Setari Cookie-uri

cununia religioasa plictisitoare...

eu am fost de doua ori la cununia religioasa a unor prieteni si m-am plictisit teribil. abia mormaie popii, oricum nu inteleg ce spun, insa cel mai obositor este faptul ca stam in picioare. noi am vb cu preotii sa aducem niste bancute pe care sa stea oamneii, sa le impodobim frumos si printre ele sa fie aleea pe care o sa ma conduca tata spre altar. stiu ca decorul nu e prea ortodox ci mai mult catolic, insa de data aceasta catolicii au creat o traditie mult mai eleganta si mai frumoasa, asa ca o sa o adoptam si noi
amalia79_healthy
Postat pe 20 August 2008 11:31
intradevar e f plictisitoare...de obicei dureaza o ora si ceva...uffff....

Postat pe 7 Septembrie 2008 23:45
La noi tine in jur de jumatate de ora. Te poti detasa in momentul ala si in loc sa te plictisesti poti face o conversatie imaginara cu Dumnezeu.
fantome
Postat pe 8 Septembrie 2008 09:31
e cam plictisitoare ,dar fiind a ta ,parca trece mai repede,a mea cel putin a durat foarte mult, a fost tinuta in 2 limbi si sirba si romana ,sotul e sarb,dar e bine,oricum e cununia ta,ce sa mai zicem de nasi care stau si cu luminarile in brate,trebuie sa va ginditi ca dupa ceremonie va asteapta o petrecere de vis si asta conteaza cel mai mult sa va simtiti bine
adelhilde
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:23
N-am putea totusi sa facem cununia religioasa intr-o biserica catolica, chiar daca suntem ortodoxi?
cookie-tatata
Postat pe 17 Septembrie 2008 09:26
si eu imi doresc acelsi lucru

sa vedem...s-ar putea sa mi se indeplineasca
iulik_flore
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:07
la noi cununia a durat maxim 30 e min si n a fost plictisitor. depinde si de preot...la noi a mai destins atmosfera lasandu-i nasului tot piscotul in gura (am si o poza haioasa;)), iar cand i-a dat vin a spus ca l-am cam tinut peuscat pe nas, avea ce avea cu nasul
onitza_grace
Postat pe 17 Septembrie 2008 15:16
eu tre' sa merg la o nunta pe 1 noiembrie..dar ma duc numai la cununia civila si restaurant..sincer...e aiurea cununia religioasa....
mie mi se face rau de la mirosul din biserica..
si apoi...ma enerveaza lalaitul preotilor...
recunosc:nu suport sa stau in bisericile ortodoxe...
caurea_grace
Postat pe 24 Octombrie 2008 13:57
Sincer sa va spun mie imi plac cununiile religioase.Am fost la 2 nunti si a fost superb.Preotul care a tinut slujba a cantat atat de frumos ca au ramas toti fara cuvinte.Unii preoti vorbesc foarte repede de nu intelegi mai nimik , dar mai sunt si altii care te fac sa fii atent la cel mai mic detaliu si sa iti placa slujba.
Puffy_grace
Postat pe 26 Octombrie 2008 13:09
fantome
Postat pe 27 Octombrie 2008 15:21
ESTE PLICTISITOATE....CAND NU ESTE CUNUNIA TA.....LA NOI A DURAT CAM 30-40 MIN DAR PENTRU NOI A FOST EMOTIONANTA....BINE... EL MAI CASCA PENTRU CA AVUSESE PETRECEREA BURLACILOR CU O SEARA INAINTE... ...DAR...A FOST FRUMOASA..
coffecream
Postat pe 30 Octombrie 2008 09:04
@ Allyy
Eu nu inteleg de ce mai faceti cununie religioasa daca vi se pare plictisitoare. Daca legamantul vostru in fata lui Dumnezeu vi se pare plictisitor si rugaciunile va lasa indiferenti o faceti degeaba pt ca oricum nu se leaga. Trebuie sa vina si de la voi ceva, din suflet. Si apropo, nu vrei sa faci tu o religie noua...ca ortodoxismul e ....plm...demodat. Ori esti crestin ori nu esti si daca nu esti nu iti da nimeni in cap. Nu imi plac deloc oamenii care fac lucruri doar de fatada, pentru ca asa zice lumea. La slujba nu te duci doar ca sa faci prezenta, ca nu esti la scoala sau la munca. Sper ca nu esti din grupul de oameni care de Inviere ies din club, se duc sa ia lumina, eventual vorbesc la tel ca e plictisitor si apoi se duc sa bea o bere. Si nici n-ai loc de ei... Si ca sa nu crezi ca sunt habotnica nu merg la biserica in fiecare duminica sau la fiecare sarbatoare. Merg cand simt nevoia. Dar NU MERG doar ca sa fac prezenta.



@cookie Nu vrei sa faci intr-o moschee, ca stai pe pernute NU nu poti daca esti botezat ortodox faci intr-una ortodoxa daca vrei intr-una catolica te botezi catolica si apoi poti sa faci.


@adelhilde ...Dupa parerea mea cununia civila si cea religioase sunt cele mai importante, petrecere poti sa faci oricand.
Alexuta_grace
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:49
alexuta cam are dreptate
chiar dc este un pic religioasa pana la urma acest obicei are o insemnatate anume
iar atunci cand e a ta nu ti se mai pare asa
o sa vedeti
eu am fost la vreo doua trei slujbe f frumoase si emotionante
si asta in biserici ortodoxe
tare as vrea sa mergi si intr-o biserica catolica
mie imi plac tare mult obiceiurile lor
de altfel ma bate gandul sa si fac nunta acolo
iulik_flore
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:42
un pic plictisitoare, imi cer scuze pentru greseala
iulik_flore
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:43
Parerea mea este ca atunci cand vrei sa facy cununia religioasa trebuie sa iti doresti cu adevarat sa o facy...pt ca daca o faci doar pt obligatie sa stii ca o faci degeaba...Si daca nu va place cununia religioasa la alte perechi de ce va mai duceti?Gasiti o scuza si stati acasa in acel moment ....Mie mi se pare foarte frumoasa si cred ca va fi singurul moment in care ma voi simti intr-adevar impacata cu mine si cu sufletul meu in totalitate.Acel moment este cred ca apogeul unei persoane...va fi emotionant ...
Puffy_grace
Postat pe 15 Noiembrie 2008 08:35
Nu faceti cununia religioasa ...doar de dragul de a o face...si nu alergati in alte Biserici ca e mult mai frumos acolo....daca esti nascut sub semnul unei religii important e sa-ti faci cununia si sa-ti botezi copii in Biserica respectiva...multi aleg sa se casatoreasca doar civil dar acea chestie nu se poate numi casatorie, eu inteleg casatorie tocmai acea cununie religioasa facuta in Biserica si nu acele acte prin care devii doamna si iti schimbi numele...parerea mea
Cypcip
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:21
De la: Puffy, la data 2008-11-15 08:35:29Parerea mea este ca atunci cand vrei sa facy cununia religioasa trebuie sa iti doresti cu adevarat sa o facy...pt ca daca o faci doar pt obligatie sa stii ca o faci degeaba...Si daca nu va place cununia religioasa la alte perechi de ce va mai duceti?Gasiti o scuza si stati acasa in acel moment ....Mie mi se pare foarte frumoasa si cred ca va fi singurul moment in care ma voi simti intr-adevar impacata cu mine si cu sufletul meu in totalitate.Acel moment este cred ca apogeul unei persoane...va fi emotionant ...


perfect de acord cu tine aici.....eu m-am casatorit acum 3 saptamani si nici nu va imaginati ce liniste si ce usurinta simt de atunci. eram de 8 ani jumatate impreuna cu iubitul meu.....ne iubeam foarte mult si ne iubim in continuare, insa de la cununia religioasa legatura dintre noi a devenit mult mai profunda. nu sunt nici eu o persoana f religioasa, merg mai rar pe la biserica, dar cand o fac o fac cu drag si nu din obligatie sau doar pentru simplul motiv ca trebuie sa fiu acolo.eu mam simtit f bine la cununia mea religioasa, am fost trup si suflet acolo si daca as putea as mai vrea sa o fac din nou...
narcisuka
Postat pe 19 Noiembrie 2008 14:07
Felicitari! Sa fie intr-un ceas bun si sa fiti fericiti!
fantome
Postat pe 19 Noiembrie 2008 15:14
Mda si eu cred ca voi fi tot trup , si suflet acolo...nici eu nu merg foarte des la biserica dar cand merg nu merg degeaba....sper ca si celelalte fete sa isi schimbe parerea despre cununia religioasa si sa isi dea seama cat de importanta este..
Puffy_grace
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:39
Multumesc mult fantome!!
narcisuka
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:54
De la: narcisuka, la data 2008-11-20 16:54:56Multumesc mult fantome!!

Marturisesc ca nu sunt o mare bisericoasa,DAR, m-am scarbit cand am citit perlele scoase de unlele dintre voi. Scumpelor am o idee! Dak tot v-ati PLICTISIT de ortodoxism si taina numarul unu a bisericii si anume: cununia religioasa, FETELOR TRECETI LA SATANISM! (ca oricum tot intr -acolo va indrepati )
PS: NU VA FACETI GRIJI, AU SI EI RITUAL DE NUNTA :" CUNUNIA NEGRA". sA VEDETI ACOLO RITUALURI CAPTIVANTE...ANDRENALINA , SENZATII TARI, UNEORI CHIAR SI SACRIFICUL MIRESEI. FAIN NU???
simona_grace
Postat pe 30 Noiembrie 2008 18:38
De la: Alexuta, la data 2008-10-30 15:49:41@ Allyy
Eu nu inteleg de ce mai faceti cununie religioasa daca vi se pare plictisitoare. Daca legamantul vostru in fata lui Dumnezeu vi se pare plictisitor si rugaciunile va lasa indiferenti o faceti degeaba pt ca oricum nu se leaga. Trebuie sa vina si de la voi ceva, din suflet. Si apropo, nu vrei sa faci tu o religie noua...ca ortodoxismul e ....plm...demodat. Ori esti crestin ori nu esti si daca nu esti nu iti da nimeni in cap. Nu imi plac deloc oamenii care fac lucruri doar de fatada, pentru ca asa zice lumea. La slujba nu te duci doar ca sa faci prezenta, ca nu esti la scoala sau la munca. Sper ca nu esti din grupul de oameni care de Inviere ies din club, se duc sa ia lumina, eventual vorbesc la tel ca e plictisitor si apoi se duc sa bea o bere. Si nici n-ai loc de ei... Si ca sa nu crezi ca sunt habotnica nu merg la biserica in fiecare duminica sau la fiecare sarbatoare. Merg cand simt nevoia. Dar NU MERG doar ca sa fac prezenta.



@cookie Nu vrei sa faci intr-o moschee, ca stai pe pernute NU nu poti daca esti botezat ortodox faci intr-una ortodoxa daca vrei intr-una catolica te botezi catolica si apoi poti sa faci.


@adelhilde ...Dupa parerea mea cununia civila si cea religioase sunt cele mai importante, petrecere poti sa faci oricand.


Nu pot decat sa te felicit pt felul in care pui problema!
Citind mesajele astea cu plictiseala la Biserica m-am cam revoltat si eu. Vb ta la ce va mai duceti fratilor?
Eu va sfatuiesc sa incercati sa fiti atenti la ceea ce se spune sau se canta acolo si veti fi surpinsi! CRedeti-ma k stiu ce spun!
Dincolo de a fi habotnica, slujba de cununie chiar este deosebita, sunt cele mai frumoase lucruri care se pot spune despre o relatie si despre o casatorie.
Si nu e nici pe departe demodata cum zic unii, ascultati si veti vedea k la un moment dat parintele zice sa le dea Dumnezeu celor doi intelegere SUFLETEASCA SI TRUPEASCA. Asta chiar nu va spune nimic?
bastiuta
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:48
De la: iulika_flore, la data 2008-10-31 10:42:45alexuta cam are dreptate
chiar dc este un pic religioasa pana la urma acest obicei are o insemnatate anume
iar atunci cand e a ta nu ti se mai pare asa
o sa vedeti
eu am fost la vreo doua trei slujbe f frumoase si emotionante
si asta in biserici ortodoxe
tare as vrea sa mergi si intr-o biserica catolica
mie imi plac tare mult obiceiurile lor
de altfel ma bate gandul sa si fac nunta acolo

Ne plac obiceiurile lor pt k le-am vazut in filme si ni se par foarte romantice, spre deosebire de ale nostre pe care din pacate nu prea le cunoastem.
Eu te sfatuiesc sincer sa-ti faci nunta la noi si sa iti rezervi clipele alea pt a asculta cu atentie si cu suflet ce se spune acolo si crede-ma k o sa-ti placa si n-o sa-ti para rau!
Pupici!
bastiuta
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:52
De la: iulika_flore, la data 2008-10-31 10:42:45alexuta cam are dreptate
chiar dc este un pic religioasa pana la urma acest obicei are o insemnatate anume
iar atunci cand e a ta nu ti se mai pare asa
o sa vedeti
eu am fost la vreo doua trei slujbe f frumoase si emotionante
si asta in biserici ortodoxe
tare as vrea sa mergi si intr-o biserica catolica
mie imi plac tare mult obiceiurile lor
de altfel ma bate gandul sa si fac nunta acolo


Pai atunci renunta la ortodoxism...si treci la catolici ca sa fie ok...si sa-ti placa la nebunie cununia religioasa...plus ca daca renunti la religia ta oricare ar fi ea...si treci la o alta e ca si cum ti-ai vinde sufletul caci ai fost botezata in ortodoxism...si treci la altceva...ma rog fiecare face ce vrea ...nu sunt habotnica nici eu da sunt stupefiata cand citesc atatea tampenii!Am ost la o cununie rel la catolici ...f bine ..e frumos dar a noatrs e mult mai plina de semnificatii si asta doar daca esti atenta la ceea ce citeste preotul si la ceea ce zice! Ca daca esti atenta la cum iti sta rochia si voalul ...normal ca e plictisitor totul!Inseamna ca o sa si te spovedesti tot la catolici ca e mult mai fain acolo!
Cypcip
Postat pe 1 Decembrie 2008 16:27
De la: simona, la data 2008-11-30 18:38:36
De la: narcisuka, la data 2008-11-20 16:54:56Multumesc mult fantome!!

Marturisesc ca nu sunt o mare bisericoasa,DAR, m-am scarbit cand am citit perlele scoase de unlele dintre voi. Scumpelor am o idee! Dak tot v-ati PLICTISIT de ortodoxism si taina numarul unu a bisericii si anume: cununia religioasa, FETELOR TRECETI LA SATANISM! (ca oricum tot intr -acolo va indrepati )
PS: NU VA FACETI GRIJI, AU SI EI RITUAL DE NUNTA :" CUNUNIA NEGRA". sA VEDETI ACOLO RITUALURI CAPTIVANTE...ANDRENALINA , SENZATII TARI, UNEORI CHIAR SI SACRIFICUL MIRESEI. FAIN NU???

imi place k le-ai spus-o verde in fata
narcisuka
Postat pe 1 Decembrie 2008 19:34
la noi a tinut aproape o ora si nu ne-am plictisit deloc.... e adevarat ca atunci cand mergi la o nunta din obligatie n-ai nici un chef sa stai si sa asculti slujba dar cand esti ca mire si mireasa trece foarte repede...si e chiar frumos si interesant ceea ce spune preotul
rocsanyk3
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:26
Intradevar daca nu simti acea ora petrecuta la biserica in care te mariti degeaba te mai mariti religios. Ca mire si mireasa nu prea ai timp sa te plictisesti. Stresul este prea mare :D . Ca invitat daca esti o fire barfitoare iar ai o gramada de treaba. Multi de privit, analizat, criticat ...

Am fost si eu la cateva nunti. Am fost chiar si la a mea :D

Este evident pentru oricine are putina minte ca mai presus de legamantul in fata bisericii care inseamna sau nu ceva pentru tine cam tot ce spune preotul este o abureala ieftina si plictisitoare pentru orice om cu IQ decent. Am ascultat cu atentie si de fiecare data constat ca religia a ramas blocata intr-o bucla temporala. Sunt insa unii preoti mai destepti care au tactica si imbina slujba cu un discurs al lor care ar trebui sa te constientizeze ce mare prostie esti pe cale sa faci :D. Tot respectul pt preotii aia; ii apreciez.

Pe de alta parte catolicii intradevar rup totul la categoria impresie artistica cu bancutele, corul, orga si atmosfera solemna din biserica. La ortodoxi in afara de mirosul de tamaie si aceleasi 3-4 babe care barfesc pe margine nu prea ai de ce sa te entuziasmezi decat daca ai tu o credinta a ta care izvoraste din cu totul altceva decat din sanul bisericii.

Daca esti insa invitat la o cununie ortodoxa plictiseala din biserica este bonus obligatoriu si numai binevenitele gafe au darul sa te trezeasca din somnul ratiunii in care incearca sa te trimita preotii :D
mau77mau
Postat pe 2 Decembrie 2008 11:00
Hello, as dori sa fac cateva precizari:
1. Crestinismul e religia
2. Aceasta religie contine mai multe culte:
Ortodoxism
Catolicism:
- Romano-Catolicism
- Greco-Catolicism
Protestantism:
- Confesiunile Reformei
- Confesiuni neoprotestante

Religia, sau cultul, e (sau ar trebui sa fie) o alegere personala si cum fiecare ritual (ce apartine cultului pe care l-ai ales) are un simbol aparte nu vad ce ar putea fi plictisitor, in special la comuniunea ºi unirea celor doi soþi, si mai ales daca te gasesti printre personajele principale.

Va mai spun ca nu am avut nici un fel de intentie cand am scris acest mesaj, ci doar am vrut sa-mi exprim parerea.

p.s.: casa de piatra tuturor celor ce ati fost miresici si spor la pregatiri celor ce veti fi miresici.
DragonFly_grace
Postat pe 2 Decembrie 2008 11:50
De la: mau, la data 2008-12-02 11:00:36Intradevar daca nu simti acea ora petrecuta la biserica in care te mariti degeaba te mai mariti religios. Ca mire si mireasa nu prea ai timp sa te plictisesti. Stresul este prea mare :D . Ca invitat daca esti o fire barfitoare iar ai o gramada de treaba. Multi de privit, analizat, criticat ...

Am fost si eu la cateva nunti. Am fost chiar si la a mea :D

Este evident pentru oricine are putina minte ca mai presus de legamantul in fata bisericii care inseamna sau nu ceva pentru tine cam tot ce spune preotul este o abureala ieftina si plictisitoare pentru orice om cu IQ decent. Am ascultat cu atentie si de fiecare data constat ca religia a ramas blocata intr-o bucla temporala. Sunt insa unii preoti mai destepti care au tactica si imbina slujba cu un discurs al lor care ar trebui sa te constientizeze ce mare prostie esti pe cale sa faci :D. Tot respectul pt preotii aia; ii apreciez.

Pe de alta parte catolicii intradevar rup totul la categoria impresie artistica cu bancutele, corul, orga si atmosfera solemna din biserica. La ortodoxi in afara de mirosul de tamaie si aceleasi 3-4 babe care barfesc pe margine nu prea ai de ce sa te entuziasmezi decat daca ai tu o credinta a ta care izvoraste din cu totul altceva decat din sanul bisericii.

Daca esti insa invitat la o cununie ortodoxa plictiseala din biserica este bonus obligatoriu si numai binevenitele gafe au darul sa te trezeasca din somnul ratiunii in care incearca sa te trimita preotii :D


MAU NU POT DECAT SA TE FELICIT

CRED CA F MULTA LUME SE DA PE AICI CU PAREREA FARA SA STIE DESPRE CE E VB DIN PACATE

CE LAGATURA ARE ORTODOXISMUL CU SATANISMUL????

FETELOR MI SE PARE K EXAGERATI SI SINCER NU E FRUMOS

FIECARE FACE CE CREDE, IAR DIN MOM CE AI ALES SA TE CUNUNI LA BISERICA SLUJBA INSEAMNA CEVA PTR TINE, NU???

ALTFEL TE DUCEAI DOAR LA STAREA CIVILA SI LA RESTAURANT~!!!!

MI SE PARE K A DEGENERAT MULT DISCUTIA....

IN FINE,....AM ASCULTAT SLUJBE ORTODOXE SI AM PLANS CU ACEEASI INTENSITATE, GANDINDU-MA LA MOMENTUL IN SINE SI LA FERICIREA DIN SUFLETELE CELOR DOI

INSA NU PUTEAM NEGA K SUNT UNII PREOTI CARE CHIAR NU AR DARUL ACESTA DE A PREDICA...SAU CEL PUTIN LE E PREA LENE SAU SUNT CAM BAUTI

CATE UNII ABIA DC INTELEGI CE SPUN PREDICAND CEVA DE GENU' "SE CNA ROAB' LU' D-ZEU CU ROB' LU' DZEU

DE' NICI NU DESCIFREZI CUVINTELE

FIECARE SE CUNUNA UNDE VREA!!!
VA ROG F MULT NU MAI ARUNCATI CU JIGNIRI

SI DAA!!! FARA DOAR SI POATE SLUJBA CATOLICA ESTE MULT MAI TEATRALA!!!!
iulik_flore
Postat pe 2 Decembrie 2008 17:38

Pai atunci renunta la ortodoxism...si treci la catolici ca sa fie ok...si sa-ti placa la nebunie cununia religioasa...plus ca daca renunti la religia ta oricare ar fi ea...si treci la o alta e ca si cum ti-ai vinde sufletul caci ai fost botezata in ortodoxism...si treci la altceva...ma rog fiecare face ce vrea ...nu sunt habotnica nici eu da sunt stupefiata cand citesc atatea tampenii!Am ost la o cununie rel la catolici ...f bine ..e frumos dar a noatrs e mult mai plina de semnificatii si asta doar daca esti atenta la ceea ce citeste preotul si la ceea ce zice! Ca daca esti atenta la cum iti sta rochia si voalul ...normal ca e plictisitor totul!Inseamna ca o sa si te spovedesti tot la catolici ca e mult mai fain acolo! [/quote]

HAI SA ITI SPUN CARE E TREABA!!!!
DA, M-AS SPOVEDI LA MUSULMANI DC STIU K O FAC K LUMEA

CE REZOLV DC MA DUC SI MA SPOVEDESC UNUI OM MAI PACATOS K MINE????
CARE BEA, E CURVAR, CERE BANI SI NU ITI BAGA MORTUL IN GROAPA DC NU IL PLATESTI???

HAI SA FIM SERIOSI, MAJORITATEA PREOTILOR SUNT NISTE JEPCARI SI NU AU NIMIC IN COMUN CU DUMNEZEU SI CUVANTUL LUI!!!! ASTA E ADEVARUL

MAI CITITI BIBLIA FETELOR, INAINTE SA DATI CU PRESUPUSUL, VETI VEDEA K NICAIERI ACOLO NU SCRIE CA ORTODOXISMUL SAU CATOLICISMUL SUNT RELIGIILE CORESCTE!!!!

IMPORTANT ESTE DUMNEZEU CARE NU ETSE DECAT UNUL SI CRESDINTA TA IN EL!!!!!
iulik_flore
Postat pe 2 Decembrie 2008 17:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VAND ROCHIE DE MIREASA DEMETRIOS 1 De la: Derya 25 Septembrie 2009 23:40
nunta la ortodocsi 1 De la: dana2005 26 Aprilie 2010 10:54
trecutul....oare ne poate urmari? 88 De la: iubire_de_catifea 30 Decembrie 2010 23:09
taxa pt biserica 54 De la: Cassey 3 Noiembrie 2009 14:01
ceva deosebit 2 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:51