Setari Cookie-uri

cu cat timp inainte de nunta se depun actele la primarie?

buna fetelor!spuneti-mi cu cat timp inainte de nunta se depun actele la primarie?eu nu sunt in tara si inca nu m-am interesat.merci!
grace000199
Postat pe 16 Martie 2009 18:12
actele se depun inainte cu 14 zile inainte de cununie,iar acolo treb sa te prezinti cu certificatul de nastere copie si original,carte de identitate copie si original,adeverinta de la medicul de fam ca esti apta de casatorie si cu analizele de sange ,plus un certificat prenuptial care e valabil doar 24 de ore de la eliberare,deci atentie la data!!..cam atat cred..casnicie binecuvantata iti doresc si casa de piatra!!!!!!!
grace000094
Postat pe 14 Aprilie 2009 02:13
buna fetelor...sunt si eu in situatia multora ....ma casatoresc la anul ....dar nu stiu preaa multe si nici nu prea am timp sa ma interesez pt ca nu sunt in tara ....ce trebuie facut din timmp...avem restaurantul rezervat ....cel mai important ....dar nu stiu cu cat timp inainte trebuie sa te inscrii...ma rog...sa iti faci rezervarea la primarie si biserica ...am asa emotii va multumesc pt ajutor
sweetcrazy
Postat pe 16 Aprilie 2009 01:00
Buna Grace000094

Imi dai emotii

Noi vrem sa ne casatorim civil pe 30 luna aceasta.
Am fost astazi la primarie si ne-au zis ca putem sa venim cu actele marti (a doua zi de Paste) si ca ne incadram in termen.

Cu medicul de familie sper sa rezolvam maine dar nu stiu nimic de certificat valabil cu 24 de ore inainte. Eu am inteles ca e valabil 14 zile deci trebuie sa ne incadram in termenul asta.
De unde luam Certificatl prenuptial? E altceva decat cel de la medicul de familie?

Poate am inteles eu gresit?
Ajutor

Pupicei
adacora_grace
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:38
merci grace 0094 pt sfaturi.as vrea sa-mi spui ce este crtificatul prenuptial si de unde trebuie luat.merci frumos!
grace000199
Postat pe 18 Aprilie 2009 10:40
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro

Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:48
salut fetelor..scuze ca raspund atat de tarziu..certificatul prenuptial se ia de la medicul de familie si treb sa scrie data in care va si casatoriti pt ca e valabil 24 de ore,insa asta va intelegeti cu dr;),iar in ce priveste biserica, depinde daca sunt si altii inscrisi pt cununie in aceeasi zi cu voi(sa nu fie prea multi si sa nu aiba timp sa va cunune,sau sa nu se potriveasca cu ora la care treb sa fiti la restaurant-asta daca faceti nunta de zi,daca e de noapte nu e problema),dar acest aspect il discutati cu un preot de la biserica la care apartineti...dar cel mai bine va sfatuiesc sa mergeti la primarie si sa le cereti sa va informeze cap-coada cu privire la actele necesare pt cununia civila,cu toate ca nu cred ca ar mai fi ceva inafara de ce v-am spus,dar pt siguranta voastra:)
multe multe bucurii!!!!!!!!!!!!!!!
grace000094
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:27
buna
am si eu o intrebare:aveti idee de ce acte este nevoie in cazul in care viitorul sot nu este cetatean roman,dar este cetatean UE?
cocutza11
Postat pe 13 Iunie 2009 10:55
Buna!Viitorul meu sot nu este roman, este tot din UE, insa am renuntat sa ne casatorim in Romania, pentru ca lui ii trebuiau urmatoarele:dovada de la ambasada pentru casatorie, ca nu a mai fost casatorit( traducere legalizata+ copie ),declaratie notariala cu datele de stare civila, certificat nastere supralegalizat in strainatate( apostila de la Haga)+traducere legalizata si traducere legalizata, pasaport, certificat prenuptial.Prea multe, si trebuie sa te incadrezi in timp...Pe cand dincolo nu iti cere atatea analize, si sa dai spaga la doctori..
mcgabi
Postat pe 13 Iunie 2009 14:32
Bafta danuza!Si vedeti voi, va decideti. Pentru noi ca cetateni romani, stiu ca trebuie de la primarie un act care sa dovedeasca ca nu am mai fost casatoriti, tradus si legalizat, si apostila de la Haga, si pasaport.Daca mai e ceva, iti voi spune.
Pupici!
mcgabi
Postat pe 13 Iunie 2009 14:39
Multumesc frumos de raspuns:)
cocutza11
Postat pe 13 Iunie 2009 16:12
noi facem cununia civila pe 10 iulie. am sunat la primarie si ni s-a spus ca tre sa mergem sa depunem actele pe 1 iulie, adica cu 10 zile inainte.
certificatul prenuptial se obtine de la medicul de familie si este valabil 14 zile. (de la data emiterii si pana la data oficierii casatoriei)
raly_uca
Postat pe 15 Iunie 2009 09:04
in Suceava se depun cu 14 zile inainte de cuninia civila!
dar....am auzit si locuri in care se primesc actele si cu o saptamana inainte de cununie!
byanka_2009
Postat pe 15 Iunie 2009 09:17
cu 10 zile inainte...nici mai devreme nici mai tarziu...si pe analize trebuie scrisa data cununiei...
bebelusha_grace
Postat pe 15 Iunie 2009 12:15
noi am depus actele pt.12 septembrie pe 31 august :)
kudika007717
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:38
tarot_healthy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 04:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sexul este obligatoriu inainte de nunta 372 De la: 13 Decembrie 2012 21:04
criza dinaintea casatoriei 28 De la: iulika_flore 22 Aprilie 2010 01:24
VAND ROCHIE DE MIREASA DEMETRIOS 1 De la: Derya 25 Septembrie 2009 23:40
Alegerea Bisericii pe ultima suta de metri.. Un sfat? 11 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:15
Nuntile din dobrogea 21 De la: elissa_grace 8 August 2012 12:50