Setari Cookie-uri

taxa pt biserica

acest lucru mi se pare aberant si mai ales in modul in care ti se impune ...si faza tare: stiti ca va taiem si chitanta! marfa. nu mi se pare normal mai ales ca suma este maricika 200 de lei. nu vorbesc in cazul meu dar sunt oameni care nu-si pot permite aceasta suma. in loc ca biserica sa ajute si chiar sa vina in ajutorul oemnilor ..ei ce fac ?jecmanesc la drumul mare
mimozapink
Postat pe 12 Februarie 2009 19:39
se poate si mai mult de atat, eu am vrut la o manastire si trebuie sa fac donatie, 500lei, daca vreau slujba, ....asa ca.....
amoremio16
Postat pe 26 Februarie 2009 08:01
hehe scorurile sunt si mai mari de atat
la manastire e in jur de 2000 lei ( 20 de milioane -vechi ) si la biserici cu corul donatia si avansul ajungi foarte repede la suma de 1000 de lei...de multe ori peste
karm3llutz
Postat pe 26 Februarie 2009 08:43
Mi se pare un pic cam exagerat. Noi am avut nunta in Ploiesti in septembrie anul trecut, si am dat 50 lei cand am rezervat data si ora (intr-adevar cu chitanta), 15 lei sa impodobeasca biserica cu flori (aduse tot de noi in urma cununiei civile) si 200 corul (optional, nu ni l-a impus nimeni). Cat au lasat nasii dupa nunta asta nu stim ca nu i-am intrebat.
soralumihai
Postat pe 26 Februarie 2009 08:57
NOI AM AVUT NUNTA IN VARA ANULUI TRECUT DAR AM FACUT LA BISERICA GRECO-CATOLICA....FOARTE FRUMOS: ORGA, COR, COVOR ROSU, BANCUTELE ERAU ARANJATE CU FLORI SI TUL...TOTUL A COSTAT 700 LEI.
Silvia_Muntean
Postat pe 26 Februarie 2009 09:09
Intr-adevar, taxa pentu biserica in Bucuresti este de 50 ron. In schimb,ca sa jecmaneasca si nasii se cere o mica donatie...de 500-700 ron! Pentru ce???? E chiar hotie pe fata!!!
cookie-tatata
Postat pe 26 Februarie 2009 09:12
Dragele mele,

Eu am avut nunta acum, pe 24 ian. Am facut cununia religioasa la biserica din Moeciu de Jos. Preotul a tinut o slujba de vis - vreo 1,5 ore - dar nu a simtit nimeni cum a trecut timpul. A fost impresionant. Ne-a taiat chitanta pt 150 lei, iar nasii au mai dat cred inca 200 lei, dar numai pt ca ei au dorit. Preotul nu a dorit banii si chiar au dus multa munca de convingere.
Pentru orice alt sfat va sunt alaturi.

Numai bine,
Lucia
vulpitza2004_grace
Postat pe 26 Februarie 2009 10:09
Draga Lucia,

Ai avut parte de o situatie speciala, adica ai intalnit fete bisericesti cu bun simt....Noi am platit 650 ron, anul trecut, de fapt 700, pentru ca nu au avut sa ne dea restul:)....In acet pret a intrat si remuneratia corului. Nu inteleg de ce costa atat de mult, ca doar nu sunt consultanti sau avocati. Fac aceeasi slujba de fiecare data,

Cami
Camille_grace
Postat pe 26 Februarie 2009 11:00
in Bucuresti o biserica "de renume", deci nu una de cartier ma refer
costa cel putin 700 ron, asta fara cor bineinteles
la noi nu am auzit prea multe care sa iti impodobeasca cu flori, deci aici e aparte!
ori iti aduci firma de decoratiuni ori vorbesti cu preotii dar pletesti bineintes!
toti prietenii mei care au avut nunti la biserici gen Sf Elefterie, Sf. Spiridon si alte biserici mari ale capitalei au platit 1000 ron fara decoratini.
acestea au fost separat!
iulik_flore
Postat pe 26 Februarie 2009 11:27
Camille la ce biserica ai facut nunta? eu la Sf Apostoli...si pentru ca am avut pile nu ne-au cerut bani - doar nasii au platit 300 lei (in septembrie 2008)
pisikoasa_grace
Postat pe 26 Februarie 2009 11:45
la noi la nunta preotul a cerut nasilor cate 150 ron/pereche.+ alte taxe...suma ce a ajuns cam la 300 roni...
byanka_2009
Postat pe 26 Februarie 2009 12:07
Sa va povestesc eu!!! Avem nunta pe 6 iunie 2009 in Constanta la biserica "SF. Mina" din parc. Merg la biserica sa fac rezervarea pentru data respectiva si ora la care merg la biserica. La intrare in biserica sunt afisate taxele pentru cununie: era anul trecut pentru miri 250 lei si pentru nasi 40 lei, pentru care vom primi chitante. Toate bune si frumoase pana aici. Fac rezervarea si ii spun preotului ca vreau sa achit si taxa. Raspuns: nu se poate acum veniti dupa boboteaza, adica anul acesta ca s-ar putea modifica aceste taxe(sa se mareasca). Bun. Eu stiind de la lume ca i se cere nasului de la obraz 1 000 lei, atunci il intreb pe preot, pentru cultura mea generala, daca in afara de aceste taxe mai avem ceva de plata. Da ar mai fi o donatie din partea nasului care variaza in functie de cati preoti sunt(2 sau 3), ce cor va fi (mai mic sau mai mare)etc. dar in nici un caz nu va fi de 1000 lei. Foarte tare nu? In concluzie mai pe ocolite, mai pe fata i se baga mana in buzunarul nasului!!!
flori_olaru_ct
Postat pe 26 Februarie 2009 13:40
eu am rezervat biserica si nu am platit nimik. Sunt din Valcea insa nu sunt scoruri de genu aici...max 200lei in TOTAL
roxana_onea
Postat pe 26 Februarie 2009 13:57
NOI AM VORBIT LA O BISERICA DE LINGA NOI PRIN STEFAN CEL MARE IAR LA STABILIREA DATEI AM PLATIT 50 RON
NI S-A SPUS CA SE PLATESTE DE CATRE NASI SI O SUMA DE 300 RON FIXA SI CEMAI VREA NASUL PT BISERICA.
TOATE CELE BUNE
inasiscu
Postat pe 26 Februarie 2009 23:27
Sa le fie rusine "oamenilor Domnului"!!! Sunt cei mai spagari,lipsiti de bun simt si omenie.La o nunta,un botez mai dai ca esti fericit dar ei iti cer o gramada de bani si la inmormantari RUSINEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!
klarra
Postat pe 26 Februarie 2009 23:40
De la: klarra, la data 2009-02-26 23:40:28Sa le fie rusine "oamenilor Domnului"!!! Sunt cei mai spagari,lipsiti de bun simt si omenie.La o nunta,un botez mai dai ca esti fericit dar ei iti cer o gramada de bani si la inmormantari RUSINEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!


asa este
iulik_flore
Postat pe 27 Februarie 2009 11:04
nu-i posibil asa ceva, stai cu mortu' in casa pe masa si nu ti-l ingroapa
iulik_flore
Postat pe 27 Februarie 2009 11:04
Exact
klarra
Postat pe 27 Februarie 2009 15:36
BUNA,EU FAC NUNTA IN AFARA SI AICI E CAM LA FEL,TINAND CONT DE FAPTUL CA BUNICA SOTULUI MEU INAINTE SA MOARA A DONAT BISERICII UN TEREN DE 1MIL.EURO,CA SA-I IERTE D-ZEU PACATELE SI SA-I CITEASCA PREOTUL MAI MULT.IAR NOI ACUM FACEM NUNTA SI ESTE INTRE 1-200EURO,PLUS CA PREOTUL ESTE ACELASI CARE A LUAT IN PRIMIRE DONATIA,SI MAI PUI CA NE SI ZICE STI CA UNII AU DAT SI 1000EURO DONATIE.DECI CHIAR MI SA PARUT OBRAZNICA FAZA,DUPA CE CA SI-A LUAT 1MILION EURO DE LA BUNICA,NU-I ESTE DE AJUNS.ASA CA MAI ESTE SI AFACERE.
kalis27
Postat pe 28 Februarie 2009 18:10
Sa donezi ceva bisericii mi se pare cea mai mare prostie,daca nu ma insel,Isus a spus ca El(Dumnezeu) nu are nevoi de ofrande...aceste donatii nu fac altceva decat sa-i imbogateasca pe popii nostri ipocriti. Kalis27 sper sa nu te superi,nu am facut aluzie la bunica ta,dar nu sunt de acord cu aceste lucruri.Eu cred in Dumnezeu,in preoti deloc.Ar trebui sa-i bati obrazul acelui preot de un tupeu fantastic!
klarra
Postat pe 1 Martie 2009 22:10
salut fetelor, eu am fost nasa anul trecut in vara.......mirii nu au trebuit sa plateasca nimic la biserica si noi, nasii am platit cate 50 ron de pereche si am fost 4 perechi.......normal ar fi sa nu se plateasca deloc dar oricum parerea mea este ca nu am platit mult...........si mai stiu o biserica la noi in care nici mirii si nici nasi nu platesc nimic si cei de la biserica aranjeaza foarte frumos, ca in "filme" e biserica cu petale de trandafiri cand intra mireasa si cand ies se arunca petale de tranafir sau orez peste ei si peste nasi......e foarte frumos si nu cere nimeni niciun ban.....ba chiar sunt incantaty ca ajuta mirrii....pupici cu sclipici
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 2 Martie 2009 09:59
mie mi s-a cerut pt anul acesta 1200ron
ncamelia
Postat pe 2 Martie 2009 10:34
De la: ancutzicabenciuciuca, la data 2009-03-02 09:59:13salut fetelor, eu am fost nasa anul trecut in vara.......mirii nu au trebuit sa plateasca nimic la biserica si noi, nasii am platit cate 50 ron de pereche si am fost 4 perechi.......normal ar fi sa nu se plateasca deloc dar oricum parerea mea este ca nu am platit mult...........si mai stiu o biserica la noi in care nici mirii si nici nasi nu platesc nimic si cei de la biserica aranjeaza foarte frumos, ca in "filme" e biserica cu petale de trandafiri cand intra mireasa si cand ies se arunca petale de tranafir sau orez peste ei si peste nasi......e foarte frumos si nu cere nimeni niciun ban.....ba chiar sunt incantaty ca ajuta mirrii....pupici cu sclipici


cum 50 ron de cuplu si ati fost 4 cupluri? k nu inteleg?
adik 4 perechi de nasi?
si te mai rog spune-mi si mie unde este aceasta biserica care nu cere bani si pe deasupra mai face si aranjamente
iulik_flore
Postat pe 2 Martie 2009 12:26
De la: ncamelia, la data 2009-03-02 10:34:52mie mi s-a cerut pt anul acesta 1200ron


la ce biserica ?
iulik_flore
Postat pe 2 Martie 2009 12:27
in Ploiesti la Sfantul Vasile . in cei 1200 intrand si cor si taxa (care este mica). dar mai caut si alte biserici pt ca mi se pare foarte mult pentru mine.
ncamelia
Postat pe 3 Martie 2009 07:08
eu asa am scris 4 perechi de nasi adica 2 perechi din partea miresei si 2 perechi din partea mirelui si fiecare pereche a platit cate 50 de ron la preot si am lasat lumanarile la biserica...ai inteles acum?.........si in legatuura cu biserica la care nu se plateste vorbesc pentru ca stiu sigur ca este asa.......este vorba despre BISERICA NOUAPOSTOLICA, la noi in oras este doar una si tatal meu e administrator la biserica asta deci el se ocupa de toate si am vazut multe nunti aici...daca ai cumva in oras vreo biserica din asta poti sa te interesezi sau daca cineva de pe forum stie de biserica asta poate sa-ti confirme....pupici
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 3 Martie 2009 10:24
iti multumesc ptr raspuns ancutza
da, nu stiam si eram curioasa. f tare!
iulik_flore
Postat pe 3 Martie 2009 10:44
De la: ncamelia, la data 2009-03-03 07:08:48in Ploiesti la Sfantul Vasile . in cei 1200 intrand si cor si taxa (care este mica). dar mai caut si alte biserici pt ca mi se pare foarte mult pentru mine.


DA, ESTE FOARTE MULT. LA NOI IN BUCURESTI, UNDE SE STIE CA INTOTDEUNA PRETURILE SUNT MAI MARI, LA O BISERICA DE RENUME, PRETUL AJUNGE LA 10 MIL, ASTA CU TOT CU COR. DECORATIUNILE SUNT APARTE SI LE IEI TU DE LA FIRMA DE DECORATIUNI, NU TOATE BISERICILE ITI PUN ASA CEVA LA DISPOZITIE.
iulik_flore
Postat pe 3 Martie 2009 10:47
De la: ancutzicabenciuciuca, la data 2009-03-03 10:24:31eu asa am scris 4 perechi de nasi adica 2 perechi din partea miresei si 2 perechi din partea mirelui si fiecare pereche a platit cate 50 de ron la preot si am lasat lumanarile la biserica...ai inteles acum?.........si in legatuura cu biserica la care nu se plateste vorbesc pentru ca stiu sigur ca este asa.......este vorba despre BISERICA NOUAPOSTOLICA, la noi in oras este doar una si tatal meu e administrator la biserica asta deci el se ocupa de toate si am vazut multe nunti aici...daca ai cumva in oras vreo biserica din asta poti sa te interesezi sau daca cineva de pe forum stie de biserica asta poate sa-ti confirme....pupici


Biserica Nouapostolica...nu este Biserica ortodoxa si nici catolica sau greco-catolica....asa ca....ma intreb daca s-ar duce vreun preot sa oficieze Sfanta Cununie in acel locas....doar ca se arunca cu petale de trandafir sau ca nu se plateste nimic.
Cypcip
Postat pe 3 Martie 2009 11:25
dar nu e vorba sa vina nimeni sa se cunune in orasul nostru...eu doar va spuneam cum este......imi pare rau ca gandesti asa, eu v-am spus cum este obiceiul la biserica respectiva nimic mai mult... pe site-ul asta nu isi spune fiecare parerea?.......oricum parerea mea este ca fiecare se cununa in fata unui DUMNEZEU ca eu nu cred ca la ortodoxi este alt dumnezeu si la catolici altul etc...pupici
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 3 Martie 2009 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa ma imbrac la nunta?? 10 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:35
legat de pensiile private. 4 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:34
Scenarii de nunta 4 De la: simplueu3 19 Aprilie 2010 21:11
Zambetul tau pentru eternitate. 1 De la: eunescu09 26 August 2009 08:27
concubinajul inainte de nunta 88 De la: amalia79_healthy 8 Iulie 2013 19:45