Setari Cookie-uri

cum sa-mi salvez relatia?

am o relatie cu un baiat de 5 luni de zile numai k e o relatie la distanta (eu sunt din cta si el e din iasi).sunt zodia capricorn cu ascendent in rac iar el e sagetator cu ascendent in scorpion. pana acum o saptamana totul a mers bine aveam planuri pt logodna pt nunta vroiam amandoi un copil dar de saptamana trecuta cand eu am fost plecata in alta localitate a devenit rece distant si indiferent. e foarte nehotarat.....oarecum simt k se razbuna pe mine pt k nu mi-am exprimat sentimentele de la inceputul relatiei.

nu vreau sa il pierd k il iubesc enorm
va rog ajutati-ma pt k nu stiu ce sa mai fac
anitsu
Postat pe 4 Septembrie 2009 14:07
Buna anitsu.Poate ca e o problema de comunicare intre voi.Daca tu ai fost plecata poate el isi face mii si mii de ganduri ca tu ce stii ce ai facut cat ai fost plecata.Poate nu are incredere in tine>parerea mea e ca trebuie sa ai o discutie deschisa cu el si sa ii spui ce gandesti si ca il simti distant.Poate te inseli,poate are probleme,ganduri...etc.Si relatia mea a inceput la distanta de 145 km si acum ne desparte nici un mm,suntem unul langa celalalt.Deci din experienta iti spun ca daca e o relatie la distanta se poate mentine dar atentie nici mult timp ca nu e bine.Sfatul meu e sa lupti daca il iubesti,daca merita si discuta deschis poate primesti un raspuns.Daca e adevarat ca el se razbuna pe tine atunci nu se merita sa lupti inseamna ca nu te iubeste asa cum tu crezi.Multa bafta!
Mikky_Shikky
Postat pe 4 Septembrie 2009 14:57
nu stiu cum sa mai discut cu el cred k am luat toate variantele posibile m-am apucat sa invat psihologie numai sa fac cumva sa mearga. Astazi mi-a spus k nu stie ce simte cand l-am intrebat dak ma mai iubeste. mi-a spus sa ii las timp de gandire ca sa vada ce decide(adik dak continua sau nu relatia cu mine)
anitsu
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:49
nu vreau sa te indrum pe un drum gresit...poate ca cineva si a bagat coada pe undeva...sunteti de putin timp impreuna,,sunt doar 5 luni..poate k pt el nu e ceva serios..poate k nu e pregatit pt o relatie stabila si cu compromisurii..poate el vrea sa fie mai libertin..mai rebel..mai aventurier..asa sunt toti la inceput..dak el ti-a spus asta....ca nu stie ce simte pt tine...inseamna k nu tine la tine cu adevarat...nu as putea spune ca tu il iubesti..e prea putin timp..nu vreau sa te descurajez...informeaza-te si tu mai bine..poate are o alta prietena...cine stie....lasa-i un timp sa vezi ce face kum ractioneaza nu l mai cauta.. dak tine la tine..te cauta el singur....asteptam sa ne zici ceva..kum au decurs lucrurile..popici
valentina_brunetzika
Postat pe 5 Septembrie 2009 01:37
nu vreau sa te indrum pe un drum gresit...poate ca cineva si a bagat coada pe undeva...sunteti de putin timp impreuna,,sunt doar 5 luni..poate k pt el nu e ceva serios..poate k nu e pregatit pt o relatie stabila si cu compromisurii..poate el vrea sa fie mai libertin..mai rebel..mai aventurier..asa sunt toti la inceput..dak el ti-a spus asta....ca nu stie ce simte pt tine...inseamna k nu tine la tine cu adevarat...nu as putea spune ca tu il iubesti..e prea putin timp..nu vreau sa te descurajez...informeaza-te si tu mai bine..poate are o alta prietena...cine stie....lasa-i un timp sa vezi ce face kum ractioneaza nu l mai cauta.. dak tine la tine..te cauta el singur....asteptam sa ne zici ceva..kum au decurs lucrurile..popici
valentina_brunetzika
Postat pe 5 Septembrie 2009 01:37
stiu de ce face asta fiindca mie mi-e teama sa merg la el acasa la parintii lui in iasi si mai apoi incepe si scoala (sunt ultimul an la liceu) mi-a spus cineva k ma manipuleaza dar nu cred ori ii place sa fie rugat. eu nu sunt genul care sa-si ceara iertare decat atunci cand cu adevarat regret. cred k lui i-am cerut iertare pt o viata intreaga si pur si simplu nu mai pot am si eu o demnitate nu pot sa ma umilesc la nesfarsit. mi-e foarte teama de singuratate si apoi e singura mea relatie care a durat mai mult de o saptamana(mai ales k e destul de naspa sa fii virgina la 21 de ani cu toti barbatii astia obsedati prin prajma)
anitsu
Postat pe 5 Septembrie 2009 09:17
In primul rand intr-o relatie serioasa in care 2 oameni se iubesc nu exista pauze,timp de gandire sa vada ce simte.Cred ca e o dovada clara ca nu te iubeste.Nu te mai umili ca in viitor o sa iti dai seama ca totul e degeaba si regreti ca te-ai lasat calcata in picioare.Ce e al tau e pus deoparte poate sa apara in viata ta cand nu te astepti.Si eu am avut mai multe relatii esuate.Chiar in liceu in ultimul an am avut si eu prima relatie lunga,eram inebunita dupa el si m-am umilit,am plans si rezultatul...cand am terminat cu bacul mi-a spus ca ar fii mai bine sa ne despartim desi el tine la mine foarte multe..in concluzie baliverne.Am suferit un an si jumatate.Apoi am esuat in alte relatii pana cand a aparut in viata mea "alesul",barbatul vietii mele,ceea ce mi-am dorit intotdeauna.
Sfatul meu este sa il lasi sa iti vezi de viata ta,nu te merita si stai linistita ca toate trec si iti vei intalni sortitul.
Mikky_Shikky
Postat pe 5 Septembrie 2009 10:08
De la: anitsu, la data 2009-09-05 09:17:32stiu de ce face asta fiindca mie mi-e teama sa merg la el acasa la parintii lui in iasi si mai apoi incepe si scoala (sunt ultimul an la liceu) mi-a spus cineva k ma manipuleaza dar nu cred ori ii place sa fie rugat. eu nu sunt genul care sa-si ceara iertare decat atunci cand cu adevarat regret. cred k lui i-am cerut iertare pt o viata intreaga si pur si simplu nu mai pot am si eu o demnitate nu pot sa ma umilesc la nesfarsit. mi-e foarte teama de singuratate si apoi e singura mea relatie care a durat mai mult de o saptamana(mai ales k e destul de naspa sa fii virgina la 21 de ani cu toti barbatii astia obsedati prin prajma)


nu am inteles bine ceva...esti virgina?
Mikky_Shikky
Postat pe 5 Septembrie 2009 10:09
da sunt virgina
anitsu
Postat pe 5 Septembrie 2009 11:24

poi nu trebuie sa mai zici nimik...deja stim motivul...mi se pare ceva foarte normal...sunt tare curioasa el ce varsta are?...in ziua de azi kam rar gasesti asa ceva...o fata la 21 e ani virgina...doamne deci nu-mi vine inca sa cred...mai fata...dak ai atata timp ku el..de ce nu o faceti? nu simti k el e alesul tau? gandeste-te ca asta e motivul..pt kare el se poarta asa...sa saturat si el sa te astepte...sunt 5 luni....gandeste-te faorte bine ce vrei sa faci...eu zic sa ti incepi viatza...spunei..ka te ai hotarat si ca el e alesul tau...si ai sa vezi,cum o sa fie...s-a saturat si el..iti dai seama...crezi k nu te a inselat pana akum...imposibil nu statea el fara..atata timp..pe bune..hai sa gandim logic....astept sa ne povestesti ceva...kati ani are el?popici multi si bafta...
valentina_brunetzika
Postat pe 5 Septembrie 2009 11:39
poi el are 22. nu prea avem cum sa ne culcam crezi k eu nu as vrea chiar imi doresc asta si el la fel numai k nu prea avem cum sa ne intalnim k suntem ocupati el pleaca in italia apoi luna viitoare se angajeaza in armata.eu sunt cu scoala doar sa ne vedem in decembrie de craciun
anitsu
Postat pe 5 Septembrie 2009 11:48
poi atunci mai fata...iatzi adio...deja nu cred k mai are rost relatia voastra...deja e de la mare distanta tu ce ai sa faci?o sa l astepti?te cred in stare..pt k il iubesti...dar el deja o sa si piarda toata increderea in tine..o sa creada k il inseli..ai sa vezi tu..este foarte dificil...si eu am trecut aproape pin ce treci tu akuma...este foarte greu si te inteleg...imi pare sincer rau pt tine...esti o papusa,..papa te am popat numai bine iti doresc...
valentina_brunetzika
Postat pe 5 Septembrie 2009 11:57
Sunt de aceeasi parere cu Valentina.Sincer nu mai lupta,renunta.Ce o sa faci il astepti sa vina de craciun,te culci cu el,ii oferi virginitatea ta si el apoi pleaca iar si te va parasi dupa ce te daruiesti lui.Vei ramane cu traume si vei regreta amarnic.Lasa-l pe el cu viata lui si tu cautati si asteaptati iubirea la care sa te daruiesti.Relatia voastra nu va avea nici un viitor mai ales daca el nu stie ce simte.Ori te iubeste ori ba.Alba sau neagra.
Mikky_Shikky
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:09
scz dar are rost pt k adineauri am vb cu el si l-am intrebat dak s-a plictisit sa astepte si stiu cand ma minte asa k nu m-a mintit stiu sigur asta
anitsu
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:26
pana nu lamuresc situatia definitiv nu am de gand sa renunt cine stie poate va fi bine
anitsu
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:28
degeaba iti dam noi sfaturi k tu tot ka tine faci..dak tu crezi k e mai bine treaba ta...un baiat are 100 de fete..poate sa joace orice rol vrea..iti spun din propria experienta....ai sa vezi tu kand o sa fie plekat...kum o sa fie si kat ai sa suferi...treaba ta vaitza ta..faci cum vrei..noi iti dam doar sfaturi...iti spun eu k nu se merita..sa l astepti.....eu zic sa nu ti incepi akum viatza sexuala...ca stii ce ai sa zici...doamne...dak ma lasa...akum dak doar asta a vrut de la mine...ai sa fii in dubii...mai ales k el o sa fie plekat..nu are rost..in fine..nu mi mai bat eu capul..ca tot k u ai sa faci...asteptam sa ne povestestii ce sa mai intamplat...popicii
valentina_brunetzika
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:40
vesti noi: prietenul meu tocmai mi-a spus k trebuie sa indur felul in care se comporta cu mine k si el a indurat 3 luni de zile
anitsu
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:50
BRAVO TIE!!! Faorte bine ca esti virgina, ce-i cu asta , el nu stiu prea mult ce vrea sa induri tu, sincer scuza-mi franchetea esti prea naiva, nu trebuie sa te culci cu el ca ai primit asa din senin sfaturi sau ca te presioneza el , trebuie sa o faci ca simti, ca vrei!!!!!!
si inca ceva nu crezi ca te cam grabesti dupa doar 5 luni, mai ales ca e cam departe, tu trebuie sa-ti termini scoala, nu-ti spun asta ca sunt invechita dar deocamdata pune-te pe tine pe primul plan pana iti vei cladi un viitor si nu renunta la ceea ce esti si ce vrei tu pentru ca el vrea ca tu sa INDURI, ce ANUME???? nu-ti pui niste semne de intrebare???
lucky_happy
Postat pe 21 Septembrie 2009 22:35
Un barbat cand te iubeste ....te iubeste si trece peste orice...uite hai sa iti dau un exemplu..o prietena a mea buna s-a cuplat cu un musulman turc, noi o credeam nebuna, pana cand intr-o zi ne-a anuntat ca se marita....i-a pus in vedere insa ca nu poate face acest lucru decat daca trece la religia ei....si el s-a supus, acum sunt casatoriti...
Sau cazul meu parintii lui au fost impotriva mea, nu stiu de ce,mama lui f posesiva, s-a certat cu ei pana ne-am hotarat ne-am mutat impreuna in alt oras acum suntem casatoriti si asteptam si un copil.

Vezi asta e un exemplu de iubire sincera, nu te mai gandi la porcariile lui si lasa sa vina persoana potrivita care o sa faca totul pentru tine ca sa fiti impreuna.
elenutza666
Postat pe 23 Septembrie 2009 07:49
Mie imi pare rau ca nu m-am pastrat virgina pt el si ca am facut-o cu o persoana care nu merita, chiar daca asa am simtit am gresit, barbatii vor in general sa profite, am inteles asta cand sotul meu mi-a expliucat mai multe despre cum gandesc barbatii, adica ei pot face sex si fara suflet, nu se implica mereu. Ai grija....ca dupa ce profita de tine te arunca ca pe o carpa....
Daca vrei sa o faci fa-o cu cineva care sa merite sa nu regreti cand vei gasi persoana potrivita!
elenutza666
Postat pe 23 Septembrie 2009 07:53
Va multumesc mult de sfaturi culmea culmilor faza cu renuntatu chiar a functionat!!!!! Sunt super fericita!!! I-am spus k nu mai pot lupta ca ma lupt cu morile de vant degeaba. Nu i-am dat un semn de viata vreo saptamana timp in care mi-a dat mesaje peste mesaje cu textul" nu ma parasi ca am nevoie de tine, te iubesc enorm si nu am stiut sa te pretuiesc , te rog iarta-ma si mai acorda-mi o sansa" si tel peste tel. Pana la urma a venit in cta eu fiind internata in spital, a venit si m-a cerut in casatorie a 5-a oara cu inel cu tot
anitsu
Postat pe 15 Octombrie 2009 09:33
Oare tu crezi ca fiind in alt oras ti-a fost fidel? Eu cred ca mai mult si-a mangaiat ego-ul cu tine cu iubirea ta care iarta-ma, e cam naiva. Daca s-a schimbat, sigur e o femeie in viata lui. Nu te amagi. Sunt barbati si in Constanta . Tare bine ar fi sa te aduni si sa incerci sa gandesti mai clar. Nu e in regula.
Arlene
Postat pe 15 Octombrie 2009 13:18
felicitari,am urmarit povestea ta si sfaturile celorlalte fete lupta pt fericirea ta si daca simti ca el e alesul nu te lasa ca merita si nu ii oferii virginitatea ta numai daca simpti ca merita ca o sa regreti mai tarziu ca majoritatea am trecut prin situatia ta si eu consider din punctul meu de vedere ca am oferit-o prea usor cum a spus si alta fata de pe forum la cine nu merita
te pup ai grija de tine
charolina99_yahoo_com
Postat pe 15 Octombrie 2009 13:29
Draga mea, nu-ti mai fa iluzii...daca el e rece e clar, are pe altcineva. Nu iti pierde tu virginitatea pe un astfel de om. Daca te iubea apoi trecea si munti si vai si facea tot posibilul sa fiti fericiti. Tu ai o scoala de terminat, nu ai timp de plimbari. Exista relatie la distanta si poate si sa dureze, dar numai cand amandoi vor.

Eu zic sa iti vezi de scoala si sa lasi relatia asta ori sa se stinga de la sine ori mai bine iti cauti pe cineva care merita sa te aiba.

Multa bafta.
cameliacolnic
Postat pe 15 Octombrie 2009 14:04
iubyta mea eu cu sotul meu am avut la inceput o relatye la fel ca ata el era in ITALIA eu in GORJ vb zilnic la telefon dar pot saty spun ca el stya tot ce eu fac unde am fost plecat la ce cazury am fost plecat ce actyuni am avu pot saty spun ca sotul tymp de 1 an de zile ma veryfyca in stantaneu eu nu aveam de unde sa sty este enom de gelos intradevar ma iubeste asa si pryetenul tau poate este gelos incearca sa vb cu el sal rogy saty explice de ce sa racyt asa dintr-o data de tyne atatatymp cat voi va hotarasety sa fyty in preuna nu ca a avut cineva gryja sa intervina in relatya voastra .
bafta multa in reintregyrea relartyey cu iubitul tau si sami dai de veste ce s.a intampalt suceeeessssssssssssssssssssssssssss
grace005631
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:12
salut parerea mea este ca poate nu are incredere destula in tine si crede ca lai inselat cu altcineva ce sati spun cel putin stiu ca si neu sunt baiat si prietena mea este plecata din tara la care mie imi trece foarte multe prin cap dar incerc sa nu ma gandesc el poate isi facea griji pentru tine si pelanga grijile alea ai mai trecea si altele prin cap cea ce puteai sa faci u acolo
grace005789
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:27
De la: anitsu, la data 2009-09-04 14:07:54am o relatie cu un baiat de 5 luni de zile numai k e o relatie la distanta (eu sunt din cta si el e din iasi).sunt zodia capricorn cu ascendent in rac iar el e sagetator cu ascendent in scorpion. pana acum o saptamana totul a mers bine aveam planuri pt logodna pt nunta vroiam amandoi un copil dar de saptamana trecuta cand eu am fost plecata in alta localitate a devenit rece distant si indiferent. e foarte nehotarat.....oarecum simt k se razbuna pe mine pt k nu mi-am exprimat sentimentele de la inceputul relatiei.

nu vreau sa il pierd k il iubesc enorm
va rog ajutati-ma pt k nu stiu ce sa mai fac


relatia ta nu a fost niciodata o relatie

o relatie presupune ca voi doi sa fiti impreuna sau cel putin sa ajungeti sa va cunoasteti foarte bine inainte sa traiti la distanta unul de altul

este poate mai bine pentru tine sa nu se ajunga la logodna in acest fel fara sa ajungi sa cunosti cu adevarat acest baiat

de ce iti este frica de dragoste ? ... oameni sunt obsedati tocmai pentru ca exista aceasta frica de iubire ... de toate felurile

si doar nu ai de gand sa faci prostia de a te casatori cu un baiat fara sa sti ce este aia sa faci dragoste sa fi compatibila cu cineva si sa il iubesti doresti cu adevarat ... altfel se va ajunge inevitabil la o relatie in care sotii sunt intro continua neintelegere si cearta
mau77mau
Postat pe 16 Octombrie 2009 15:03
buna vreau sa iti spun k dak tu simti cu adevarart ca reletia asta va fi de durata eu cred k trebuie sa lupti,dar sa stii k celelalte fete au dreptate in privinta virginiitatii.Stii si eu am o teama in suflet sunt cu un baiat de multi ani dar acum a intervenit un hop k sa ii spunem mai pe ocolite lui i s-a ivit ocazia sa plece cu nasul nostru in italia k sofer pe tir si mie mi s-a oferit posibilitate sa lucrez in spania,dar sincera sa fiu imi e km frik si nu despre ce ganduri imi trec mie prin kp ci la ce ganduri o sa ii treaca lui ,dar k ofer pe tir el nu sta numai in italia el se duce in mai multa tari si la o luna jumatate sau la trei luni are un mic concediu si poate sa vina la mine in spania sa stam impreuna pe durata concediului.Nu stiu ce sa mai zic despre cazul meu dar asta e.multumesc mult.Si succes si multi pupici si nu uita lupta
cioli2002
Postat pe 16 Octombrie 2009 18:47
buna vreau sa iti spun k dak tu simti cu adevarat ca relatia asta va fi de durata eu cred k trebuie sa lupti,dar sa stii k celelalte fete au dreptate in privinta virginitatii.Stii si eu am o teama in suflet sunt cu un baiat de multi ani dar acum a intervenit un hop k sa ii spunem mai pe ocolite lui i s-a ivit ocazia sa plece cu nasul nostru in italia k sofer pe tir si mie mi s-a oferit posibilitate sa lucrez in spania,dar sincera sa fiu imi e km frik si nu despre ce ganduri imi trec mie prin kp ci la ce ganduri o sa ii treaca lui ,dar k sofer pe tir el nu sta numai in italia el se duce in mai multa tari printe care si spania, si la o luna jumatate sau la trei luni are un mic concediu si poate sa vina la mine in spania sa stam impreuna pe durata concediului.Nu stiu ce sa mai zic despre cazul meu dar asta e.multumesc mult.Si succes,multi pupici si nu uita lupta
cioli2002
Postat pe 16 Octombrie 2009 18:51
saiti mai zic si eu cev : RELATIE LA DISTANTA = CU ZERO ...intelegi ce vreu sa spun ....va vedeti din and in cand ...probabil knd are el chef de tine ...daac te iubeste face tot posibilul sa fie cu tine macar 5 minute de 2 sau trei ori p saptamana ...cat despre virginitatea ta ...eu cre ca ar trebui sa te daruiesti unei persoane care e langa tine si la b ine dar si la rau si care iti arata iubirea lui fata de tine si nu iti cere pauze ...la fel pauzele intr-o relatie de cele mai multe ori sunt egale cu espartirile ...nu ai cum sa mentii o relatie la distanta ...mai ales ca el cere puze si ca nu stie daca te ai iubeste sau nu ...si daca vroia isi gasea atat timp pt ati oferi ca mai minunata seara din viataa ta in care i te vei darui lui ...pt asa CEVA si pt iubire exista intotdeauna timp ...zic eu ...din putina experienta p caro am...am invatat multe din viata asta ....am ramas fara tata la varsta de 18 ani jumate ...si a trebui sa imi iau viata inmaini si sa imi fac un rost in ea ...deci gandestete de o mie de oro inainte de a face un pas ...si sa merite pasul facut ...bafta si mult succes!
sweetcrazy
Postat pe 17 Octombrie 2009 23:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O femeie adevarata... 33 De la: Fusun_ge 18 Februarie 2014 11:48
Sotul s-a casatorit cu inca una... 19 De la: alexia 24 Martie 2010 00:06
Aranjamente speciale 1 De la: simoneart 6 Mai 2011 09:03
Nunta de agint! 2 De la: pickard 30 Noiembrie 2010 08:46
Care credeti ca este varsta potrivita pentru a deveni mama? 42 De la: mycya 24 Februarie 2010 12:58