Setari Cookie-uri

Cum pot sa imi ajut prietena

Dragele mele, azi ma simt in impas. Tocmai am primit un mail de la o prietena buna in care ma anunta ce este pe cale sa divorteze. Are o fetita de cinci luni si sotul tocmai ia marturisit ca nu o mai iubeste.
Nu stiu sincer ce sfat sa ii mai dau. Mereu trece prin momente dificile cu sotul ei si mereu am incurajat-o sa lupte pentru casnicia ei ceea ce a si facut mereu dar ma gandesc ca poate si sfaturile mele nu fac dact sa o amageasca.
daniela2shoes
Postat pe 27 Decembrie 2009 22:50
Pfff.... Grea incercare... Din pacate niciun sfat dat "la rece" nu cred ca va putea fi o solutie. Aici sunt 2 optiuni clare... Da sau ba! Depinde de background. Daca ar fi sa indrum dupa ceea ce am vazut la mine in casa, as sustine lupta pentru casnicie, dar daca pun in balanta si faptul ca el a spus ca nu o mai iubeste... Deja lucrurile se complica. Probabil ca cea mai buna solutie este ca ei doi sa discute serios pe tema asta, si doar impreuna pot decide cum e mai bine. Copilul e o binecuvantare, dar daca individul nu considera la fel, nu cred ca trebuie sa se faca din existenta piciului un motiv de-a lungi inutil relatia. Bine... Eu de obicei adopt o atitudine mai radicala, dar nu spun ca un compromis e imposibil; depinde de situatia reala a faptului.
Ideal ar fi sa se intample o minune, si barbatii sa-si asume responsabilitatea serios... Dar asta nu stiu daca se intampla batand din palme. Oricum, obiectiv cred ca are pe altcineva daca ajuns sa recunoasca faptul ca n-o mai iubeste. Niciun barbat nu va fi atat de profund, incat sa gandeasca in perspectiva, si sa ajunga fara niciun motiv material la concluzia ca nu mai iubeste. Idem si pentru o femeie :)
Imi pare rau, dar eu consider ca dragoste cu forta nu se poate. In locul ei, as avea discutia serioasa de care am vorbit, si daca nimic nu se intrevede, atunci as stabili clar circumstantele divortului, pensia alimentara si responsabilitatile tatalui iresponsabil. Sunt sigura ca daca ea este o femeie cu capul pe umeri, isi va gasi pe cineva care s-i iubeasca si s-i respecte pe ea si pe bebitza.
Numai bine, si sa ia decizia cea mai buna!
raudia
Postat pe 2 Februarie 2010 10:17
daca nu se inteleg nu mai ae rost sa continuie relatia ,pentru k o sa fie mai rau
grace008231
Postat pe 27 Martie 2010 17:30
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 16 Iunie 2010 15:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ramai sclavul societatii sau nu? Ai sau nu ai tupeul sa spargi tiparele? 35 De la: klarra 22 Februarie 2010 16:30
Pentru miresele de la inceputul 2010, MAI IUNIE ETC. 3 De la: bestbride 14 Martie 2010 12:14
Marturii-bratra rosie cu charm 2 De la: anageo25 14 Septembrie 2011 20:44
Zambetul tau pentru eternitate. 1 De la: eunescu09 26 August 2009 08:27
Virgina pana la casatorie 185 De la: _dulcik_ 12 Ianuarie 2015 12:50