Setari Cookie-uri

taxa pt biserica

Buna fetelor.Am o intrebare pentru cele care au facut deja nunta sau pentru cele care stiu...eu am programata nunta pe 25 iulie...stiu deja ce biserica doresc pentru a se oficia casatoria religioasa insa nu am idee cu cat timp inainte sa ma duc sa stabilesc cu preotii de acolo rezervarea...cineva mi-a spus sa ma duc cam inainte cu vreo 3 luni asa...insa mie mi se pare prea tarziu.Ce spuneti?
auraslovedeny
Postat pe 5 Martie 2009 10:53
Eu am nunta in octombrie anul asta, si am fost in decembrie la Biserica si am rezervat...eu zic sa mergi ...dar cum crezi tu!pupici
Cypcip
Postat pe 5 Martie 2009 15:27
du-te de acum!!!
iulik_flore
Postat pe 5 Martie 2009 15:50
Doamne! este aberant. Am vazut niste sume, de mi-a taiat respiratia. Cum sa dau 10 mil la biserica, slujba religioasa? Este enorm de mult, cand te gandesti ca pt unii acesta este sal pe o luna, iar pt preot este spaga in max 2 ore.
Nu le este rusine?
Unde as putea sa fac o reclamatie? Daca stie cineva , va rog sa postati o adresa, un nr. de tel.
Este strigator la cer, pana la urma , asta este jobul lui, el primeste un salariu pt toate aceste servicii. RUSINE!!!
florinaN
Postat pe 6 Martie 2009 14:56
De la: florinanicolescu, la data 2009-03-06 14:56:48Doamne! este aberant. Am vazut niste sume, de mi-a taiat respiratia. Cum sa dau 10 mil la biserica, slujba religioasa? Este enorm de mult, cand te gandesti ca pt unii acesta este sal pe o luna, iar pt preot este spaga in max 2 ore.
Nu le este rusine?
Unde as putea sa fac o reclamatie? Daca stie cineva , va rog sa postati o adresa, un nr. de tel.
Este strigator la cer, pana la urma , asta este jobul lui, el primeste un salariu pt toate aceste servicii. RUSINE!!!
Din pacate orice reclamatie ar fi in van....oricum nu ai cum sa dovedesti ca ti-a cerut suma asta...si chiar daca ii filmezi pe ascuns,nu le face nimeni nimic,doar am vazut mii de cazuri la tv si nimic.....Niste nenorociti
klarra
Postat pe 13 Martie 2009 21:33
io am gasit o biserica cu taxa de 3oo ron hotie pe fata
blondy_broscutza
Postat pe 21 Martie 2009 12:37
De la: blondy_broscutza, la data 2009-03-21 12:37:26io am gasit o biserica cu taxa de 3oo ron hotie pe fata


ti se pare 300 ron hotie pe fata???

pai atunci ce zici de 700 ron sau 1000 ron?
iulik_flore
Postat pe 23 Martie 2009 12:15
Dap ...ce ceva si cu taxa asta. Noi avem nunta pe 3 octombrie si am fost sambata la 2 biserici: la una ne-au cerut 200 lei si la alta 50 lei; bineinteles ca ne-am programat la cea din urma. Tot nu inteleg ce e cu banii astia: cumva chiria?
dorabv
Postat pe 23 Martie 2009 15:28
Am uitat sa spun ca pentru 3 octombrie mai era liber de la ora 12.00 sau de la 13.30...deci trebuie sa mergeti cu ceva luni inainte pentru programare
dorabv
Postat pe 23 Martie 2009 15:30
ohooooooooo chiar cu un an
cel putin in buc la bisericile mari asa trebuie
dc nu ...te programeaza la o ora.........cand voi ei

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_frumoase_diademe_si_voalete_pentru_mirese.html

uitati-va aici superbbb....
iulik_flore
Postat pe 24 Martie 2009 11:58
noua ne-a cerut 500 pt oficierea cununiei si 200 pt cor. total 700.
este vorba de biserica micuta cu caramida rosie de pe calea plevnei.
iuliam
Postat pe 30 Martie 2009 15:33
da da o stiu bisericuta

dar ce hram poarta?
iulik_flore
Postat pe 30 Martie 2009 16:59
cam scumpa oricum!!!
iulik_flore
Postat pe 30 Martie 2009 16:59
Buna ! pe strada Radu Voda se afla o bisericuta se numeste Bucur Ciobanu este vis a vis de Manastirea Radu Voda , preotul de acolo are har si chiar face o slujba minunata si nu are o taxa asa de mare ci vreo 500 de mii de lei vechi asa trebuie peste tot si dai cat vrei pt biserica . Va recomand din tot sufletul sa mergeti acolo o sa ramaneti surprinse .Eu acolo mi-am cununat finii si tot acolo mi-am botezat si baietelul . In fiecare duminica merg acolo .
roxanaristea
Postat pe 31 Martie 2009 10:26
Buna ziua ! Va recomand din tot sufletul Biserica Bucur Ciobanul se afla pe strada Radu Voda . Aceasat biserica se afla vis- vis de Manastirea Radu Voda . Acolo se percepe taxa pe care toate bisericile ar trebui sa o perceapa este de cateva sute de lei vechi eu cand am cununat si cand mi-am botezat baietelul am platit 50 ron si am mai donat cat am vrut eu pt biserica adica 100 ron si preotul mi-a multumit din suflet . Acolo preotul pastreaza ritualurile bisericesti si va rog sa ma credeti ca in fiecare duminica acolo merg . Va rog sa ma credeti ca inainte de a cununa a trebuit sa ne spovedim si ne-a prins ora 21 daca spuneam cuiva ca eu la ora aia am plecat de la biserica nu ma credea nimeni . Acest preot isi face treaba ca la carte cum se spune . Va recomand din tot sufletul sa mergeti acolo .
roxanaristea
Postat pe 31 Martie 2009 10:32
De la: iulika_flore, la data 2009-03-30 16:59:11da da o stiu bisericuta

dar ce hram poarta?


este parohia sfantul gheorghe
iuliam
Postat pe 31 Martie 2009 15:06
Eu am platit 20 RON ca viitoare mireasa , mi s-a taiat chitanta am rezervat Biserica si gata .Dar preturile din Bucuresti sunt exorbitante ...ma ingrozesc cand vad ceea ce ati scris aici!
Cypcip
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:32
da da te doare mintea cypcip

uiati aici ceva frumossssss

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_extravagante_buchete_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 1 Aprilie 2009 17:47
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro


Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:45
eu dau 500 de lei cu tot cu cor.e relativok se putea si mai rau oricum biserica e platita de nasi.
kudika007717
Postat pe 27 Mai 2009 07:49
Scuze ca iti raspund asa de tarziu. Dar nu prea am mai avut timp sa intru pe forumuri. Am facut cununia la cunoscuta bis. Madona Dudu, dar am uitat sa iti spun ca in pretul acesta de obicei intra si decoratiunile: stalpisori, flori etc.
Camille_grace
Postat pe 27 Mai 2009 15:22
tarot_healthy
Postat pe 12 Octombrie 2009 06:00
sal.imi pare rau sa aud asa ceva ,ca preotii pun o taxa anume,mai mare sau mai mica.pe de alta parte inteleg de ce se cer aceste taxe pentru ca biserica din banii respectivi se intretine,iar corul cere multi bani (daca sunt buni ex sf mina constanta,sf spiridon bucuresti)apropo de sf mina din constanta nu este o biserica parohiala,adica ,pentru cei ce nu cunosc ce inseamna parohiala,preotul nu merge la oameni cu botezul ,nu are servicii sau taxe fixe anuale.traiesc din liturghii si aceste nunti si botezuri si salariu de la stat de 1000 de ron mai mult sau mai putin.si pe langa asta biserica face donatii saracilor si participa la multe actiuni caritabile.iar daca mergi sa faci nunta acolo trebuie sa te simti onorat ,in primul rand pentru ca preotul este un om cu mare har de la dumnezeu iar de cor ce sa mai vorbim;este senzational.un sfat pentru voi ;nu judecati pentru ca veti fi judecati.aaa si daca totusi vreti sa mergeti la o biserica fara taxa aceasta se afla in spatele pietii 1 mai din bucuresti unde iarasi se gaseste un preot extraordinar care nu percepe taxe doar cat vrea omul sa dea sau cat poate iar corul de 4,5 voci dar iarasi foarte tare.sper ca nu am jignit pe cineva.daca da ma iertati
florin25
Postat pe 24 Octombrie 2009 21:41
tarot_healthy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 14:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma va rog....se merita? 23 De la: vaiana 4 Decembrie 2009 15:20
.... 25 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:36
MACHIAJ PROFESIONAL 1 De la: grace003457 16 Iunie 2009 12:51
Alegerea Bisericii pe ultima suta de metri.. Un sfat? 11 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:15
Muzica la nunta si alte evenimente importante 6 De la: mihaiion 28 Noiembrie 2015 14:11