Setari Cookie-uri

Cu dusmanii la nunta?

De la: mihaelaonu, la data 2009-03-04 13:25:39fetelor oricine va poate deveni dusmani ,pana si cea mai buna prietena (sau care ai considerat tu ca iti este)am auzit si am patit-o,sunt unele persoane care nu se pot bucura pentru fericirea altuia si atunci din invidie si rautate isi pot arata adevarata fata abia la nunta voastra ,de astfel de persoane cum credeti ca va ve-ti putea feri,sunt cele mai periculoase,am asistat la o nunta la carae cea mai buna prietena a miresei i-a facut aluzii sexuale mirelui in ziua nuntii .de dusmanii stiuti nu cred ca trebuie sa va temeti i-ati observat tehnicile si felul lor de a actiona si chiar daca se intampala sa fiti nevoite sa ii invitati la nunta , stiti cum trebuie procedat pentru a combate raul.
soacre,unchi,matusi...dar daca cei care pot sa-ti faca probleme sunt chiar PARINTII ?????????? ....am 29 de ani,am facut medicina in romania((((m-am intretinut singura ,pentru ca parini mei "nu aveau posibilitatea" la fel si fratele meu))) iar acum locuiesc in ITALIA,impreuna cu fabrizio(viitorul sot) si luca (fiul nostru de 2 ani)...la fel si fratele meu locuieste in italia(lucreaza cu viitorul meu sot)..PARINTII NOSTRI nu sunt de acord ca atat eu cat si fratele meu am decis sa ramanem in italia,si mai ales NU SUNT DE ACORD ca eu ""am luat un italian"" in loc de un roman ((bine,nu sunt de acord nici cu prietena fratelui meu ,care este romanca ))....nu stiu daca ar trebui sa ii invit la nunta mea cu fabrizio(nici nu stiu daca ar veni daca i-as invita) deoarece mi-au facut probleme si la botezul copilului((am ales restaurantul familiei lui fabrizio,deci ca mancarea era proaspata si buna eram siguri dar parintii mei au fost nervosi toata seara,nu au vorbit cu nimeni(((doar cand aduceau comentarii negativE mancarii deschideau gura)))vinul nu era bun ""ca si cel facut in romania"" iar despre mancare ziceau in gura mare ca ""sunt niste tampenii,aici,in italia,voi nici macar nu stiti sa gatiti"" si normal vesnicul ""in romania se gateste mult mai bine"" ((( TAMPENII fiind felurile de mancare specifice zonei in care locuim noi acum(aperitiv mozzarela cu rosii,sunca SanDaniele,salata de telina cu nuci si branza,,,etc)apoi spaghete cu sos de rosii si carne de mistret,,,iepure la cuptor cu legume gril,vitel in sos de vin rosu,prajituri specifice zonei si tortul de fructe)))...ca sa nu ma zic ca mama mea nu este de acord cu modul in care eu cresc copilul meu,ce ii dau sa manance,si cum il imbrac(la baita trebuie sa-l tin in apa fierbinte""ca asa e sanatos"apoi sa-i leg picioarele ca sa nu aibe copilul picioare strambe..etc...pana si pentru vacanta pe care am facut-o cu sotul si copilul au avut ceva de obiectat ""nu se duce copilul mic(avea 6 luni) la mare,ca-l arde soarele"" iar tatal meu nu se abtine ""sa ne dea educatie"" mie si sotului (si chiar sa ne ameninte cu bataia,dupa parerea lui trebuie sa FACEM CE ZICE EL,CA ARE MAI MULTA EXPERIENA DECAT NOI)adica sa facem ce vrea el,nu ceea ce ne place noua....stiu ca este greu de crezut,dar din pacate ESTE ADEVARAT CE SA FAC ?? VOI CE ATI FACE IN SITUATIA MEA ?? NU VREAU SA-SI ADUCA AMINTE INVITATII DE LA NUNTA DE ""PARINTII MIRESEI"" dar sunt parintii mei,si as vrea sa partecipe la fericirea mea
lorena28
Postat pe 4 Martie 2009 15:14
buna lorena eu te inteleg sa stii problema asta o avem si noi dar cu parintii sotului mai ales cu mama lui care pare ca nu prea este fericita pt alegerea fiului nu vine la nunta decat in ultima secunda pt ca si ea lucreaza in italia fratele lui nu vine ca naste nevasta cu 2 sapt inainte poateeeeee
eu nu inteleg familia lui si nici pe a ta sunt rai nu se bucura pt tine au conceptii anapoiate sunt egoisti ma ierti te rog dar este si vina ta este o vreme cand trebuie sa faci putina revolta pune piciorul in prag sotul si copilul sunt familia ta pune reguli nu o sa respecte nunta ta mie mi se pare ff important aparitia nepotului si ei nu si au schimbat atitudinea nu ai decat sa vb fff serios cu ei alegerea e a lor si eu locuiesc in italia de 2 ani mancarea e ok nu asta e problema lor e ceva de comunicare iti tin pumni si te pup poate mai vb avem multe in comun pa pa
andre_dany
Postat pe 4 Martie 2009 16:01
din pacate asa ste..problema lor nu este mancarea sau stilul de viata in italia..problema este ca nu reusesc sa se integreze,oricum ideile lor nu le mai schimba nimeni,imi pare rau ca nu reusesc sa inteleaga faptul ca eu si fratele meu am decis sa ramanem in italia((((mai ales eu ca mi-am facut familia in italia ...iar fratele meu va locui si cu prietena lui aici,iar l anul vor incerca sa cumpere un apartament(mai ieftin) aici)))....stiu ca nu sunt de acord sa vna si ei in italia(chiar dacale-am gasit de lucru la amandoi)..ei incearcva sa ma convinga pe mine sa ma intorc in romania(impreuna cu fabrizio si luca lucru imposibil vazand ca viitorul sot are o firma propie si castiga/luna cat 5 persoane la un loc)...doar ca nu reau sa patesc si la nunta ceea ce am patit la botez
lorena28
Postat pe 5 Martie 2009 11:24
DRAGA LORENA M-AM BLOCAT CAND AM CITIT MESAJUL TAU.Daca ai fi scris ca socrii iti sunt impotriva asi fi inteles dar proprii tai parinti... asta este o alta poveste.poate le este frica sa nu-si petreaca batranetele singuri dar asta e nu stiu ce au de reprosat ai tai pentu faptul ca sotul tau este din alta tara ,in aceeasi situatie ma aflu si eu iar parintii mei mi-au zis ca atata timp cat ma stiu fericita pot sa merg si la capatul pamantului, iti dau un sfat incearca ca la nunta sa adaugi in meniu si cateva retete romanesti nu la restaurant ci acasa.oamenii batrani sunt mai greu de obisnuit cu ceea ce este nou.si eu la inceput mi-am dorit un meniu mai exotic dar am stat si m-am gandit ca mi-ar fi mai usor sa aleg meniul clasic si sa ii fac fericiti pe toti cei prezenti.nu cred ca exista nunta sau un botez la care toata lumea sa fie multumita mai sunt si acrituri dar asta e tu sa fii cu sufletul impacat ca ai incercat sa ii multumesti.in privinta cresterii copilului,cred ca ai suficenta experenata in domeniu doar la medicina nu te-a invatat numai sa scrii retete,sper sa ai o petrecere frumaoasa,iar parintii tai sa se poata bucura alaturi de copilul lor.succes
mihaelaonu
Postat pe 5 Martie 2009 16:02
La nunta mea, dusman a fost mamai-mea...daca pot spune asa. adik soacra mamei mele. Ea a avut ceva de comentat si inainte de nunta, si la nunta, si dupa nunta. Inainte de nunta... a comentat k invitatiile le-am dat prea tarziu..k nu se dau asa.. k eu nu sunt virgina si sa nu am voal.. sa imi pun nush' ce pe mine..
La nunta a sferit ca nu am bagat-o in seama..k a venit k proasta..ca nu am facut poze special cu ea 100... k in poza de grup nu a stat ea langa mine si a stat maica-mea.. ca darul de nunta a fost prea mult din partea ei si ca nu am meritat..k aia nu a fost nunta, ci a fost inmormantare (k bunica-miu/cuscra-su murise cu o sapt. inainte)..k prea multa lumea a tinut doliu..
si asa mai departe. Ast asa... k sa vedeti k puteti sa aveti discutii, barfe la nunta sau dupa exact de la cine va ascteptati mai putin. Eu de la nunta cu mamai-mea nu mai vorbesc. am zis ca daca o prind o bat rau.! dupa ce i-a facut lu' maica-mea viata imposibila..acum se pare ca sunt eu la rand..
lady_me
Postat pe 5 Martie 2009 16:17
De la: mihaelaonu, la data 2009-03-05 16:02:07DRAGA LORENA M-AM BLOCAT CAND AM CITIT MESAJUL TAU.Daca ai fi scris ca socrii iti sunt impotriva asi fi inteles dar proprii tai parinti... asta este o alta poveste.poate le este frica sa nu-si petreaca batranetele singuri dar asta e nu stiu ce au de reprosat ai tai pentu faptul ca sotul tau este din alta tara ,in aceeasi situatie ma aflu si eu iar parintii mei mi-au zis ca atata timp cat ma stiu fericita pot sa merg si la capatul pamantului, iti dau un sfat incearca ca la nunta sa adaugi in meniu si cateva retete romanesti nu la restaurant ci acasa.oamenii batrani sunt mai greu de obisnuit cu ceea ce este nou.si eu la inceput mi-am dorit un meniu mai exotic dar am stat si m-am gandit ca mi-ar fi mai usor sa aleg meniul clasic si sa ii fac fericiti pe toti cei prezenti.nu cred ca exista nunta sau un botez la care toata lumea sa fie multumita mai sunt si acrituri dar asta e tu sa fii cu sufletul impacat ca ai incercat sa ii multumesti.in privinta cresterii copilului,cred ca ai suficenta experenata in domeniu doar la medicina nu te-a invatat numai sa scrii retete,sper sa ai o petrecere frumaoasa,iar parintii tai sa se poata bucura alaturi de copilul lor.succes
mersi pentru sfaturi si incurajari ASA ESTE,AR TREBUI SA SE BUCURE PENTRU MINE SI SA MA LASE SA-MI TRAIESC VIATA ASA CUM VREAU EU...NU CUM VOR EI... la nunta vroiam sa fac meniu traditional romanesc si doar cate ceva italian(in plus,pe langa cele romaesti)...ca sa fie multumiti toti....sper sa nu imi faca probleme
lorena28
Postat pe 6 Martie 2009 11:01
De la: lady_p, la data 2009-03-05 16:17:40La nunta mea, dusman a fost mamai-mea...daca pot spune asa. adik soacra mamei mele. Ea a avut ceva de comentat si inainte de nunta, si la nunta, si dupa nunta. Inainte de nunta... a comentat k invitatiile le-am dat prea tarziu..k nu se dau asa.. k eu nu sunt virgina si sa nu am voal.. sa imi pun nush' ce pe mine..
La nunta a sferit ca nu am bagat-o in seama..k a venit k proasta..ca nu am facut poze special cu ea 100... k in poza de grup nu a stat ea langa mine si a stat maica-mea.. ca darul de nunta a fost prea mult din partea ei si ca nu am meritat..k aia nu a fost nunta, ci a fost inmormantare (k bunica-miu/cuscra-su murise cu o sapt. inainte)..k prea multa lumea a tinut doliu..
si asa mai departe. Ast asa... k sa vedeti k puteti sa aveti discutii, barfe la nunta sau dupa exact de la cine va ascteptati mai putin. Eu de la nunta cu mamai-mea nu mai vorbesc. am zis ca daca o prind o bat rau.! dupa ce i-a facut lu' maica-mea viata imposibila..acum se pare ca sunt eu la rand..
vai lady_p ai o bunica identica cu a mea ...eu nu am facut inca nunta dar TOT ce am facut eu pana acum nu a fost bine pentru ea ...NOMAL CA """pe vremea mea fetele se maritau virgine,si uita-te la tine ca nici nu te maritasi si facusi copilu' """" ...iar cand a fost la nunta verisoarei mele(adica nepoata ei) a facut exact ce ai zis tu ca ti-a facut tie bunica ta....a fost nemultumita ca a facut putine poze cu ea...ca in poze ea nu era in centrul pozei,ca nu i-a dat atentia cuvenita(ca doar ea era BUNICA !!!),apoi mancarea nu a fost buna(ca ea gateste mai bine) ...ca lautarii i-a adus """de la dracu din praznic""" in loc sa-i ia pe cei care i-a zis ea(si-i placeau ei)..etc...urasc cei care in loc sa-ti dea sfaturi ITI IMPUN CUM SA TRAIESTI VIATA TA SI CUM SA-TI FACI NUNTA TA,CARE DACA NU FACI CUM VOR EI TE BARFESC ANI DE ZILE PE LA CUNOSCUTI CEL MAI URAT ESTE CA CEI CARE TE BARFESC SUNT CHIAR APROPIATII TAI
lorena28
Postat pe 6 Martie 2009 11:16
De la: lorena28, la data 2009-03-04 15:13:44 soacre,unchi,matusi...dar daca cei care pot sa-ti faca probleme sunt chiar PARINTII ?????????? ....am 29 de ani,am facut medicina in romania((((m-am intretinut singura ,pentru ca parini mei "nu aveau posibilitatea" la fel si fratele meu))) iar acum locuiesc in ITALIA,impreuna cu fabrizio(viitorul sot) si luca (fiul nostru de 2 ani)...la fel si fratele meu locuieste in italia(lucreaza cu viitorul meu sot)..PARINTII NOSTRI nu sunt de acord ca atat eu cat si fratele meu am decis sa ramanem in italia,si mai ales NU SUNT DE ACORD ca eu ""am luat un italian"" in loc de un roman ((bine,nu sunt de acord nici cu prietena fratelui meu ,care este romanca ))....nu stiu daca ar trebui sa ii invit la nunta mea cu fabrizio(nici nu stiu daca ar veni daca i-as invita) deoarece mi-au facut probleme si la botezul copilului((am ales restaurantul familiei lui fabrizio,deci ca mancarea era proaspata si buna eram siguri dar parintii mei au fost nervosi toata seara,nu au vorbit cu nimeni(((doar cand aduceau comentarii negativE mancarii deschideau gura)))vinul nu era bun ""ca si cel facut in romania"" iar despre mancare ziceau in gura mare ca ""sunt niste tampenii,aici,in italia,voi nici macar nu stiti sa gatiti"" si normal vesnicul ""in romania se gateste mult mai bine"" ((( TAMPENII fiind felurile de mancare specifice zonei in care locuim noi acum(aperitiv mozzarela cu rosii,sunca SanDaniele,salata de telina cu nuci si branza,,,etc)apoi spaghete cu sos de rosii si carne de mistret,,,iepure la cuptor cu legume gril,vitel in sos de vin rosu,prajituri specifice zonei si tortul de fructe)))...ca sa nu ma zic ca mama mea nu este de acord cu modul in care eu cresc copilul meu,ce ii dau sa manance,si cum il imbrac(la baita trebuie sa-l tin in apa fierbinte""ca asa e sanatos"apoi sa-i leg picioarele ca sa nu aibe copilul picioare strambe..etc...pana si pentru vacanta pe care am facut-o cu sotul si copilul au avut ceva de obiectat ""nu se duce copilul mic(avea 6 luni) la mare,ca-l arde soarele"" iar tatal meu nu se abtine ""sa ne dea educatie"" mie si sotului (si chiar sa ne ameninte cu bataia,dupa parerea lui trebuie sa FACEM CE ZICE EL,CA ARE MAI MULTA EXPERIENA DECAT NOI)adica sa facem ce vrea el,nu ceea ce ne place noua....stiu ca este greu de crezut,dar din pacate ESTE ADEVARAT CE SA FAC ?? VOI CE ATI FACE IN SITUATIA MEA ?? NU VREAU SA-SI ADUCA AMINTE INVITATII DE LA NUNTA DE ""PARINTII MIRESEI"" dar sunt parintii mei,si as vrea sa partecipe la fericirea mea


imi permit si eu sa-ti dau un sfat: nunta in Italia cu rudele, prietenii de acolo, te bucuri, te distrezi cum n-ai facut-o in viata ta si la nici o alta petrecere - ca e nunta ta - si meriti. In prima vacanta in Romania mai faci o mica(mare)petrecere cu cei de aici.Basta!
Agape
Postat pe 6 Martie 2009 15:38
ca bine zici "dance",ceva rastrans cu rudele lui din italia,apoi ceva in romania cu rudele restranse din romania
lorena28
Postat pe 7 Martie 2009 13:25
Multumesc lui Dumnezeu ca nu am dusmani(din cate stiu eu)!Ambele fam(a mea si a sotului) sunt mai mult decat ok....asa ca nunta va fi cum o vrem si fara probleme. Va doresc si voua acelas lucru! Nunta frumoasa!
klarra
Postat pe 19 Martie 2009 10:35
lorena 28 cred ca nu ar fi o idee buna sa-i aduci sa locuiasca in italia .... daca la 2000 km distanta sunt atat de stricti imagineaza-ti cate probleme iti vor face daca i-ai avea langa tine .... s-ar impune si mai mult. Chiar daca faci nunta in Italia tot trebuie sa-i inviti ... ca doar e ziua nuntii ... si le-ar place sa fie invitati ... chiar daca apoi faci o masa si pentru cei din Romania...
depinde si de ce vrei tu sa faci in italia... vrei petrecere ca la nunta .... tu in rochie de mireasa el mire... Luca micutzul cu papion ... cu daruri de nunta etc ... sau o petrcere intre prieteni de 10 - 20 perechi la un restaurant ... tu cu o rochita frumoasa de seara etc... ca daca faci nunta in italia si petrecerea mai mica in romania.... ar trebui sa fie invitati parintii ... chiar daca apoi mai faci o masa in tara ... nu stiu ... zic si eu... tu stii care le sunt limitele ...:P
rocsanyk3
Postat pe 19 Martie 2009 19:44
draga rocsanyk3 ---ei au fost in italia si au locuit la mine acasa aproape 8 luni..dar nu a fost macar o zi in care sa fii fost si ei multumiti de ceva(nu erau multumiti de cum imbracam copilul,de ceea ce mancam,unde mergeam in timpul liber(cu viitorul sot si Luca(copilul nostru)...practic ei nu dau sfaturi EI IMIZIC CUM SA TRAIESC VIATA MEA....am incercat sa vorbesc cu ei,sa le explic ca am 28 de ani si nu 5 ani...dar nu are importanta pentru ei("pentru ca ei sunt mai batrani si au experienta )...sigur vor zice toate fetele sa nu-i ascult,dar pentru a nu-i asculta ar trebui sa nu mai vorbesc cu ei,iar mie mi-e rusine sa le vorbesc urat si nu vreau sa urlu in fata lor(chiar daca de mii de ori as vrea sa fac asta)...tac si inghit toate vorbele lor urate ..dar nu mai suport ..problema este ca ei vor sa fac eu nunta dupa placul lor si nu dupa placul meu si al sotului meu((( zicand normal" ca ei stiu mai bine ce sa fac ca sa nu fiu barfita pe la spate ))...noi am decis sa facem o nunta in italia si una in romania(aveam posibilitati sa facem totul)...stiu ca nunta din italia (unde vor veni decat vreo 10 rude din romania) va fi mai mult cum vom vrea NOI (SI SIGUR VOI VEDEA FETELE LOR NEMULTUMITE TOATA SEARA),CHIAR DACA MAMA MEA NU SE POATE ABTINE SA NU COMENTEZE (IN ITALIANA PE TOTI CEI PREZENTI)...nu vreau sa-mi imaginez cum va fi nunta din romania unde sigur parintii mei imi vor ORDONA ceea ce sa fac si cum sa fac(chiar daca noi am decis sa mergem la o agentie(care sa se ocupe de tot))) mai ales ca vor fi si toate rudele mamei (si normal ca daca nu fac lucrurile asa cum se faceau pe vremea lor ma vor barfi ani de zile dupa nunta ..de exemplu noi vrem ca in romania sa facem nunta in cort(am vazut la bon mariage ca au corturi f. frumoase) dar sunt si alte agentii care iti inchiriaza cortul.......pentru ca astfel putem apela la o firma de catering care sa umple mesele oaspetilor(vreau mese bogate si multa muzica,mii de flori,artificii,fantana de ciocolata,Dj(chiar daca mama mea este 100% contra dj ea vrea o formatie de muzica populara cunoscuta ..apoi sunt multe chestii adica "traditii" care mie nu-mi plac si pe care ea le vrea neaparat ...eu vreau sa fac doar ceea ce-mi place mie nu sa-mi transform ziua nuntii intr-un infern(sa am pe mama in spate care sa-mi zica"fai asta ca sa ai noroc"sau" nu atinge ca vei avea ghinion"..."spune asta ca vei avea noroc" "nu te uita acolo ca vei avea copii pociti" ...cred ca as plange toata ziua nuntii ...mia este apoi si bunica mea care vrea sa fie ascultata si mai mult decat mama mea .......numai gandindu-ma la ceea ce se poate intampla la nunta din romania mi se face parul drept ce sa le fac ? sunt parintii mei,bunica mea,matusa mea asa sunt ei,nu se pot schimba ,dar nici nu vreau o zi INFERNALAAAAA in loc de o zi minunata
lorena28
Postat pe 20 Martie 2009 10:40
Lorena28 imi vine sa urlu cand vad oameni atat de slabi(care pun fericirea altora mai presus decat a lor) care se lasa calcati in picioare.Daca parintii tai si bunica nu au inteles de vorba buna,atunci spune-le raspicat ca este nunta TA,viata TA si fericirea TA in joc si daca vor sa se bucure alaturi de tine bine,daca nu,nu,este alegerea lor.Nu pot sa inteleg astfel de parinti carora nu le pasa de fericirea propriilor copii....nu te supara,dar parintii tai sunt pur-si-simplu EGOISTI....Pai daca ai stii cate "tampenii" o sa fac eu la nunta mea si parintii,bunicii mei,mama sotului meu le accepta,pt ca stiu ca asta ne dorim,asta ne face fericiti si ei VOR sa ne vada fericiti,si crede-ma ca sunt lucruri pe care ei nu si le imaginau la o nunta,dar le accepta pt ca STIU ca acum e timpul nostru,nu al lor. Nu vreau sa te supar,departe gandul acesta de mine,invita-i,dar spune-le ca nunta va fi asa cum tu si sotul tau hotarati...si vor veni,pt ca orgoliile prostesti nu-si au locul,sper...asa iti vei da seama cat de importanta esti tu pt ei......nu te lasa calcata-n piciore(si aici vorbesc nu numai despre nunta),vei regreta toata viata............Sper sa nu te fi suparat pe franchetea mea,iti doresc putere si tot binele din lume...viata TA trebuie sa ti-o traiesti TU!
klarra
Postat pe 20 Martie 2009 21:52
stai linistita,ca nu ma supar asa usor si apoi ai dreptate...ii voi invita pe toti si apoi vom face nunta cum vom vrea noi... ...totul va fi bine daca se vor abtine sa dea ORDINE in ziua nuntii mele ...cred ca asa sunt marea majoritate a persoanelor mai in varsta ..si ai dreptate sunt niste egoisti,se gandesc mai mult la ceea ce va zice lumea in ziua nuntii decat la fericirea noastra .......si apoi nu vrem sa facem cine stie ce chestii ciudate la nunta,vreau doar sa evit anumite traditii care nu-mi plac :hora in fata blocului apoi nu vreau lautari,vreau DJ apoi inca o traditie cu niste prosoape(ca la inmormantare )..apoi sa ne ducem la nu stiu cate fantani(de parca in orase gasesti usor atatea fantani )) apoi inca una cu bradul ........ce sa mai zic ca nu sunt de acord sa pun in piept trandafiri proaspeti (ci vor sa pun flori artificiale,cum se facea odata) (""ca lumea vrea sa tina ca amintire floarea din piept,nu sa o arunce a 2 zi""" ....si lista mai poate continua apoi eu vreau sa plec de acasa fara el,si sa ne vedem la biserica (vom face la catolici,el e catolic),si eu sa intru in biserica cu tatal meu,cu rochia mea alba cu trena lungggga si cu buchetul de trandafiri albi(sau un mix cu culoarea somonului) ...ce frumos ar fi....sa speram ca totul va fi bine
lorena28
Postat pe 21 Martie 2009 10:59
Bafta!
klarra
Postat pe 21 Martie 2009 15:49
lory fä nunta asa cum vrei tu si cum iti doresti, cu traditiile care iti plac, nu trebuie sa te certi cu ei ... fii indiferenta .... poti asculta ce are mama ta de zis dar asta nu inseamna ca trebuie sa executi ... ii poti spune ca ¨Nu vreau lautari VOI AVEA DJ ¨ si alte lucruri care ii plac ei si tie nu ... nu trebuie sa te complici pentru ceea ce crede matusa, bunica si vecina .... la asta chiar nu m-am gandit deloc la nunta mea ..... intr-adevar am tinut cont de sfaturile parintilor dar am facut ce am vrut noi ... in anumite teme chiar aveau mai multa experienta si erau lcruri la care eu nu m-am gandit si a prins bine ideea lor

ideile tale despre nunta imi par foarte reusite si chiar ar fi fain sa reusesti sa faci o nunta ca in povesti ... mai ales ca iti permiti anumite chestii la care anumite cupluri au trebuit sa renunte .... fa cum vrei... lasa bunica, matusa, si comentariile ... astia nu au de ce sa se bage in seama ... sa le faca nunta copiilor lor si sa isi roada unghiile de ciuda cand vor vedea o nunt reusita si cu niste miri de poveste ... multa bafta
rocsanyk3
Postat pe 22 Martie 2009 15:56
multumesc fetelor pentru incurajari si pentru sfaturi....si voua va doresc tot binele din lume,multa fericire,sanatate si infinit noroc
lorena28
Postat pe 22 Martie 2009 20:06
adacora_grace
Postat pe 3 Aprilie 2009 09:07
De la: lorena28, la data 2009-03-04 15:13:44 soacre,unchi,matusi...dar daca cei care pot sa-ti faca probleme sunt chiar PARINTII ?????????? ....am 29 de ani,am facut medicina in romania((((m-am intretinut singura ,pentru ca parini mei "nu aveau posibilitatea" la fel si fratele meu))) iar acum locuiesc in ITALIA,impreuna cu fabrizio(viitorul sot) si luca (fiul nostru de 2 ani)...la fel si fratele meu locuieste in italia(lucreaza cu viitorul meu sot)..PARINTII NOSTRI nu sunt de acord ca atat eu cat si fratele meu am decis sa ramanem in italia,si mai ales NU SUNT DE ACORD ca eu ""am luat un italian"" in loc de un roman ((bine,nu sunt de acord nici cu prietena fratelui meu ,care este romanca ))....nu stiu daca ar trebui sa ii invit la nunta mea cu fabrizio(nici nu stiu daca ar veni daca i-as invita) deoarece mi-au facut probleme si la botezul copilului((am ales restaurantul familiei lui fabrizio,deci ca mancarea era proaspata si buna eram siguri dar parintii mei au fost nervosi toata seara,nu au vorbit cu nimeni(((doar cand aduceau comentarii negativE mancarii deschideau gura)))vinul nu era bun ""ca si cel facut in romania"" iar despre mancare ziceau in gura mare ca ""sunt niste tampenii,aici,in italia,voi nici macar nu stiti sa gatiti"" si normal vesnicul ""in romania se gateste mult mai bine"" ((( TAMPENII fiind felurile de mancare specifice zonei in care locuim noi acum(aperitiv mozzarela cu rosii,sunca SanDaniele,salata de telina cu nuci si branza,,,etc)apoi spaghete cu sos de rosii si carne de mistret,,,iepure la cuptor cu legume gril,vitel in sos de vin rosu,prajituri specifice zonei si tortul de fructe)))...ca sa nu ma zic ca mama mea nu este de acord cu modul in care eu cresc copilul meu,ce ii dau sa manance,si cum il imbrac(la baita trebuie sa-l tin in apa fierbinte""ca asa e sanatos"apoi sa-i leg picioarele ca sa nu aibe copilul picioare strambe..etc...pana si pentru vacanta pe care am facut-o cu sotul si copilul au avut ceva de obiectat ""nu se duce copilul mic(avea 6 luni) la mare,ca-l arde soarele"" iar tatal meu nu se abtine ""sa ne dea educatie"" mie si sotului (si chiar sa ne ameninte cu bataia,dupa parerea lui trebuie sa FACEM CE ZICE EL,CA ARE MAI MULTA EXPERIENA DECAT NOI)adica sa facem ce vrea el,nu ceea ce ne place noua....stiu ca este greu de crezut,dar din pacate ESTE ADEVARAT CE SA FAC ?? VOI CE ATI FACE IN SITUATIA MEA ?? NU VREAU SA-SI ADUCA AMINTE INVITATII DE LA NUNTA DE ""PARINTII MIRESEI"" dar sunt parintii mei,si as vrea sa partecipe la fericirea mea


E dificil... orice decizie ai lua iti va parea rau...Dar mai repede cred ca te vei impaca cu tine zicandu-ti, in viitor, ca ai facut ce trebuia decat zicandu-ti ca nu ai facut-o desi puteai. Stii tu: rudele nu ni le alegem!
Iar experienta ne-o facem singuri. Mai usor acceptam consecintele cand sunt urmare a greselilor noastre, decat ale altora!! Prin contrast, vei fi apreciata ca nu ai devenit ca ei!
Sa fiti fericiti si multumiti orice decizie ati lua!
Toate cele bune!

luminutza
Postat pe 28 Mai 2009 07:51
De la: mihaelaonu, la data 2009-03-04 13:25:39fetelor oricine va poate deveni dusmani ,pana si cea mai buna prietena (sau care ai considerat tu ca iti este)am auzit si am patit-o,sunt unele persoane care nu se pot bucura pentru fericirea altuia si atunci din invidie si rautate isi pot arata adevarata fata abia la nunta voastra ,de astfel de persoane cum credeti ca va ve-ti putea feri,sunt cele mai periculoase,am asistat la o nunta la carae cea mai buna prietena a miresei i-a facut aluzii sexuale mirelui in ziua nuntii .de dusmanii stiuti nu cred ca trebuie sa va temeti i-ati observat tehnicile si felul lor de a actiona si chiar daca se intampala sa fiti nevoite sa ii invitati la nunta , stiti cum trebuie procedat pentru a combate raul.






AI PERFECTA DREPTATE..... kiar cei care se considera a-ti fi prieteni se dovedesc a fi invidiosi si rai.....eu am descoperit asta exact la timp....ku cateva luni inainte de nunta mea si m-am descotorosit de ei....de asa-zisa prietena a mea alaturi de care am copilarit, am invatat si asa mai departe....acum sunt fericita cu nu va fi la cea mai frumoasa zi din viata mea....si ca isi va roade unghiile de curiozitate si de nervi poate.....cert e ca nu va fi nimeni la nunta mea din anturajul nostru comun....si sunt supeeeeeeeeeeeeeeeeer incantata de asta .....asa ca fetelor grija mare....nu va faceti rau singure...mai bine ganditi-va mult si luati deciziile care va avantajeaza cel mai mult mult spor
Bluesky_grace
Postat pe 28 Mai 2009 13:02
Asta da intrebare buna!!!! Si eu am problema asta...sunt la cutzite cu un tip care ne era "cica" prieten candva iar socrii mei vor sa invite familia lui pt ca ei inca se inteleg bine...problema e ca...pe astia eu chiar ii vad in stare de orice..si imi e frica sa nu ne strice nunta oare cum sa fac sa nu ii supar nici pe socrii mei dar sa nu ii vad nici pe aia la nunta mea??? helllp???
andreyya84_grace
Postat pe 28 Mai 2009 13:05
postul asta mi se pare cel putin bizar....
La nunta trebuie sa inviti persoanele cu care sa petreceti si sa va bucurati. Eu oricum consider cuvantul "dusman" mult prea dur. Cred ca te refereai la persoanele pe care nu le agreezi si care nu te prea agreeaza. Daca ai "dusmani " intr-adevar, tine-i departe de nunta ta!
icsuleasca
Postat pe 28 Mai 2009 14:21
Sincer eu o sa-i invit numa de ciuda sa vada ca fac ce vreau in ciuda lor si sa vada k ma bucur de viata chiar dak ei incearca sa-mi puna bete-n roate =))) ce o sa ma mai distrez knd o sa-i vad ofticati si invidiosi ciudosi yeeee let`s party!!!!!
myssnatacha
Postat pe 28 Mai 2009 15:22
buna Simona,nu as chema pe nimeni la nunta care nu mi-ar face placere sa-i vad.eu am nunta in august dar de 4 ani sunt in italia,cand eram acasa aveam si nu exagerez o gramada de prieteni care erau in accelasi timp si vecini mei.cand am fost anul trecut acasa am constatat k toti prieteni mi-au devenit dusmani pentru asta nu am sa chem pe nimeni.nu vreau sa fiu judecata dar fiecare isi face viata cum ii pare dar prieteni trebuie sa-ti ramana prieteni chiar daca sunt departe.PAREREA MEA NUUUUUU
aly79_grace
Postat pe 28 Mai 2009 16:16
De la: lorena28, la data 2009-03-04 15:13:44 soacre,unchi,matusi...dar daca cei care pot sa-ti faca probleme sunt chiar PARINTII ?????????? ....am 29 de ani,am facut medicina in romania((((m-am intretinut singura ,pentru ca parini mei "nu aveau posibilitatea" la fel si fratele meu))) iar acum locuiesc in ITALIA,impreuna cu fabrizio(viitorul sot) si luca (fiul nostru de 2 ani)...la fel si fratele meu locuieste in italia(lucreaza cu viitorul meu sot)..PARINTII NOSTRI nu sunt de acord ca atat eu cat si fratele meu am decis sa ramanem in italia,si mai ales NU SUNT DE ACORD ca eu ""am luat un italian"" in loc de un roman ((bine,nu sunt de acord nici cu prietena fratelui meu ,care este romanca ))....nu stiu daca ar trebui sa ii invit la nunta mea cu fabrizio(nici nu stiu daca ar veni daca i-as invita) deoarece mi-au facut probleme si la botezul copilului((am ales restaurantul familiei lui fabrizio,deci ca mancarea era proaspata si buna eram siguri dar parintii mei au fost nervosi toata seara,nu au vorbit cu nimeni(((doar cand aduceau comentarii negativE mancarii deschideau gura)))vinul nu era bun ""ca si cel facut in romania"" iar despre mancare ziceau in gura mare ca ""sunt niste tampenii,aici,in italia,voi nici macar nu stiti sa gatiti"" si normal vesnicul ""in romania se gateste mult mai bine"" ((( TAMPENII fiind felurile de mancare specifice zonei in care locuim noi acum(aperitiv mozzarela cu rosii,sunca SanDaniele,salata de telina cu nuci si branza,,,etc)apoi spaghete cu sos de rosii si carne de mistret,,,iepure la cuptor cu legume gril,vitel in sos de vin rosu,prajituri specifice zonei si tortul de fructe)))...ca sa nu ma zic ca mama mea nu este de acord cu modul in care eu cresc copilul meu,ce ii dau sa manance,si cum il imbrac(la baita trebuie sa-l tin in apa fierbinte""ca asa e sanatos"apoi sa-i leg picioarele ca sa nu aibe copilul picioare strambe..etc...pana si pentru vacanta pe care am facut-o cu sotul si copilul au avut ceva de obiectat ""nu se duce copilul mic(avea 6 luni) la mare,ca-l arde soarele"" iar tatal meu nu se abtine ""sa ne dea educatie"" mie si sotului (si chiar sa ne ameninte cu bataia,dupa parerea lui trebuie sa FACEM CE ZICE EL,CA ARE MAI MULTA EXPERIENA DECAT NOI)adica sa facem ce vrea el,nu ceea ce ne place noua....stiu ca este greu de crezut,dar din pacate ESTE ADEVARAT CE SA FAC ?? VOI CE ATI FACE IN SITUATIA MEA ?? NU VREAU SA-SI ADUCA AMINTE INVITATII DE LA NUNTA DE ""PARINTII MIRESEI"" dar sunt parintii mei,si as vrea sa partecipe la fericirea mea
HEY,BUNA M-AI AMUZAT UN PIC,INSEAMNA CA LE-ATI PERMIS PREA MULTE DIN BUN SIMT SI RESPECT,DAR TOTUL ARE O LIMITA,STIU CE VB,AM PATIT-O SI EU CU MAMA,A VENIT IN VIZITA SI NU IA PLACUT NIMIC,DE MANCARE A COMENTAT NON-STOP,CA DACA EREAM IN ROM,EREA SUPER SI BLA,BLA,ACUM AM NUNTA IN IUNIE ,LA NUNTA ESTE DIFERIT O SA VEZI ,NU AI TIMP SA BLA,BLA PREA MULT CU EI CA AI INVITATII CARE TREB,SA VB CU FIECARE,EU ZIC CA TREBUIE SA-I INVITI,PARINTII SUNT NEMULTUMITI MEREAU,EU AM AVUT BUNICII LANGA DROBETA TURNU SEVERIN,E SI CONCEPTIA DE ZONA.ITI UREZ O NUNTA FRUMOASA.NU MAI PUNE TOTU LA SUFLET.
kalis27
Postat pe 29 Mai 2009 09:25
mersi pentru sfat..esti o draguta...
lorena28
Postat pe 30 Mai 2009 00:38
Super tareee!!!!!1 Si eu as fi tentata sa NU o invit ,dar pana cand o sa fac eu nunta,.....sper sa isi revina in simturi!
ioana_misaros
Postat pe 2 Mai 2010 17:52
De la: ioana_misaros, la data 2010-05-02 17:52:17Super tareee!!!!!1 Si eu as fi tentata sa NU o invit ,dar pana cand o sa fac eu nunta,.....sper sa isi revina in simturi!

pana la urma cum a fost la nunta?
mihaelaonu
Postat pe 4 Mai 2010 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
idila cu proful meu de informatica... 56 De la: chetegalina 30 Iulie 2010 15:55
cel mai potrivit pentru noaptea nuntii 20 De la: diana_g 4 Noiembrie 2009 04:53
chiar exista noaptea nuntii? 2 De la: tudormihaela 9 Aprilie 2010 16:40
Totul pentru nunta ta 3 De la: DECORATII_NUNTI 12 August 2010 16:09
Ce sa facem daca sotul are o pasiune sa joace la cazinouri? 24 De la: Radu_Simy28 9 Iulie 2013 15:07