Setari Cookie-uri

Cand mirele vine sa ia mireasa de acasa

Hello miresici!
As dori sa-mi spuneti cum a fost cand a venit mirele sa va ia de acasa . A-ti servit masa sau bufet suedez? Am vazut la multi ca nu au mai servit masa (ok, dpmdv) , dar cei mai in varsta nici nu vor sa auda de asa ceva. Stiti cu traditia aceea cu impartitul prosoapelor (zici ca esti la inmormantare, dupa parerea mea), a-ti respectat-o? La "Udat" a-ti fost?
Pentru unii cred ca obiceiurile astea sunt invechite si multi nu le mai pastreaza, dar ce te faci cand soacra si mama urla ca din gura de sarpe? Dati-mi si mie niste idei va rog . Va pupic dulce!
veracostea
Postat pe 28 Februarie 2009 15:46
eu cred k voi opta pt bufet suedez...nu are rost sa te tintinzi atata cu mancarea...e si o cheltuiala in plus...desi viitorul meu sot e de la tara eu nu voi tine cont de toate bazaconiile si traditiile de acolo..eu fiind din oras am sa fac cum cred eu de cuviinta...la el in sat sunt foarte mult traditii ..de exemplu inainte de petrecere se leaga mirii si nasii si domnisoarele si cavalerii de onoare...adica se dau tot felul de lucruri..prosoapte, materiale...asta mai demult..acum nu stiu...nici nu ma gandesc sa cumpar material..cine naiba mai cumpara material?:)))...chiar daca voi face nunta la tara va fi una mai deosebita...:D
aadelinnne
Postat pe 13 Martie 2009 14:45
Alina ma bucur ca tu poti face asa...eu chiar daca ma casatoresc cu un baiat de la bucuresti, mama sa nu concepe asa ceva! Offf, traditile astea ne omoara! Cel putin chestia cu prosoapele, ma da pe spate! Mi-e graoza sa ma gandesc la zilele cand vor incepe pregatirile de nunta . Ma pune sa ma duc la udat la 3 fantani...pai de unde sa iau 3 fantani???? ca nimeni nu mai are puturi in curte, aproape toti au apa din conducte...
I-ti doresc casa de piatra si multa fericire!
Spor la pregatiri, sa va mearga totul din plin!!!
veracostea
Postat pe 14 Martie 2009 00:00
multumesc vera...casa de piatra si tie. ...asa cum spuneam eu consider k la nunta mea se va face cum vreu eu nu cum vor altii...sau nu stiu ce traditii..traim in sec 21, ce naiba?
aadelinnne
Postat pe 14 Martie 2009 10:37
buna fetelor!eu nu cred in traditiile astea ,dar totusi tre sa multumesti cumva pe toata lumea( soacra, mama, matusi, bunici si asa mai departe) pt. ca eu sunt de la oras si sotul meu e de la tara din moldova m-am gandit sa fac in asa fel incat sa fie bine pt. toata lumea, si asa ca am facut:cununia civila la mine in oras pt ca aici locuim iar logodna am facut-o la el la tara cu traditiile lor, dar cununia religioasa am sa o fac tot la mine in oras pt. ca la logodna nu au putut sa vina toate neamurile mele.deci fetelor eu fac nunta pe parti ca sa impart si capra si varza sa nu supar pe nimeni.
Acum sunt in pregatiri pt a fi miresica si pot sa spun ca sunt o norocoasa pt ca imi fac nunta asa cum vreau eu, nu se baga nimeni si nu au ce comenta dar nu o fac cu tipicile traditii, vreau sa ies din tipare si ma bucur ca sotul meu e de acord!
deeamezmer
Postat pe 20 Martie 2009 08:29
Buna fetelor,

Vazand ce ati scris voi...cu "conditiile" impuse de mame/soacre referitoare la diferite traditii/bazaconii...ma bucur ca parintii nostri nu se baga in pregatirile noastre. Bineinteles ca ii intrebam ce parere au, cum cred ei ca e mai bine sa facem dar noi am fost cei care am ales restaurantul/fotograful/formatia...Eu de ex. voi renunta la hora miresei din fata blocului (de ce sa se uite tot cartierul la noi?) si deasemena la colacul rupt deasupra capului (de ce sa raman cu firmituri de cozonac in coafura mea frumoasa?).Traditia asta cu prosoapele nu am auzit-o dar vorba ta am vazut prosoape impartite la inmormantare...Cel mai bine ar fi sa puteti alege voi cum vreti sa fie nunta voastra...doar e a voastra nu a parintilor.
dorabv
Postat pe 20 Martie 2009 08:34
mdea...nici nu vreau sa aud de prosoape , si am reusit sa le convinf si pe "batranele" din familie ca nu vreau si gata,.....acum sunt in tratative..ca la noi e traditia cu gaina data nashei dimineatza......uf.....:-< dar...ai vedea eu..

bafta fetelor si impuneti-va ca altfel....
amoremio16
Postat pe 20 Martie 2009 08:36
exact cum spune amoremio16, impune-te Vera, in fata soacrei ca daca de acum "te calca in picioare"
spunei ca obiceiurile ce tin de mireasa tu hotarasti daca le tii sau
e nunta ta sau a parintilor?
alina
Postat pe 20 Martie 2009 09:04
Nu-mi vine sa cred eu sunt din cluj, aici in zona aceasta pana si la tara sunt prea putine traditii la nunta, dar cand am vazut cate trebuie sa faceti m-am uluit. Pe de-o parte cred ca e frumos, dar pe de alta parte cred ca e un stres in plus de care nu cred ca aveti nevoie in acea zi. Un singur sfat va dau, la nunta voastra, voi si mirele sunteti cei mai importanti, asa ca va sfatuiesc sa faceti in asa fel incat sa va simtiti voi bine, invitatii oricum se vor simti, iar de carcotasi nu tineti cont, sunt la toate evenimentele.
Casa de piatra!
deea1808
Postat pe 20 Martie 2009 10:00
Buna fetelor! Noi am avut nunta in septembrie anul trecut. Cand a venit sa ma ia noi am facut un fel de bufet suedez...doar ca nu s-a mancat mai deloc, pentru ca luema era deja mancata de la mire si de la nasi....si oricum, cand s-a ajuns la mine, a durat ceva pana am pus flori in piept la nasi, parinti, socrii, frati si domnisoara de onoare...era casa plina, toata lumea se uita la mine, nu manca nimeni nimic. Cel mai mult s-a servit cozonac (era facut de bunica mea si era foarte bun) si s-au baut racoritoare pentru ca marea majoritate a barbatilor erau cu masina.
Intradevar e bine sa ai de toate ca nu se stie. In ceea ce priveste obiceiurile, noi nu le-am facut pe toate, am batut bradul ptr ca asa am vrut, ca am zis ca daca tot am pus la usi, ce sens are sa il sarim si pe ala din fata blocului. Si cam atat. AAAaaaa si am avut si turta pe care mi-a rupt=o deasupra capului in casa...in timp ce canta lautarul si ma fotografia toata lumea. Si cam atat. Am pus in varful bradului o batista, pe care si-a luat-o baiatul care l-a batut, si s-a tot chinuit mama sa ma convinga sa pun bomboane in el ceea ce nu am facut si i-am zis ca daca mai comenteaza nu il mai batem deloc. Eu nu sunt de acord cu impuneara.
Cam atat. Mult noroc va doresc...tineti-va tare ptr ca voi contati cel mai mult, restul lumii este doar de umplutura, au dreptul sa isi dea cu parerea dar nu au dreptul sa impuna!
Casa de piatra tuturor celor care urmeaza sa faca pasul si cel mai important, simtiti-va bine si distrati-va la maxim ptr ca e ziua voastra!
soralumihai
Postat pe 20 Martie 2009 10:03
Fetelor nu lasati pe nimeni sa va calce in picioare. Puneti-i la punct, mai ales pe soacre. Ele trebuie sa stie de la inceput care este pozitia lor, ce trebuie sa faca si ce nu (in functie de dorintele noastre desigur). Nici ele nu au facut cum le-a dictat soacra, noi de ce am face cum dicteaza ele. (Eu am doua soacre. M-am pricosit! ) Referitor la obiceiurile de nunta, pana la urma se marita soacra sau noi?!? Ce ziceti?!? puneti piciorul in prag. Bafta cu pregatirile! Sunt lucruri mai importante decat unele obiceiuri care nu-si au rostul.
Lowiny_grace
Postat pe 20 Martie 2009 10:07
Nu va cheltuiti prea mult! Nu-si are rostul. Putin din toate, ca sa fie si sa dea bine. Oricum nu servesc toti, doar cei ai casei, dar nici ei pt ca nu e timp.
Lowiny_grace
Postat pe 20 Martie 2009 10:11
BUNA FETELOR,SI EU AM NUNTA IN IUNIE,DAR O FAC IN AFARA,PE MINE MA IA NASA,SOTUL MA ASTEAPTA LA BISERICA CU NASUL,ASA CA M-AM SCOS,DE TOATE TRADITIILE,AICI SE COMANDA CATEVA PLATOURI CU MINI APERITIVE,SI ASA O FAC DUMINICA SI O SA FIU NEVOITA,SA VINA ACASA TOATA TRUPA DE LA SALON.VA UREZ CASNICIE FERICITA
kalis27
Postat pe 20 Martie 2009 10:12
Turta miresei este obligatorie, pt ca reprezinta noroc si fericire. De curand am auzit ca turta miresei ar reprezenta rodirea pantecelui, si de aceea se rupe de catre nasa. Voi ce stiti?
Lowiny_grace
Postat pe 20 Martie 2009 10:25
wow...sincer eu nu am auzit de prosoape la o nunta...!Si cand vine sa ya mireasa de acasa..atunci se servesc invitatii cu bautura si saratele sau prajituri.pt k e pierdere te dimp si de bani sa dai de mancare...sasa o sa ajunga la local..si akolo vor manca cat doresc ei.Bafta ...si casa de piatra..:*
Cinghy
Postat pe 20 Martie 2009 11:13
Eu nu stiu ce traditii sunt de obicei la o nunta dar m-ati amuzat cu prosoapele ude si gaina data nasei..si eu ma casatoresc insa habar nu am cum o sa fie ..:)
sanduta86
Postat pe 20 Martie 2009 12:42
buna fetelor!Nu sunt de acord cu voi in toate.Adica e foarte frumos cu traditiile...o sa vedeti ca peste ani cand va veti aducea aminte va fi foarte placut.Am fost si eu la o nunta la tara si am vazut cu galetile de apa la fantana...e placut ,ce sa mai zic de turta miresei,care inseamna sanatate ,fericire si roade in casnicie...de impodobitul bradului,s.a.m.d.Daca noi facem atatea fite,mirii ce mai zic,pentru ca si ei trebuiesc barbieriti(la tare cu barda,la oras cu un cutit).Nu sunt de acord nici eu cu prosoapele,nu mai dai la toti invitatii(cum era inainte)dar la nasi trebuie sa le dai si prosoape,si lenjerie,imbracaminte etc.Eu zic sa va calmati si sa va ganditi la alte probleme,pentru ca astea sunt minore.De servit masa acasa,nu am auzit....am auzit de servit bautura si prajituri Va pup dulce fetelor
Cris_Jovy
Postat pe 20 Martie 2009 12:46
offfffffffffff greu e cand se baga altii!!!!
dar nu trebuie lasati sa o faca
eu sunt de acord cu unele traditii care isi au rostul lor, altele sincer mi se par tiganie
eu imi voi face nunta numai dupa gusturile mele!
bun, ascult pareri insa eu decid dc le pun in practica sau nu, restul nu ma intereseaza ce cred!
ce impus? doamne fereste! asta ar fi chiar culmea
eu i-am spus inclusiv mirelui sa nu cumva sa comenteze k nu mai are loc nici o nunta
oricum din acest punct de vedere suntem pe aceeasi lungime de unda

EU VREA CEVA F SIMPLU SI FINUT, FARA PANARAMA

1.FARA BRAD
2.FARA UDAR
3.FARA PROSOAPE, AS MURI, CU ELE DE GAT, CU BANI PRINSI IN PIEPTUL MIRELUI
4.FARA JUCATUL GAINII (O PORCARIE)

in ceea ce priveste "luatul de acasa" sunt in dubiu. initial ma gandeam sa ma astepte la biserica (mirele si nasii). asadar scap si de agitatie pe care o urasc.eu ma stresez f usor si mi-e foarte frica ca nu cumva cineva sa sa imi strice ziua.

dc totusi pastram obiceiul veniriiluatului de acasa, ok! dar fara circ, hora in fata blocului si alte rahaturi din astea. ca sa nu mai vorbim de lautar!!!!
imi rupe turta, asta e sg obicei pe care il respect.
apoi frumos toata lumea imbarcarea si la biserica

acasa nu cred ca voi mai pune mancare. poate niste sandwich-uri si ceva pateuri sau saratle. le ajunge!

sora mea, cand a facut nunta, adik acum 4 ani a respectat maj traditiilor: udat, brad, hora in fata blocului, lautar. mai putin prosop, gaina si bani in piept.

a fost frumos dar mi s-a parut o pierdere de timp inutila! eu nu vreau asa ceva, CLAR

FETELOR ESTE NUNTA VOASTRA! FACETI EXACT CUM VA TAIE CAPUL! NU LASATI PE NIMENI SA V-O STRICE! MAI TARZIU O SA VA PARA RAU!!!
iulik_flore
Postat pe 20 Martie 2009 15:20
buna fetelor,
Din pct meu de vedere nunta este a miresei si a mirelui...nimeni nu trebuie sa se impuna..se casatoresc ei sau voi...nu au reusit sa faca cum si-au dorit la nunta lor si acum vor sa impuna in alte parti...eu o sa fac o nunta neconventionala fara toate traditiile idioate (pt mine sunt idioate). nu inteleg de ce sa dau masa cand vine mirele sa ma ia de acasa::))...noi o sa plecam de mana impreuna ...fara tam tam fara alte chestii de mahala zic eu...sper sa aveti nunta pe care chiar o doriti voi si nu terte persoane
oana_deea
Postat pe 20 Martie 2009 16:58
Am citit la unele dintre voi ca nu vreti lautari in alai... nici mie si nici lui nu ne plac lautarii, dar am participat la un alai fara si a fost foarte sec, de parca nu se intampla nimic. Asa ca va recomand sa va ganditi bine cum veti face caci totusi este o sarbatoare, fara nicio galagie parca nu mai are farmec. Noi ne gandeam sa incercam un alt stil de "galagie".
kudika021476
Postat pe 20 Martie 2009 17:20
adik?
iulik_flore
Postat pe 28 Martie 2009 21:39
daca "adoka?" se referea la ce am scris eu, raspund ca se poate (sau sper sa se poata) o combinare a unei chitari cu o vioara, sau doar o chitara...ceva de genul asta. Mie mi se pare ca suna bine. va pup
kudika021476
Postat pe 30 Martie 2009 10:47
da, pentru tine era iubita

suna bine ce zici u

frumos

dar ai gasit pe cineva? si se aude suficient de tare?
iulik_flore
Postat pe 30 Martie 2009 16:49
ceau, inca nu am gasit pe nimeni si nici nu stiu cum va suna, eu sper ca suficient, oricum nu trebuie foarte tare nu?
kudika021476
Postat pe 31 Martie 2009 15:18
nu ca la un lautar dar oricum

cat de cat, sa se auda macar la cativa metri, nu?

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_extravagante_buchete_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 1 Aprilie 2009 17:45
la noi..la Suceava..
-pai cand a venit mirele sa ma ia ...eu am primit buchetul de la mire..i-am pus trandafirasul in piept, iar pt frati, surori, parinti, nasi si cavaleri am pus cate un mic trandafiras in piept pt ca am renuntat la obiceiul de la noi de a pune flori la nuntasi in piept.
-de servit...am servit pe cei care au venit cu mirele...cu Finlandia si prajiturele--atat (deoarece la mine acasa nu s-a stat prea mult k apoi am mers la starea civila si la biserica)
-eu nu am vrut ca atunci cand vine mirele sa ma ia..sa facem tam-tam..cu prea multa muzica---muzica a cantat bineinteles dar putin nu asa cum se face de obicei pe aici

parerea mea...e sa nu va complicati cu bufet suedez...k nu are rost..de mancat se va manca la sala...nu si la sala si acasa..
acasa o prajiturika...si un pahar de suc sau tarie
byanka_2009
Postat pe 2 Aprilie 2009 09:24
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Funda_accesoriu_chic_pentru_rochia_de_mireasa.html

syperbeeeeeeeee
iulik_flore
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:47
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:48
stoicandra parca si mie imi palce ideea chiar ma amuzat, dar acum tb incercat si vazut cat de tare se aude cum zicea si iulika - ar fi ceva mai deosebit

dar fara nici o galagie, nu e nunta....

Cand a venit mirele dupa mine, al meu e un pic mai hazliu
ma cautat in baie si pe balcon si a venit singur singurel la mine in camera, acolo l-am asteptat si mi-a dat buchetul doar noi doi, foto si filmarea. Si apoi am venit amndoi in fata nuntasilor unde sa servit un mic bufet suedez.

Asa cum a zis cineva mai sus nu este timp sa fie multe lichide ca alea se consuma.

Si nici intr-un caz sa nu pridenti floarea nasului cu capul in jos
laura02maria
Postat pe 28 Aprilie 2009 15:31
de ce de ce laura>???????????? ce inseamna???

e de rauuuuuuuu???????????
iulik_flore
Postat pe 29 Aprilie 2009 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum pot sa imi ajut prietena 4 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:52
Foto Video Trash The Dress - poezia asezata in rama 2 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:51
VAND ROCHIE DE MIREASA DEMETRIOS 1 De la: Derya 25 Septembrie 2009 23:40
Logodna 16 De la: ancu_14 31 Ianuarie 2013 17:33
nunta la ortodocsi 1 De la: dana2005 26 Aprilie 2010 10:54