Setari Cookie-uri

Senzatia "taedium vitae"

Simt ca nu m am incredere in nimeni,ca toata lumea e rea.Si am m trecut prin niste experiente groaznice!Nu mai pot!Sa fiu oare prea sensibila?Falsa nu pot sa fiu!
O sa incerc sa fiu succinta si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Sa va impartasesc experienta mea(ultima)...
M-am casatorit cu un barbat de care sa-mi fie drag,cu care sa ma inteleg,desi exista niste diferente intre noi(ex:studiile;eu cu facultate si cu functie respectata,nu neaparat banoasa,el cu liceu...,dar f muncitor).Suntem impreuna de aproape 5 ani si avem un copil.Aproape toate bune la inceput.In urma cu aprox 2 ani,ai lui au divortat si s-a ales "praful" de tot,inclusiv de locuinta.De la inceput,noi ne mutasem cu chirie,iar in casa ramasese sora-sa,care are un baiat "din flori"(mi-e greu sa scriu,dar acum nu gasesc nimic de inlocuit) si un nou prieten.Copilul l-au crescut si-l cresc rudele pe la tara,...Mama lui s-a despartit m mult la indemnul fiicei,dupa cum a recunoscut fiica intr-un moment m vulnerabil.Banii de pe locuinta i-au tinut cateva luni,apoi i-au imprumutat.Eu credeam ca vor gasi o solutie sa isi ia mama si fiica o locuinta.Intr-un final,mama a impartit majoritatea banilor la cei doi copii.Banii nu mai aveau aceeasi valoare.Cu vreo 3000 euro in Bucuresti,ce sa faci?Iti iei casa?Nu.Ne-am luat o masina.
In urma cu 2 ani au plecat in Anglia,avand pe cineva acolo.Totul lapte si miere din partea mamei,m putin sora,fiind un alt caracter si mai "destrabalata",ca sa o parafrazez.
Recunosc,de cand plecasera,ne mai ajutau si pe noi financiar.Intotdeauna le-am respectat,dar am cerut la randul meu respect...
In ultimul timp ma "bucur" de dezgustul surorii lui si al mamei lui si de lipsa persoanei dragi,mereu pe fuga,cu treaba,iar cateodata ma simt neinteleasa,tradata,singura,dar cand iubitul meu sot e cu mine si copilul stie sa alunge toti norii si sa ne ridice comisurile.Dar il vrem m mult pt noi.Nu ne saturam de el.
In urma cu 2 saptamani,s-au intors in tara.Le asteptam cu sufletul la gura.Nu pt bunataturi(cadouri),desi nu ma astept si nu am cerut nimic,dar ele au venit mereu incarcate(am strans tot ce e de la ele sa le dau inapoi),ci pt caldura sufleteasca.Dar mama lui f rece,nu se uita in ochii mei ca altadata,nu mai erau respectul si admiratia de altadata.Sora,o falsa.Ea era mereu cu figuri,cu o atitudine superioara,desi nu i-am facut niciod nimic si nu-i sunt inferioara,poate asta e problema.
In fine.Incercau sa-mi gaseasca nod in papura:ca nu am grija de barbat,mereu oservatii peste observatii,din orice,cu copilul nu se oferea sa stea si ea deloc,pe care nu-l mai vazuse de 2 ani,se baga in educarea copilului nostru,dar intr-un mod urat si eronat...E greu de descris totul.
Intr-o zi,in masina,imi ruga copilul de 2 ani cu Sprite,ca e suc bun,toti copiii beau,si cei cu bani...ma rog,aberatiii.Eu,bineinteles,am refuzat sa dau copilului meu asa ceva.Fiica-sa mi-a facut copilul numai bolnavicios(si in urma cu cateva luni mi-l facuse si am contrazis-o,pt ca nu era adevarat,chiar nu a fost bolnav).I-am zis ca vorbeste in necunostinta de cauza,iar ea s-a simtit f lezata,ca cica am facut-o proasta.Ea e o fiinta careia ii place alcoolul si distractia,...e f comoda,isi plaseaza copilul in fata televizorului,dk ii da sa manance ii da mezeluri,il plesneste si-l injura din orice,nu-l scoate la plimbare decat f rar,doar mai chelt bani cu el.Copilasul acela,c are 8 ani,e timorat.Nu-si vedea mama decat 1-2 ori pe an si nici atuncio nu petreceau timp impreuna,iar acum si mai rar.Eu imi doresc sa-mi cresc copilul cat mai bine,vreau tot ce e mai bun pt el,in primul rand dragoste.
Intotdeauna am incercat sa impun niste limite,intr-un mod elegant si sa ma fac respectata.
Seara trebuia sa mergem impreuna la o nunta(cumnata ma facuse si invidioasa pe parul ei dupa o simpla remarca,...,tinea secreta tinuta de nunta).Dar maica-sa s-a apucat de curatenie,desi eu si sotul,bineinteles facusem luna.A frecat cada si chiuveta,pe care sotul le curatase(slava Domnului,m-ajuta).Intr-adevar,recunosc,le-a albit.Eu le frecam cu detergent si dezinfectam cu clor si sau spirt.Dar fiind f vechi,n-am crezut ca exista intr-adevar ceva atat de bun incat sa scoata pete,dar nu JEGUL(nici nu-mi vine sa scriu asa ceva) cum s-a exprimat ea,in nici un caz..Ma tot jignea indirect.Apoi,direct:.............m-a facut IMPUTITA(eu ma spal si de 3 ori pe zi,iar ea de cand a venit isi dadea cu apa,ca sa se racoreasca,ii rugam,intr-un mod diplomat, sa se spele pe maini,sa se descalte,ii rugam cu prosoape,fiecare cu prosopul lui,normal,dar refuzau;eu sunt ipohondrica cu curatenia si ordinea,mereu ma aplec dupa scame prin casa;ce urat!sa ajungi sa discuti asa ceva!nu-mi vine sa cred!) si lista continua PROASTA,vai de facultatea mea,iar eu i-am zis ca mi-e jena de nesimtirea altei persoane,nu-mi venea sa cred,am fost socati.Si lista a continuat..........ca am facut-o pe fie-sa proasta,ca nu-i ajung nici la degetul mic,ca fac ce vreau cu fiu-sau,ca de ce nu m-a luat nimeni pana acum,ca i-am luat baiatul,ca oltencele sunt nu stiu cum(eu,care am fost cuminte pana la aproape 22 de ani),ca m-a sters de Rahat stiti voi unde .....tot ce-si poate imagina omul ce-i mai rau pe pamantul asta.Nu credeam ca o sa pot sa aud asa ceva.Toata noaptea,cu intreruperi.De nunta,nu ne-a mai ars.Ne-am dus sa dam banii si atat.Sora-sa era acolo.Juca teatru,ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.I-am zis sa nu fim false si sa clarificam situatia,sa o terminam frumos.La inceput,se facea ca nu stie despre ce e vorba,dar apoi m-a facut in fel si chip si mi-a TRAS O PALMA!!!!!!!!Si acum tremur de rusinea prin care am trecut.Bine ca am batut-o si eu,la cat de mare e ,doar ma apara frate-sau.Cate nu mi-a strigat!Si de bani...De ai mei..Doamne,Dumnezeule,cele mai urate cosmaruri.Bineinteles ca si eu m-am coborat la mintea lor si le-am jignit.Raul fusese produs.Sunt unele vorbe pe care mi-e ffff jena sa le scriu,numai sa le gandesc,dar sa le scriu,si eu nu le-am strigat tot,doar o mica parte cum ma faceau ele,de jena ce-mi era si de rau ce-mi era.
Dar si ai mei ne-au ajutat dintotdeauna(fiind mult mult mai instariti,incomparabil,... si mai...oameni,mai presus de orice).De fapt,masina actuala e luata mai mult pe banii cumnatului meu,pt ca prima fusese grav distrusa intr-un accident.
Ma asteptam din partea sotului la m mult la tot ce s-a intamplat.A avut si el ceva de zis,dar cam slab cred,nici nu m stiu exact,dar se putea m mult.A clarificat situatia cu calmitatea lui,ma-sa a inteles si regreta.Sora-sa s-a dus la hotel.Ma-sa,cand a plecat(am dus-o la gara cu baiatul fiicei!!!!!!!!!!),m-a PUPAT!Regreta.....Prea tarziu.Am impus apoi niste conditii legate de aceste pers iar sotul,cel putin deocamdata,a fost de acord.Dar totusi,ii pare rau de ma-sa si maine vrea s-o ia de la gara,il suna mereu si plange.El le-a tot reprosat si a luat atitudine,dar Raul se produsese.
Ce e de facut?Va rog sa ma ajutati!!!!Eu nu pot sa trec peste ce a fost.Cand stii cum esti si esti incriminat pe nedrept...Dar am momente cand ma simt pe locul 2,ca o proasta.Ce sa fac?As fugi departe cu copilul,undeva unde raul nu ne poate ajunge.Ma supara atat de mult nedreptatea!!!!!!!!
E greu sa redai in cuvinte ceea ce simti.Nu stiu dk ma intelege cineva.De fapt,nu stiu dk imi va citi cineva "epistola".Imi cer scuze....!N-am putut sa fiu succinta.Cu totii avem probleme.Cui sa-i mai pese si de problemele altora?
Va urez numai bine!
grace005083
Postat pe 1 Septembrie 2009 01:40
Buna, draga mea! Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat si inteleg prin ce treci. Eu nu am cumnata din partea sotului, dar ceva de genul am patit si eu cu mama soacra... Mie mi s-a intamplat acum doi ani si simt ca de atunci s-a rupt ceva si fata de sotul meu. Eu, de dragul lui am acceptat-o iar, dar eu sunt mai distanta si incerc sa o evit cat pot ca sa-mi fie bine. Cred ca cel mai bine e sa astepti o perioada sa-ti mai treaca supararea, pe el sa-l lasi sa o vada ca, pana la urma e mama lui oricum ar fi ea, si mai apoi sa incerci sa vezi cum se comporta si cu tine. Iar cu sora lui e mai bine sa nu va vedeti, daca el vrea, e treaba lui, dar tu sigur nu o sa vrei sa o mai vezi...
Sper sa iti mearga bine si sa nu renunti la sotul tau pt doua nebune, ca in fiecare familie cred ca exista cate un "gica contra" asa ca ele, dar trebuie sa invatam sa mergem mai departe.
Numai bine, sa fiti sanatosi, tu, fiul si sotul tau si sa aveti parte de liniste.
simi82_grace
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:20
Imi imaginez doar cu va simtiti , dar sunteti femeie in toata firea...nu puteti da bir cu fugitii...nu e nicaieri numai lapte si miere, dar in poveatea asta luptati 2 si dumneavoastra si sotul(care va sprijina). Trebuie doar sa ignorati tot si asta nu inseamna ca tre sa fiti cu zambetul pe buze knd va vedeti soacra ci doar sa nu mai dati 2 bani pe ce crede , spune , face ea.
Asta e parerea mea!Va doresc o viata cat mai linistita!
cryssa
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:20
Imi amintesc de situatia mea...dar pe langa soacra divortata si socrul care mereu ne prezenta cuceririle mai erau si 3 cumnate si locuit o perioada impreuna,apoi ne-am mutat in chirie si nici asa nu aveam liniste,veneau din diverse motive,nepoliticoase cu pretentii,de la baie pana la mancare,noi avem si doi copii ,aveam cheltuieli si cu ele;a fost greu....eu am incercat sa fiu diplomata,sa las loc de BUNA ZIUA! dar cu cine?...sotul e foarte dezamagit.
Sansa noastra a fost sa plecam in strainatate,asa ne-am gasit linistea

grace005083,va doresc numai bine si liniste si sa nu va mai lasati calcati in picioare.
miky4
Postat pe 23 Ianuarie 2010 10:13
Am citit tot...nu sunt casatorita inca,dar sper sa nu ma confrunt cu asa ceva,ca le-as bate cu siguranta...
Evita-le pe cat poti,in general toate problemele unui cuplu vin din cauza banilor si din cauza rudelor!intre rude trebuie sa existe o granita,in primul rand fiecare cu casa lui!mama mi-a zis de mica ca oricat de bine nu te-ai intelege cu soacra oricum cu ea nu trebuie sa locuiesti, pt ca ea este mama sotului tau si oricat ai vrea tu sa va intelegeti, el va trebui sa aleaga tot timpul intre voi doua (adica 2 persoane iubite)chiar si cand va fi vorba de lucruri minore si asta nu poate aduce decat neplaceri.
Vorbeste cu sotul ca ai fi dispusa sa "ierti" intr-un fel faptele lor, dar in acelasi timp argumenteaza-i subtil ca atunci cand te-ai casatorit cu el,ai facut-o cu el, nu cu toti descendentii lui.Oare nu mai bine arata un cuibusor de nebunii intr-un cerc mai restrans?!
Pe ele nu te supara, asa sunt ele ca persoane si ele nu se vor schimba,degeaba iti cheltui emotiile si nervii cu asa persoane.Daca s-a ajuns la acest moment,cu ele "prietena" n-o sa fii!!
gaidamut_t
Postat pe 23 Ianuarie 2010 13:33
*ascendentii lui(rudele)
gaidamut_t
Postat pe 23 Ianuarie 2010 13:36
Draga mea, vechile conflicte..... parerea mea....familia nu are nimic comun cu facultate ta. Poti reusi in viata si fara si cate-o data mult mai bine. Sfatul meu , daca il pot numi asa, este sa stai departe sufleteste de soacre si cumnata ta. Dar, atentie, singele apa nu se face. Acestea doua sunt familia sotului tau. deci, nu-i impune lui reguli. Lasa=l sa hotarasca singur. Altfel.....pierzi ,,puncte". Tu poti salva aparentele doar, adica, incearca sa fi politicoasa, amabila cu ele chiar daca sufletul tau iti dicteaza altceva. De dragul familiei tale, a sotului tau si, de ce nu, de dragul ajutorului si cadourilor . De ce sa nu te faci frate cu Dracul ca sa treci puntea?
maria_doina
Postat pe 24 Ianuarie 2010 18:01
Buna!
Dificila situatie...atat pt tine, cat si pt sotul tau,care e acum intre ciocan si nicovala. Nu trebuie sa disperi;dupa cum ai vazut nu esti singura care are probleme cu soacra. Parerea mea e ca nu trebuie sa-l determini pe sotul tau sa ajunga in situatia in care ar trebui sa aleaga intre tine si mama.Nu ii mai povesti parerile tale referitoare la cele doua, sau daca vorbiti, nu fii prea directa.
Barbatii sunt foarte atasati de mame, chiar daca ei nu recunosc.
Totusi e bine ca ai pus piciorul in prag; te-ai descarcat, dar e momentul sa treci peste, chiar daca nu e usor.


Bafta multa!
madalina1_grace
Postat pe 4 Februarie 2010 18:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cedez sala restaurant safir cluj-napoca 6 De la: yoyo_floricica 28 Ianuarie 2019 00:14
INCHIRIERI ROCHII DE MIREASA 1 De la: grace007530 9 Februarie 2010 12:52
Vestimentatia la nunta! Doamnelor si domnilor, mai lasati tzarania si pe acasa, va rog! 4 De la: cristinn 3 Septembrie 2009 17:08
e cineva din reghin 2 De la: sweetcrazy 25 Iunie 2009 02:00
cameraman profesionist 13 De la: filmarifoto 1 Mai 2013 06:22