Setari Cookie-uri

Exista prietenie intre femeie si barbat fara sex?

De la: nymoy, la data 2010-08-11 14:41:20
De la: kudika029282, la data 2010-07-23 18:40:09voi ce parere aveti....????se poate sau nu se poate....

se poate !pentru ca altfel ma castreaza
cine te castreaza..?
kudika029282
Postat pe 11 August 2010 15:45
mhhh se poatee, si nu prea....
se poate pana la un anumit punct...daca petreci f mult timp alaturi de el/ea, daca nu esti , sau nu e angajat intr-o RELATIE, posibil, sau...mai mult ca sigur, unul din voi o sa inceapa sa nutreasca altfel de sentimente , sau macar intervine atractia...( stiu ca suna ciudat sa cunosti pe cineva de ani de zile si asa , peste noapte sa te simti atras , dar, se intampla).
Din experienta spun , ca atata timp cat pastrezi distanta , te rezumi la "mai rarut ca e mai dragut "...e posibila o relatie amicala intre 2 persoane de sex opus. Daca dezvolti o prietenie, atasament , timp petrecut impreuna mai mult decat separati , intervin sentimente care fie se confunda, fie se intensifica. .. si-atunci, adio prietenie... Intotdeauna unul doreste ceva mai mult...mai devreme sau mai tarziu...
Eu eram una dintre pacifistele care ar fi bagat mana in foc pt o relatie strict dezinteresata intre femeie si barbat....dar, viata mi-a aratat in mod repetat , ca lucrurile pot degenera ...
Nu ma pot pronunta ca e imposibil, insa e putin credibil...greu realizabil...
shadow12
Postat pe 11 August 2010 16:59
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 16:59:45mhhh se poatee, si nu prea....
se poate pana la un anumit punct...daca petreci f mult timp alaturi de el/ea, daca nu esti , sau nu e angajat intr-o RELATIE, posibil, sau...mai mult ca sigur, unul din voi o sa inceapa sa nutreasca altfel de sentimente , sau macar intervine atractia...( stiu ca suna ciudat sa cunosti pe cineva de ani de zile si asa , peste noapte sa te simti atras , dar, se intampla).
Din experienta spun , ca atata timp cat pastrezi distanta , te rezumi la "mai rarut ca e mai dragut "...e posibila o relatie amicala intre 2 persoane de sex opus. Daca dezvolti o prietenie, atasament , timp petrecut impreuna mai mult decat separati , intervin sentimente care fie se confunda, fie se intensifica. .. si-atunci, adio prietenie... Intotdeauna unul doreste ceva mai mult...mai devreme sau mai tarziu...
Eu eram una dintre pacifistele care ar fi bagat mana in foc pt o relatie strict dezinteresata intre femeie si barbat....dar, viata mi-a aratat in mod repetat , ca lucrurile pot degenera ...
Nu ma pot pronunta ca e imposibil, insa e putin credibil...greu realizabil...
ai dreptate exact asa este...
kudika029282
Postat pe 11 August 2010 17:25
ce rea esti!
nici nu ma bagi in seama!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 11 August 2010 17:43
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 16:59:45mhhh se poatee, si nu prea....
( stiu ca suna ciudat sa cunosti pe cineva de ani de zile si asa , peste noapte sa te simti atras , dar, se intampla).
Din experienta spun , ca atata timp cat pastrezi distanta , te rezumi la "mai rarut ca e mai dragut "...e posibila o relatie amicala intre 2 persoane de sex opus. Daca dezvolti o prietenie, atasament , timp petrecut impreuna mai mult decat separati , intervin sentimente care fie se confunda, fie se intensifica. .. si-atunci, adio prietenie... Intotdeauna unul doreste ceva mai mult...mai devreme sau mai tarziu...
Eu eram una dintre pacifistele care ar fi bagat mana in foc pt o relatie strict dezinteresata intre femeie si barbat....dar, viata mi-a aratat in mod repetat , ca lucrurile pot degenera ...
Nu ma pot pronunta ca e imposibil, insa e putin credibil...greu realizabil...


Ca pot degenera e una, ca trebuie sa degenereze, e cu totul alta mincare de peste.
Suna chiar ciudat sa te simti atrasa brusc de un prieten. Mie una nu mi s-a intimplat niciodata. Cind am pus "prieten" pe el, nu iese niciodata din statutul asta, nu se manifesta nici un fel de latura erotica. Ba chiar am reusit sa fac asta cu un fost care mi-a ramas foarte apropiat 3 ani dupa relatie si, chiar daca el, foarte rar, a incercat, mai mult sub masca glumei, sa testeze putin o altfel de apropiere, s-a lovit de barierele comportamentului meu ca de sora pentru el si a oprit orice tentativa.
soraderazboi
Postat pe 11 August 2010 17:49
De la: soraderazboi, la data 2010-08-11 17:49:02
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 16:59:45mhhh se poatee, si nu prea....
( stiu ca suna ciudat sa cunosti pe cineva de ani de zile si asa , peste noapte sa te simti atras , dar, se intampla).
Din experienta spun , ca atata timp cat pastrezi distanta , te rezumi la "mai rarut ca e mai dragut "...e posibila o relatie amicala intre 2 persoane de sex opus. Daca dezvolti o prietenie, atasament , timp petrecut impreuna mai mult decat separati , intervin sentimente care fie se confunda, fie se intensifica. .. si-atunci, adio prietenie... Intotdeauna unul doreste ceva mai mult...mai devreme sau mai tarziu...
Eu eram una dintre pacifistele care ar fi bagat mana in foc pt o relatie strict dezinteresata intre femeie si barbat....dar, viata mi-a aratat in mod repetat , ca lucrurile pot degenera ...
Nu ma pot pronunta ca e imposibil, insa e putin credibil...greu realizabil...


Ca pot degenera e una, ca trebuie sa degenereze, e cu totul alta mincare de peste.
Suna chiar ciudat sa te simti atrasa brusc de un prieten. Mie una nu mi s-a intimplat niciodata. Cind am pus "prieten" pe el, nu iese niciodata din statutul asta, nu se manifesta nici un fel de latura erotica. Ba chiar am reusit sa fac asta cu un fost care mi-a ramas foarte apropiat 3 ani dupa relatie si, chiar daca el, foarte rar, a incercat, mai mult sub masca glumei, sa testeze putin o altfel de apropiere, s-a lovit de barierele comportamentului meu ca de sora pentru el si a oprit orice tentativa.


Corect!
Din punctul tau de vedere , ai etichetat "PRIETEN" si-asa a ramas.
Din punctul lor de vedere , poti garanta ca dincolo de infranari , nu exista si tentatii??!
Am amici de-o viata si amici am ramas si vom ramane ...dar, exact ce am mai spus, ne-am rezumat la putin.
Cu cine am ajuns la "best friends"...am sfarsit prin a fi nevoita sa barez anumite tentative sau sa-mi infranez anumite impulsuri...
Nu generalizez , insa, nu mai am curajul sa leg prietenii stranse , prefer amicalul rezervat...poate, sunt eu prea sensibila, poate am nimerit eu doar asa numiti " best friend " care au sfarsit prin a ma dori...sau poate e ceva normal ca atunci cand patreci mult timp langa cineva , il cunosti mai bine decat te cunosti , imparti experiente , idei , sentimente, lacrimi , bucurii...sa intervina si sentimente, fluturi, dorinte...
Un lucru stiu sigur : daca depasesti granita prieteniei si nu reusesti sa transformi totul intr-o poveste frumoasa de iubire, niciodata, dar, niciodata, prietenia nu ar mai putea fi ca la inceput!!!!!!
shadow12
Postat pe 11 August 2010 21:46
Ai dreptate, o prietenie va fi alterata daca treci intr-o relatia amoroasa si ratezi.
Vezi tu, nu este vorba de a garanta ca prietenii mei cei mai apropiati, cei pe care i-am avut, de-a lungul timpului, nu m-au dorit la un moment dat. Dar ce pot garanta este ca mi s-a spus de mai multe ori ca mesajele atit de taios de clare pe care le transmit, de "asta nu", chiar taie orice elan.
Nimeni nu spune ca, in subconstient, nu poate exista o tentatie, doar ca... probabil ca nu cedam tuturor tentatiilor din subconstient si avem puterea, ca oameni, sa le transformam in altceva.
Toti marii mistici, ba chiar si psihologii, din cite stiu eu, afirma ca exista cai prin care putem canaliza energia sexuala in cu totul altceva si o folosim, pe care pe care n-o lasam sa o ia razna, in alte scopuri, pozitive (decit in scopul satisfactiei de moment, care ar distruge o prietenie).
soraderazboi
Postat pe 11 August 2010 21:52
De la: kudika029282, la data 2010-08-11 11:02:14
De la: leo_, la data 2010-08-10 22:39:05
De la: kudika029282, la data 2010-07-23 18:40:09voi ce parere aveti....????se poate sau nu se poate....


se poate cu conditia sa nu se intre in intimitati.
si, se poate dar nu in felul in care considera femeile: barbatii atrasi de ele dar pe care nu ii plac sunt tratati ca prieteni.
si daca vrand sau nevrand se ajunge si la intimitati../mai poate fi vorba de o prietenie fara sex..?


da, eu imi tin prietenele la distanta. si am destule :)
leo_
Postat pe 11 August 2010 22:00
mai fetelor...
eu nu prea inteleg un lucru: de ce etichetati?! cu ce drept? in ce scop?
fiecare deschide un topic , cere un sfat , isi expune o parere ....
fiecare e liber sa comenteze dar, de ce sa o facem la modul ridicol si rautacios??
E mai simplu sa ignorati ce nu va intereseaza , decat sa insirati zeci de comentarii pe minut in care sa aruncati sageti ...
Sincer, indiferent care este problema autoarei , de ce sa ne insusim dreptul de a judeca? de ce ne dam cu parerea in critici in loc sa tinem cont de topic , si sa comentam strict la subiect?
Banuiesc ca urmez eu a fi urmarita prin topice si "demascata " in stilul practicat pe-aici, dar nu ma deranjeaza , asa cum sper sa nu va deranjeze nici pe voi completarile mele!
Din pacate, atitudinea asta , subliniaza ideea ca "femeile sunt rele"!
shadow12
Postat pe 11 August 2010 22:03
Exact!
Eu nu faceam referire la tentatii in fata carora se cedeaza...insa, prin simplu fapt ca in subconstient incolteste un altfel de impuls, de sentiment , de gand...nu mai putem numi asta prietenie.
Din exemplu' personal, am un amic , un fost bun prieten , alaturi de care am petrecut mult timp, persoana la care tin enorm , care face si o sa faca mereu parte din viata mea; prietenia noastra s-a sfarsit atunci cand dorinta lui nu a mai fost infranata indiferent cat de obiectiv era mesajul meu de " asta nu". N-am cedat, mi-era prieten si-asa am ales sa ramana pentru mine...a acceptat refuzul destul de delicat insa, relatia s-a racit total. Azi suntem amici , ne salutam daca ne intalnim intamplator , vorbim banalitati strict ocazional , cat mai la obiect ...
ne cam evitam reciproc... DIN PACATE... Au fost multe momente in care mi-as fi dorit sa nu fi existat acel impuls al lui...dar, am inteles intr-un final ca ...probabil si lui ii lipseste prietenia de inceput , probabil si el regreta ca s-a dus...dar a facut ce-a simtit atunci...si cred ca e suficient de scuzabil. Pentru mine sinceritatea conteaza mult! Ce rost are o falsa prietenie? Cum sa povestesti unui asa zis prieten ca esti indragostita de altul, in timp ce el viseaza la tine?
shadow12
Postat pe 11 August 2010 22:15
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 22:03:49mai fetelor...
eu nu prea inteleg un lucru: de ce etichetati?! cu ce drept? in ce scop?
fiecare deschide un topic , cere un sfat , isi expune o parere ....
fiecare e liber sa comenteze dar, de ce sa o facem la modul ridicol si rautacios??
E mai simplu sa ignorati ce nu va intereseaza , decat sa insirati zeci de comentarii pe minut in care sa aruncati sageti ...
Sincer, indiferent care este problema autoarei , de ce sa ne insusim dreptul de a judeca? de ce ne dam cu parerea in critici in loc sa tinem cont de topic , si sa comentam strict la subiect?
Banuiesc ca urmez eu a fi urmarita prin topice si "demascata " in stilul practicat pe-aici, dar nu ma deranjeaza , asa cum sper sa nu va deranjeze nici pe voi completarile mele!
Din pacate, atitudinea asta , subliniaza ideea ca "femeile sunt rele"!


Fiecare-si expune parerea cum vrea.
Unii cred ca e ironie, altii ca e misto, altii scriu exact cum gandesc, fara menajamente......altii de bine, altiii de rau.
Fiecare intelege cum vrea, unii inteleg ca e " judecata" altii ca e un sfat mai " scuturat".
Atata timp cat deschizi un topic, un subiect, iti insusesti atat criticile cat si laudele.
Suntem diferiti ca oameni, unii spun pe sleau ceea ce gandesc, altii cocolosesc si te mint cand le ceri o parere, ei fiind convinsi ca nu-ti dau sfatul bun, si chiar si cel care-l primeste simte ca-i mintit.(poate-i place asa)
Fiecare in viata are dreptul sa aleaga din care categorie vrea sa faca parte.
Nu poti zice aici in acest topic ca nu are fiecare in felul lui dreptate, tocmai pt. ca suntem diferiti, fiecare vedem in felul nostru lucrurile, iar 90% din felul cum traim, gandim, se datoreaza educatiei si mediului in care ne-am dezvoltat ca indivizi.
P.S.
Rau nu e sinonim cu realist:)
Eu zic ca majoritatea au fost realiste, insa cum ziceam, fiecare are modul lui de a-si expune parerea,de a se exprima, adica mai fin, sau mai dur:)
stem_29
Postat pe 11 August 2010 22:32
De la: stem_29, la data 2010-08-11 22:32:19
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 22:03:49mai fetelor...
eu nu prea inteleg un lucru: de ce etichetati?! cu ce drept? in ce scop?
fiecare deschide un topic , cere un sfat , isi expune o parere ....
fiecare e liber sa comenteze dar, de ce sa o facem la modul ridicol si rautacios??
E mai simplu sa ignorati ce nu va intereseaza , decat sa insirati zeci de comentarii pe minut in care sa aruncati sageti ...
Sincer, indiferent care este problema autoarei , de ce sa ne insusim dreptul de a judeca? de ce ne dam cu parerea in critici in loc sa tinem cont de topic , si sa comentam strict la subiect?
Banuiesc ca urmez eu a fi urmarita prin topice si "demascata " in stilul practicat pe-aici, dar nu ma deranjeaza , asa cum sper sa nu va deranjeze nici pe voi completarile mele!
Din pacate, atitudinea asta , subliniaza ideea ca "femeile sunt rele"!


Fiecare-si expune parerea cum vrea.
Unii cred ca e ironie, altii ca e misto, altii scriu exact cum gandesc, fara menajamente......altii de bine, altiii de rau.
Fiecare intelege cum vrea, unii inteleg ca e " judecata" altii ca e un sfat mai " scuturat".
Atata timp cat deschizi un topic, un subiect, iti insusesti atat criticile cat si laudele.
Suntem diferiti ca oameni, unii spun pe sleau ceea ce gandesc, altii cocolosesc si te mint cand le ceri o parere, ei fiind convinsi ca nu-ti dau sfatul bun, si chiar si cel care-l primeste simte ca-i mintit.(poate-i place asa)
Fiecare in viata are dreptul sa aleaga din care categorie vrea sa faca parte.
Nu poti zice aici in acest topic ca nu are fiecare in felul lui dreptate, tocmai pt. ca suntem diferiti, fiecare vedem in felul nostru lucrurile, iar 90% din felul cum traim, gandim, se datoreaza educatiei si mediului in care ne-am dezvoltat ca indivizi.
P.S.
Rau nu e sinonim cu realist:)
Eu zic ca majoritatea au fost realiste, insa cum ziceam, fiecare are modul lui de a-si expune parerea,de a se exprima, adica mai fin, sau mai dur:)


Da, ai dreptate "fiecare vedem in felul nostru lucrurile, iar 90% din felul cum traim, gandim, se datoreaza educatiei si mediului in care ne-am dezvoltat ca indivizi"....
Eu faceam referire la cateva posturi in care se subliniau si alte topicuri alea autoarei , se deduceau anumite activitati...lucruri care sincer , nu cred ca au o asa mare importanta...era mai simplu sa se raporteze fiecare la topicul actual...
sau ma rog...vorba ta , fiecare cu stilul sau ...
Din punctul meu de vedere , a fi realist nu e evidentiat prin insiruiri de injurii nejustificate. Si daca tot e liber la " a ne da cu parerea"...cred ca de bun simt e sa ne dam cu parerea la subiecul dezbatut , nu sa rascolim arhive si compus povesti ;)
Nu critic pe nimeni , doream doar sa subliniez ca "rautatile gratuite" ... sunt la ordinea zilei cand e vorba de femei...si e ciudat ca ne plangem tot de barbati ;)))


shadow12
Postat pe 11 August 2010 22:57
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 22:15:31Exact!
Eu nu faceam referire la tentatii in fata carora se cedeaza...insa, prin simplu fapt ca in subconstient incolteste un altfel de impuls, de sentiment , de gand...nu mai putem numi asta prietenie.



De ce nu? Conform carei reguli?
Daca radicalizezi astfel lucrurile, cred ca poti zice linistita ca nici nu exista prietenie.
soraderazboi
Postat pe 11 August 2010 23:16
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 22:15:31Exact!
Au fost multe momente in care mi-as fi dorit sa nu fi existat acel impuls al lui...dar, am inteles intr-un final ca ...probabil si lui ii lipseste prietenia de inceput , probabil si el regreta ca s-a dus...dar a facut ce-a simtit atunci...si cred ca e suficient de scuzabil. Pentru mine sinceritatea conteaza mult! Ce rost are o falsa prietenie? Cum sa povestesti unui asa zis prieten ca esti indragostita de altul, in timp ce el viseaza la tine?


Asa, si prieteniile care se incheie inseamna ca au fost false prietenii?
Dar tu ai reusit sa-ti pastrezi toate prieteniile cu femei, din toate timpurile, pina in ziua de azi?
soraderazboi
Postat pe 11 August 2010 23:17
[quote name='stem_29' date='2010-08-11 22:32:19]
Atata timp cat deschizi un topic, un subiect, iti insusesti atat criticile cat si laudele.
[/quote]

Adica cum? Sa accept orice jignire doar pentru ca, vezi Doamne, ar fi vorba de o opinie critica?
soraderazboi
Postat pe 11 August 2010 23:19
De la: stem_29, la data 2010-08-11 22:32:19
Atata timp cat deschizi un topic, un subiect, iti insusesti atat criticile cat si laudele.


Adica cum? Sa accept orice jignire doar pentru ca este, cica, o parere critica?
soraderazboi
Postat pe 11 August 2010 23:20
De la: soraderazboi, la data 2010-08-11 23:20:32
De la: stem_29, la data 2010-08-11 22:32:19
Atata timp cat deschizi un topic, un subiect, iti insusesti atat criticile cat si laudele.


Adica cum? Sa accept orice jignire doar pentru ca este, cica, o parere critica?


Da, pt. ca parerile sunt de N feluri de la tot atatia indivizi. ei jignire, parca tot ce se posteaza trebuie bagat in seama, din tot ce se poasteaza, cel care o face, alege ceea ce vrea:)
E parerea mea.
Apropo de ce ziceai mai sus, eu zic ca adevaratele prietenii sunt cele facure in copilarie, adolescenta, restul sunt amicitii.
Asta este parerea mea.:)
stem_29
Postat pe 12 August 2010 00:56
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 22:57:39
De la: stem_29, la data 2010-08-11 22:32:19
De la: teiubeam, la data 2010-08-11 22:03:49mai fetelor...
eu nu prea inteleg un lucru: de ce etichetati?! cu ce drept? in ce scop?
fiecare deschide un topic , cere un sfat , isi expune o parere ....
fiecare e liber sa comenteze dar, de ce sa o facem la modul ridicol si rautacios??
E mai simplu sa ignorati ce nu va intereseaza , decat sa insirati zeci de comentarii pe minut in care sa aruncati sageti ...
Sincer, indiferent care este problema autoarei , de ce sa ne insusim dreptul de a judeca? de ce ne dam cu parerea in critici in loc sa tinem cont de topic , si sa comentam strict la subiect?
Banuiesc ca urmez eu a fi urmarita prin topice si "demascata " in stilul practicat pe-aici, dar nu ma deranjeaza , asa cum sper sa nu va deranjeze nici pe voi completarile mele!
Din pacate, atitudinea asta , subliniaza ideea ca "femeile sunt rele"!


Fiecare-si expune parerea cum vrea.
Unii cred ca e ironie, altii ca e misto, altii scriu exact cum gandesc, fara menajamente......altii de bine, altiii de rau.
Fiecare intelege cum vrea, unii inteleg ca e " judecata" altii ca e un sfat mai " scuturat".
Atata timp cat deschizi un topic, un subiect, iti insusesti atat criticile cat si laudele.
Suntem diferiti ca oameni, unii spun pe sleau ceea ce gandesc, altii cocolosesc si te mint cand le ceri o parere, ei fiind convinsi ca nu-ti dau sfatul bun, si chiar si cel care-l primeste simte ca-i mintit.(poate-i place asa)
Fiecare in viata are dreptul sa aleaga din care categorie vrea sa faca parte.
Nu poti zice aici in acest topic ca nu are fiecare in felul lui dreptate, tocmai pt. ca suntem diferiti, fiecare vedem in felul nostru lucrurile, iar 90% din felul cum traim, gandim, se datoreaza educatiei si mediului in care ne-am dezvoltat ca indivizi.
P.S.
Rau nu e sinonim cu realist:)
Eu zic ca majoritatea au fost realiste, insa cum ziceam, fiecare are modul lui de a-si expune parerea,de a se exprima, adica mai fin, sau mai dur:)


Da, ai dreptate "fiecare vedem in felul nostru lucrurile, iar 90% din felul cum traim, gandim, se datoreaza educatiei si mediului in care ne-am dezvoltat ca indivizi"....
Eu faceam referire la cateva posturi in care se subliniau si alte topicuri alea autoarei , se deduceau anumite activitati...lucruri care sincer , nu cred ca au o asa mare importanta...era mai simplu sa se raporteze fiecare la topicul actual...
sau ma rog...vorba ta , fiecare cu stilul sau ...
Din punctul meu de vedere , a fi realist nu e evidentiat prin insiruiri de injurii nejustificate. Si daca tot e liber la " a ne da cu parerea"...cred ca de bun simt e sa ne dam cu parerea la subiecul dezbatut , nu sa rascolim arhive si compus povesti ;)
Nu critic pe nimeni , doream doar sa subliniez ca "rautatile gratuite" ... sunt la ordinea zilei cand e vorba de femei...si e ciudat ca ne plangem tot de barbati ;)))



EEE, sunt destui barbati lelite:))
La rautati, fara nicio indoiala femeile sunt primele, conduc detasat:))
Acum daca luam la analizat tot ce se posteaza, o sa ajungem la cel putin doua categorii.
Oameni care se distreaza, si oameni care-s singuri si intr'adevar au nevoie de un sfat:)
Poate ca unele chestiuni de pe aici ar trebui sa le tratam mai profund:)...insa, vezi tu, majoritatea folosesc netul ca un loc de relexare, si probabil ca de aceea sunt ( suntem) si glumeti ...atunci cand poate n-ar trebui:)
stem_29
Postat pe 12 August 2010 01:03
da,exista,o spun din experienta.
mitza81
Postat pe 12 August 2010 09:17
De la: soraderazboi, la data 2010-08-11 21:52:44Toti marii mistici, ba chiar si psihologii, din cite stiu eu, afirma ca exista cai prin care putem canaliza energia sexuala in cu totul altceva si o folosim, pe care pe care n-o lasam sa o ia razna, in alte scopuri, pozitive (decit in scopul satisfactiei de moment, care ar distruge o prietenie).



unii dintre ei n-au cunoscut sexul, iar altii au fost exact pe partea opusa, fu-tand tot ce prindeau, femei, barbati, animale.
primii aveau timp destul de filozofare
geo_reincarcat_iara
Postat pe 12 August 2010 09:22
De la: stem_29, la data 2010-08-12 00:56:56
De la: soraderazboi, la data 2010-08-11 23:20:32
De la: stem_29, la data 2010-08-11 22:32:19
Atata timp cat deschizi un topic, un subiect, iti insusesti atat criticile cat si laudele.


Adica cum? Sa accept orice jignire doar pentru ca este, cica, o parere critica?


Da, pt. ca parerile sunt de N feluri de la tot atatia indivizi. ei jignire, parca tot ce se posteaza trebuie bagat in seama, din tot ce se poasteaza, cel care o face, alege ceea ce vrea:)
E parerea mea.
Apropo de ce ziceai mai sus, eu zic ca adevaratele prietenii sunt cele facure in copilarie, adolescenta, restul sunt amicitii.
Asta este parerea mea.:)


Cam radicala tu. Ar insemna ca aceia dintre noi care nu am avut ocazia sa ne facem prea multi prieteni in copilarie si adolescenta sa fim condamnati din start.
Observ ca te contrazici. O data zici ca trebuie sa acceptam orice jignire, dupa care afirmi ca nu trebuie sa bagam in seama orice. Te hotarasti sau ramii la opinia asta neclara?
soraderazboi
Postat pe 12 August 2010 09:38
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-12 09:22:03
De la: soraderazboi, la data 2010-08-11 21:52:44Toti marii mistici, ba chiar si psihologii, din cite stiu eu, afirma ca exista cai prin care putem canaliza energia sexuala in cu totul altceva si o folosim, pe care pe care n-o lasam sa o ia razna, in alte scopuri, pozitive (decit in scopul satisfactiei de moment, care ar distruge o prietenie).



unii dintre ei n-au cunoscut sexul, iar altii au fost exact pe partea opusa, fu-tand tot ce prindeau, femei, barbati, animale.
primii aveau timp destul de filozofare


la inceput si eu am crezut asta, mai ales ca nu prea mi-a placut mistica prea mult. e scarboasa. dar totusi daca studiezi putin taoism ai sa vezi ca multe lucruri nu ai observat in viata. iti recomand pe Mantak Chia.
leo_
Postat pe 12 August 2010 09:39
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-12 09:22:03
De la: soraderazboi, la data 2010-08-11 21:52:44Toti marii mistici, ba chiar si psihologii, din cite stiu eu, afirma ca exista cai prin care putem canaliza energia sexuala in cu totul altceva si o folosim, pe care pe care n-o lasam sa o ia razna, in alte scopuri, pozitive (decit in scopul satisfactiei de moment, care ar distruge o prietenie).



unii dintre ei n-au cunoscut sexul, iar altii au fost exact pe partea opusa, fu-tand tot ce prindeau, femei, barbati, animale.
primii aveau timp destul de filozofare


Cam usor pui stampile, geo. Dar vezi, tu n-ai decit sa nu bagi in seama ceea ce spun oamenii intelepti, care si-au dedicat viata unor scopuri carora multi dintre noi nu le-am face fata.
A nu face sex nu inseamna a nu avea energie sexuala. Si despre asta era vorba, despre a folosi o parte din acea energie canalizind-o spre altceva. Sau, in cazul misticilor abstinenti, pe toata.
soraderazboi
Postat pe 12 August 2010 09:41
Din punctul meu de vedere sexul nu este un subiect pe marginea caruia se poate filosofa prea mult. Sexul se face nu se gandeste, iar tot ce inseamna evolutie in materie de sex se obtine doar prin practica
Calin_
Postat pe 12 August 2010 09:47
De la: soraderazboi, la data 2010-08-12 09:38:58
De la: stem_29, la data 2010-08-12 00:56:56
De la: soraderazboi, la data 2010-08-11 23:20:32
De la: stem_29, la data 2010-08-11 22:32:19
Atata timp cat deschizi un topic, un subiect, iti insusesti atat criticile cat si laudele.


Adica cum? Sa accept orice jignire doar pentru ca este, cica, o parere critica?


Da, pt. ca parerile sunt de N feluri de la tot atatia indivizi. ei jignire, parca tot ce se posteaza trebuie bagat in seama, din tot ce se poasteaza, cel care o face, alege ceea ce vrea:)
E parerea mea.
Apropo de ce ziceai mai sus, eu zic ca adevaratele prietenii sunt cele facure in copilarie, adolescenta, restul sunt amicitii.
Asta este parerea mea.:)


Cam radicala tu. Ar insemna ca aceia dintre noi care nu am avut ocazia sa ne facem prea multi prieteni in copilarie si adolescenta sa fim condamnati din start.
Observ ca te contrazici. O data zici ca trebuie sa acceptam orice jignire, dupa care afirmi ca nu trebuie sa bagam in seama orice. Te hotarasti sau ramii la opinia asta neclara?



A accepta nu inseamna a si " executa" acel sfat, deci nu ma contrazic, cred ca nu ai citit atenta ceea ce am scris........in fine.
Draga mea, prietenii de obicei nu sunt multi, sunt putini si buni, uneori nici cate degete la o mana, de obicei o femeie are O prietena, cu care poate discuta absolut orice, eu la acel om ii zic prieten.
diferenta intre o prietenie adevarata si o amicitie e mare.........cer-pamant.
Asta-i parerea mea, nu-i necasar sa fie cineva d'acord cu ea.:)
stem_29
Postat pe 12 August 2010 09:50
cu mine nu vrea sa se imprieteneasca nimeni?
promit ca nu vom face decat sa "filozofam"!
fante_de_dorobanti
Postat pe 12 August 2010 09:55
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-12 09:55:37cu mine nu vrea sa se imprieteneasca nimeni?
promit ca nu vom face decat sa "filozofam"!


Fante, stii ca tu esti prietenul meu cel mai bun...
Calin_
Postat pe 12 August 2010 09:58
stem, cunosc bine diferenta intre amicitie si prietenie, nu trebuie sa mi-o explici ca la prosti . Stii, exista unii dintre noi care s-au mutat in locuri diferite unde si-au petrecut ani buni de zile la virste diferite. In aceste conditii, prieteniile din copilarie e cam greu sa le pastrezi. Mai ales daca ai crescut intre niste oameni simpli, dar apoi viata ta a urmat un cu totul alt curs.
Si mai exista unii dintre noi care au fost bolnavi in copilarie, atit de bolnavi incit au petrecut foarte mult timp zacind la pat. Situatie in care era cam greu sa legi prietenii.

Sa spui ca prietenia are o limita de virsta la care se poate lega este atit de incastrator, si nici nu exista argument psihologic sau logic pentru asta.

Cit despre jigniri, eu ma refeream la chestiuni gen "esti proasta, prost crescuta, dusa cu pluta, minti, te dai drept alcineva" etc. Intelegi?
soraderazboi
Postat pe 12 August 2010 09:58
De la: Calin_, la data 2010-08-12 09:58:06
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-12 09:55:37cu mine nu vrea sa se imprieteneasca nimeni?
promit ca nu vom face decat sa "filozofam"!


Fante, stii ca tu esti prietenul meu cel mai bun...


Caline nu confunda "borcanele" aici este vorba despre prietenia intre un barbat si o femeie! sa nu-mi spui ca intre timp ti-ai schimbat......................? ca sa nu dam loc de interpretari hai sa stabilim de la inceput imi plac baieti dar ca si parteneri de bere in schimb ador femeile chiar si pentru prietenii scurte sau filozofari!
fante_de_dorobanti
Postat pe 12 August 2010 10:06
De la: soraderazboi, la data 2010-08-12 09:58:35stem, cunosc bine diferenta intre amicitie si prietenie, nu trebuie sa mi-o explici ca la prosti . Stii, exista unii dintre noi care s-au mutat in locuri diferite unde si-au petrecut ani buni de zile la virste diferite. In aceste conditii, prieteniile din copilarie e cam greu sa le pastrezi. Mai ales daca ai crescut intre niste oameni simpli, dar apoi viata ta a urmat un cu totul alt curs.
Si mai exista unii dintre noi care au fost bolnavi in copilarie, atit de bolnavi incit au petrecut foarte mult timp zacind la pat. Situatie in care era cam greu sa legi prietenii.

Sa spui ca prietenia are o limita de virsta la care se poate lega este atit de incastrator, si nici nu exista argument psihologic sau logic pentru asta.

Cit despre jigniri, eu ma refeream la chestiuni gen "esti proasta, prost crescuta, dusa cu pluta, minti, te dai drept alcineva" etc. Intelegi?


Doamne fereste, nici nu m-am gandit sa-ti explic ca unui prost:)
Tu mama, pai stai un piculet........
am zis acolo..copilarie si adolescenta.........eu de ex. cea mai buna prietena mi-am facut-o in adolescenta...
am si locuit cu familiile ( aman2 cu familiile, dupa ce ne-am casatorit ) in acelasi bloc o perioada, dupa care tot pe aproape una de alta, ne-am si crescut fetitele in aproape aceeasi perioada ( cu diferenta de cateva luni intre ele)........
Si uite, din pacate, ea s-a dus la cer la doar 42 de ani, acum n-am nicio prietena de seama mea,( desii am colege de munca super femei)...dar crede-ma nici nu vreau ...le am pe fete( a mea si a ei, maricele, a mea de 17 si un pic, a ei de aproape 17) ..ele-s prietenele mele, pe care nu le dezamagesc niciodata, si nici ele pe mine:)....... ele mai fac cate-o boacana mica, ca-s cica adolescente, dar nah, au minte de copil, le iert )...Eu am prieten mai mare decat mine cu 3 ani, cel mai ok prieten ( daca nu-l car la cumparaturi de haine, daca-s de papa e cel mai ok:)))))))) e sotul meu)
Referitor la " proasta" ...etc.....cei fara replica ataca, e singurul lor mod care le-a mai ramas de a purta o discutie( scris, vorbit)..fiecare om isi cunoaste valoare ( zic eu) asa ca pt. mine catalogarile astea nu inseamna nimic:))
( topicul era cu totul altul)......dar ne-a ierta d'soara al cui este:))
stem_29
Postat pe 12 August 2010 10:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nedumerire 9 De la: man_bmb22 2 Mai 2015 12:30
pastila de a doua zi 3 De la: redline 27 Iulie 2009 10:08
..........:) 41 De la: felixcat 8 Mai 2011 20:38
singerare la pierderea virginitatii 23 De la: darksukkubus69 24 Mai 2010 19:02
blonda sau bruneta??? 44 De la: kudika_22361 29 Noiembrie 2012 23:19