Setari Cookie-uri

perlele miresei=lacrimi?

toate femeile batrane din jurul meu mi-au zis sa nu imi cumpar dom'le perle la nunta ca imi vor aduce numai lacrimi in casnicie. Insa mie imi plac perlele! Nu exista si superstitii pozitive in privinta asta?
amalia79_healthy
Postat pe 20 August 2008 11:33
Ba da, gandeste pozitiv!!
fantome
Postat pe 20 August 2008 16:09
O Tampenie cu superstitiile astea...perlele...si eu am purtat perle in ziua nunti, pentru ca le ador si nu s-a intamplat nimik...lacrimi?poate da, dar lacrimi de fericire asa ca...nu va luati dupa toate gurile...purtati ceea ce va place...:)
elfi
Postat pe 27 August 2008 12:33
intzial vroiam perle...insa de ceva timp...ma tot gandesc sa nu-mi pun nimic...doar cercei...cate o perlutza...si atat...ma mai gandesc insa...

Postat pe 28 August 2008 23:34
poarta perle fata ca nu se intampla nimic. sunt absurde prostiile astea. eu am purtat perle si nu am plans pana acum. sa nu fii stresata iti doresc si sa ai o nunta cum iti doresti...
caurea_grace
Postat pe 3 Septembrie 2008 17:42
si eu am auzit de superstitia asata...cred ca totul tine de psihicul nostru. trebuie sa gandim pozitiv si sa lasam absurditatile astea. perlele sunt deosebite asa ca daca va plac, nu renuntati din pricina unor idei nascocite de altii.
eu una evitam pisica neagra si faceam urat cand imi iesea in cale. pana intr-o zi cand am constientizat ca ea e tot un animal, lasat de D-zeu pe pamant si care n-are nici o vina ca oamenii sunt obsedati si inventeaa bazaconii din astea.
raly_uca
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:12
Haideti mai fetelor sa scapam o data de babismele astea! Am ajuns emancipate, mergem la scoala, suntem femei de afaceri, facem cariera in tot felul de domenii si ne mai uitam in gura babelor?
Daca ar fi dupa ele n-ar mai trebui facuta nunta deloc pt k n-ai mai avea cand si cum , nu in mai, nu perle, nu anumite flori, nu pantofi decupati, si lista poate continua la nesfarsit.
Intelepciunea pers in varsta e una si aberatiile astea care n-au nici o explicatie logica sunt cu totul altceva!
Cum ne mai putem imagina in 2008 k niste perle sau orice alt obiect are puterea sa ne schimbe noua cursul viatii si sa ne aduca o casnicie fericita sau nu? Succesul in casnicie depinde de noi, de partener, de familie etc nu de niste perle sau flori sau pantofi sau ce-ar mai putea fi.
bastiuta
Postat pe 30 Noiembrie 2008 17:34
De la: bastiuta, la data 2008-11-30 17:34:14Haideti mai fetelor sa scapam o data de babismele astea! Am ajuns emancipate, mergem la scoala, suntem femei de afaceri, facem cariera in tot felul de domenii si ne mai uitam in gura babelor?
Daca ar fi dupa ele n-ar mai trebui facuta nunta deloc pt k n-ai mai avea cand si cum , nu in mai, nu perle, nu anumite flori, nu pantofi decupati, si lista poate continua la nesfarsit.
Intelepciunea pers in varsta e una si aberatiile astea care n-au nici o explicatie logica sunt cu totul altceva!
Cum ne mai putem imagina in 2008 k niste perle sau orice alt obiect are puterea sa ne schimbe noua cursul viatii si sa ne aduca o casnicie fericita sau nu? Succesul in casnicie depinde de noi, de partener, de familie etc nu de niste perle sau flori sau pantofi sau ce-ar mai putea fi.


Allyy...sa stii k bastiuta are drepatate, citeste si pune in aplicare!
simona_grace
Postat pe 30 Noiembrie 2008 17:57
Perle vrei ..perle sa porti!
"Margele de auleo-taraba mea" parca sunt made in india...
Oare nu perlele fac cel mai fin look indiferent unde sunt purtate??
Eu am avut tiara cu perlute...si pot sa-l laud pe sotul meu ca el a ales-o ...!
GO for pearls girls!
mikaela_ta_grace
Postat pe 3 Decembrie 2008 20:01
e o tampenie cu superstitiile astea...eu ador perlele si la nunta mea am purtat ceea ce imi place...perle...sunt ft fericita si o sa fiu asa mereu...mai era faza ca mirele nu trebuie sa vada rochia miresei inainte de nunta...uite ca eu am fost cu el cand mi-am cumparat rochia si nu s-a intamplat nimik...nu depinde de asta fericirea unei casnicii...asa ca purtati fetelor ceea ce va place si ce va defineste...si o casnicie presarata cu flori...:)s
elfi
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:38
eu in ziua nunti am fost "plina" de perle rochia mea avea perlute pe ea iar cerceii si bratara au fost tot din perle. Diadema la fel. mi-au spus si mie ca perlele aduc lacrimi si ca nu ar trebui sa le port in ziua nuntii dar nu am tinut cont de asta.
Si acum sunt mai fericita ca niciodata

carmela_grace
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:44
nici eu nu credeam in superstitii dar in urma unor lucruri intamplate in familia mea am ajuns sa-mi pun intrebari daca ceva din ele sunt si adevarate: la nunta cumnatului meu , in timpul slujbei de la biserica miresei i-a cazut cununia(cred ca asa se spune la cea care se pune pe cap in biserica) , iar toate babele au spus ca unul dintre ei va muri de tanar si destul de repede........
iar dupa 6 ani de casnicie el a decedat lasand in urma o fetita de 5 ani (mai mult decat atat nu era bolnav...........pur si simplu a facut comotie cerebrala si pana la spital a murit)
acum mai nou eu nu cred in totalitate in superstitii dar incerc pe cat posibil sa evit , si in masura bunului simt tot ce spun babele
cat despre perle eu una nu am purtat la nunta mea tocmai din motivul mentionat mai sus
sper din tot sufletul sa evitati si voi pe cat posibil superstitiile pentru ca nu se stie niciodata in viata si decat sa va para rau mai tarziu mai bine...............
pupici pentru toate
ana_petre1980
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:37
Nici eu nu cred in astfel de superstitii. Un colier de Perlele o face pe mireasa sa arate mult mult mai frumoasa.
Suntem in secolul 21. Uf urasc sa tot aud ca va plangeti de supersdtitii. Incalacati-le ca nu vi se intampla nimic.
Roxy1000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:06
Pentru ana1980. Din ce spui tu mai mult ca sigur a fost o pura si stupida coincidenta. Nimic mai mult! Chiar daca nu ii cadea cununia tot atunci murea. Asa i-a fost destinul.
Roxy1000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:12
perle.......superstitia asta am auzit-o si eu si de atunci parca incerc sa evit perlele (adevarul e ca nu ma dau in vant dupa ele).dar treaba asta cu superstitiile tine mai mult de fiecare, cu cat crezi mai tare in ele cu atat mai repede ti se vor intampla lucruri impuse de acestea.eu nu prea cred in ele deci nu imi afecteaza viata de zi cu zi.
daca in ziua nuntii as purta perle si as crede in ce se zice at tot timpul m-as gandi la lucruri rele,lacrimi si poate s-ar si intampla
si pisica neagra?ce vina are ea ca e neagra?nu mai credeti in ele si nu se va intampla nimic.cu cat va ganditi mai mult la superstitii cu atat mai tare atrageti lucrurile negative
adriana_lidia
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:29
De la: George, la data 2009-01-14 11:12:48Pentru ana1980. Din ce spui tu mai mult ca sigur a fost o pura si stupida coincidenta. Nimic mai mult! Chiar daca nu ii cadea cununia tot atunci murea. Asa i-a fost destinul.


adik tu nu crezi in superstitii dar crezi in destin??
la_donna
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:31
Mi se pare o prostie,eu am purtat perle la nunta si deocamdata este totul bine.Apropo, inca un avantaj de a le purta si dupa nunta la orice ocazie.Mult noroc.
lumialm
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:31
se poate sa fie si cum spui tu, nu te contrazic dar eu prefer sa nu risc nu vreau sa-mi spun niciodata ca "ce bine ar fi fost daca ascultam si eu de vorba batraneasca"
ana_petre1980
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:41
O sa-ti spun eu o superstitie pozitiva in privinta perlelor!Considera ca vei avea parte toata viata numai de lacrimi de bucurie,fericire,dak vei purta perle la nunta. Si eu sunt innebunita dupa ele si nu cred ca s-ar potrivi altceva mai bine unei mirese!Cine a zis ca trebuie sa fie lacrimi de tristete?NU exista asa ceva!



De la: allyy, la data 2008-08-20 11:33:01toate femeile batrane din jurul meu mi-au zis sa nu imi cumpar dom'le perle la nunta ca imi vor aduce numai lacrimi in casnicie. Insa mie imi plac perlele! Nu exista si superstitii pozitive in privinta asta?
ann1981
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:18
Mie mi se pare o porcarie faza cu superstitiile astea.
De aia nu am purtat eu rochia cu broderie si inseratii de perlute, colier si cercei din perle si sandale Lolz
Si in ceea ce priveste rochia am aleso cu el impreuna.
Iote de aia nu sunt eu fericita ca a vazut el rochia inainte si am purtat eu perle.Sunt foarte fericita si bine sanatoasa.
Sa stiti ca totul tine de cat de mult vrei tu sa crezi ca se poate intampla ceva rau, de negativism.
Si in ceea ce priveste pisicile negre eu am un pisic negru complet , asa ca ....si il iubesc tare mult.
A si inca ceva se spune ca sa nu ai crini in buchet, eu am avut crini albi si trandafiri crem. Iarasi o superstitie ciudata.
Asa ca fetelor purtati ce va place si nu va mai uitati in gura babelor. Voi sa fiti frumoase si sa va simtiti iubite.
z_iulia_condo
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:24
faza asta cu perlele am auzito si io,ca aduc ghinion.io insa as vrea sa le port.imi plac atat de mult.
mama mea mia daruit un colier cu perle si as vrea tare mult sa-l port la nunta mea.
voi ce spunetzi?
cri_farfalla
Postat pe 14 Ianuarie 2009 21:32
Poarta-l linistita k nu are nici o treaba colierul cu reusita nuntii sau a casniciei tale.
Asta este sa va ramane o tampenie ! Pai stau si ma agndesc asa : daca ar fi adevarat ce s-ar face toate femeile care nu s-au nascut sau nu traiesc in romania si implicit nu stiu despre lucrurile astea? In 99 % dintre filme miresele poarta perle si e clar k ele asta poarta si in realitate; buchete din cale isi fac cat cuprinde, galeata sa dea cu piciorul in ea nu au si tot asa. Iti dai seama ce ghinion teribil ar trebui sa aiba ele toate ?
Eu nu cred in lucrurile astea pt k nu se pot explica in nici un fel, nici religios, nici stiintific si nu pot crede k daca as purta ceva sau altceva pot schimba anumite evenimente din viitor care tin de noi, de cei din jurul nostru, de phisologia noastra, de alegerile noastre, de destinul nostru pana la urma.
bastiuta
Postat pe 14 Ianuarie 2009 22:21
Nici crinii nu mai sunt buni acum? Stiam numai de cale.
Ce ma dispera pe mine k sunt un milion de superstitii, fiecare baba le stie cum vrea ea sau cum a tinut ea minte de la bunica-sa care era si aia cam sclerozata saraca. Daca intrbi 10 femei o sa afli 12 variante ale superstitiei si daca le intrebi de ce habar n-are nici una, dar stiu ele k asa o sa se intample.
bastiuta
Postat pe 14 Ianuarie 2009 22:25
buna! acum cativa ani eu si prietenul meu de atunci am fost la nunta unei colege eram amandoi cu lumanari. Pe scarile bisericii lumanarea mea s-a stins .M-am gandit ca nu va fi un lucru bun .Relatia mea de atunci nu a durat decat un an si jumatate si am suferit foarte mult in acea relatie... Altfel spus, mama mea a purtat perle la nunta ei si de 33 de ani are o casnicie solida.
vanciura2005
Postat pe 16 Ianuarie 2009 01:30
Si lamanarea mea s-a stins la inceputul cununiei, dar asta pt ca au taiat ata prea scurta. Acum sa cred ca ca ne vom desparti? Nuuuu!!!!
Nu cred in astfel de "semne", nu cred in pisica neagra etc.
Unele relatii merg, altele nu. Voi face tot ce pot eu sa am o casnicie reusita, succesul nu ti-l garanteaza nimeni, viitorul este previzibil.
Iubirea, ca orice sentiment, se intretine. Doamne ajuta!
fantome
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:00
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:06
tarot_healthy
Postat pe 22 August 2009 00:15
Si eu am purtat perle cand am fost mireasa si multumesc lui Dumnezeu, avem o casnicie frumoasa.
Legat de superstitii... cand am cununat ultima data in 2008, cand am ajuns la restaurant - dupa biserica, cand sa punem lumanarile in suportul pregatit, una din lumanari s-a rupt. Eu, finii, ne-am cam speriat, ne-am gandit sa nu fie vre-un semn. Doar nasul era optimist si radea de noi, spunand ca a fost un succes ca au tinut pana atunci lumanarile cat le-am plimbat prin caldura la 40 grade cat erau afara.
grace009421
Postat pe 7 Iulie 2010 15:25
Bijuteriile cu perle sunt superbe! Iar intr-o zi atat de speciala cred ca trebuie sa porti ceea ce te face sa te simti bine! ..iata o selectie deosebita de bijuterii cu perle: http://www.argintarie.ro/cauta-bijuterii/perle/page-1
carla10
Postat pe 25 August 2010 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cununia civila in aceas zi cu cununia religioasa respectiv petrecerea?? 31 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:35
Lumanarile 13 De la: flowerpower 25 Februarie 2010 14:10
nasii nu s-au daruit la nunta :( 15 De la: nikol05 22 Aprilie 2013 10:53
ajutati-ma va rog....se merita? 3 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:09
traditie deosebita(imprumutata!) 36 De la: happycorazon 6 Ianuarie 2010 00:43