu frumusetile noastre, putini ne egaleaza, dar nu le mediatizam si nu avem infrastructura, asta este drept.
Dar sa nu mai ridicam in slavi alte natiuni, care nu merita.
Si, apropos, vad ca esti din Prahova... De Coltii Morarului si Hornurile de la Malaiesti ai auzit !!???
Concediu placut, exact acolo unde doresti!!!!
ovidiuc70
Postat pe 29 Iunie 2010 19:11
Imi pare rau ptr. o vacanta asa de ratata. sunt convinsa ca nu ai exagerat si i se poate intampla oricui.am fost in mai bine din jumatate din tarile europei(inclusiv grecia) si parerea mea este ca nu poti avea incredere in agentii.cu siguranta ca sunt oameni care calatoresc cu ele si care-mi vor povesti ce minunat a fost. noi ne rezervam singuri, numai prin booking.com si niciodata nu am avut surprize.chiar anul acesta in mai in halkidiki-nikiti, hotelul xenios zeus a fost absolut minunat. era chiar pe plaja, curatenie si prosoape schimbate in fiecare zi, mic dejun fabulos(are si site unde va puteti convinge).merita sa-i fac reclama ptr. ca s-a purtat f.frumos.pe mine grecia m-a dezamagit prin preturi(dar nu la cazare),mancare, si intr-adevar oameni neprietenosi.insa este o tara frumoasa.
tudorva
Postat pe 29 Iunie 2010 20:49
Buna ziua,
M-am intors ieri din Creta, statiunea Elounda (sau Elunta cum spun bastinasii), unde vacanta a fost grozava. Un hotel curat (4 stele), bine asezat pe un deal, vedere spre mare si spre insula Spinalonga. Personal extrem de amabil, plin de empatie iar restaurantul bine garnisit cu mancaruri si bauturi bune.
Citeava exeple de preturi ca sa va puteti dimensiona bugetul: 1 l benzina=1,6-1,7 Euro, 1 bere=3-4 Euro, 1 kg peste=55-65 Euro, 1 kg cirese=5 Euro, 1 kg banane (Creta)=1,8 Euro, o sticla de vin=8-40 Euro.
Vizitarea Cretei implica o masina (cca 23-32 Euro/zi), solutie mult mai buna decat deplasarea cu autobusul.Atentie la regulile si semnele de circulatie!
Merita vizitate localitatile Agios Nicolaos, Rethimnon, Eraklion, Chania, Ierapetra,Platoul Lashiti, sit-uri istorice de la Malia, Cnossos,..
Vacante reusite tuturor.
rotsin
Postat pe 30 Iunie 2010 11:27
De la: vladgg_19, la data 2010-06-28 18:56:49Buna ! Tocmai m-am intors din Thassos , super insula , cazarea lasa de dorit , am stat la un hotel de 3* , in prima zi am primit prosoape patate , am ramas blocata in baie cu copilul , dar una peste alta pana la urma a fost frumos , faptul ca hotelul era pe plaja si apa limpede fara pietre a fost super .Daca ajungeti pe acolo sa nu ratati piscina sirenelor sau ii mai spune piscina naturala , este un peisaj mirific , iar cine are curaj poate face si o baie .
vladgg_19
Postat pe 30 Iunie 2010 16:51
De la: vladgg_19, la data 2010-06-28 18:56:49Buna ! Tocmai m-am intors din Thassos , super insula , cazarea lasa de dorit , am stat la un hotel de 3* , in prima zi am primit prosoape patate , am ramas blocata in baie cu copilul , dar una peste alta pana la urma a fost frumos , faptul ca hotelul era pe plaja si apa limpede fara pietre a fost super .Daca ajungeti pe acolo sa nu ratati piscina sirenelor sau ii mai spune piscina naturala , este un peisaj mirific , iar cine are curaj poate face si o baie .
vladgg_19
Postat pe 30 Iunie 2010 16:54
De la: ovidiuc70, la data 2010-06-29 19:11:14Buna ziua!!
Da am fost la Meteore si mi-a placut, dar doar din punct de vedere al peisajului, nu al credintei, pentru ca la Meteore sunt manastiri.
Dar tu ai fost in Piatra Craiului, in rezervatie??
Sau la manastirile din nordul Moldovei??
Sau in masivul Retezat ori prin toate pesterile din Apuseni si din zon Polovragi??
Sau in Delta??
Hai sa fim seriosi cu frumusetile noastre, putini ne egaleaza, dar nu le mediatizam si nu avem infrastructura, asta este drept.
Dar sa nu mai ridicam in slavi alte natiuni, care nu merita.
Si, apropos, vad ca esti din Prahova... De Coltii Morarului si Hornurile de la Malaiesti ai auzit !!???
Concediu placut, exact acolo unde doresti!!!!

Buna ziua ! Am spus ca fiecare tara are frumusetile ei . Da , am fost la Manastirile din Moldova , am urcat in Retezat , am urcat chear pe hornuri la Malaiesti, am fost si in pesterile din Apuseni , zona Polovraci, si la noi este frumos , vizitez in fiecare an cate o parte din tara . Ma repet din nou fiecare tara are frumusetile ei .
vladgg_19
Postat pe 30 Iunie 2010 17:21
draga ovidiuc70, parerea mea e ca esti unul dintre acei tarani care n-ar fi trebuit in viata lui sa viziteze altceva decat romania, pentru ca oricum n-ai capacitatea sa intelegi mare lucru din alte culturi sau mentalitati; sigur te duci cu 3 lei in buzunar , mananci un gyros cu toata familia si dupa aia spui ca bucataria romaneasca e cea mai buna; te anunt ca bucataria mediteraneana este printre cele mai apreciate din lume....apropos, acel procent de 1% nemultumire in grecia a fost din cauza parerii pe care o aveau unii dintre ei despre romani: ca vin cu 100 de euro pt 10 zile si dupa aia se plang ca nu e frumos, nu sunt conditii, mancarea e scumpa..etc.etc; cand vrei concediu in strainatate trebuie sa te gandesti daca-ti permiti treaba asta, nu sa incerci sa gasesti cazarea cea mai ieftina (daca se poate mai ieftin decat in romania) si dupa aia sa te plangi de conditii...pana la urma salariul minim in grecia e de 600 de euro, nu de 150 ca la noi....asadar e normal ca o masa buna pentru 2 persoane sa coste 30-40 de euro, nu 10....si ar mai fi o multime.....iti recomand sa nu mai mergi tu in grecia, ca oricum degeaba ai fost!!!
eftihi
Postat pe 30 Iunie 2010 17:33
De la: ovidiuc70, la data 2010-06-22 22:54:08Am achizitionat prin intermediul Christian Tour, in data de 26.01.2010, un pachet pentru Grecia, hotelul Mare Blu Beach – individual. Din multitudinea de oferte, am ales-o pe aceasta, deoarece, conform reclamei agentiei si a informatiilor furnizate de angajatii acesteia, hotelul era situat pe malul marii.
Am ajuns la destinatie in data de 12.06.2010, unde am fost intimpinati de o domnisoara pe numele sau Monica, reprezentanta agentiei Meli Tours, care, fara explicatii, ne-a aratat hotelul unde urma sa fim gazduiti, unul situat la 400 metri de plaja, nicidecum asa cum era mentionat in reclama. In realitate, hotelul mentionat avea doua locatii, una la casute, pe plaja, acolo unde optasem si noi, avand in vedere ca avem copii mici si doream sa stam intr-un hotel pe plaja, cat mai aproape de malul marii, si o alta locatie, situata, asa cum am mentionat, la aproximativ 400 metri de plaja.
Conditiile din acest hotel sunt greu de explicat in cuvinte. Astfel, in camera unde stateam, nu functiona aerul conditionat, motiv pentru care, dupa lungi parlamentari, am fost mutat intr-o alta camera, dupa 3 zile.
Baia acestor camera nu avea aerisire, motiv pentru care va puteti imagina (sau poate ca nu), cum era inauntru, dupa ce faceai baie. Usile aveau balamalele ruginite, mirosea a mucegai, iar prosoapele si asternuturile au fost schimbate abia dupa 3 zile, dupa ce ne-am revoltat toti cei care locuiam in acest hotel. Stiti ce explicatii deosebite ne-a furnizat domnisoara Monica, reprezentanta Meli Tours?? Ne-a spus ca asternuturile si prosoapele se schimba o data pe saptamana !!!
Mancarea la acest hotel a fost sub orice critica, in fiecare dimineata primind doar cascaval si un fel de sunca. Personalul hotelului era rece si nu discuta cu nimeni, iar orice sesizare ramanea fara raspuns.
In seara zilei de 18.06.2010, a plouat in zona Halkidiki, iar la hotelul Mare Blu Beach, in camera unde stateam noi, precum si in alte camere, a intrat apa, fiind efectiv inundati. Am filmat modul in care se prezenta camera, precum si faptul ca nimeni din partea hotelului nu ne-a ajutat sa scoatem apa afara din camera, desi discutasem si cu ei si cu reprezentanta Meli Tours.
Am insistat pe langa reprezentanta Meli Tours, sa ne puna la dispozitie hartie pentru a redacta reclamatiile pe loc, dar aceasta a refuzat in mod sistematic, indrumandu-ne sa ne adresam Christian Tour, dupa ce ajungem acasa.
Excursiile organizate de aceasta domnisoara s-au desfasurat cu un autocar din anii 1980, care era cel mai vechi si prost din toata zona. Celelalte grupuri au mers cu autocare supraetajate, al caror motor nu se opera deloc, pentru a pastra racoare in interior. In schimb, acest autocar, ,,al romanilor”, era tras mereu in soare, cu motorul oprit, probabil pentru a nu consuma motorina, dar 15-20 de minute dup ace te urcai in autocar era ca la sauna. Atunci cand am sesizat acest aspect, mi s-a raspuns, de catre reprezentanta Meli Tours, ca sunt cam pretentios !!??
Normal ca eram pretentios, doream sa fiu respectat ca roman, ca om si ca platitor de bilet. Nu primisem nimic gratis, nu ceream decat conditii decente.


CONCLUZIILE PERSONALE SUNT URMATOARELE :

EVITATI GRECIA SI IN SPECIAL REGIUNEA HALKIDIKI, ESTE O ,,ROMANIE” CAREIA I SE FACE RECLAMA PUTERNICA.
GRECII SUNT TUPEISTI SI OBRAZNICI, IAR CONDITIILE DE CAZARE SUNT SUB ORICE CRITICA.
AVETI MARE GRIJA LA EXCURSIILE ORGANIZATE DE REPREZENTANTII AGENTIILOR ROMANESTI SAU STRAINE !!! DE REGULA SUNT TEPE MARI.
ACESTIA TE CONDUC UNDE VOR EI, UNDE PRETURILE SUNT MARI, PRODUSELE SCUMPE, ORICE NEGOCIERE ESTE IMPOSIBILA, IAR CONDITIILE DE TRANSPORT SUNT CELE DIN ANII 1980 !!


salut tu ai mare noroc ai nimerit la 1% din tepe in grecia si numai din vina ta pt ca a trebuit inainte sa pleci sa iei informatii .situatia asta care ai patit tu in grecia o intilnesc eu aici in romania sint locale in romania de nota 10 si locale de nota 0,sigura diferenta intre grecii si romanii este ca grecii te fac sa mai vii si la anu cu prieteni dar romani sa te 'fura' din prima clipa care ai pus piciorul la localul lor.

p.s: data viitoare alege o insula si crede ma ca nu o sa vrei sa pleci....
p.s 2: conditiile de transport din romania sint mai bune??(maxi taxi exemplu??)
ps 3: de cate ori te au servit in romania din partea casei???(mie personal in 10 ani aici o sigura data la un restaurant la pitesti)

ps 4 compari preturi de 4 stele din mamaia cu 4 stele la o insula in marea aigea sau ionica???n-ai ce compara ziua cu noaptea.....
marea din romania cu marea din grecia????cite steguri albastre are grecia si cate romania ?????(steagul albastru e nota maxima pentru calitatea apei si serviciile)

imi pare rau pt cele intamplate dar te sfatuiesc sa mai incerci inca o data .

o zi buna sa ai si imi cer scuze pentru greseli gramaticale
christos
Postat pe 30 Iunie 2010 19:05
De la: lazy002436, la data 2010-06-21 13:59:17Corfu, Rhodos sau Zakynthos? Am mai fost in Corfu o singura data si am placut impresionata de ce am vazut. As merge de inca 10 ori daca as putea.
Rhodos si in Zakynthos sunt noi pentru mine. Am nevoie de sfaturile voastre:D


zakyntho cu ochii inchisi....plaze minunate special plaze care te duci cu vaporase rhodos si corfu sint frumoase dar nu ca zakynthos,si sa ai griza unde pui prosoapele pe plaza zakynthos e faimoasa pentru broaste testoase careta careta si sint protezateee...:) :):)
christos
Postat pe 30 Iunie 2010 19:19
am fost la inceputul lunii iunie 13 zile in Thasos cu firma Max 57 turism pe care o recomand tuturor care vor sa mearga in vacanta ,hotelul a fost de 3 stele cu piscina si camere foarte mari si curate ,lenjeria de pat si prosoapele erau schimbate la3 zile si micul dejun destul de acceptabil,tot timpul alaturi de noi a fost patronul firmei care tot timpul ne intreba de ceva probleme ,care nu au existat deloc,totul a fost minunat si pot sa spun ca am mai fost in grecia cu cristian tour si nu am fost foarte multumita de serv lor
lazy002138
Postat pe 30 Iunie 2010 20:05
De la: lazy002138, la data 2010-06-30 20:05:40am fost la inceputul lunii iunie 13 zile in Thasos cu firma Max 57 turism pe care o recomand tuturor care vor sa mearga in vacanta ,hotelul a fost de 3 stele cu piscina si camere foarte mari si curate ,lenjeria de pat si prosoapele erau schimbate la3 zile si micul dejun destul de acceptabil,tot timpul alaturi de noi a fost patronul firmei care tot timpul ne intreba de ceva probleme ,care nu au existat deloc,totul a fost minunat si pot sa spun ca am mai fost in grecia cu cristian tour si nu am fost foarte multumita de serv lor



Buna ziua ! Si eu am fost in Thassos de pe 19 iunie , hotelul nu a fost extraordinar , prima zi a fost mai neplacuta pana ne-am obisnuit cu micile probleme din camera , mancare ok , pt cine nu este pretentios , dar pana la urma nu stam in hotel,plaja super , apa sticla . Daca lasi hotelul si mergi sa vizitezi insula , descoperi f multe peisaje frumoase , mai ales piscina sirenelor , este ceva mirific .Iar Grecii sunt f amabili eu am fost placut impresionata de ei , noi deobicei mancam de pranz la o taverna Olga din Skala Rachoni , cei de acolo erau f amabili si intradevar primeam desertul din partea casei , au fost draguti si ne au lasat sa folosim internetul ( avand leptop ) , mi-am sarbatorit ziua eu cu sotul si baietelul , am luat un tort si am mers la ei , cand au vazut ca scot tortul au venit si m-au felicitat apoi mi-au cantat toti . Avand masa de seara la hotel nu am luat decat o bere si un suc , dar nu am vazut nici un gest din partea lor ca am consumat doar atat , in schimb am avut marea placere sa fiu felicitata de ei .La noi in tara nu ai sa vezi asa ceva . Inainte sa iau biletul in Thassos m-am uitat pe forum erau impresii despre hotel pro si contra dar pana la urma ne-am hotarat sa mergem la ce pret am dat pe el merita sa risc , mai mult am fost incantata de peisjul insulei , ce am vazut in poze am vazut cu ochii mei , dar nu sa stai la hotel si sa faci plaja , sa mergi sa vezi insula , plajele , nu va asteptati sa gasiti statiuni ca pe la noi aglomerate si galagioase , este cu totul altceva . Sfatul meu merita sa incercati sa iesiti din tara , si pe bani putini .( o sa incerc sa pun si poze ) Toate cele bune la toata lumea si concediu placut pt cine nu a fost .
vladgg_19
Postat pe 1 Iulie 2010 20:59
De la: elenastefan2, la data 2010-06-30 17:33:57draga ovidiuc70, parerea mea e ca esti unul dintre acei tarani care n-ar fi trebuit in viata lui sa viziteze altceva decat romania, pentru ca oricum n-ai capacitatea sa intelegi mare lucru din alte culturi sau mentalitati; sigur te duci cu 3 lei in buzunar , mananci un gyros cu toata familia si dupa aia spui ca bucataria romaneasca e cea mai buna; te anunt ca bucataria mediteraneana este printre cele mai apreciate din lume....apropos, acel procent de 1% nemultumire in grecia a fost din cauza parerii pe care o aveau unii dintre ei despre romani: ca vin cu 100 de euro pt 10 zile si dupa aia se plang ca nu e frumos, nu sunt conditii, mancarea e scumpa..etc.etc; cand vrei concediu in strainatate trebuie sa te gandesti daca-ti permiti treaba asta, nu sa incerci sa gasesti cazarea cea mai ieftina (daca se poate mai ieftin decat in romania) si dupa aia sa te plangi de conditii...pana la urma salariul minim in grecia e de 600 de euro, nu de 150 ca la noi....asadar e normal ca o masa buna pentru 2 persoane sa coste 30-40 de euro, nu 10....si ar mai fi o multime.....iti recomand sa nu mai mergi tu in grecia, ca oricum degeaba ai fost!!!
ovidiuc70
Postat pe 1 Iulie 2010 21:22
De la: elenastefan2, la data 2010-06-30 17:33:57draga ovidiuc70, parerea mea e ca esti unul dintre acei tarani care n-ar fi trebuit in viata lui sa viziteze altceva decat romania, pentru ca oricum n-ai capacitatea sa intelegi mare lucru din alte culturi sau mentalitati; sigur te duci cu 3 lei in buzunar , mananci un gyros cu toata familia si dupa aia spui ca bucataria romaneasca e cea mai buna; te anunt ca bucataria mediteraneana este printre cele mai apreciate din lume....apropos, acel procent de 1% nemultumire in grecia a fost din cauza parerii pe care o aveau unii dintre ei despre romani: ca vin cu 100 de euro pt 10 zile si dupa aia se plang ca nu e frumos, nu sunt conditii, mancarea e scumpa..etc.etc; cand vrei concediu in strainatate trebuie sa te gandesti daca-ti permiti treaba asta, nu sa incerci sa gasesti cazarea cea mai ieftina (daca se poate mai ieftin decat in romania) si dupa aia sa te plangi de conditii...pana la urma salariul minim in grecia e de 600 de euro, nu de 150 ca la noi....asadar e normal ca o masa buna pentru 2 persoane sa coste 30-40 de euro, nu 10....si ar mai fi o multime.....iti recomand sa nu mai mergi tu in grecia, ca oricum degeaba ai fost!!!


Draga elenastefan, cu respect iti spun ca tu faci, in mod cert , parte din acea categorie de parveniti, care acum s-au ajuns si nu se mai spala in lighean, ci in jacuzi.
pentru ca, in primul rand, eu nu te-am jignit, si in viata asta nu toata lumea trebuie sa aibe aceeasi parere cu tine.
dar probabil, in straturile civilizatiei unde te invarti doar tu, iar eu nu am acces, nu esti obisnuita cu asta.
Dar, ai dreptate, in aceasta societate, mie mi se pare mult o masa de 40 de euro, dar raman la parerea ca bucataria romaneasca, dupa gustul meu, nu se compara cu altele.
desigur, nu dupa gusturile tale super rafinte.
Oricum, m-am saturat sa iti acord atata atentie, considerand ca am depasit cadrul acestui site.
Eu doar mi-am expus o parere si o experienta de vacanta.
Iti urez vacante placute.
ovidiuc70
Postat pe 1 Iulie 2010 21:35
Buna,

si noi o sa mergem in septembrie in Santorini, tot cu Christian Tour la hotel Argo insa am verificat inainte pe internet si am citit reviews-urile despre fiecare hotel care era in oferta agentiei si acest hotel are cele mai bune reviews-uri, numai de bine ziceau toti despre el. Oricum am inteles de la mai multa lume ca e foarte frumos Santorini si abia astept sa ajungem . Noi nu o sa ne luam nicio excursie cu agentiile romanesti pentru ca am inchiriat deja o masina online, iar excursiile o sa le cumparam de la agentii de acolo, pe care deja le-am gasit pe net, deci sper ca totul sa fie bine. Daca a fost cineva in Santorini, astept pareri si impresii si, eventual, sfaturi despre ce merita vizitat. Concedii placute tuturor!
gcorrina
Postat pe 2 Iulie 2010 02:50
"De la: vladgg_19, la data 2010-06-28 19:05:24"

Dar pe Transfagarasan ai fost? Sa vezi si acolo peisaje ...
yrenne
Postat pe 6 Iulie 2010 09:13
De la: yrenne4bamsse, la data 2010-07-06 09:13:23 "De la: vladgg_19, la data 2010-06-28 19:05:24"

Dar pe Transfagarasan ai fost? Sa vezi si acolo peisaje ...



Buna ziua ! Am fost si pe Transfagarasan . De ce intrebi ?
vladgg_19
Postat pe 6 Iulie 2010 15:48
De la: yrenne4bamsse, la data 2010-07-06 09:13:23 "De la: vladgg_19, la data 2010-06-28 19:05:24"

Dar pe Transfagarasan ai fost? Sa vezi si acolo peisaje ...

Peisajele sunt superbe si pe Transfagarasan , am mai spus si ma repet fiecare tara are frumusetea ei . In fiecare an mergem o saptamana la mare si una la munte , acea saptamana la munte inclunde Romania (vezi poze ).
vladgg_19
Postat pe 6 Iulie 2010 16:01
si noi am luat bilete prin max57 in limenaria la studios meni. imi poti spune unde ati fost voi cazati?
lazy002552
Postat pe 12 Iulie 2010 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Merita citit!!! 0 De la: 23 Octombrie 2009 09:58
venezia 5 De la: cristipetrescu 28 Mai 2010 15:54
HOTELURI DIN KUSADASI 11 De la: oanacios 25 Februarie 2010 12:27
luna de miere in noiembrie 8 De la: kudika500045 11 Februarie 2012 21:56
AM FOST IN BAHAMAS 4 De la: colonelul 23 Aprilie 2009 11:50