Setari Cookie-uri

taxa pt biserica

acest lucru mi se pare aberant si mai ales in modul in care ti se impune ...si faza tare: stiti ca va taiem si chitanta! marfa. nu mi se pare normal mai ales ca suma este maricika 200 de lei. nu vorbesc in cazul meu dar sunt oameni care nu-si pot permite aceasta suma. in loc ca biserica sa ajute si chiar sa vina in ajutorul oemnilor ..ei ce fac ?jecmanesc la drumul mare
mimozapink
Postat pe 12 Februarie 2009 19:39
chiar este un lucru aberant sa platesti taxa respectiva mai ales luand in calcul ca in fiecare an platesti o anumita taxa la biserica si in plus pe langa respectiva taxa mai platesi si cant te cununi sau iti botexi copilul.si inca o chesti noi am avut nunta in 01.09.2007 iar in 24.04.08 am fost naisi la un botez si taxa ce am platito noi pt botez a fost mai mare decat taxa ce au platito nasi la nunta noastra dar pe chitanta ce neau dato de la biserica era cu totul alta suma adica mai mica...restul ciubucul lor parerea mea
dorys_1985
Postat pe 14 Februarie 2009 08:29
De la: mimozapink, la data 2009-02-12 19:39:48acest lucru mi se pare aberant si mai ales in modul in care ti se impune ...si faza tare: stiti ca va taiem si chitanta! marfa. nu mi se pare normal mai ales ca suma este maricika 200 de lei. nu vorbesc in cazul meu dar sunt oameni care nu-si pot permite aceasta suma. in loc ca biserica sa ajute si chiar sa vina in ajutorul oemnilor ..ei ce fac ?jecmanesc la drumul mare


Ai dreptate, dar asta e , ce putem face?Oricum 200 e putin, eu am cununia in cea mai frumoasa biserica din oras si costa 500, am zis ca dc tot dau bani, dau mai multi dar sa stiu pe ce ii dau, vor iesi niste poze super acolo.
alina
Postat pe 19 Februarie 2009 08:55
Buna!!Si eu am aflat azi ca la biserica unde vroiam eu sa ma cunun( cea in care am fost botezata) taxa pentru cei care nu apartin de acea biserica este 500 lei...mi se pare o porcarie mai ales ca bunicii mei si multe alte rude sunt incluse in parohia lor. Sunt asa de suparata pt ca asa ar trebui sa ma orientez catre alta unde este cimitirul
AdyAdriana_grace
Postat pe 20 Februarie 2009 17:51
Suntem din Constanta si facem cununia la Catedrala...unde taxa de inscriere de 50 ron,fara chitanta fara nimic...iar suma ceruta de preotii de acolo e de 1000 ron sau depinde de fata ta. Unei prietene i-au cerut 700 ron iar alteia 1500...Nu se elibereaza niciun fel de chitanta pentru banii astia,asa ca aveti grija (aviz celor care se gandesc sa faca cununia la Catedrala).Kisses
LittleMissLory
Postat pe 21 Februarie 2009 12:18
scuze scuze din gresala am facut o tampenie
mimozapink
Postat pe 21 Februarie 2009 19:44
nu este un lucru normal ceea ce se intampla ...dar ce este normal si moral in tara asta ..
mimozapink
Postat pe 21 Februarie 2009 20:01
Biserica este o institutie care are si ea de platit: gaz, curent, apa, angajati etc, asta e motivul primcipal pentru care se percep acele taxe.
fantome
Postat pe 23 Februarie 2009 08:06
De la: fantome, la data 2009-02-23 08:06:33Biserica este o institutie care are si ea de platit: gaz, curent, apa, angajati etc, asta e motivul primcipal pentru care se percep acele taxe.


da dar nu atat de mari!!!!!!!
iulik_flore
Postat pe 10 Martie 2009 10:47
crezi ca in 30 minute sau o ora se face un consum asa de mare?!? nu cred ca electricitatea gazul si ce mai au ei pe acolo costa 500-1000 lei !!!!!!!!!!!!!!!! Este o aberatie sa spui ca au taxe asa mari ca au si consum de electricitate si gaz, gindeste-te ca sunt citeva nunti intr-o zi de simbata si uneori duminica asa ca se scot bine de tot indiferent de consumul lor. Ai vazut ce masini au? Tu cistigi intr-o ora 500 lei? Mai gindeste-te
kudika165223
Postat pe 11 Martie 2009 10:06
CAM ASA CEVA....

FETELOR UITATI-VA AICI. SUNT CHIAR CELE MAI FRUMOASA ROCHII

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Mituri_si_realitati_despre_rochia_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 11 Martie 2009 11:07
alina tu faci la madona dudu ? da e frumos acolo si pt foto si pt cor pt mine e prea mare prea de fite nu conteaza bani au dreptate fetele dar asta e pe mine ma oftica posturile a trebuit sa mut nunta de pe 29 pe 30 duminca sa mi plece invit pe la 2 in fine eu fac la mantuleasa daca stii unde este pa pa
andre_dany
Postat pe 18 Martie 2009 15:30
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:45
De la: fantome, la data 2009-02-23 08:06:33Biserica este o institutie care are si ea de platit: gaz, curent, apa, angajati etc, asta e motivul primcipal pentru care se percep acele taxe.

ok platesc si ei ca noi toti dar noi dam anual bani biserica...banii obligatorii nu ma refer si la ce dam in plus...am fost la Bistrita Nasaud unde am nasit o fata (ma marit in septembrie pe 5 dar acolo se poate boteza)si am intrebat si noi popa cat face si stiti ce a zis? daca aveti placerea sa contribuiti cu ceva ... bine daca nu...mergeti sanatosi. Asa da!!
grace002326
Postat pe 4 Iunie 2009 07:42
BUNA FETELOR. VREU SA VA ZIC CA SUNTETI NISTE NOROCOASE DACA PLATITI NUMAI ATAT. EU AM NUNTA PE 25 IULIE(MAI AM UN PIC), SI NE-AU CERUT 850, CU AVANS 200 RON. SI AU ZIS CA ESTE ATAT PT CA VOR FI 3 PREOTI, COR+ UN MIC ARANJAMENT DE LA INTRARE PANA IN FATA ALTARULUI CU CATE 6 STALPISORI PE FIECARE PARTE UNITI INTRE EI CU TULL, IAR FIECARE STALPISOR ARE CATE UN BOL CU APA SI FLORI IAR IN MIJOC CATE O LUMANARICA. ARATA FRUMOS, AM FOST INTR-O SAMBATA CAND SE OFICIA O NUNTA, DAR ORICUM MI SE PARE MULT. DAR NU AM AVUT CE FACE, TREBUIA SA RAMANEM AICI PT CA ESTE APROAPE DE CASA + CA PE 25 RAMASESE SINGURA ORA LIBERA. VA PUPIC
eu_ramy19
Postat pe 4 Iulie 2009 17:13
eu_ramy19 cam mult dar poate va iesi superrr

ma intreb de ce preotii sunt bagati in acelasi pret cu aranjarea bisericii - doar nu sa apucat biserica de afaceri cu evenimente
laura02maria
Postat pe 4 Iulie 2009 20:02
De la: lauramaria, la data 2009-07-04 20:02:50eu_ramy19 cam mult dar poate va iesi superrr

ma intreb de ce preotii sunt bagati in acelasi pret cu aranjarea bisericii - doar nu sa apucat biserica de afaceri cu evenimente


eu am fost acum ceva timp, aprox 3 ani la nunta viit mei nasi

iar biserica s-a ocupat de organizare adica ornamentare

a impodobit-o super frumos, pe vremea aceea impodibitul bisericii nefiind o treaba uzuala

a platit 4 mil la o biserica din capitala, Sf. Paraschiva (zona Basarab, pentru cunoscatori) iar preotul a tinut o slujba emotionanta.

practic asta a fost pretul taxei, ornamentatul intrand in pret, altii spunand ca a fost gratuit.
iulik_flore
Postat pe 5 Iulie 2009 22:56
am inteles inseamna ca biserica chiar se ocupa in detaliu de ac evenimente
laura02maria
Postat pe 6 Iulie 2009 16:21
unele, nu toate

si probabil ca acestea au si ele contracte cu anumite firme de decoratiuni
iulik_flore
Postat pe 7 Iulie 2009 13:34
Imi pare rau ca gandesti in felul acesta. Biserica are un buget pt utilitati si in plus de asta nu uita ca sunt bugetari si de fapt tot noi ii platim. De ce trebuie sa - i mai platesc odata.
Daca toti banii aceea ar fi cu factura ( chitanta) nu ar mai deranja, dar atata timp cat sunt bani incasati, necontrolati de nimeni, eu consider ca este aceeasi chestie ca si la MANELISTI.
florinaN
Postat pe 8 August 2009 22:42
Fetelor va recomand biserica Gradina Icoanei. Anul trecut am avut nunta si preotii sunt extraordinari. Am platit 240 lei pentru aranjarea bisericii si un cor format din 12 persoane, studenti la teologie care au cantat extraordinar. Preotii sunt calzi si buni, iar la intrebarea noastra, cat trebuie sa platim, au raspuns...cat vrea nasul....daca vrea..daca nu....sa fim sanatosi. Asa ca pentru vremurile astea...mai rar asa raspuns. Va pup si va doresc o casnicie fericita.
corina_bacau
Postat pe 10 August 2009 08:37
De la: corina_bacau, la data 2009-08-10 08:37:13Fetelor va recomand biserica Gradina Icoanei. Anul trecut am avut nunta si preotii sunt extraordinari. Am platit 240 lei pentru aranjarea bisericii si un cor format din 12 persoane, studenti la teologie care au cantat extraordinar. Preotii sunt calzi si buni, iar la intrebarea noastra, cat trebuie sa platim, au raspuns...cat vrea nasul....daca vrea..daca nu....sa fim sanatosi. Asa ca pentru vremurile astea...mai rar asa raspuns. Va pup si va doresc o casnicie fericita.


asa este in plus si eu am auzit de Gradina Icoanei, ca este o biserica deosebita.
iulik_flore
Postat pe 10 August 2009 11:54
Stiti cumva ce taxe sunt la bisericile catolice?
Sunt aceleasi obiceiuri si la catolici, adica sa plateasca nasul taxele de biserica?

adeana
Postat pe 12 August 2009 09:46
De la: adeana, la data 2009-08-12 09:46:34Stiti cumva ce taxe sunt la bisericile catolice?
Sunt aceleasi obiceiuri si la catolici, adica sa plateasca nasul taxele de biserica?



din cate stiu, bisericile catolice nu percep taxa sau cel putin asa de mult... in plus stiu ca iti impodobesc biserica f frumos...si nu iti iau nimic ptr asta.

cel mai bine e sa e interesezi
iulik_flore
Postat pe 12 August 2009 10:12
Sunt niste EXCROCI, si iti mai spune la slujba multe si nevrute ce nu ai voie sa faci, inclusiv sa nu ravnesti la bani,banii altora si ei ce fac? te jegmanesc de bani.La TV s-au aratat filmulete cu ei care pretind bani fara sa-ti de-a chitanta dar acum de ce nu se face ceva? pt ca se stie ca te fac de bani la nunta,botez si la inmormantare ca ei ce spun?! sunt niste lucruri care sunt necesare de care nu te poti lipsii si atunci esti nevoit sa le dai cat iti pretind. Au fost cazuri in care li s-a spus mirilor sa dea cat ii lasa inima si dupa ce le-au dat bani dupa nunta le-au mai cerut ca cica e prea putin. Eu as fi in stare sa-i filmez cu camera ascunsa stiu ca n-am sa rezolv nimic dar am sa-i postez sa-i vada toata lumea sa le fac o reclama asa frumoasa sa vada enoriasii amaratii care de-abia au ce pune pe masa si ei le da bani ca ei sa-si faca vile si masini de ultima clasa.Sunt dintre ei niste mari betivani si curvari cunosc caz care chiar nu-si merita locul in parohie. Oricum numai haina de pe ei e sfanta si cica-s preoti dar in schimb sunt unii mult prea pacatosi si n-au ce cauta in rangul bisericesc.Rusine lor ca-l pomenesc pe D-zeu si ar trebuii sa le fie frica de ceea ce fac.
Natasa79
Postat pe 12 August 2009 12:24
asa e...... trist dar adevarat
iulik_flore
Postat pe 12 August 2009 15:41
Sunt satula pana peste cap de oameni care generalizeaza. Din pacate asta e boala romanului si nu avem ce-i face. Preotii sunt excroci, vanzatoarele nesimtite, profesorii incompetenti, secretarele nesuferite samd. Bine, persoanele de fata se exclud intotdeauna ca doar e mai usor sa vezi barna din ochii altuia. Sa nu uitam ca orice padure are si uscaturi dar nu tre sa le vedem numai pe alea. Si eu una as prefera sa gasesc o biserica care sa imi ofere 3 preoti+cor si tot felul de decoratiuni pentru 850 de lei sau cat zicea cineva mai sus decat sa stau eu sa umblu dupa ele sau mai rau in ziua nuntii sa ne ducem toata familia cu catel si purcel sa amenajam biserica, pentru ca am vazut-o si p-asta. Si sa fim seriosi, daca iti angajezi firma de decoratiuni te ajunge mai scump de atat.
anamaria_balica
Postat pe 12 August 2009 19:47
Exista taxe si mai mari la alte biserici in jur de 1000 lei noi si daca ai si botez...1700 cu totul.
grace003489
Postat pe 13 August 2009 09:33
De la: grace003489, la data 2009-08-13 09:33:38Exista taxe si mai mari la alte biserici in jur de 1000 lei noi si daca ai si botez...1700 cu totul.


da da...si eu am auzit de 19 mil
iulik_flore
Postat pe 13 August 2009 13:23
buna,acum am aflat si eu cat trebuie sa se plateasca la nunta noastra 900 EXAGERAT si vreau sa mentionez k nu e o biserica cine stie ce,nici macar in centrul orasului nu e,mie una mi se par exagerate preturile astea.acum cand am sa ma duc sa vb cu preotul eu am sa-l intreb(lista ia dat-o soacrei)de ce este asa de mare taxa?
aly79_grace
Postat pe 13 August 2009 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
virginitatea pentru mine e o problema... 326 De la: tot_eu_sas 18 Mai 2013 09:14
care poate fi cauza? 7 De la: adinutze 12 Octombrie 2009 17:49
Virgina pana la casatorie 185 De la: _dulcik_ 12 Ianuarie 2015 12:50
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 13:45
cand se da cadoul la nasi? help!! 36 De la: daniela2shoes 29 Noiembrie 2009 16:23