Setari Cookie-uri

taxa la biserica

In august voi fi nasa pt prima data si as dori cateva informatii referitor la obligatiile pe care le am in aceasta calitate,si anume; ce trebuie sa cumpar mirilor, cam cat este taxa la biserica ( stiu ca variaza de la oras la oras) nunta va fi in Bucuresti si bineanteles cat trebuie sa dau dar la masa.
Multumesc anticipat
florinaN
Postat pe 31 Ianuarie 2009 23:19
de obicei trebuie sa cumperi voalul , lumânãrile, buchetul miresei,floarea mirelui... nu ºtiu ce ar mai fi
angik_grace
Postat pe 3 Februarie 2009 16:23
De la: florinanicolescu, la data 2009-01-31 23:19:36In august voi fi nasa pt prima data si as dori cateva informatii referitor la obligatiile pe care le am in aceasta calitate,si anume; ce trebuie sa cumpar mirilor, cam cat este taxa la biserica ( stiu ca variaza de la oras la oras) nunta va fi in Bucuresti si bineanteles cat trebuie sa dau dar la masa.
Multumesc anticipat


la ce biserica?
iulik_flore
Postat pe 5 Martie 2009 14:35
Noi avem nunta in Orastie, jud HD. In zona noastra nasii nu cumpara decat lumanarile, achita taxa la biserica, care difera de la zona la zona. Nu mi se pare ok ca tot nasii sa cumpere buchetul nasei sau al miresei, deoarece mirele este cel care duce si ofera aceste buchete nasei, respectiv miresei. Deci mirele va cumpara aceste buchete. Cat despre florile (cocardele) de pus in piept, mireasa le va cumpara, ca doar ea le va pune in piept, atat mirelui, nasilor, cat si parintilor si socrilor ei. Cam asa e pe la noi. Bafta cu toate pregatirile si mult succes! Casa de piatra! Pupe
Tassy_grace
Postat pe 24 Martie 2009 08:48
buna...nasha cumpara voalul,baticul sau palaria:)(knd se da voalul jos)...tiara...si lumanarile...astea sunt indatoririle nashilor..plus ei platesc la biserica!
hanamaria2k
Postat pe 29 Martie 2009 07:44
De la: hanamaria2k, la data 2009-03-29 07:44:04buna...nasha cumpara voalul,baticul sau palaria:)(knd se da voalul jos)...tiara...si lumanarile...astea sunt indatoririle nashilor..plus ei platesc la biserica!


asa este!!!
iulik_flore
Postat pe 29 Martie 2009 21:19
Sunt de acord cu Tassy asa e si la Cluj. Mirele cumpara buchetele de flori la mireasa si nasa. Am inteles bine la Bucuresti primiti buchetul de mireasa de la nas si nu de la mire????
Nasa la noi mai pregateste pe lanaga cele enumerate si panglica alba pentru biserica aproximativ 2 m/persoana, piscoturile si bolul pentru miere.
laura02maria
Postat pe 31 Martie 2009 16:15
iubia si in Bucuresti este la fel ca si la voi

MIRELE CUMPARA BUCHETELE MIRESEI SI NASEI

ar fi chiar culmea sa il cumpere nasii

la noi singura exceptie este PANGLICA, nu se foloseste in zonele astea decat in bisericile catolice

oricum f frumoasa
iulik_flore
Postat pe 31 Martie 2009 16:42
De la: angik, la data 2009-02-03 16:23:45de obicei trebuie sa cumperi voalul , lumânãrile, buchetul miresei,floarea mirelui... nu ºtiu ce ar mai fi


ce bine ca m-am mai linistit eram gata gata sa cred ca e asa
laura02maria
Postat pe 31 Martie 2009 17:14
De la: laura02maria, la data 2009-03-31 17:14:16
De la: angik, la data 2009-02-03 16:23:45de obicei trebuie sa cumperi voalul , lumânãrile, buchetul miresei,floarea mirelui... nu ºtiu ce ar mai fi


ce bine ca m-am mai linistit eram gata gata sa cred ca e asa


nu nu iubita

superbeeeeeeeee

uitati-va cum sa va asortati buchetul in functie de rochie

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_extravagante_buchete_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:40
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro





Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 17:33
din cate stiu in calitate de nasa trebuie sa cumperi si o trusa micuta de fard,parfum.,o oglinda tot micuta...de efecat astea deoarece ea e deja aranjata nush asa e obiceiul in constanta,pt a aranja mireasa inainte de a fi luata din casa de mire..,pupici multi, succes,distractie placuta si casa de piatra mirilor.
andreeafatu_condo
Postat pe 10 Mai 2009 00:44
De la: andreeafatu, la data 2009-05-10 00:44:39din cate stiu in calitate de nasa trebuie sa cumperi si o trusa micuta de fard,parfum.,o oglinda tot micuta...de efecat astea deoarece ea e deja aranjata nush asa e obiceiul in constanta,pt a aranja mireasa inainte de a fi luata din casa de mire..,pupici multi, succes,distractie placuta si casa de piatra mirilor.


mda...si asta ar trebui, insa nu stiu cat se mai respecta asa stiu si eu
iulik_flore
Postat pe 10 Mai 2009 17:32
Trebuie sa cumperi voalul , lumânãrile, floarea mirelui, turta, baticul si oglinda.
La masa noi am dat cam 3300 RON.
La biserica 300 RON, acum depinde de biserica.
Distractie placuta
grace002043
Postat pe 22 Mai 2009 13:32
multumim

ati iesit ieftin cu biserica!

dar ati dat BINE la masa!
iulik_flore
Postat pe 22 Mai 2009 17:42
Buna dimimeata/ziua/seara,

in Bucuresti exista biserica Bucur, se afla langa manastirea Radu-Voda, este prima biserica atesta in Bucuresti si singura biserica in care nu se percepe taxa pentru botez si pentru casatorie, fiecare doneaza dupa posibilitati si dupa cat il lasa sufletul(este anunt afisat la avizier).

Numai bine!

Carmen
sufletde_inger
Postat pe 24 Mai 2009 23:10
suflet de inger multumim de informatie.mi-a spus zilele trecute mama soacra ca cineva a dat la o biserica din Buc.15 milioane da nu si-a aduc aminte cum se numeste
kudika007717
Postat pe 25 Mai 2009 09:52
sunt multe biserici care iau taxa extrem de mare in buc

SF. SPIRIDON, SF. ELEFTERIE, BISERICA DE PE DEALUL PATRIARHIEI.

nu am fost personal dar din auzite...

si de pe forumurile viitoarelor miresici care sunt pe net
iulik_flore
Postat pe 26 Mai 2009 10:53
buna fetelor,sa va spun ce stiu eu,nasa mi-a cumparat:voalul.coronita,buchetul,lumanarile,baticul si a platit biserica.cam asta e la iasi.pupici
ankk24
Postat pe 11 August 2009 22:01
tarot_healthy
Postat pe 24 August 2009 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
catering 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:28
MARTURII NUNTA /BOTEZ 2 De la: kudika_957163 11 Martie 2014 08:56
organizare de la A la Z 46 De la: grace008813 20 Mai 2010 17:02
Locatie nunta ! 2 De la: Denicos 6 Aprilie 2010 18:02
foto pentru nunti in Galati 4 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:01