Setari Cookie-uri

Eu cu studii, el fara..

Parintii sunt impotriva relatiei, pentru ca el nu are facultate si locuieste la tara. Conteaza parerea lor, daca eu stiu ca el e alesul?
KALI03
Postat pe 27 Aprilie 2009 20:11
Din cate stiu eu te casatoresti cu omul nu cu diplomele lui,daca il iubesti si te iubeste si el nu vad nici o piedica in calea relatiei voastre.Nu ai vazut sa aiba 3 facultati si sa fie prost rau?asta e parerea mea decizia iti apartine.
mihaelaonu
Postat pe 27 Aprilie 2009 21:33
Draga mea, fruntea sus. Conteaza demnitatea de a fi om si barbat bun pentru tine, pentru ca-l alegi cu sufletul, ulterior vin planurile financiare, daca te poate sustine si ajuta in viata. De multe ori baietii destepti si bine educati ii gasesti fara studii superioare. De exemplu, daca parintii nostrii nu au facut universitati asta inseamna ca au tinut numai sapa in mana sau nu au fost oameni demni de respect. Jos palaria pentru parintii care au putut sustine copii in scoala, este un efort iar faptul ca termini o facultate este ca sa-ti demonstrezi "Uite, eu am fost capabil de asta!".
Alege-ti sotul numai cu ...inima ta!Sa fi fericita!
mikaela_ta_grace
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:26
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 23:39
Poate ca o sa sune absurd si poate unele dintre voi o sa ma condamne, dar eu sunt sincer de parere ca intr-un cuplu cei doi trebuie sa fie cat de cat la acelasi nivel. S-ar putea ca in timp sa evoluezi si el sa ramana in urma ta...si poate chiar te va trage in jos. In plus, in timp trebuie si el sa fie in stare sa-si sustina comentariile si sa aveti ce discuta. Ma gandesc de asemenea ca eu as fi un pic stanjenita daca am iesi cu prietenii mei si el nu ar avea nimic de spus, sau as iesi eu in grupul lui de prieteni si as avea ca nu am nimic in comun cu nimeni. Mereu m-au speriat diferentele astea mai ales ca eu am si avut o evolutie mai "furtunoasa", iar in timp se poate ca el sa devina frustrat de "handicapul" lui. Barbatul trebuie sa fie barbat si trebuie sa fie cel putin la nivelul tau.
De la: GangstaTear, la data 2009-04-27 20:11:54Parintii sunt impotriva relatiei, pentru ca el nu are facultate si locuieste la tara. Conteaza parerea lor, daca eu stiu ca el e alesul?
radut2004
Postat pe 12 Mai 2009 18:29
Eu am si facultate si master, el nu are decat liceul..cu toate aseta e mult mai inteligent decat foarte multi barbati cu doctorat pe care i-am cunoscut!
cristinne83
Postat pe 13 Mai 2009 12:18
Bai scutiti-ma cu diplomele si cu multe altele...in ziua de azi multi fac o facultate pe bani...si mai fac una ca are taticu si mamica bani si las sa fie...asa ca...sunt multi mai multi oameni fara facultati cu o cultura generala zdrobitoare asa ca.....
Cypcip
Postat pe 13 Mai 2009 12:30
De la: Cypcip, la data 2009-05-13 12:30:49Bai scutiti-ma cu diplomele si cu multe altele...in ziua de azi multi fac o facultate pe bani...si mai fac una ca are taticu si mamica bani si las sa fie...asa ca...sunt multi mai multi oameni fara facultati cu o cultura generala zdrobitoare asa ca.....

eu nu prea am intalnit oameni doar cu liceul si sa aibe o cultura generala zdrobitoare.dar ai dreptate sunt multi care fac o facultate doar asa ca sa mai aibe acolo o gartie si sunt prosti de dau in gropi.daca tu poti sa vb.cu el despre orice subiect de la vreme pana la situatia economica din S,U.A(am dat si eu un exemplu) vezi ca e un om inteligent si ai ce sa vb.cu el pai atunci nu mai sta pe ganduri inteligenta nu se masoara"dupa facultati" cum bine zicea Moromete
kudika007717
Postat pe 21 Mai 2009 15:56
Eu nu vad lucrurile asa.
Am avut ocazia sa intanesc oameni care au trait la orfelinat si care au o cultura generala mai vasta decat a multora dintre noi. Am intanit oameni care nu au terminat liceul si care pe langa faptul ca au o cultura generala de te fac sa rosesti, nici nu comit dezacorduri. Dar am intalnit si oameni care au diplome si care comit dezacorduri, care nu au citit, care in afara de domeniul lor nu stiu nimic altceva.
Eu nu pot spune ca facultatea ma facut mai desteapta sau mai inteligenta. Nu ma simt cu nimic superioara celor fara studii.
fantome
Postat pe 22 Mai 2009 13:28
Eu consider ca ar trebui facuta o delimitare clara intre cei care au absolvit o facultate, si anume: 1. cei care au mers la facultate din dorinta e a evolua 2. cei care au mers la facultate din dorinta de a parveni cu orice pret sau dintr-un orgoliu "meltenesc" - ca si cutarita al lui cutarescu are facultate, ma invart eu de un 5 cu o cafea si 100 Euro pe la vreo secretara care pandeste d-astia ca mine si demonstrez ca si eu pot!
Inainte de toate cei din ambele categorii sunt oameni.
Evalueaza omul de langa tine, evalueaza-te si pe tine cu aceeasi strictete. Vedeti in care din cele doua categorii va incadrati si trageti o concluzie.
Analizeaza cu foarte mare atentie mediul in care a crescut.Conteaza enorm!!!!!!!
Succes!
icsuleasca
Postat pe 24 Mai 2009 08:37
La inceput este iubire dar cu timpul sa nu apara regrete . Cunosc din proprie experienta . Este greu de a merge impreuna in cercul personelor cu pregatire , nu se va rdica niciodata la nivelul lor si atunci te vei simti stingherita .
elisabetag
Postat pe 24 Mai 2009 08:51
La inceput este iubire mai in toate cazurile si apoi totul se duce pe apa sambetei din diferite motive si nu din cauza studiilor sau ca nu va puteti invarti in aceleasi cercuri. Parerea mea e ca omul conteaza si nu diplomele lui. Tu decizi, nu parintii tai ca nu vei trai cu ei totat viata plus de asta ar trebui sa stii deja asta, doar esti o fata inteligenta cu facultate, nu?
crysy
Postat pe 24 Mai 2009 09:26
Eu sunt impreuna cu sotul meu de 5 ani, anul trecut ne-am casatorit eu am terminat o facultate el are doar profesionala, dar... la insistentele mele desi are 30 de ani a inceput sa faca liceul la seral nu conteaza diplomele dar...pt a nu face loc de comentarii am luat decizia k el sa isi continue studiile tb doar sa ai vointza, casatorestete cu el nu traieste parintii tai cu eu ci tu, dk faci o greseala o faci u nu parintii tai, dk te vei lua dupa ei si vei face o greseala nu tio vei ierta in schimb dk gresesti u vei trece mai usor peste tio spun din propie experientza,nu poti sai dictezi inimii pe cine sa iubeasca, sper k team ajutat un pic.
pupicii

anutza20
Postat pe 24 Mai 2009 11:07
poi si daca are liceul e greu sa de-a la facultate?e bine ca macar are liceul,adevarul e ca nu iubesti diplomele ci persoana.Iar daca el te iubeste poate sa ajunga la asteptarile tale (nu ale parintilor tai)sau in primul rAnd pt ca vrea,si trebe sa te gandesti ca iubirea devine obijnuinta,dar comunicarea ramane si trebe sa fii sigura ca nu te coboara in jos si ca isi doreste sa termini facultatea si sa devii cineva sti barbatii unii sunt invidiosi cand vad ca sotia,prietena are mai multe studii si un salariu mai mare si pot incerca sa te coboare in jos
si eu termin acum seralul,si am avut un sot care imi zicea ce iti trebe tie scoala ce nu poti sta la oala decat cu scoala si asta dupa 5 ani de convietuire.Si astazi nu mai suntem impreuna din anumite motive (pt ca lui nu ii placea sa lupte lui ii placea sa stea sa nu faca nimic i-am zis sa vina cu mine la scoala "eu ..scoala la ce imi trebre...")
si nu depinde de studii ,ci cel mai mult depinde de educatie si parintii lui ,copilarie si tot ce e legat de el ,si atunci iti vei da seama singura
bafta si ai grija de tine (si eu m-am maritat impotriva parintilor dar aveam mmmulte motive sa o fac)
in rest tu sti ce e mai bine de facut tu il cunosti noi nu ,doar ne spunem niste pareri
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 24 Mai 2009 11:23
eu sunt de parere ca nu conteaza studiile....conteaza doar ce parere are el despre asta...eu nu aveam studii,aveam doar liceu...el ma ajutat sa fac facultate si acum sunt anul I la master.....si sotul nu are decat 10 clase....asta pt ca parintii lui nu lau ajutat sa continuie scoala.....nu e vina lui....e foarte destept.....avem un an de casatorie si ne intelegem foarte bine.....el e mandru de faptul ca eu am studii superioare...deci unde exista iubire adevarata si inteligenta totodata nu conteaza diplomele....ar trebui sa luati deciziile legate de viitor doar voi doi....de multe ori parintii gresesc in alegerea partenerilor nostri....iti doresc iubire multa.....daca va exista veti avea de toate!!!!!!!!!!
doina21lov
Postat pe 24 Mai 2009 11:43
Si eu sunt de parere ca studiile nu conteaza .... de fapt diplomele. Sunt atat de multe persoane care din diferite motive nu au putut urma o facultate, dar sunt inteligenti si gata intotdeuna de a purta discutii in orice domeniu. Tot ce conteaza este sa va iubiti si sa va respectati, de aici puteti face multe, inclusiv facultati.
valysha
Postat pe 24 Mai 2009 13:47
ceau! si eu sunt in aceeasi situatie..eu zic ca daca va iubiti asta conteaza cel mai mult..si daca nu e tare in varsta nu ar fi niciodata prea tarziu sa urmeze un curs ceva..ca sa ii multumiti pe toti..asta e parerea mea..bafta!
carina_grace
Postat pe 24 Mai 2009 14:08
Am absolvit facultatea anul trecut iar el abia anul acesta a terminat clasa a XI-a,mai are 2 ani de facut pentru a termina liceul.Iubitul meu a urmat o scoala profesionala si apoi si-a gasit un job si nu a vrut saa mai continue.Dupa ce ne-am cunoscut si am aflat situatia am cautat sa il motivez pentru a face si clasele XI-XIII.Acum e multumit ca mai are doi ani si deja se gandeste la ce facutate sa dea.In privinta culturii generale suntem la acelasi nivel deci nu avem probleme cand discutam,ba chiar unde nu stie foarte multe unul dintre noi,celalalt ii explica si il invata.
Oricum i-am spus de la inceput ca eu imi doresc langa mine un om cu aceleasi studii ca sa nu avem probleme de genul complexelor sau altele asemanatoare.E adevarat ca cel mai mult conteaza omul dar de ce sa nu avansam daca avem ocazia sa o facem?!
Problema noastra nu cred ca este cea a studiilor ci cea a varstei,fiind de aceeasi varsta e o discordanta din punct de vedere al maturitatii pentru ca se spune ca baietii sunt in urma fetelor cu vreo 2-3 ani...As vrea sa am langa mine un barbat nu un baiat pe care sa il cresc dar daca are nevoie de ajutor atunci voi incerca sa il indrum asa cum ma pricep mai bine doar sa ma mai si lase ...
Momentan suntem intr-un impas tocmai din cauza acestor diferente de gandire,de principii,de perspectiva,de atitudine.
Sper sa isi dea seama ca ar fi bine sa lase mandria la o parte si sa lupte pentru mine caci daca nu o va face atunci nu ma merita.I-am dat atatea semne pana acum,am lasat de la mine si dupa ultimele certuri mai mari,am facut eu primul pas.Acum insa nu voi mai proceda asa,ci voi astepta sa vad daca va renunta la mine sau daca va face ceva ca sa ma recastige si sa se schimbe sa devina barbatul de care am eu nevoie pentru a fi femeia de care are el nevoie.
despinarose
Postat pe 24 Mai 2009 15:17
parerea mea este ca ar trebui sa fiti amandoi la acelasi nivel intelectual.niciodata nu o sa reusiti sa va intelegeti de minune pt ca vor aparea neintelegeri mari cum ar fii el sa iti scoata ochii ca tu ai scoala si ca el nu are,o sa se revolte ca tu ai un loc de munca mult mai usor decat el si ca esti mai respectata,ca castigi mai bine.....asta stiu ca am vazut multe cazuri de genul asta.si la inceput era bine dar cu trecerea anilor ,totul a devenit un calvar...
punel si pe el sa faca scoala,daca nu are liceu sa faca seralul si dupa aceea o facultate daca tii neaparat sa fi cu el toata viata si o sa fie bine!!!ascultati parinti ca ei stiu ce e mai bine pt copii lor,in cele mai multe cazuri.
P.S.:iarta-mi greselile gramaticale daca leam facut ,nu vad bine tastele!!!
maslin_natasa22
Postat pe 24 Mai 2009 15:48
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro

flaviapopcj
Postat pe 24 Mai 2009 15:53
Draga mea sunt casatorita si in viata mea de cuplu pana acum am intalnit multe cazuri in care deoarece femeia are studii sau ii e prin educatie,profesional,profit ... superioara sotului au probleme si certuri unii dintre ei chiar au ajuns la divort din aceasta cauza.
Nu vreau sa par dura dar D-zeu a creat barbatul sa fie superior femeii adica capul,si daca nu sunt cel putin pe acelasi plan mandria lui este afectata si in decursul anilor apar probleme chiar daca la inceput nu o sa fie vorba de asa ceva.Cand o sa fiti cu prietenii si o sa vorbesti cu ei despre pregatire,ce facultate,cum a fost si o sa-l intrebe si pe el si nu are ce sa spuna o sa se simta inferior si o sa fie ranit,asa ca eu zic sa te mai gandesti sau cel putin sa aveti plan de viitor in ceea ce il priveste pe el si studiile lui.Eu mai sunt de parere ca daca parinti zic nu sau au ceva de comentata inseamna ca ceva nu e la locul potrivit chiar daca d.p.t.d.v. nu e corect.Va doresc numai bine si sper sa luati decizia corecta,te rog sa nu ma intelegi gresit ca as fi o persoana care e dupa studii sau pregatiri dar imi vad prietenele prin ce trec si nu e usor deloc.Cu pritenie si sinceritate Ana
kudika081801
Postat pe 24 Mai 2009 15:55
Eu zic ca intr-o relatie nu conteaza studiile , atat timp cat te intelegi, iubesti....si apropo..se marita cineva cu diplomele? sau cu omul respectiv? Si mai este o problema de discutat, sexul...atata timp cat totul este perfect, restul nu mai conteaza.!!!!
Lizzie_grace
Postat pe 24 Mai 2009 17:42
De la: grace000960, la data 2009-05-12 18:29:01Poate ca o sa sune absurd si poate unele dintre voi o sa ma condamne, dar eu sunt sincer de parere ca intr-un cuplu cei doi trebuie sa fie cat de cat la acelasi nivel. S-ar putea ca in timp sa evoluezi si el sa ramana in urma ta...si poate chiar te va trage in jos. In plus, in timp trebuie si el sa fie in stare sa-si sustina comentariile si sa aveti ce discuta. Ma gandesc de asemenea ca eu as fi un pic stanjenita daca am iesi cu prietenii mei si el nu ar avea nimic de spus, sau as iesi eu in grupul lui de prieteni si as avea ca nu am nimic in comun cu nimeni. Mereu m-au speriat diferentele astea mai ales ca eu am si avut o evolutie mai "furtunoasa", iar in timp se poate ca el sa devina frustrat de "handicapul" lui. Barbatul trebuie sa fie barbat si trebuie sa fie cel putin la nivelul tau.
De la: GangstaTear, la data 2009-04-27 20:11:54Parintii sunt impotriva relatiei, pentru ca el nu are facultate si locuieste la tara. Conteaza parerea lor, daca eu stiu ca el e alesul?
nicol_doina
Postat pe 24 Mai 2009 20:24
De la: grace000960, la data 2009-05-12 18:29:01Poate ca o sa sune absurd si poate unele dintre voi o sa ma condamne, dar eu sunt sincer de parere ca intr-un cuplu cei doi trebuie sa fie cat de cat la acelasi nivel. S-ar putea ca in timp sa evoluezi si el sa ramana in urma ta...si poate chiar te va trage in jos. In plus, in timp traca ebuie si el sa fie in stare sa-si sustina comentariile si sa aveti ce discuta. Ma gandesc de asemenea ca eu as fi un pic stanjenita daca am iesi cu prietenii mei si el nu ar avea nimic de spus, sau as iesi eu in grupul lui de prieteni si as avea ca nu am nimic in comun cu nimeni. Mereu m-au speriat diferentele astea mai ales ca eu am si avut o evolutie mai "furtunoasa", iar in timp se poate ca el sa devina frustrat de "handicapul" lui. Barbatul trebuie sa fie barbat si trebuie sa fie cel putin la nivelul tau.
De la: GangstaTear, la data 2009-04-27 20:11:54Parintii sunt impotriva relatiei, pentru ca el nu are facultate si locuieste la tara. Conteaza parerea lor, daca eu stiu ca el e alesul?


Relatia se destrama in timp daca el nu continua studiile. Faci cum vrei, focul scade in intensitate si in final ramai cu cenusa...si cu vantul ce o imprastie. Daca vrei sa experimentezi, nu te opreste nimeni. Inteleptul invata din greselile altuia, ...altii nu invata nici din propriile greseli.
nicol_doina
Postat pe 24 Mai 2009 20:29
eu mi-am dorit ca sotul meu sa fie mai inteligent decat mine sa am ce invata de la el.
kudika007717
Postat pe 24 Mai 2009 21:24
of of e nasol ca barbatul sa fie inferior femeii, devine frustrat si invidios (dupa caz) si apar certuri. Pana la urma banul e ochiul dracului si la un mom dat, daca femeia are o situatie materiala mai buna ca el, este foarte greu sa fie o relatie fericita! De obicei oamenii din aceleasi medii se cupleaza, pentru ca un om de rand nu poate tine pasul cu cei bogati si atunci nu prea sunt sanse sa cunosti oameni prea diferiti de tine, in general.
dalegal
Postat pe 24 Mai 2009 23:16
un rasp imediat ar fi k nu conteaza atat de mult diplomele obtinute ... la o discutie amanuntita si sustinuta de argumente , tind sa dau dreptate celor care spun k relatia va putrezi in timp ... este un lant al slabiciunilor ... unde lipseste o veriga sirul se destrama ...
fara studii superioare sau de specialitate nu gasesti un job care sa te satisfaca profesional , financiar , sau mai stiu eu ce asteptari are fiecare de la locul de munca ... nu poti avansa ... un job bun atrage un mediu social pe masura ...
pune-te in situatia prietenei mele : ea director de vanzari la o firma cu rezonanta din sb , iar el sofer de distributie ... prin activitatea jobului ea intra in contact cu diversi oameni , importanti sau mai putin importanti ca si statut , cu putere si influenta , cunoaste partea nevazuta a leului ... ce este jenant in toata povestea asta este faptul k ea incepe sa se regaseasca in noul peisaj , iar el nu se poate ridica la nivelul ei ... o simte stanjenita si rusinata ... knd este intrebata de sotul ei evita complexata discutia ...
si ghici ce ? se iubeau nebuneste ... au plecat in lume ca doi copii tinandu-se de mana inarmati doar cu bagajul de cunostinte si invatamintele parintesti ... dar nu a fost suficient ...
nu vreau sa te sperii ... situatiile difera de la caz la caz ... dar cred k trebuie sa iei in calcul si aspectul asta ... cel putin sa-l convingi sa-si reieie studiile ...
nu te minti singura ... mai mare va fi dezamagirea ...
sunt de parere k dc nu inveti in fiecare zi ceva nou este o zi ratata ...
personal , am invatat sa ma autoeduc , sa ma autoevaluez , iar unde simt k s-au format lacune insist ...
bafta multa !!! nimeni nu are dreptul sa-ti dicteze viata , traieste cum simti dar fi rationala ...
paullyss
Postat pe 25 Mai 2009 00:00
Facultatea in sine nu-l va destepta in nici un caz, ci doar il va feri de eventualele critici si pe tine de eventuale situatii penibile. Am vazut si oameni f destepti , pasionati de literatura sau de istorie, cu o super cultura generala, dar care nu au facut o fac. pt ca asa a fost conjunctura, nevaforabila,dar si ''melteni'' cu doua diplome.

Important este daca el este sau nu un om inteligent, daca a citit vreodata mai mult decat scorurile la meciuri, daca e un profesionist in ceea ce face, daca poate sustine o discutie in cercurile in care te invarti tu si pana la urma daca aveti ce discuta amandoi.

Un vechi proverb spunea sa te casatoresti cu un om cu care iti place sa stai de vorba pt ca dupa un timp, dupa ce va trece valtoarea va ramane prietenia si va fi important sa ai langa tine un camarad cu care sa poti vorbi.
bastiuta
Postat pe 25 Mai 2009 01:13
aquote]

Relatia se destrama in timp daca el nu continua studiile. Faci cum vrei, focul scade in intensitate si in final ramai cu cenusa...si cu vantul ce o imprastie. Daca vrei sa experimentezi, nu te opreste nimeni. Inteleptul invata din greselile altuia, ...altii nu invata nici din propriile greseli.[/quote]

E mult prea mult spus ca relatia se va destrama doar pt ca el nu a mers la o nenorocita de facultate, pe care stim cu totii cat de usor o poate face oricine !

Nici Moromete nu avea facultate si cu toate aste aera foarte intelept, lucid, cultivat si aveai ce discuta cu el si ce invata de la el.

Importanta este calitatea si capacitatea omului iar nu hartiile !!!
bastiuta
Postat pe 25 Mai 2009 01:18
buna,sunt de parere ca cei doi soti trebuie sa fie cat de cat la acelasi nivel intelectual.in mentalitatea barbatilor(chiar daca nu recunosc)nu isi doresc sa fie pe locul doi.
dani_dore_grace
Postat pe 25 Mai 2009 08:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scenarii de nunta 4 De la: simplueu3 19 Aprilie 2010 21:11
ASEZAREA INVITATIILOR LA CEREMONIA RELIGIOASA???? 24 De la: Jannine 3 Iulie 2010 18:08
Botez 25 De la: franziska_eu 20 Februarie 2012 11:11
cosuletul cu cocarde si petale 9 De la: andrada2010 13 Ianuarie 2010 21:11
am nevoie de un sfat 2 De la: grace005603 1 Octombrie 2009 14:00