Setari Cookie-uri

ce bautura tare se prefera la nunta

vreau sa stiu daca este vreo traditie in ceea ce priveste bautura tarela nunta?
se face distinctie intre bautura pentru doamne si cea pentru domni?
kudika226309
Postat pe 12 Mai 2009 12:05
De la: theodora_costea_theo, la data 2009-05-12 12:05:20vreau sa stiu daca este vreo traditie in ceea ce priveste bautura tarela nunta?
se face distinctie intre bautura pentru doamne si cea pentru domni?


depinde de zona...

la mine in ardeal se pune tuica tare caci asa se face tuica aiocea, vin alb , caci e zona buna de vinuri, apoi poti pune pentru femei visinata sau angeli charry, sau garone...la noi acuma nu este nunta fara wisky, si berea...
micki23
Postat pe 15 Mai 2009 23:27
eu la nunta mea am ales vodka pt barbati, si coniacul pt femei, pe langa acesta a mai fost si angeli alb, 2 butelii de vin pa masa/10persoane si bere cu alcool si fara alcool aproximativ 3-4/persoana.

Eu le-am putut campara de la un dpozit si ce nu sa consumat sa dat inapoi.

din cate am obs pe la nuntile din Cluj nu prea se da lumea in vant dupa Whiski si tequila ramai cu un gust faorte naspa nici mie nu imi plac

- vodka e mai dulceaga

depinde si cum stai cu bugetul pt ca W si T se bea cu suc si sunt si scumpe
laura02maria
Postat pe 20 Mai 2009 20:38
noi o sa avem bere ,vin varsat,palinca,whiskey,cinzano,martini si angelli crema pt femei.insa nu stiu exact cam cat se consuma ...sper sa imi ajunga..:)
grace000420
Postat pe 7 Iulie 2009 10:23
De la: grace000420, la data 2009-07-07 10:23:30noi o sa avem bere ,vin varsat,palinca,whiskey,cinzano,martini si angelli crema pt femei.insa nu stiu exact cam cat se consuma ...sper sa imi ajunga..:)


- in loc de crema as da - un lichior amareto

am fost la o nunta bazata doar pe cocteiluri, dar din bauturi tari whisky in amestec cu lamaie menta si tot felul de amestecaturi, eu nu prea amestec bauturile, forte greu am gasit ceva sa-mi convina, imi place foarte mult lichiorul ceva dulce sa fie - intr-un final am baut curacao, dar pana la curacao a fost naspa ca am schimbat vreo 2 cocteiluri. Primul a fost cu rom care a fost dezastru ca nu e romul pe care il stiu acela de prodvinalco delicios ca era un rom fara nici o aroma, havana club parca ii zicea - am auzit mult de ac bautura dar e alcool 100%


laura02maria
Postat pe 7 Iulie 2009 15:50
De la: theodora_costea_theo, la data 2009-05-12 12:05:20vreau sa stiu daca este vreo traditie in ceea ce priveste bautura tarela nunta?
se face distinctie intre bautura pentru doamne si cea pentru domni?

eu asa cred k e normal numai suntem acum 100 de ani sa dam la toata lumea tuica nu?
cel putin asta e parerea mea fara suparare la mn la nunta sa dat barbatilor whisky iar doamnelor sa dat lichior crema de lamaie mai exact limoncole dk sti adus di italia special pt aceasta ocazie dar se gaseste si la noi parerea mea este k whisky la domni si ceva mai rafinat la doamne sper k team ajutat
anutza20
Postat pe 10 Iulie 2009 12:56
SCUZA-MA DAR SUNTEM IN ROMANIA IAR CINE VREA SA DEA TUICA SA DEA TUICA!ASTA NU INSEAMNA CA ESTE INAPOIAT CU 100 DE ANI!!CRED CA TU THEODORA AR FI TREBUIT S ITI FACI NUNTA IN ITALIA....
gabielle88
Postat pe 14 Iulie 2009 15:18
De la: anutza_paun, la data 2009-07-10 12:56:10
De la: theodora_costea_theo, la data 2009-05-12 12:05:20vreau sa stiu daca este vreo traditie in ceea ce priveste bautura tarela nunta?
se face distinctie intre bautura pentru doamne si cea pentru domni?

eu asa cred k e normal numai suntem acum 100 de ani sa dam la toata lumea tuica nu?
cel putin asta e parerea mea fara suparare la mn la nunta sa dat barbatilor whisky iar doamnelor sa dat lichior crema de lamaie mai exact limoncole dk sti adus di italia special pt aceasta ocazie dar se gaseste si la noi parerea mea este k whisky la domni si ceva mai rafinat la doamne sper k team ajutat


Draguta...nu oricine isi permite sa puna pe masa wiskey....si iar limoncello ...de care zici tu...e o porcarie de bautura...e fff dulce si vara nu merge...deci clar tii cont si de anotimp si de bani...aici de unde sunt eu ...nu se concepe nunta fara votca...si fara vin....pe langa se pune ceva dulce...gen angely sau garrone ...si bere...depinde si de zona din care esti....de ex am pregatit wiskey acasa la miri...pt furatul miresei...si pt cununia civila...deci fiecare face cum doreste dar asta nu inseamna ca daca dai o tuica buna sau o palinca....esti innapoiat...
Cypcip
Postat pe 14 Iulie 2009 16:03
De la: gabielle88, la data 2009-07-14 15:18:11SCUZA-MA DAR SUNTEM IN ROMANIA IAR CINE VREA SA DEA TUICA SA DEA TUICA!ASTA NU INSEAMNA CA ESTE INAPOIAT CU 100 DE ANI!!CRED CA TU THEODORA AR FI TREBUIT S ITI FACI NUNTA IN ITALIA....

nu inteleg de de o ia toata lumea atat de personal aici dam sfaturi din propiile experiente si atat, fara rautati, dk vrea sa urmeze sfatul bn dk nu tot bn nu mai fiti rele,eu una am mentionat fara suparare, si in al doilea rand dk tie nu iti place bautura aia limoncello poate altcuiva chiar ii place ,parerea mea k pe acest forum sunt prea multe rautai, inca odata NU MAI LUATI PERSONAL TOATE POSTARILE SUNT IDEI SI PARERI PERSONALE ALE FIECARUIA
anutza20
Postat pe 16 Iulie 2009 08:41
Ok...dam sfaturi...dar nu radem de cei ce aleg sa dea tuica ...tu ai zis ca cei ce dau tuica ....traiesc acum 100 de ani....si noi ti-am raspuns...
Cypcip
Postat pe 16 Iulie 2009 09:36
la noi in zona Bucurestiului

cel mai apreciat este Wiskey-ul si vinul la carafa, de cele mai multe ori.

s-ar putea sa ca tarie inainte de masa sa am ceva coniac.

pentru doamne martini sau garrone

cred ca o sa ramana martini

nu stiu sigur in ceea ce priveste crema de wiskey, ma mai gandesc

voi avea red bull pentru wisky

si poate o naveta de bere, ca asta nu se bea f multa

sampanie pentru primire ...si cam atat

deci in afara de bauturile racoritoare

fetelor, nu luati peste masura, omul nu vine sa plece manga de la nunta. bine...sa exceptam cazurile aparte...

parerea mea este ca trebuie sa fim echilibrate in toate...astfel o sa ajungem la ruina.

din punctul meu de vedere, bautura e una dintre cele mai mai cheltuieli la o nunta
iulik_flore
Postat pe 16 Iulie 2009 11:48
o tica buna si o palinca sunt apreciate la nunta,eu ma casatoresc in buc.si uite ca invitatii mei vor si o astfel d ebautura mai ales daca e buna facuta cum trebuie ;).cat despre rautati am stat destul pe alte forumuri incat pot sa spun ca ce se intampla aici e la categorie incepatori,am citit lucruri de 1000 de ori mai grave si rautati exagerate.fetele sunt chiar dragute :)
kudika007717
Postat pe 17 Iulie 2009 21:28
la o palinca ma gandeam si eu....

fetelor, pana la urma, tuica si palinca sunt bauturi traditionale romanesti.

nu trebuie sa va fie rusine sa le serviti...
iulik_flore
Postat pe 19 Iulie 2009 17:07
De la: iulika_flore, la data 2009-07-19 17:07:45la o palinca ma gandeam si eu....

fetelor, pana la urma, tuica si palinca sunt bauturi traditionale romanesti.

nu trebuie sa va fie rusine sa le serviti...


Foarte corect!!!! Fiecare, pana la urma, pune ce vrea pe masa...dar nu inseamna ca trebuie sa fim criticati...asta era ideea si sper sa ma fi facut inteleasa....
Cypcip
Postat pe 21 Iulie 2009 15:15
Eu nu ma omor dupa bauturile alcoolice, la alte nunti am baut sampania (daca era dulce), putin vin si in rest apa sau suc fara acid.
Insa invitatii cu care eram la masa au baut in special bere, whisky si vin.. Palinca e pentru invitatii mai in varsta.. cel putin eu asta am observat.

Eu la nunta am palinca, un lichior facut de viitoarea soacra, whisky, gin, vodka, garonne si bar de cocktails din alcoolul asta + siropuri sau sucuri (lamaie, mere etc.).. Sper ca toata lumea sa gaseasca tot ce isi doreste..
adeana
Postat pe 12 August 2009 10:33
sampanie, cognac, vinuri...
olguzza
Postat pe 18 August 2009 22:22
De la: olguzza, la data 2009-08-18 22:22:30sampanie, cognac, vinuri...


sampanie???

prea putin. de obicei sampania reprezinta risipa.
nimeni nu o bea.am obs ca ramane in paharele tuturor.
iulik_flore
Postat pe 19 August 2009 16:00
tarot_healthy
Postat pe 31 August 2009 10:32
: grand opening La Coquette Beauty Salon by Angelo Data: 25 Sep 2009, 09:10 http://www.lacoquette.ro/ numele meu e Angelo si tin sa va anunt pe aceasta cale ca in sfarsit , dupa 11 ani de experienta,6 ani petrecuti in cele mai luxoase si pretentioase spa_uri din lume ca hairstylist si spa manager, de luni o7/09 2009 voi face tot ce pot,ajutat de experienta mea pentru a va ajuta sa aratati si sa va simti cat mai bine in propia voastra piele.http://www.lacoquette.ro/ acesta e salonul meu de infrumusetare,unde eu ma voi ocupa de parul vostru, iar colegele mele vor fi alaturi de voi in legatura cu orice necesitati aveti, pentru a va simti excelent in propia piele. in sfarsit,dupa atatia ani, acesta e primul meu salon,unde veti fi rasfatate din prima clipa cand intrati ,primul salon din bucuresti unde veti fi tratate asa cum vi se cuvine,asa cum toti dorim atunci cand e vorba de trupul nostru si de frumusetea noastra.asa cum toti vrem sa fim tratati cand e vorba de banii nostri munciti pierzand ore pretioase din vietile noastre. de preturi nu va preocupati deoarece sunt ideale pentru vremurile dificile in care traim in ziua de azi.vor fi periodic promotii,promotii de care puteti anunta pe toti cei cu care doriti sa impartasiti tratamentele si momentele deosebite traite alaturi de noi,pe aceasta cale,pe messenger sau oriude doriti ,puteti transmite acest mesaj. orarul va fi de la ora 9A.M pana la ora 8 P.M. adresa si modalitatea de-a ne gasi este pe site unde consider ca va va face placere sa admirati locatia. nu uitati!!! averea noatra e mintea dar si frumusetea ajuta considerabil:)) http://www.lacoquette.ro/ tel. 0767972682 mai multe detalii aici http://www.kudika.ro/comunitate/micnegrusiurat4/poze/show/1/39037/numai- pentru-voi-fetelor.htm
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 27 Septembrie 2009 13:48
: grand opening La Coquette Beauty Salon by Angelo Data: 25 Sep 2009, 09:10 http://www.lacoquette.ro/ numele meu e Angelo si tin sa va anunt pe aceasta cale ca in sfarsit , dupa 11 ani de experienta,6 ani petrecuti in cele mai luxoase si pretentioase spa_uri din lume ca hairstylist si spa manager, de luni o7/09 2009 voi face tot ce pot,ajutat de experienta mea pentru a va ajuta sa aratati si sa va simti cat mai bine in propia voastra piele.http://www.lacoquette.ro/ acesta e salonul meu de infrumusetare,unde eu ma voi ocupa de parul vostru, iar colegele mele vor fi alaturi de voi in legatura cu orice necesitati aveti, pentru a va simti excelent in propia piele. in sfarsit,dupa atatia ani, acesta e primul meu salon,unde veti fi rasfatate din prima clipa cand intrati ,primul salon din bucuresti unde veti fi tratate asa cum vi se cuvine,asa cum toti dorim atunci cand e vorba de trupul nostru si de frumusetea noastra.asa cum toti vrem sa fim tratati cand e vorba de banii nostri munciti pierzand ore pretioase din vietile noastre. de preturi nu va preocupati deoarece sunt ideale pentru vremurile dificile in care traim in ziua de azi.vor fi periodic promotii,promotii de care puteti anunta pe toti cei cu care doriti sa impartasiti tratamentele si momentele deosebite traite alaturi de noi,pe aceasta cale,pe messenger sau oriude doriti ,puteti transmite acest mesaj. orarul va fi de la ora 9A.M pana la ora 8 P.M. adresa si modalitatea de-a ne gasi este pe site unde consider ca va va face placere sa admirati locatia. nu uitati!!! averea noatra e mintea dar si frumusetea ajuta considerabil:)) http://www.lacoquette.ro/ tel. 0767972682 mai multe detalii aici http://www.kudika.ro/comunitate/micnegrusiurat4/poze/show/1/39037/numai- pentru-voi-fetelor.htm
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 27 Septembrie 2009 13:48
Parerea mea este ca ar fi indicat sa ai 2 feluri de tarii: una pentru domni (mai puternica: wiskey, vodka, tuica, cogniac) si una pentru doamne (mai slabuta: martini, garonne, campari, visinata, lichior). Tu alegi in fuctie de tipul nuntii, de buzunar, de ceea ce stii ca beau initatii tai. Succes!
fantome
Postat pe 28 Septembrie 2009 14:51
campari orange pt d-ne siwhiskey pt d-ni toate modelele , gin vodka,energetizant.
grace003710
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:44
salutare..la nunta noastra..am avut palinca, vodca,whisky,campari orange.baileys,cuba libre:P,martini,cinzano...sa fie pt toate gusturile:)...si s-a baut ff multa palinca in bucuresti...la party-ul de la baia mare:P...sotul meu e de acolo...si a trebuit sa facem si acolo un party de nunta:P eu ii zic nunta 2:)..s-a baut multa vodca si whisky!va pup
hanamaria2k
Postat pe 20 Februarie 2010 07:58
am omis de vin:P...am avut un vin sec..care-l recomand cu caldura...este ff bun "Conu Alecu"se cheama:)
hanamaria2k
Postat pe 20 Februarie 2010 08:00
eu zic ca la o nunta bauturile traditionale nu trebuie sa lipseasca(vin,palinca,bere si martini sau ceva dulce pt femei)iar in rest fiecare pune ce vrea.dar ganditiva ca invitatii beau toata noaptea deci dc alegeti doar bauturi tari pe dimineata o sa aveti surprize.bafta
ankaLoredana
Postat pe 20 Februarie 2010 10:02
la nunta mea eu am ales vin alb jidvei coniac aceeasi marca pt barbati (a fost ft apreciat), wisky, tuica, vermout si/sau garone, martini si bineinteles berea (la bere ai grija sa fie si non alcool- eu am mers pe stella artois non alcool), ursus (care este cea mai preferata) si becks. Cu siguranta trebuie sa faci distincite intre bautura pt femei si pt barbati... de asemenea am dat si un coktail pt fiecare.
Sper sa te ajute.
grace006953
Postat pe 20 Februarie 2010 10:33
ce traditie sa fie lol in ziua de azi so terminat cu traditia esti in 2010
si in perioada de criza economica
pui ce consideri tu pe masa dar nu investi prea mult in alcol mai bine mai merge careva in timpul nunti si mai cumpara daca vezi ca se consuma o anumita bautura si gasesti la polusuri la moluri bautura
nu cumpara sa o ti apoi acasa
eu am avut nunta in cj
am dat energizant cu wisky jack daniel pt ca tineretul asta consuma
si berea foarte putin a trecut
am avut vin alb am avut o crema de wisky pt femei
si un timp de bautura cu gust de pepene galben ce se bea inghetata
tuica de prune am avut
suc carbogazos si natural
apa minerala a trecut fff mult pt ca a fost cald afara
deci te gandesti tu ce pui nu te lua dupa traditie
doar sa nu te zgarcesti si sa pui ceva foarte ieftin
sa te faci de rusine
rricarda2003
Postat pe 20 Februarie 2010 16:56
buna fetele eu fac nunta anu acesta pe 10 iulie si nu stiu ce tarie sa iau si cam cat se pune pe familie sau la o masa de 10 peresoane cine poate sa imi zica si mie cat se pune kla o masa de 10 persoane?? merci
oana_stelutza
Postat pe 20 Februarie 2010 20:24
nu stiu daca bautura se pune pe masa,ma refer la tarie....nu o sa fie ospatari?la vin ..se calculeaza o sticla de sfert la 2 pers..daca tin eu bine minte:P..sucul ai apa stiu ca se pun pe masa ...dar asa vin osparatii sa intrebe ce doreste fiecare invitat:)..succes..mai ai putin pana la nunta:Ptrece tare repede:)..zi faina..pup
hanamaria2k
Postat pe 21 Februarie 2010 06:55
si tarie..se ia..vodca,whisky,campari,baileys,martini,cinzano..cam din fiec..si nu uita de vin...bere..doar daca vrei..din pct meu de vedere..nu se ia bere la nunta...dar fiec face cum vrea...si sucuri..sa fie multa cola:P..fanta, santal de portocale, sprite,si nu uita de redbull:)se bea mult:)
hanamaria2k
Postat pe 21 Februarie 2010 06:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cameramanul si fotograful iti fac amintirile de nunta 99 De la: kudika_1034395 22 Octombrie 2018 15:28
Restaurante recomandate in Buzau 5 De la: arionmadalina1982 28 Ianuarie 2011 15:42
Luna de miere 9 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:59
LUMANARI PENTRU LOGODNA 51 De la: Cassey 18 August 2009 20:51
problema: meniu pentru vegetarieni 35 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:21