Setari Cookie-uri

Nunta intre veri

Se pot casatori doi veri de gradul III? Unii zic ca da, altii ca nu. Voi ce parere aveti?
KALI03
Postat pe 27 Aprilie 2009 20:10
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 23:37
din cate stiu eu ,nunta intre veri de gradul III este permisa.dar,ca sa ai sufletul impacat dute si intreaba un preot.stiu de asemeni ca se poate obtine dispensa de la mitropolie.se va plati o taxa si vei avea dispensa.bafta!
vaiana
Postat pe 23 Mai 2009 08:03
ce porcarie e dispensa asta...scuza-ma ca zic ....adik e ceva de genu dai spaga si ai dezlegare ....de cand legile crestinesti se fac dupa spagile date??.....e acelasi lucru cu nunta in post....am prieteni care s-au casatorit in post.....se stie bine ca nu e permis sa te casatoresti in post...dar...au mituit mai marele mitropoliei din iasi si gata.au dezlegare...cate nu pot face banii astia....sunt doar obiectiva...si din cate stiu eu nunta e permisa dar numai intre rude de la gradul 7 in sus
Bluesky_grace
Postat pe 23 Mai 2009 08:12
De la: vaiana, la data 2009-05-23 08:03:03din cate stiu eu ,nunta intre veri de gradul III este permisa.dar,ca sa ai sufletul impacat dute si intreaba un preot.stiu de asemeni ca se poate obtine dispensa de la mitropolie.se va plati o taxa si vei avea dispensa.bafta!


auzi tu...taxa la mitropolie pt dispensa...doamne, cat de aberant...
pai ori e permis ori nu e permis...cat pot sa ma revolte astfel de lucruri! este inadmisibil...sincer
denisse_aloha
Postat pe 23 Mai 2009 12:17
Nu este permisa nunta intre veri de gradul III. De la gradul 7 incolo se poate. Oricum cel mai bine este sa nu te implici deloc daca se poate. Este pacat acest lucru si se va transmite si la copii.Stiu ce spun ca ma intrebat un preot si am vazut un caz care erau veri de dragul 7 si nu le-a dat voie preotul.
Deci, lumea e plina se baieti.....
dan_isia
Postat pe 23 Mai 2009 13:02
CODUL FAMILIEI spune asa: Cap I, INCHEIEREA CASATORIEI, ART. 6:¨Este oprita casatoria intre rudele in linie dreapta,precum si intre cele in linie colaterala pana la al patrulea grad inclusiv.Pentru motive temeinice,casatoria intre rudele in linie colaterala de gr al patrulea poate fi incuviintata de Comitetul executiv....¨
gety_grace
Postat pe 23 Mai 2009 13:51
Varul tau de gradul III defapt este ruda cu tine de gradul VI in linie dreapta.
Se calculeaza in felul urmator:
tu-parinti gr I;bunici- gr II; strabunici comuni gr III; bunicii tai pt el gr VI; parintii tai pt el gr V; Tu cu el gr VI
Daca te ajuta cu ceva....
Evike_grace
Postat pe 23 Mai 2009 18:11
gradul 7 intre rude inseamna gradul 3 intre veri
gradele se fac in linie dreapta de la mama ea este gradul 1 apoi tata grad 2 etc
se poate nunta intre veri de gradul 3 fara probleme
citit legislatie/ drept ce vreti voi de specialitate juridica si vedeti ce reprezinta si care sunt gradele de rudenie
andalussya
Postat pe 23 Mai 2009 22:37
eu din cate stiu nu este bine,nici pt.tine nici pt copiii tai,chiar aiurea te casatoresti cu varu a 7spita altu nu mai gasesti,se zice ca ies copiii cu probleme,doamne fereste.
kalis27
Postat pe 24 Mai 2009 00:14
acum oricum se pot face analize pt copii ca sa vedeti daca sunt sanatosi asa ca nu cred ca ar trebui sa fie o problema
MONYK_ADRIANA
Postat pe 24 Mai 2009 22:18
eu sunt logodita de 1 saptamana cu un var suna aiurea dar asta e si suntem impreuna de ceva timp insa am aflat abea acu ceva vreme atunci cand s-au cunoscut familiile si ce sa fac sa ma despart de dragostea vitii mele . ca sa intelegeti mamele sunt verisoare de a @-a sau a3-a ceva de genu adica avem totusi acelasi sange.cum as putea sa traiesc o viata fara el ??????????????????????
grace001098
Postat pe 25 Mai 2009 00:07
Nu va suparati..dar nu credeti..ca suntem rude cu totzi?
inteleg..daca era vorba de frati...dar rude de-a nu stiu cata spitza...sa fim seriosi..ca daca ne cautam..totzi suntem inruditzi intr-un fel sau altu...asa ca...faci cum iti dicteaza inima..si constiintza...
lauryx
Postat pe 25 Mai 2009 16:04
veri de gradul 3 ... adica sträbunicii täi si ai lui sunt frati ... eu cunosc un caz in care s-au casatorit 2 veri si copii au iesit bolnavi ... acuma ori e pedeapsa de la Dumnezeu ori e o chestie genetica ... am auzit ambele variante ... eu una daca as putea as renunta la relatie .... dar daca ei se iubesc si isi asuma responsabilitatea pentru tot ce li s-ar putea intampla pe viitor ... treaba lor...
rocsanyk3
Postat pe 25 Mai 2009 16:25
bunicii mei sunt verisori de gradul 2=))
de asta ce mai ziceti?
si ghiciti ce? s-au casatorit acum 51 de ani, preotul le-a dat delegare!!!!! mamaia avea 15 ani si tataia 25 de ani, nu au stiut ca sunt verisori de gradul 2 decat dupa ce mamaia a venit acasa la tataia, ca viitoare sotie iar tataia i-a zis lui strabunicu,gen:"tata eu pe ea o vreau de sotie, e a lui X din satul Y, asa ca aia e". la care strabunicul meu sapand un pic dupa informatii despre viitoare lui tanara nora le-a spus ca ei sunt verisori de gradul 2. Acestia au mers apoi la preot si le-a explicat ce si cum si ca ei urmeaza sa se casatoreasca, sa o MAAI FACA SAU NU?, acesta din urma dandu-le deZlegare. deci ce sa mai cred?? in fine. faza e ca suntem cu toti sanatosi si fizic si psihic si nu avem probleme..chiar daca au trecut 2 generatii;)

PS: alta si mai tare e ca mama si tata sunt frati vitregi=))

PS3: nu au nici un pic de sange comun, insa bunicul meu, tatal tatlui meu) ramanand vaduv pe la 45 de ani s-a casatorit cu actuala mea bunica vitrega tot aceeasi varsta atunci, care este sora lui tataia (tatal mamei mele) :)) si asa mama si tata s-au cunoscut , s-au casatorit si asa am aparut eu si fratele meu:)))
cristinne83
Postat pe 25 Mai 2009 17:21
De la: cristinn, la data 2009-05-25 17:21:00bunicii mei sunt verisori de gradul 2=))
de asta ce mai ziceti?
si ghiciti ce? s-au casatorit acum 51 de ani, preotul le-a dat delegare!!!!! mamaia avea 15 ani si tataia 25 de ani, nu au stiut ca sunt verisori de gradul 2 decat dupa ce mamaia a venit acasa la tataia, ca viitoare sotie iar tataia i-a zis lui strabunicu,gen:"tata eu pe ea o vreau de sotie, e a lui X din satul Y, asa ca aia e". la care strabunicul meu sapand un pic dupa informatii despre viitoare lui tanara nora le-a spus ca ei sunt verisori de gradul 2. Acestia au mers apoi la preot si le-a explicat ce si cum si ca ei urmeaza sa se casatoreasca, sa o MAAI FACA SAU NU?, acesta din urma dandu-le deZlegare. deci ce sa mai cred?? in fine. faza e ca suntem cu toti sanatosi si fizic si psihic si nu avem probleme..chiar daca au trecut 2 generatii;)

PS: alta si mai tare e ca mama si tata sunt frati vitregi=))

PS3: nu au nici un pic de sange comun, insa bunicul meu, tatal tatlui meu) ramanand vaduv pe la 45 de ani s-a casatorit cu actuala mea bunica vitrega tot aceeasi varsta atunci, care este sora lui tataia (tatal mamei mele) :)) si asa mama si tata s-au cunoscut , s-au casatorit si asa am aparut eu si fratele meu:)))

si pt asta copii rezultati din aceste relatii , implicit u , sunt perfect sanatosi si frumosi ...
parerea mea este k ceea ce dumnezeu bine-cuvanteaza omul nu poate dezlega ... s-au intalnit si s-au indragostit k asa trebuia , asta-i calea pe care trebuie s-o urmeze ... nu poti refuza ceva ce iti este predestinat ...
este dreptul lor sa aleaga ... dc ei de iubesc ... cine suntem noi sa-i judecam ... ???
I LOVE LIFE !!! I LOVE MY BABE !!!
paullyss
Postat pe 25 Mai 2009 21:36
De la: GangstaTear, la data 2009-04-27 20:10:25Se pot casatori doi veri de gradul III? Unii zic ca da, altii ca nu. Voi ce parere aveti?

parintii vostri ce parere au ? ati discutat si cu ei ?
dc ei sunt de-acord si va dau bine-cuvantarea lor ... nu mai ezitati ... dc voi sunteti impacati cu situatia in care va aflati nu mai dati glas rautatilor anumitor personaje , traiti-va viata si nu regretati nimic din ceea ce vi se intampla ...
ca sa va simtiti mai siguri si mai impacati consultati-va cu un preot ... sunt sigura k va gasi o solutie ...
bafta moolta
paullyss
Postat pe 25 Mai 2009 21:43
totusi daca va iubiti numai asta conteaza.
MONYK_ADRIANA
Postat pe 26 Mai 2009 08:58
Eu chiar cunosc o pereche care s-a casatorit acum cativa ani si nu a fost nici o problema din partea bisericii. Toata lume a ia sfatuit sa nu se casatoreasca, dar nu a contat. Au divortat peste 1 an.
fantome
Postat pe 26 Mai 2009 10:31
In asfel de situatie sunt multe familii din Constanta,Tulcea sau Calarasi,unde sunt foarte multe comunitati de aromani.Veri intre ei se casatoresc mereu si culmea e ca mirii stiu,sunt constienti ca sunt rude,uneori chiar veri de gradul 2 dar sunt constransi de familie,care pentru ei inseamna totul.Aici in situatiile astea intervin foarte mult neamurile tinerilor(cei din casa),care programeaza de foarte devreme, ca pe vremea bunicii casatoria dintre fata si baiat.Ca si la romi as putea spune....
E o lege nescrisa pe care toti tinerii, viitori miri, trebuie sa o respecte pentru a nu face familia de ras.
andreea_blondy_09
Postat pe 19 Iunie 2009 21:46
intr o astfel de situatie ma aflu eu....... am copilarit la tara si acolo l am intalnit pe el........ de sapte ani ne cunoastem si desi ne vedeam rar ne am indragostit unul de altul fiind din orase diferite ....... a fost primul barbat din viata mea .......si acum cand ne am hotarat si noi sa ne casatorim am aflat ca suntem veri de al treilea ........ a fost un soc pt noi......... de cand am aflat mai precis acum doua saptamani nici n am mai vb unul cu celalalt.........e dureros........ cineva spunea ca sunt atatia barbati ..........dar nu este asa usor .......e usor sa ti spui parerea , dar numai cine a trecut prin asa ceva stie ce inseamna......... simti ca viata ta s a terminat .........de cate ori am fost la biserica preoti n au avut timp sa vb cu mine........ simpt ca inebunesc , ca toate visurile mele s au spulberat........el era cel care imi oferea echilibrul de care aveam nevoie , ma facea sa am incredere in mine...... ma intreb de ce mi s a intamplat tocmai mie , de ce eu , niciodata n am facut rau la nimeni ..............ce dura este uneori viata

Postat pe 20 Iunie 2009 00:14
am aflat de la PREOT ca este ok intre veri de gradul III.. asa ca.. de ce nu.. daca e iubire..
KALI03
Postat pe 27 Septembrie 2009 17:30
tarot_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:26
De la: GangstaTear, la data 2009-09-27 17:30:22am aflat de la PREOT ca este ok intre veri de gradul III.. asa ca.. de ce nu.. daca e iubire..


iulik_flore
Postat pe 9 Decembrie 2009 01:27
am intalnit si eu un caz concret cand doi veri de gr III s-au iubit si au vrut sa se casatoreasca.stiu ca trebuiau sa mearga la mitropolie pt dispensa.in privinta urmasilor nu cred ca ar fi probleme! ganditi-va ca la musulmani se casatoresc veri primari si urmasii nu au nimic! sau cumva toti musulmanii sunt cu handicap si eu nu stiu... am cunoscut personal pe un cetatean german de origine turca, musulman, casatorit cu verisoara primara[mamele erau surori] si copiii erau perfect sanatosi si destul de mari[ fata 17 ani, baiatul 15 ani] ca sa se poata observa vreun eventual handicap sau retard. erau copii normali.deci...in eventualitatea unei casatorii urez CASA DE PIATRA!
vaiana
Postat pe 9 Decembrie 2009 15:35
Nu se pot casatori:
Rudeniile colaterale, care fac cruce cu cele de sange, cele suitoare si coboratoare,
adica : tata, baiatul ( sora ), varul intai, varul al doilea si varul al treilea.
Tata cu mama sunt de gradul intai; fratele cu sora sunt gradul al doilea;
verii intai sunt gradul al patrulea; verii ai doilea sunt gradul al saselea.
Toti acestia n-au voie sa se ia in casatorie unul cu altul.
De abia verii al treilea se pot lua, care sunt gradul al optulea.


Deci se poate.
Importanta e dragostea si daca ei pot trece peste acest asa-zis obstacol. Sunt intr-o situatie identica si cand am aflat, am crezut ca cerul o sa-mi cada in cap. Acum imi revin si sper sa reusesc. Important e ca ne iubim si ca el imi da putere sa trec peste soc.
Dumnezeu e iubire, iar iubirea nu e un pacat.

nandeniz
Postat pe 19 Decembrie 2009 02:33
Buna, nu este bine ca doi veri sa se casatoreasca, cunosc doi veri care s-au casatorit si din pacate nu pot sa faca copii,de fapt ea a ramas insarcinata si a nascut un copil cu probleme care a murit,doamne fereste dar e mai bine sa previi decat sa suferi dupa.
mictib
Postat pe 19 Decembrie 2009 08:55
E putin ciudata situatia, dar gandindu-ne ca din cele mai vechi timpuri s-au legat casatorii intre rude nu cred ca ar fi o problema.Ar trebui totusi sa va faceti niste teste de sange sa vedeti daca e vreo probabilitate sa aveti probleme in a face copii. Cat despre mitropolie.....nu zic decat ca biserica din cele mai vechi timpuri a fost o putere de influentare a maselor, asa ca nu cred ca ai tu nevoie de vreo dezlegare de la o institutie de genul acesta.
sunnydays_grace
Postat pe 19 Decembrie 2009 09:43
Daca ati ramas in urma cu achizitionarea cadourilor, intrati pe www.evermarket.ro
Aici puteti gasi o gama larga de cadouri la preturi avantajoase.
Va astept!
lif3_dr3am
Postat pe 19 Decembrie 2009 16:05

Ce-mi place mie de preotii astia care au si vaste cunostinte medicale!

E treaba fiecaruia ce face cu viata lui, cu cine alege sa se casatoreasca.
Insa, daca este importanta pentru voi si sanatatea viitoarei familii, cereti si sfatul unui medic.
Din cate stiu eu, este mare probabilitatea ca dintr-un cuplu de rude sa apara copii cu probleme de sanatate (legate de genetica).
Nu cred ca v-ati dori asta, indiferent cat de mare e iubirea aceea!
cameliagiurgiu
Postat pe 12 Aprilie 2010 06:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ramai sclavul societatii sau nu? Ai sau nu ai tupeul sa spargi tiparele? 35 De la: klarra 22 Februarie 2010 16:30
un sfat va rog... 6 De la: grace003710 31 Iulie 2009 09:06
nasii nu s-au daruit la nunta :( 15 De la: nikol05 22 Aprilie 2013 10:53
tortul mirelui 9 De la: kryssa 11 Decembrie 2009 13:29
ajutati-ma va rog....se merita? 23 De la: vaiana 4 Decembrie 2009 15:20