Setari Cookie-uri

mi'e frica sa raman insarcinata

Draga Alina, este foarte frumos ceea ce ti-au spus fetele pe forum si e chiar adevarat ca un bebe este ceea ce implineste o femeie, este o minunatie, o comoara; dar pe de alta parte nu pot sa nu-ti amintesc si experienta mea. Eu am plecat in sarcina de la 65 kg (m-a prins pe o panta ascendenta a greutatii mele pt ca, si eu ca si tine, aveam fluctuatii in greutate); m-am bucurat cd am aflat de bebe pt ca nu stiam sigur dc pot avea copii (acum suntem in luna a 9-a si ne asteptam sorocul imediat dupa sarbatori) dar dupa luna 3-4 dupa ce au trecut greturile si varsaturile am inceput sa resimt cele aproximativ 10 kg pe care le avusesem in plus inainte de a ramane gravida.Mie mi-a fost mult mai greu dc unei mamici care ar fi plecat de la o greutate normala, sunt sigura Pana acum am luat cam 18 kg in conditiile in care chiar m-am straduit sa nu mananc prea mult si sa fac si un pic de sport (mers pe jos, pe bicicleta de camera)dar cd metabolismul nu te ajuta poti sa te straduiesti cat ai vrea.Plus ca acum, in ultima luna mi s-a spus sa fac repaus cat mai mult.Deci stau in casa, citesc, ma uit la TV si ies doar sa ma plimb o ora pe zi. De aceea eu ti-as recomanda ca inaite de sarcina sa reusesti sa ajungi la greutatea pe care ti-o doresti pt ca in felul asta o sa fii impacata cu tine insati, o sa fii mult mai vesela pe timpul sarcinii si bebe, in felul asta, o sa fie si el mai fericit si o sa se dezvolte mult mai armonios. Eu inca imi fac mustrari de constiinta ca au fost momente in care at cd vedeam cum inainteaza acul cantarului cadeam in depresie si sunt sigura ca asta l-a afectat si pe bebe. Acum nu imi doresc dc sa am un copil sanatos si voi vedea dupa sarcina cum se rezolva cu kg astea. Te pup! Ai grija de tine!
cty
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:53
Si mie imi era frica.. si tot speram ca voi fi mai pregatita cand vom hotari ca a venit ziua sa avem un copil. Numai ca el ne-a luat-o inainte, ne-a dat planurile peste cap si acum abia il asteptam.
Si eu am tendinte de ingrasare si ma gandesc ca voi fi un monstru.. Deocamdata am 3 luni si nici un kg in plus.. si nu pentru ca tin dieta, e contraindicata in sarcina, sau pentru ca am avut greturi si varsaturi, ci pentru ca mananc la ore fixe, meniu foarte diversificat, nu-mi vine sa mananc dulciuri, fast-food sau alte chestii care se depun. Poate asta a fost "norocul" meu, nu am avut greturi si nu am nici pofte :) Deocamdata.
Imi dau seama ca depinde de mine felul in care voi duce aceasta sarcina si pentru viitorul nostru copil.
Frica mea a fost ca poate nu sunt destul de matura sa am grija de un om mic, dar daca asa s-a intamplat, voi invata sa am grija de el incepand cu primele luni de sarcina, prin mancare, miscare, controale regulate si multa iubire si apoi cu ce va avea nevoie.
adeana
Postat pe 27 Noiembrie 2009 11:44
multumesc de raspunsuri...poatew parea banal ce zic eu k am retineri in legatura cu greutatea dar pt cele care sunt slabe sau cu o greutate mnormala si nu au tendinta sa se ingrase e usor de zis...mereu m;am simtit complexata de greutatea mea...si voi incerca sa urmez acest sfat...sa ajung inainte de sarcina la o greutate cat de cat rezonabila...acuma am 70 kg la 1.60 cm...destul de mult..am avut mai mult dar am reusit sa slabesc aproape 15 kg...dar acum parca nu mai am aceeasi tarie...nu stiu de ce...mi;e greu sa ma abtin de la dulciuri, de la fast food...mananc de cel putin 3 ori pe sapt in oras...si prefer in general mcdonalds..a iuarea de tot..si de cate ori ies ma simt vinovata k nu ma pot abtine de la mancarea aia care nu e nici pe departe sanatoasa...
aadelinnne
Postat pe 27 Noiembrie 2009 22:27
Daca poti, fa o scurta pauza care sa te rupa de ceea ce faci in fiecare zi, de stres; dc pleci macar o saptamana undeva in vacanta, timp in care sa-ti pui la punct un plan de lupta, sunt sigura ca ai sa te intorci motivata si ai sa te apuci iar de un regim sanatos; si nu uita sa faci sport- e cel mai important. Pt mine cele 9 luni de sarcina au reprezentat o pauza suficienta de tot stresul pe care il reprezenta viata mea; sunt convinsa ca dupa ce o sa-mi tin copilul in brate o sa fiu f motivata in a ma apuca sa lupt cu kg; chiar dc se spune ca bebele iti ocupa tot timpul o sa gasesc eu un pic de ragaz. Dc te consoleaza cu ceva, gandeste-te ca eu am de dat jos mai multe kg dc tine (sa vedem cu cate raman dupa nastere)- o sa fim colege de suferinta. Sa ne mai informezi cum iti merge. Pa, pa!
cty
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:58
treb sa mananci atat cat poti,nici sa te infometezi,dar nici sa exagerezi pt ca bebele isi ia cat considera el ca are nevoie chiar daca tu mananci mai mult considerand ca este 'pt2'so....
iordyutza
Postat pe 30 Noiembrie 2009 01:41
nu ramine, inca nu esti pregatita.
grace003710
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:47
Spuneti-va parerea...

http://www.grace.ro/comunitate/forum/view_topic/1564/Mireasa-blestemata-in-floraria-Iris-de-la-Universitate.html

Multumesc anticipat.
Diamond_grace
Postat pe 24 Iulie 2010 02:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dansatoare de muzica orientala Bianca! 2 De la: kudika226898 12 Septembrie 2010 09:04
intrebare???? 2 De la: grace008160 22 Martie 2010 21:59
Meniuri cu bauturi incluse la nunta? 12 De la: alfredodecurtofreco 19 Octombrie 2010 21:39
Lasati fotografiile sa vorbeasca 1 De la: oanasimona17 23 Februarie 2010 09:56
cum sa fac singura invitatiile 77 De la: 9 Mai 2016 17:20