Setari Cookie-uri

Monotonia mi-a acaparat casnicia.

un sfat, din propria experienta, ia.ti o mica vacanta..1 luna, 2 sapt,2 luni..pana cand simti nevoia sa il vezi din nou, daca vei mai simti..daca nu, e clar..eu am trecut prin ce zici tu,am plecat de la el 3 luni (nu suntem casatoriti, dar avem o relatie de 7 ani)apoi,ne.am revazut, si ne.am indragostit iar unul de celalalt..mult mai intens..bafta
getfit_miki
Postat pe 7 Septembrie 2009 16:13
nu stiu daca este vorba de monotonie, barbatii sunt ciudati, nici eu nu am stiut cum este el inainte tocmai asta e problema ca inainte amandoi jucam oarecum teatru iar dupa casatorie il descoperi asa cum este el.
Ce ai facut pana la urma?
La mine e aceeasi situiatie cu diferenta ca eu stiu sigur ca inka il iubesc.S-a schimbat mult de 2 luni de cand a aflat ca sunt insarcinata, acum gateste el face curat , nu imi vine sa cred. da noi suntem dezamagite pentru ca ei nu mai sunt asa ca inainte de casatorie - barbatul perfect nu exista!Poti sa iti gasesti pe altcineva dar daca vei pati la fel?
cred ca ar fi bine sa pleci undeva dar fara sa va despartiti sau sa ii spui ca din cauza lui ai plecat....sau....bebe?
elenutza666
Postat pe 21 Septembrie 2009 07:31
E vreun sindrom al tinerilor casatoriti sau ce naiba se intampla?
Sau oamenii de azi nu mai stiu cand e dragoste si cand obisnuita doar, ca daca iti iubesti partenerul/a nu cred ca te porti asa - cu indiferenta; chiar nu inteleg unele casatorii "din dragoste" care dupa 1 an sunt la final.
alina
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:44
Nu suntem la final dar intervine o anumita siguranta intre sot si sotie practic nu mai ai de ce sa lupti ca deja ai castigat...dar si cand te trezesti fara persoana respectiva iti vine sa urlii...
o sa intelegi si tu cand o sa te mariti....si o sa ii vezi toate defectele, o sa imi spui ca vei fi atenta inainte de casatorie .... ei bine nu ai cum daca nu locuiesti cu el inainte...dar culmea eu am locuit 1 an cu el iainte de casatorie si nu era asa....nu face boacane mari insa inainte de casatorie eu il vedea barbatul perfect...ei bine asta nu exista.....adica printisorul meu ....isi arunca sosetele la spalat si ii este lene sa le spele....acum nu functioneaza masina pt ca ne-am mutat, tu ce ai face? Ca vorba aia pute in casa de la cele nespalate si pe el nu il intereseaza nu are chef...
elenutza666
Postat pe 23 Septembrie 2009 07:30
Si crede-ma ca nu prea are treaba cu iubirea....ci treburile casnice!
elenutza666
Postat pe 23 Septembrie 2009 07:32
nu esti singura in situatia asta
kudika045183
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:21
Nici eu nu stiu cum sa explic anumite lucruri si schimbari in relatie. Sunt cu prietenul meu de 5 ani si am ajuns ... nasol. Am momente cand nu il mai suport, el practic nu imi face nimic, nu ma jigneste, nu ma inseala, numai eu exist pt el, ma suna constant, imi da o gramada de mesaje pe zi, ar vrea sa se vada in fiecare zi cu mine, si pe mine tocmai asta ma scoate din sarite. De mult timp a ajuns sa se comporte ca o femeie, se plange ca nu ii ofer afectiune, ca nu ii zic la fel de des ca el "te iubesc", ca nu il respect pt ca atunci cand vb la tel si el e pe linie, nu inchid ca sa il sun pe el. Se cearta cu mine din orice, orice il feranjeaza, mereu trebuie sa ii demonstrez ca il iubesc, parca nu are incredere deloc in mine. E prea suparacios, prea deprimat si ma deprima si pe mine. Weekendurile cu el au ajuns banale, plicticoase, niciodata nu face ceva spontan, sau sa aibe intitiativa pt orice. Si nu mai zic ca este foarte zgarcit, de cand il cunosc mereu fiecare si-a platit portia, cazarea, mancarea, benzina... Egalitate. Si daca indraznesc sa ii zic ceva despre asta, incepe sa imi faca teorie ca el castiga la fel ca mine si ca de unde sa aibe si pt mine, apropo eu am 21 el 23. Nu ma vad cu el in viitor, pt ca ma sufoca, pt ca simt ca trece timpul pe langa mine alaturi de el, ma simt ca o batranica, iar parintii lui nu ma suporta, la el nu am voie sa raman decat sambetele si la baie nu am voie sa merg decat dupa ora 21.00, ca se supara tasu... am avut atatea discutii cu el despre noi, despre tot, despre faptul ca de 2 ani sunt nefericita ... si degeaba. Parca nu mai exista forma de comunicare pe care sa nu o fi folosit cu el. HEEELPPP...
dalegal
Postat pe 15 Octombrie 2009 10:09
va recomand un amant ... daca va fi mai rau ca actualul cu atat mai bine

iar daca va fi mai bun ... va fi inceputul sfarsitului vietii plictisitoare :D
mau77mau
Postat pe 15 Octombrie 2009 10:41
De la: lady_p, la data 2009-06-02 16:29:12si daca ar fi sa vorbesc de sacrificii... primul ar fi ca am schimbat facultatile ca sa fiu mai aproape. am dat la Galati unde am intrat la taxa. Si am renuntat la cea de la constanta (ovidius) unde intrasem la buget. Am renuntat la iesirile in oras cu prietenii pentru ca el nu avea chef.. si uite asa incet, incet m-am retras in casa. Acum am inceput sa ies din nou. Vreau sa ies. Si vreau sa stie ca fac asta. M-am casatorit la 21 de ani. Si asta spune tot. pentru ca nu mai putea trai fara mine, pentru ca ma iubea enorm de mult.. pentru ca il iubeam. Am inceput sa gatesc.. la greu. Pentru ca in ultimul timp singurul lucru pe care il face e sa manance.. din ce in ce mai mult. Si gatesc.. asa cum ii place! tocana.. sarmale... ciorbe groase.. ca asta mananca el. numa asta! Spal numai eu vasele. pentru ca el nu poate. ca nu a facut-o niciodata. Nu conteaza ca plec 3 zile de acasa... recuperez cand ma intorc. la ora 21:30 e stingerea indiferent daca e sambata, duminik, el nu suporta lumina de niciun fel... chiar daca ma duc in cealalta camera.
Si ma intreb.. cu iubirea.. cum ramane? dupa semnarea actelor.. cred ca am lasat-o undeva.. pe-afara.. Respectul, comunicarea, egalitatea..
Nimic. doar eu si el. Doar eu. Singura. Cum ma simt? Ca un caine lovit si uitat.
miky_aurash
Postat pe 15 Octombrie 2009 11:35
eu una nu as putea sta inchisa in casa, daca el nu vrea sa iesiti in oras...mergi tu , ia o prietena cu tine,daca nu ai bani iesiti doar in parc la o plimbare, stati macar de vorba, incearca sa te mai relaxezi un pic...
miky_aurash
Postat pe 15 Octombrie 2009 11:38
lady_p- mi se pare f trist ce povestesti...in primul rand vreau sa spun ca in niciun caz nu cred ca e momentul acum de un copil,cum a zis cineva mai sus...chiar ar trebui sa te bucuri ca nu ai unul-nu inteleg cum poti fi tinuta pe post de sclava, si undeva e si vina ta,adica nu i-ai cerut ajutorul ,faci tu totul, gatesti ,curat,etc.Si el nu spala macar o farfurie,aici nu e numai vorba da numai tu ai timp liber,ca nu lucrezi si doar el lureaza,cred ca tine si de respect,cat te respecta, sau nu te faci tu respectata destul.A vazut ca cedezi usor si intinde coarda,iti testeaza limitele...nu inteleg cum de nu te scoate in oras dar nu ai voie nici cu altcineva si nici macar cu lumina aprinsa,adica "educatie" ca la animale...revolta-te si nu face toate lcururile cand vezi ca abuzeaza zi stop, spune-i ca nu te simti bine sau sa te ajute ori ignora-l. Pur si simplu refuza sa mai vorbesti si daca nu il intereseaza ce ai atunci se pune problema sa iti vada lipsa, sa pleci o vreme undeva sa vezi daca isi schimba pozitia. Cred ca unii au fost crescuti in spirit misogin,la ei in familie femeia sta la cratita dupa ce se casatoreste,face copii si slugareste si atat, barbatul nu are nicio obligatie decat sa -si pastreze serviciul. Cam naspa
mariaaa80
Postat pe 15 Octombrie 2009 16:00
de ce nu-ti schimbi, atitudinea fata,de tot si toate si apoi culoarea parului?
grace003710
Postat pe 7 Decembrie 2009 13:28
draga costinastfn tu nu ai citit mesajul ei???? mai las-o balta cu schimbatul ei. cat sa se schimbe femeia? la cat am citit poate sa se schimbe linistita intr-o carpa de sters pe jos si tot nu o sa aiba rezultatul scontat... si dupa parerea mea inteleapta nu-i cea care se umileste zi dupa zi in incercarile esuate de a pastra o relatie ci cea care isi da seama cand e gata. din pacate fiecare relatie ii speciala si unica in felul ei si nimeni, absolut nimeni inafara de cei doi implicati nu poate spune ce ii de facut. ea ii singura care stie daca dracul ii chiar asa de negru sau daca mai exista speranta...
protonefrid
Postat pe 13 Aprilie 2010 13:19
De la: lady_p, la data 2009-04-28 01:17:51Nu stiu daca anotimpul asta mort (iarna) a fost de vina..dar m-am plictisit de el.. si am mereu cate ceva sa ii reprosez: ba ca s-a ingrasat si arata oribil...ba ca nu face nimic. Sincera sa fiu si criza asta financiara de care se vorbeste ne-a cam afectat... si sunt in continuu stresata.
Dar simt ca m-am plictisit de el.. parca am nevoia sa evadez.. sa traiesc.. sa ma bucur de micile placeri ale vietii. Parca traiesc cu un mort care singurul lucru pe care il face este sa se duca la serviciu si atat. Si daca ii spun sa mergem undeva..sa iesim chiar si la o plimbare prin parc.. spune ca nu poate ..ca nu are bani. Nici sex nu-mi mai place sa fac.. sau cum vreti sa-i spun. Simt ca nu ma mai atrage deloc omul cu care traiesc si asta ma ingrozeste. Nici nu stiu ce sentimente mai am pentru el.. Ne certam intr-una din nimicuri.... Ma enerveaza tot ce face! Cred ca casnicia mea se duce pe apa sambetei.. chiar si din cauza rutinei.. plictisului... Simt acum singuratatea in doi. Nu mai am cu cine sa vorbesc. Orice ii spun..nu ma aude. N-are nicio treaba. Si daca i-am reprosat ceva.. mi-a spus ca daca nu-mi mai convine .. sa plec. ce sa fac? ma impiedic si nu stiu cum sa ma repun pe sinele potrivite.




CATI ANI DE CASNICIE AI?...SAU DE CAND SUNTETI IMPREUNA!?...mi s-a intamplat si mie de vreo 2-3 ori...acest lucru...aceasta monotonie...imi venea sa ma urc pe pereti de nervi ca mi se poate intampla tocmai mie una ca asta...m-ai citisem eu...dar nu ma gandeam deloc ca mi s-ar putea intampla...eram cel mai mult nervoasa si suparata pe mine...ca s-a ajuns la MONOTONIE!!!...ma certam cu el de la diverse prostii, eram vesnic nemultumita atat de mine cat si de el...dar pana nu am tras o cearta puternica, nu s-a rezolvat ...ENUMERANDU-I ce ma nemultumeste la el si completand cu :"...a , dar cel mai mult eu sunt vinovata..."...tot asa vroiam sa ies cu prietene sau finute...nu vroia...scandal, ca ce-mi trebuie... ce nu pot sta acasa sa ma ocup cu ceva?...sau vai vezi Doamne copii cu cine raman?...ii raspundeam..."cu TINE!"...si tot plecam...si am tras cate o cearta puternica de nu mai vorbeam deloc!...mai ca nu stiam , in zilele in care eram suparati, unul de celalalt mai nimic...plecam si veneam fiecare...dar bineinteles eu cam stiam ce face EL....dar EL (ofuscatu')...nu stia ce fac EU...EI ,SI PARCA CE FACEAM?..ieseam la o cofetarie, plimbare (ma aeriseam!) , mergeam la un spectacol (ca si asa sunt rare) , la sport...la cumparaturi (cateodata...)... si tot asa...gaseam ceva...eu , de fel sunt foarte activa...asa ca din pacate si din propia experienta...o cearta puternica...sau o "despartire" cred ca poate reaprinde...ce pare a fi stins...
biutza_72
Postat pe 14 Aprilie 2010 16:07
tarot_healthy
Postat pe 18 Mai 2010 14:38
De la: lady_p, la data 2009-06-02 16:29:12si daca ar fi sa vorbesc de sacrificii... primul ar fi ca am schimbat facultatile ca sa fiu mai aproape. am dat la Galati unde am intrat la taxa. Si am renuntat la cea de la constanta (ovidius) unde intrasem la buget. Am renuntat la iesirile in oras cu prietenii pentru ca el nu avea chef.. si uite asa incet, incet m-am retras in casa. Acum am inceput sa ies din nou. Vreau sa ies. Si vreau sa stie ca fac asta. M-am casatorit la 21 de ani. Si asta spune tot. pentru ca nu mai putea trai fara mine, pentru ca ma iubea enorm de mult.. pentru ca il iubeam. Am inceput sa gatesc.. la greu. Pentru ca in ultimul timp singurul lucru pe care il face e sa manance.. din ce in ce mai mult. Si gatesc.. asa cum ii place! tocana.. sarmale... ciorbe groase.. ca asta mananca el. numa asta! Spal numai eu vasele. pentru ca el nu poate. ca nu a facut-o niciodata. Nu conteaza ca plec 3 zile de acasa... recuperez cand ma intorc. la ora 21:30 e stingerea indiferent daca e sambata, duminik, el nu suporta lumina de niciun fel... chiar daca ma duc in cealalta camera.
Si ma intreb.. cu iubirea.. cum ramane? dupa semnarea actelor.. cred ca am lasat-o undeva.. pe-afara.. Respectul, comunicarea, egalitatea..
Nimic. doar eu si el. Doar eu. Singura. Cum ma simt? Ca un caine lovit si uitat.




buna,
eu am fost exact in cazul tau,insa putin mai grav in sensul ca deja aveam o fetita de 3 luni si era groaznic.
nu era suficient ca nu ma ajuta, mai mult imi si facea zilele mai greu de indurat. nu eram multumita nici de viata sexuala si nici pe plan sentimental. nu mai stiam unde disparuse barbatul care-l stiam inainte de nunta. (si ca sa-ti dai seama, ne-am casatorit dupa 10 ani de cand ne iubeam, din care ultimii 6 locuiam deja impreuna). deci nu era ceva nou.
si cand am ajuns ca toata lumea imi atragea atentia ca e nesimtit, ca vb urat in sensul ca parca nu-i mai pasa nimik, si mi-a trecut prin cap cuvantul "divort" m-am gandit sa vb cu el. sa-i spun exact ce simt.
insa............niciodata nu dorea sa vb.........am mai lungit-o pana anul acesta in primavara, acum are 2 ani si 5 luni printesa noastra (deci inca 2 ani de stres suplimentar) si intr-o zi cand stiam ca nu are bani deloc ca sa ma lase balta cand vb cu el, nu are nici tigari , pretext sa iasa la o tigara si pe deasupra fetita dormea, in camera alaturata, deci nu puteam urla nici unul....l-am incoltit si i-am spus totul. au iesit singure cuvintele, unele fara sa-mi dau seama insa i-am spus ca pot pleca si daca am 10 copii cu el si ca eu vreau sa devina omul de anii trecuti ca altfel o sa-i para rau.
va dati seama ca au urmat promisiuni si eu nu le credeam, insa......nu va imaginati ca absolut tot ce i-am zis a inregistrat si e din nou acelasi de care m-am indragostit.e cald, iubitor, spala vasele cand eu nu am timp, gateste, face cumparaturi ceea ce el uraste de obicei, insa pt fetita lui ar face orice.
eu zic ca simplul fapt ca am vb deschis ne-a ajutat si gandul ca ne-ar putea pierde, pt ca el era socat, nu credea ca sunt in stare dupa 12 ani impreuna.
deci...sfatul meu este sa nu-i mai faci pe plac o perioada, sa nu creada ca lucrurile sunt obligatiile tale, fa-l sa simta ca esti independenta si iesi cu prietenele tale, aranjeaza-te si poate tresare in el gandul ca daca ai semnat un act nu inseamna ca esti o posesiune.
te pup si sper ca-ti este de folos.
scrie-mi daca doresti.
grace009568
Postat pe 12 Iulie 2010 17:33
si-ar lua ea vacanta, dar cu ce bani? daca sorul ii spune ca nu are bani sa iese cu ea in oras, el care se duce si la munca, de unde sa aiba ea bani??
poate k mai bn si-ar cauta un job sa-si faca de lucru si pe langa asta ar avea si bani sa iese in oras...
daca ar sta si el acasa si ar avea chef de iesit in oras, ce ati face???macar el munceste, daca ar munci si ea sa vada cum e sa te trezesti in fiecare dimineata la 6 sa mearga la serviciu, sa-si faca draci cu sefii sau clientii, sa mai stea si peste program...sa vezi ce chef de iesit are...
miky_aurash
Postat pe 13 Iulie 2010 15:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hello miresici...ceva sfaturi pentru restaurante in craiova? 8 De la: illusionDe3a 25 Ianuarie 2012 20:05
Trash the dress - Poezia de asezat in rama 1 De la: eunescu09 29 Octombrie 2009 10:49
faci sau nu cumparaturi de pe net? 3 De la: grace004965 25 August 2009 19:42
Ce fotografi sa NU alegeti la evenimentele importante: nunti, botezuri, cumetrii! 3 De la: kudika_974782 15 Noiembrie 2017 20:56
Domeniul Stirbei 2 De la: iulika_flore 23 Iulie 2009 23:49