Setari Cookie-uri

LUMANARI PENTRU LOGODNA

BUNA TUTUROR. IN PRIMUL RAND VREAU SA VA SPUN CA MA BUCUR CA EXISTA ACEST SITE SI SA LE MULTUMESC CELOR CARE POSTEAZA COMENTARII. AM RETINUT SI EU CATEVA SFATURI PENTRU NUNTA MEA.AM SI EU O INTREBARE: LA LOGODNA TREBUIE LUMANARI PENTRU BISERICA? INCA NU AM FOST SA VORBIM CU PREOTUL DAR, DACA STITI VA ROG SA IMI SPUNETI.
MULTUMESC
ioana_taut
Postat pe 3 Septembrie 2008 15:39
Din cate stiu eu, nu.
fantome
Postat pe 5 Septembrie 2008 08:18
in ce sens lumanari pt biserica...adik din acelea micutze cum dai pt mortzi sau te referi la lumanarile de cununie...??????singurele lucruri de care ai nevoie la biserica sunt...lumanarile de cununie,verighetele,certificatul de casatorie...aaa...si tre sa duca cineva de dimineatza...niste cozonac,piscoturi...sau paine...si niste vin rosu(cred)...parca si 2 prosoape...nus f sigura de asta...insa cand te vei duce sa vb cu preotul...iti va spune el tot...ce vrei sa stii...sau dascalul...popicei

Postat pe 8 Septembrie 2008 00:13
Finii nostri au avut anul asta nunta, iar anul trecut cununia civila. Pe noi ne-au anuntat sa venim mai devreme cu o zi sa fim prezenti si la logodna lor, caci doreau sa se logodeasca inaintea cununiei civile. Nu stiam daca trebuie sa pregatim ceva.A venit preotul acasa .Am folosit lumanari mici, dar am cumparat si noi unele mai frumoase, cu modele, colorate. Dar nu au fost lumanari mari.Dar preotul a precizat ca la nunta sa anuntam preotul sa nu mai tina slujba pentru logodna ci doar cea de cununie. Asta e foarte important.

Postat pe 17 Octombrie 2008 11:50
k3entutza

ioana_taut se referea la logodna

asa k nu au cum sa aiba nevoie de certificatul de casatorie

nu era vb despre casatorie religioasa

din cate stiu eu nu iti trebuie, deoarece sora mea a facut logodna si nu a avut

tot ce le-a trebuit a fost o pereche de verighete si doi martori

eu imi voi face si buchet

si as vrea sa intreb preotul dc se poate doar cu inel de logodna sfintit

in cel mai rau caz, (noi nu vream sa purtam verighete inainte de nunta si nici sa ne luam doua perechi), nu are rost, le vom cumpara pe cele ptr nunta si le vom sfinti atunci dar nu le vom purta

le vom pune direct la nunta, asta daca-i musai numai cu verighete
iulik_flore
Postat pe 30 Octombrie 2008 13:43
Multumesc mult pentru sfaturi. Am avut logodna in 19 octombrie. Nu am avut nevoie de lumanari. Am auzit ca sunt preoti care cer sa aiba lumanari, la noi nu a fost cazul. Va invit sa va uitati pe profilul meu sa vedeti cateva poze si sa imi spuneti parerea voastra. Va pup pe toate
ioana_taut
Postat pe 11 Noiembrie 2008 15:37
finii mei vor face logodna , ei vor dupa Craciun, se poate? noua ni s-a spus de la biserica ca trebuie lumanari din acelea mici ca de botez...
alindor
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:17
Si noi eram la un pas de a face logodna dupa Craciun,deoarece socrii mei sunt plecati in Spania. Dar nu am vrut eu Pana la urma am facut in octombrie. :D Din cate stiu eu se face. Am auzit de un cuplu care vine din SUA pentru a face nunta chiar dupa Craciun. Asa ca orice e posibil in ziua de azi.
ioana_taut
Postat pe 2 Decembrie 2008 13:47
am fost la biserica si am intrebat si mi s-a spus ca nu se face logodna si nici cununie decat dupa 7 ianuarie, adica dupa Boaboteaza.A spus ca logodna se desprinde din slujaba de cununie ...asa ca a ramas sa o facem dupa 7 ian..
alindor
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:16
Buna fetelor.
Eu m-am logodit cu 2 ani inaintea cununiei religioase si acum depinde de fiecare ,eu am avut lumanari cum sunt acelea de botez mici nu mari, referitor la inel da poate fi si de logodna al tau dar ii va trebui si viitorului tau sot inel asa ca cel mai bine este sa aveti verighete si logodna tb facuta in biserica este jumatate din cununia religioasa dar.........

Postat pe 5 Decembrie 2008 08:46
deci nu se poate doar cu inelul meu??????????????
offfffffff
este cam devreme sa cumparam verighetele de acum
si altele nu vreau sa port
of of of

o sa intrebam la preot

oricum si dc sfintesc verighetele, nu le port pana la nunta
iulik_flore
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:34
Dar care e ideea cu facutul logodnei intai si cununiei dupaia? K e o enigma pt mine si poate ma lamuriti voi !
De ce nu faceti cununia cand faceti nunta de-a dreptul si gata?
bastiuta
Postat pe 5 Decembrie 2008 11:21
Noi am facut logodna ca sa ne putem muta impreuna. Parintii mei nu au fost de acord sa ne mutam impreuna, nunta nu am vrut sa ofacem deocamdata,asa ca am facut logodna(o parte din cununia religioasa)si ne-am mutat impreuna :D Parintii mei au niste conceptii mai invechite, dar intr-un fel au dreptate. Important e ca acum locuim impreuna, ne iubim mult, ne este foarte bine si in 2010 facem nunta.
ioana_taut
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:08
De la: ioana_taut, la data 2008-12-05 15:08:26Noi am facut logodna ca sa ne putem muta impreuna. Parintii mei nu au fost de acord sa ne mutam impreuna, nunta nu am vrut sa ofacem deocamdata,asa ca am facut logodna(o parte din cununia religioasa)si ne-am mutat impreuna :D Parintii mei au niste conceptii mai invechite, dar intr-un fel au dreptate. Important e ca acum locuim impreuna, ne iubim mult, ne este foarte bine si in 2010 facem nunta.

Aha, mersi k m-ai lamurit, felicitari si sa aveti parte de o nunta supeba! Cat despre conceptiiile invechite ale parintilor, sunt vechi ce-i drept dar unele sunt bune totusi, accentuez UNULE, pt k altele chiar sunt pe alaturi, dar asta cu logodna mi se pare f ok. Pupici!
bastiuta
Postat pe 6 Decembrie 2008 16:49
eu una asa vreau, ma simt mai bine si mi se pare mai frumos
plus k e un motiv in plus de petrecere
dc stai sa citesti legenta logodnei ai sa vezi ca in vechile tipuri oamenii se logodeau cu mult timp inaintea nuntii, logodna fiind chiar mai importanta decat nunta in sine ptr k asta marca legalizarea relatiei si oficializarea relatiei

tocmai de aia nunta are doua parti. o parte o prepr logodna si una cununia propriu-zisa

dc tot sunt doua parti distincte, atunci parerea mea e k ar trebui facute separat, bine dar ficare face cum crede

oricum sunt f putini care oficializeaza logodna separat de nunta
iulik_flore
Postat pe 15 Decembrie 2008 13:35
Eu vad lucrurile putin altfel, sa nu va suparati pe mine. Logodna mie mi se pare a fi o jumatate de casatorie si cum mie nu-mi plac jumatatile de masura, nu si-a avut rostul. In concluzie, am facut direct nunta cu cununia religioasa aferenta pe care am traito din plin.
fantome
Postat pe 17 Decembrie 2008 13:33
De la: fantome, la data 2008-12-17 13:33:09Eu vad lucrurile putin altfel, sa nu va suparati pe mine. Logodna mie mi se pare a fi o jumatate de casatorie si cum mie nu-mi plac jumatatile de masura, nu si-a avut rostul. In concluzie, am facut direct nunta cu cununia religioasa aferenta pe care am traito din plin.

Si tu si iulik aveti fiecare dreptate in felul vostru, depinde foarte mult de cum percepe fiecare, e o chestie care tine de optiunea personala. Eu le-am facut o data dar mi se pare ok si in 2 etape daca asta ii face pe cei in cauza sa se simta mai bine, important este k merg la biserica si k isi doresc oficializarea relatiei, restul sunt detalii.
bastiuta
Postat pe 18 Decembrie 2008 15:33
eu am cununia civila pe 28 decembrie si nunta pe 10 mai. la cununia civila merge doar la starea civila, iar in mai facem cununia religioasa. ar trebui sa mergem si pe 28 decembrie la biserica?????
Sorinica_grace
Postat pe 19 Decembrie 2008 09:46
ptr sorinica
Buna!! Casa de piatra !!! imi pare bine ptr tine !!(ma mai tii minte , nu?!!) Fini mei au avut st civ in aug si vroia sa faca jum de cun dupa Craciun dar preotii au zis ca nu se poate decat dupa Boboteaza,
asa ca ...nu cred ca ai sa poti !!
pupici!!
alindor
Postat pe 19 Decembrie 2008 20:15
Am si eu o intrebare: Daca nasii nu sunt cununati religios, mai pot sa ne cunune??
ana_ghita
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:42
dc au logodna facuta da!
iulik_flore
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:29
Preotul lasa o pereche sa cunune doar daca sunt cununati la biserica, iti spun din surse sigure.
Cypcip
Postat pe 15 Ianuarie 2009 09:29
din cate stiu eu au voie sa te cunune doar daca au logodna facuta... nici viitorii nasi ai fratelui meu nu sunt cununati dar au logodna facuta... fetelor CASA DE PIATRA!!!
ralukam1r
Postat pe 15 Ianuarie 2009 09:39
buna fetelor..imi place super mult sa citesc comentariile voastre..eu am nunta in 2010..am 20 acum..unii spun k ma grabesc k inca sunt tanara...dar..eu nu cred asta:d..referitor la nasi..am o prietena care a cununat pe o proetena de a ei..adica nefiind casatorita nici cununata...ea si inca un baiat au cununat cumva si acum am aflat ca ei doi nu pot fi impreuna pt k s'au inrudit prin faptul k au cununat :|:|...de faza asta nu stiam..dar si pe mine m'a surprins faptul k a putut'o cununa pe prietena ei , ea nefiind nici macar iubita acelui baiat cu care a cununat..nah..de acum fiecare cum crede..
aadelinnne
Postat pe 15 Ianuarie 2009 10:50
Da oare ce preot o fi fost ala care a lasat sa cunune asa???
Cypcip
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:27
...daca imi amintesc bine nunta a avut loc in oradea...mai exact intr'un sat din oradea...si tin sa mentionez ca baiatul cu care fata care a cununat este italian...
aadelinnne
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:55
deci stai linistita

stiu de la preoti

POT CUNUNA DACA SUNT LOGODITI LA BISERICA!

dar intr-adevar, difera de la preot la preot

majoritate cununa fara probleme
iulik_flore
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:03
citind ce spuneti voi am ajuns la concluzia ca preotii se contrazic intre ei!! noi am intrebat 2 preoti ce parere au despre logoditul la biserica inainte de a ne muta impreuna si ambii ne-au spus ca tot necununati suntem si tot pacat este sa traim impreuna inainte de cununia religioasa!
cat despre nasi...eu stiu ca nasii de cununie trebuie sa fie si ei la randul lor cununati pentru ca se spune ca "intorc cununia"! unii preoti intraba daca nasii sunt sau nu cununati religios, altii nu intreaba!
de exemplu, la nunta unei verisoare au trebuit sa schimbe perechea de nasi chiar in biserica pentru ca nasii alesi nu erau cununati si preotul a refuzat sa oficieze slujba.

toate cele bune!

Postat pe 16 Ianuarie 2009 01:02
De la: bubulinutza, la data 2009-01-16 01:02:35 citind ce spuneti voi am ajuns la concluzia ca preotii se contrazic intre ei!! noi am intrebat 2 preoti ce parere au despre logoditul la biserica inainte de a ne muta impreuna si ambii ne-au spus ca tot necununati suntem si tot pacat este sa traim impreuna inainte de cununia religioasa!
cat despre nasi...eu stiu ca nasii de cununie trebuie sa fie si ei la randul lor cununati pentru ca se spune ca "intorc cununia"! unii preoti intraba daca nasii sunt sau nu cununati religios, altii nu intreaba!
de exemplu, la nunta unei verisoare au trebuit sa schimbe perechea de nasi chiar in biserica pentru ca nasii alesi nu erau cununati si preotul a refuzat sa oficieze slujba.

toate cele bune!


da asa e difera de la preot la preot, nu doar din punctul asta de vedere
si din altele
eu pe maj pe care ii cunosc au spus k e ok dc nasii sunt logoditi, adik dc au juma' de cununie
acum nu spun ca nu or mai fi si exceptii...
nahhhh
iulik_flore
Postat pe 16 Ianuarie 2009 10:42
eu cred k si nasii as trebui sa fie constienti de ce fac.chiar dak sunt logoditi si preotul accepta sa fak qnunia..... si eu sunt logodita si urmeaza sa fac nunta in vara dar constiinta mea nu mi-ar da voie sa cunun. asa qm zicea cineva mai sus nasii intorc cununia si devin parinti spirituali,dar din moment ce nu esti cununat ce intorci. Si da,si logodit fiind tot in pacat traiesti!!!!
oana_stelian
Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cate feluri de mancare sunt in meniul de nunta clasic? 121 De la: kudika_1034479 22 Ianuarie 2019 11:04
pantofi mireasa 9 De la: corutza 29 Mai 2010 18:44
PREGATIRI DE NUNTA 9 De la: flowerpower 16 Decembrie 2009 10:16
din cauza crizei imi vine sa anulez nunta 101 De la: avatarstuff 5 Aprilie 2010 11:53
Tunul de confetti 26 De la: Cassey 12 Octombrie 2009 06:17