Setari Cookie-uri

LUMANARI PENTRU LOGODNA

Asa e Oana ...mare dreptate ai! Pacat ca multi nu vor sa inteleaga aceste lucru !
Cypcip
Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:51
De la: ioana_taut, la data 2008-12-02 13:47:45Si noi eram la un pas de a face logodna dupa Craciun,deoarece socrii mei sunt plecati in Spania. Dar nu am vrut eu Pana la urma am facut in octombrie. :D Din cate stiu eu se face. Am auzit de un cuplu care vine din SUA pentru a face nunta chiar dupa Craciun. Asa ca orice e posibil in ziua de azi.


Da se poate face nunta si intre Craciun si revelion, atata timp cat nu e post se poate, verisoara mea a facut nunta acum cativa ani in noaptea de anul nou si a fost foarte frumos.
xadanax_grace
Postat pe 16 Ianuarie 2009 22:15
cred ca depinde de biserica... anul trecut am fost la 9 nunti :)
toti aveau lumanari din acelea mari k pt botez, lumanarile sunt comandate de nasi la o florarie si in general sunt prinse intr-un buchet de flori, vei sti dupa ce vb cu preotul. eu sunt din Ardeal, poate depinde si de zona
ionela70
Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:59
De la: ionela7, la data 2009-01-18 18:59:56cred ca depinde de biserica... anul trecut am fost la 9 nunti :)
toti aveau lumanari din acelea mari k pt botez, lumanarile sunt comandate de nasi la o florarie si in general sunt prinse intr-un buchet de flori, vei sti dupa ce vb cu preotul. eu sunt din Ardeal, poate depinde si de zona




iubita nu te increde in chestia asta

stai linistita!

poti purta de culoare vrei u

si eu ma gandisem sa imi iau rosie

acum dc stam sa plecam urechea la toate bazaconiile, ar inseamna sa o luam razna si sa facem o nunta numai dupa ce spune lumea k e bine sau e rau

stai linistita

bafta multa!

PS: ASTUNCI MIRESELE CARE ISI IAU ROCHIE NEAGRA SAU CARE ARE IN COMPOZITIA EI NEGRU, CE AR MAI PUTEA SPUNE

POOPICI
iulik_flore
Postat pe 18 Ianuarie 2009 20:17
Saluatre tuturor :). Tot o intrebare legata de logodna am si eu ... Ai nevoie de nasi sau nu? Ma refer doar la slujba de logodna, nu la cununie... Mersi mult :)
dracshor_grace
Postat pe 20 Ianuarie 2009 12:53
Mergi la preot si intreaba, ca in ziua de azi....mai bine intrebi preotul decat pe cei din jur , caci sunt pareri si pareri...din cate stiu eu nu trebuiesc nasi...la logodna.
Cypcip
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:32
da, trebuiesc nasi la logodna

nu este obligatoriu sa fie aceeasi pereche cu cei care te cununa

cel putin la sora mea asa a fost ca ei au facut logodna cu mult timp inaintea nuntii si automat nu aveau inca nasii alesi.

acum nu stiu sigur daca e obligatoriu ca ei sa fie cununari sau nu!

dar cel mai bine, asa cum a zis cicyp intreaba un preot!
iulik_flore
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:56
DA ASA E SI LOGODIT DACA ESTI TOT IN PACAT TRAIESTI ....O SA VA DAU SA CITITI CATEVA DIN INVATATURILE ORTODOXE....
* Mirii trebuie sa fie botezati in cadrul Bisericii Ortodoxe (in cazul casatoriilor mixte trebuie obtinuta aprobarea Episcopului sau a preotului paroh)
* Mirii nu trebuie sa fie inruditi sau incuscriti
* Nasii trebuie sa fie botezati si cununati in cadrul Bisericii Ortodoxe
* Ar trebui ca mirii sa se fi spovedit si impartasit inainte de cununie
* O persoana nu se poate cununa religios mai mult de trei ori
* Trebuie sa aveti certificatul de casatorie
* Taxele difera de la o parohia la alta si se achita in general de catre nasi
* Pentru slujba va trebuie sa aduceti: lumanarile de nunta, vin, piscoturi, un prosop

Calendar crestin ortodox
Cypcip
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:25
Buna, fetelor!!! Eu si sotul meu Duminica vom merge impreuna cu viitorii nostri fini la biserica pt logodna lor (jumatate de cununie) si ptr cele care mai au dubii in ceea ce priveste lumanarile sa stiti ca trebuie , deci vom fii nasi pe jumatate daca se poate spune asta :) Asa ca luni o sa va dau toate detaliile daca mai trebuie ceva...
alindor
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:38
De la: alina_20, la data 2009-01-20 20:38:55Buna, fetelor!!! Eu si sotul meu Duminica vom merge impreuna cu viitorii nostri fini la biserica pt logodna lor (jumatate de cununie) si ptr cele care mai au dubii in ceea ce priveste lumanarile sa stiti ca trebuie , deci vom fii nasi pe jumatate daca se poate spune asta :) Asa ca luni o sa va dau toate detaliile daca mai trebuie ceva...


asteptam alina, asteptam
iulik_flore
Postat pe 21 Ianuarie 2009 11:59
Buna, fetelor!! Asa cum am promis mai sus am sa va povestesc cum a fost si ce a trebuie atat pt logodnici cat si ptr viitorii nasi. Ptr nasi trebuie sa cumpere 2 lumanari ptr jumatate de cununie ( se gasesc la florarie) sau puteti lua de botez , pe mine m-au costat 85 ron gatite cu crizanteme si au iesit super!!!Am sa postez si niste poze !!Ptr logodnici le trebuie doar verighetele (logodana dupa cum a spus si preotul este " o promisiune unul fata de celalalta ca vor fi unul ptr altu") si tot parintele a mai spus ca" nu exista termenul de jumatate de cununie, cununie fiind o singura slujba care nu se poate citi in 2 parti".Dupa slujba am sarutat icoanele impreuna cu fini si am platit preotul ( aici e optional si fiecare da dupa cum il tine buzunarul, iar lumanarile le pastreaza nasii pana la cununie si atunci le aprind intai pe astea si apoi pe cele mari.Preotul totodatea i-a mai sfatuit sa isi faca cununie cat mai repede si la anul cand vor ei sa isi faca nunta cu tot tam-tam-ul sa faca doar o slujba de multumire !!Noi nu am stiut ca puteam face si asa caci alegeam si ii sfatuiam pe fini sa isi faca cununia in loc de logodna.La logodna am fost doar noi 4 si apoi am fost la un restaurant si a fost o atmosfera ff placuta!!Asa ca alegeti CUNUNIA!!:) Sper sa va ajute la ceva povestea noastra si daca aveti intrebari va raspund cu cea mai mare placere!!!
alindor
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:05
iulik_flore
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:19
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochii_de_mireasa_ultra_moderne.html

am gasit asta, sunt sueprbe

eu sunt abonata aici si le primesc mereu
iulik_flore
Postat pe 3 Februarie 2009 12:35
De la: iulika_flore, la data 2009-01-21 11:59:45
De la: alina_20, la data 2009-01-20 20:38:55Buna, fetelor!!! Eu si sotul meu Duminica vom merge impreuna cu viitorii nostri fini la biserica pt logodna lor (jumatate de cununie) si ptr cele care mai au dubii in ceea ce priveste lumanarile sa stiti ca trebuie , deci vom fii nasi pe jumatate daca se poate spune asta :) Asa ca luni o sa va dau toate detaliile daca mai trebuie ceva...


asteptam alina, asteptam


inca asteptam poze de la tine alina! indura-te
iulik_flore
Postat pe 3 Februarie 2009 12:49
Buna , poti sa-mi spui si mie la ce biserica v-ati logodit ? Am tot intrebat si eu dar mi s-a spus ca nu se face decat odata cu cununia releigioasa ..
diana100_lorex
Postat pe 9 Februarie 2009 18:09
Noi am facut logodna la o biserica din Zalau, jud. Salaj. Nu stiu daca te ajuta la ceva. Depinde de preot foarte mult, dupa cum ai vazut comentariile fetelor de pe aici.
ioana_taut
Postat pe 10 Februarie 2009 15:19
Cum poate zice un preot ca nu conteaza logodna cand chiar ei o oficiaza ? Si apoi logodna e aproape jumatate din ceremonialul religos de la casatorie.
grace001964
Postat pe 18 Mai 2009 22:53
De la: diana100_lorex, la data 2009-02-09 18:09:35Buna , poti sa-mi spui si mie la ce biserica v-ati logodit ? Am tot intrebat si eu dar mi s-a spus ca nu se face decat odata cu cununia releigioasa ..


doamneee fereste!

si sora mea a facut logodna si cunosc multi alti oameni care au facut-o

parerea mea, este ca vor sa scape ei, le e lene

mai ales ca nu isi iau mai nimic

ptr logodna se da decat o mica "milostenie"
iulik_flore
Postat pe 19 Mai 2009 11:41
Buna eu vreau sa fac logodna acum pe 13 iunie asta nu inseamna ca nu vreau sa fac cununia si restul dar momentan nu sunt banii sa fac exact cum vreau eu asa ca fac logodna acum si apoi nunta peste 2 ani pt ca si nasa mea este gravida si debea in octombrie naste si o sa fie bebeloasa mica si asteptam sa creasaca un pik sa facem tot tam tam ul ca la carte:)) eu consider si logodna la fel de importanta ca si cununia parerea mea
oana_stelutza
Postat pe 4 Iunie 2009 10:52
si eu am facut cununia la primarie si dupa 4 luni am facut si cununia la biserica. eram insarcinata in 5 luni. si nu a zis nuciunul dintre preoti ceva.
daniian
Postat pe 4 Iunie 2009 11:03
tarot_healthy
Postat pe 18 August 2009 20:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nunta in Resita 13 De la: kudika334739 1 Decembrie 2010 16:47
Filmari evenimente cu foto gratis 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:12
tratamente corporale 2 De la: lauraionescu19 25 Aprilie 2012 13:59
Decoratiuni 4 De la: Jannine 3 Iulie 2010 16:01
MARTURII NUNTA /BOTEZ 2 De la: kudika_957163 11 Martie 2014 08:56